Dodaj do ulubionych

Denerwuje was człon "Wielkopolski" ?

20.04.06, 07:13
Jak to jest u was?
Obserwuj wątek
    • Gość: Ostrowianin Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? IP: *.promax.media.pl 20.04.06, 08:07
      Proponuję : Poznań Wielkopolski, Kalisz Wielkopolski, Kraków Małopolski,.. itd.
      Jest to denerwujące tymbardziej, że mój Ostrów jest NAJWIęKSZY.
    • Gość: Krzysiek... Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? IP: *.litex / *.litex.pl 20.04.06, 09:15
      Mi tam to wacale nie przeszkadza
      • Gość: ostrowiak Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? IP: *.eu.org 20.04.06, 20:03
        Jest to trochę upierdliwe, zwłaszcza przy wypełnianiu formularzy.. Były już
        plany przywrócenia historycznej nazwy miasta, ale coś ucichło. Z drugiej strony
        wkurzające jest mylenie Ostrowa z Ostrowią czy z Ostrowcem (sic!) przez
        warszawiaków.. Gorzowa chyba nie mają z czym mylić...
    • narcyz19 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 18.07.06, 03:36
      Musieli wstawic tenczlon bo by nikt nie wiedzial gdzie sie ten ostrow
      znajduje.Krakow wiadomo gdzie jest warszawa tez poznan tak samo a ostrow
      jeszcze do niedawan byl bardzo maly wiec nei ma sie co obrazac(to do pewnych
      wystepujacych tu pomylencow typu sector) ale wlasnie tym czlonem starano sie
      pokazac gdzie miejscowosc sie znajduje.
      • szycha-ns Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 18.07.06, 11:14
        Przeprowadź ankietę i sprawdź ile Polaków wie gdzie dokładnie znajduje się
        Kalisz, ojjj by się zdziwił. Człon "Wielkopolski" jest dodany, aby odróżniać
        inne miasta i wsie zawierające słowo "ostrów". Z poziomu Twoich postów
        wnioskuję, że nie masz pojęcia co to znaczy. Otóż jest to archaizm- wyspa. W
        wolnej chwili zamiast pisania głupich postów (tak jak dzisiaj) obejrzyj mapę
        naszego kraju i poszukaj podobnych miejscowości. Znajdziesz coś ponad 50... Czy
        teraz rozumiesz, dlaczego został dodany człon "Wielkopolski"?
        • plus601 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 29.07.06, 00:56
          szycha-ns napisał:

> Przeprowadź ankietę i sprawdź ile Polaków wie gdzie dokładnie znajduje się
          > Kalisz
          Przeprowadź ankietę i sprawdź ile Polaków wie gdzie dokładnie znajduje się
          Wielkopolska, dopiero byś się zdiwił.

• szycha-ns Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 29.07.06, 09:33
            Aż tak źle to chyba nie jest, chociaż wiedza Polaków na temat swojego kraju
            faktycznie nie jest duża...
            • o00 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 29.07.06, 18:04
              Jest źle, niestety. :(
              Mój poznański kolega, facet niegłupi i z wyższym wykształceniem (cokolwiek to
              oznacza) nie wiedział gdzie leży Kraków, a gdzie Katowice...
        • narcyz19 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 16.08.06, 00:18
          oj szycha nie myl pojec.Nie pisz polakow tylko mieszkancow osrowa bo akurat
          gdzie kalisz jest to wszyscy wiedza.Ostrow nie zawsze nazwyal sie wielkopolski
          oczywiscie ze osroznienie go od innych miejscowosci bylo rowniez powodem.ale sa
          rozniez inne miesjscowosci o takich samych nazwach i nie maja czlonow
          dodanych.Ostrow byl kiedys mala wsia potem miastecziem.kiedy zaczal sie
          rozbudowywac zaszla potrzeba zeby ludzie kojazyli nazwe z ta miejscowoscia co
          trzeba.Tu sie nie ma co obrazac
    • o00 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 20.07.06, 00:39
      Trochę to dziwne, że stolicą województwa lubuskiego jest Gorzów Wielkopolski.

Trzeba jednak pamiętać, że w 1945 wschodnia część Lubusza znalazła się w
      granichach województwa poznańskiego (a poznanianie nie bardzo wiedzieli jak co
      ponazywać). Na mapie z atlasu Polski wydanego w Krakowie w 1947 Gorzów nie jest
      jeszcze Gorzowem Wielkopolskim, lecz zwykłym Gorzowem.
      • cisy4 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 23.07.06, 14:41
        Gorzów Wlkp stolicą Lubuskiego? A niby od kiedy? Przeciez każdy wie ze stolica
        Lubuskiego jest Zielona Góra.

pozdro dla Ostrowa i Kalisza
        • lubliniczanka Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 23.07.06, 14:43
          Ja tam nie wiem ale wczoraj jak odbierałam Qmpele która wpadła do mnie z
          Krakowa i czekałam se na dworcu w Lublińcu to spikerka zapowiedziała pociąg z
          Krakowa Płaszowa do Świnoujcią mówiąc ze jedzie przez OSTRÓW Poznań Szczecin.
          Ostrów nie Ostrów Wlkp.... ostatnio chyba coraz zadziej stosuje sie człon "Wlkp"
          • kaliszanin2 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 23.07.06, 21:28
            lubliniczanka napisała:

> (...)spikerka zapowiedziała pociąg (...) mówiąc ze jedzie przez OSTRÓW Poznań
            Szczecin.
            > Ostrów nie Ostrów Wlkp.... ostatnio chyba coraz zadziej stosuje sie
            człon "Wlkp
            > "

Ostrów urósł w ostatnich dziesięcioleciach, zdecydowanie dominuje nad innymi
            miejscowościami o tej samej nazwie, więc możliwość pomyłki jest dużo mniejsza
            niz wtedy, kiedy dla rozróżnienia wprowadzono dodatkowe określenie, teraz, jak
            widać, już niepraktyczne. Szczególnie szybki wzrost wielkości Ostrowa miał
            miejsce za czasów "gierkowskiego" województwa kaliskiego, w krótkim okresie
            istnienia którego awansował on aż o 5 pozycji w hierarchii największych
            polskich miast (zanim zaczniecie protestować, drodzy ostrowianie, najpierw do
            ręki rocznik statystyczny) bijąc na głowę nawet stolicę województwa, która w
            tym samym czasie spadła o 1 pozycję. Likwidacja woj. kaliskiego zbiegła się w
            czasie - może tylko przypadkowo - z zapoczątkowaniem pierwszego od lat spadku
            liczby ludności Ostrowa, ale nie należy z tego wyciągać wniosku, że szybko
            zaistnieje znowu techniczna potrzeba stosowania w jego nazwie dodatkowego
            określenia dla odróżnienia od innych miejscowości.
            • kameralis Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 24.07.06, 13:29
              > miejsce za czasów "gierkowskiego" województwa kaliskiego, w krótkim okresie
              > istnienia którego awansował on aż o 5 pozycji w hierarchii największych
              > polskich miast (zanim zaczniecie protestować, drodzy ostrowianie, najpierw do
              > ręki rocznik statystyczny) bijąc na głowę nawet stolicę województwa, która w
              > tym samym czasie spadła o 1 pozycję.

Nie było to nic niezwyczajnego w Polsce. Zarówno wzrost jak i spadek liczby
              mieszkańców wpisują się w ogólnokrajowe tendencje. Spadek liczby mieszkańców
              nie zbiegł się w czasie z likwidacją województwa - dynamika wzrostu spadała od
              pocz. lat 90.

Mam rozumieć, że centralne sterowanie, dzielono jak dzielono, ale skoro Ostrów
              nie stanął w miejscu, a nawet rósł z większą niż Kalisz dynamiką to wszystko w
              porządku i nie ma sprawy? Nie zapominaj Kaliszaninie, że podstawowym zarzutem
              jest, że w latach województwa kaliskiego za ilością nie poszła jakość. Owa
              jakość mogłaby być wyższa, gdyby nie działania na szczeblu wojewódzkim (tak
              tak, do czego przyłożyli rękę ostrowscy aparatczycy). Mam na myśli przede
              wszystkim lata 1975-1990, gdy od centrali zależało najwięcej. W następnym
              okresie samorząd miasta zyskał większe pole manewru, a to jak wykorzystał dane
              możliwości to już inna sprawa - tu ostrowianie mogą mieć pretensje przede
              wszystkim do siebie.

Co do nazwy. Można się spotkać z opinią, że jest to nazwa w jakimś stopniu
              utrwalona przez historię i choćby dlatego nie należy jej zmieniać. Sądzę, że
              nie była ona jednak przez te 85 lat stosowana konsekwentnie. Wiele
              przedsiębiorstw/instytucji w samym Ostrowie używa tylko nawy Ostrów (SSA
              Ostrów, Centrum Ostrów itp.), na licznych mapach z okresu jest tylko Ostrów, w
              języku potocznym Ostrów. Gdy słyszę w mediach ostrowskich i
              wielkopolskich "mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego" brzmi mi to szczególnie
              nienaturalnie.

Najbardziej odpowiadałaby mi dowolność w używaniu, ale prawo nie przewiduje (?)
              takiej możliwości. W tej sytuacji - Ostrów bez przymiotnika i jednocześnie -
              ciężko pracujemy na rozpoznawalność swojej nazwy-.

Pozdrawiam
              --
              A poza tym uważam, że Kartagina powinna zostać zburzona.
              • o00 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 24.07.06, 14:28
                kameralis napisał: "podstawowym zarzutem jest, że w latach województwa
                kaliskiego za ilością nie poszła jakość. (...) Mam na myśli przede wszystkim
                lata 1975-1990, gdy od centrali zależało najwięcej."

Dla Kameralisa oczywistym jest, że w czasach pana Jaruzelskiego jakość życia w
                całym kraju podnosiła się systematycznie, w tym oczywiście także w Kaliszu, a
                tylko w biednym i uciemiężonym przez kaliszan Ostrowie było inaczej, i jakość
                życia się tam nie podnosiła. Winny temu był imperializm kaliskich szowinistów,
                wspieranych przez wrogie ostrowianom siły w Waszyngtonie, Londynie i Monachium.

Słowem: w czasach realnego socjalizmu cała "Polska rosła w siłę, a ludziom żyło
                się dostanio" z wyjątkiem ostrowian, bo byli pod kaliskim butem.

Kameralis - ja nie wiem, co ty jeszcze jesteś w stanie wymyśleć, jaką bajkę
                skompilować, jakie kuriozalne argumenty wytrzasnąć, jakich historycznych
                kłamstw się dopuścić, ale skończ już z tą cudaczną spiewogrą - oczywiście pod
                warunkiem, że chcesz, aby nadal traktowano cię jak człowieka obytego.

A jeśli rzeczywiście masz jakieś braki w obyciu - zapytaj tatę albo mamę, niech
                ci coś o PRL opowiedzą.

Pozdry
                • kameralis Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 24.07.06, 16:25
                  Dopuściłeś się krzwydzącej dla mnie nadinterpretacji, ponieważ ani razu nie
                  stwierdziłem niczego takiego.

Pisząc o jakości celowo nie użyłem zwrotu jakości życia. Bo jak określić
                  sytuacje, w których obcina się fundusze do jakichś ochłapów i koncentruje
                  inwestycje w stolicy, hmm?
                  • o00 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 24.07.06, 18:31
                    Zatem, by inni nie nadinterpretowali, ty dointerpretuj i napisz w końcu jaką
                    lub czego jakość wyżej wspominałeś (no bo chyba nie jakość nijaką i niczego).

I napisz też w końcu, jakie to ważne "inwestycje" w owych czasach w Kaliszu
                    zrealizowano, bo ja nie wiem.

Masz oto, Kameralisie, niepowtarzalną szansę, by pokazać każdemu forumowiczowi,
                    czarno i na białym, jak Kalisz wszystkich okradał. Nie uciekaj się przy tym do
                    miałkich zdań pełnych frazesów, ale wymień: to i to - może być w podpunktach.

Czekamy.
                    • kameralis Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 24.07.06, 20:14
                      Wydaje Ci się, że chodzi tu zianie nienawiścią do Kalisza? Bardziej mnie tu
                      interesuje nie to co powstało w Kaliszu, ale to co nie powstało w Ostrowie.
                      Zrobiłem mały wyciąg z tych rzeczy, które mam pod ręką (pomijam tutaj to, do
                      czego nie mogę teraz podać źródła). Nie powinieneś mieć trudności ze
                      znalezieniem podanych tekstów w bibliotekach w Ostrowie, możliwe, że i w
                      Kaliszu. Są one, niestety, ostrowskie.

Punktowanie ostrowskich działaczy solidarnościowych (Orędownik Ostrowski,
                      listopad 1990). Bezdyskusyjne przejęcie pałacu w Lewkowie (OO listopad 1990).
                      Zarzucenie planów budowy dużego hotelu (Ostrów w "pigułce"). Niedoinwestowanie
                      w zakresie kultury prowadzące do zwolnień i likwidacji (OO luty-marzec 1991).
                      Zarzucenie budowy oczyszczalni - projekt był gotowy w roku 1974 (OO październik
                      1990). Ostrów gromadzący prawie 10% ludności województwa otrzymywał przeciętnie
                      2-4% środków, także po 1990 r. (OO paździrnik 1990). Likwidacja przez
                      kuratorium w 1978 r., bez podania przyczyn, II Liceum Ogólnokształcącego
                      (strona internetowa II LO). Przeniesienie do Kalisza jedynego miejskiego pisma -
                      "Południowej Wielkopolski" (Ostrów w "pigułce").
                      I jako ciekawostka - w 1990 r. na sesjach Miejskich Rad Narodowych w kilku
                      miejscowościach województwa wystąpiono z inicjatywą secesji (OO, listopad
                      1990). Jeden z głosów z Kalisza wziął region w obronę. Bohdan Adamczak, Ziemia
                      Kaliska, 14/1990: "Pierwszy błąd w wyznaczaniu =geografii= województwa polegał
                      na sztucznym skojarzeniu kilku (trzech) subregionów. Skoro jednak już się tak
                      stało, ówczesne władze wojewódzkie nie powinny były uwiarygodnić tego błędu
                      przez spłaszczenie naturalnych funkcji centrów subregionów, aroganckie
                      strofowanie ambicji i aspiracji tych społeczności i ich elit, w zamian za mniej
                      lub bardziej spektakularne uczestnictwo przedstawicielskie w gremiach
                      wojewódzkich(...)."

Serdeczności
                      --
                      A poza tym uważam, że Kartagina powinna zostać zburzona.
                      • narcyz19 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 16.08.06, 00:25
                        hehe ale zalosny jestes powolujesz sie jedynie na ostrowskie zrodla zreszta
                        bardzo "obiektywne"
                      • narcyz19 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 01.10.06, 13:25
                        dodam jeszcze abys zobaczyl ile inwetsycji zrobiono w ostrowie wlasnie w
                        czasach kiedy byl w kaliskim.Na dobry przyklad podam piaski
                • narcyz19 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 16.08.06, 00:22
                  bardzo dobrze napisane
                  • kameralis Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 16.08.06, 08:03
                    Te wypowiedzi są prowokacjami. Proszę nie odpowiadać na te wypowiedzi. Zostały
                    zgłoszone do usunięcia jak wszystkie seryjne wypowiedzi forumowicza Narcyz19.
                    • narcyz19 Re: Denerwuje was człon "Wielkopolski" ? 01.10.06, 13:20
                      Tak jak w jednym z postow napisalem moze zamiast bezsensownego pisania o
                      prowokacji podejmiesz dialog
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka