Dodaj do ulubionych

Bylo ale jeszcze o benjaminie

23.11.09, 09:55
zakupilam w biedronce 3 sztuki o roznych kolorach lisci i mam
problem ----przesadzic teraz czy nie?Poki co postawilam jasnozielony
od strony wschodniej i od poludniowej zielony.mam takze taki ,ktory kot
zlomotal ,wiec obcielam wszystko ale patrze ,ze odrasta . czy
wszystkie cztery postawic od poludniowej strony? Przesadzic teraz? Poki
co wyczytalam ,ze lubia piwo wiec im zaaplikowalam - ale czy
dobrze zrobilam, nie wiem??
Obserwuj wątek
    • joanb333 Re: Bylo ale jeszcze o benjaminie 23.11.09, 13:48
      Co do ustawienia to nie doradzę, bo nie wiem.
      Wiem, że nie lubią przestawiania zbyt częstego.
      Ja też zakupiłam w Biedronce te kwiaty i od razu przesadziłam. Jedna ogrodniczka
      mi doradziła, że i tak kwiat się klimatyzuje w nowym miejscu to lepiej od razu,
      żeby robił dwa w jednym, czyli w nowym miejscu i w nowym podłożu.
      Na razie rosną, ale to dopiero dwa tygodnie.
      Dodam, że wiosną zakupiłam 6 sztuk kwiatów w Biedronce (różne inne ) i wszystkie
      rosną jak trzeba i nawet kwitły w lecie także badziewie totalne to nie jest.
    • maciekk123pl Re: Bylo ale jeszcze o benjaminie 03.12.09, 13:13
      Benjaminy są rożne i mają różne wymagania. Ogólnie lubią miejsca
      jasne ale nie w słońcu. Te o liściach jasnych wola wiecej swiatla te
      o ciemnych mniej. Podlewanie z umiarem - zalanie powoduje zrzucenie
      liści, podobnie jak przestawianie (obracanie) ich. Nie znoszą
      przeciągów - uwaga na nie zimą - powiew mroźnego powietrza "zeszkli"
      benjaminka i bedzie sie nadawal do smieci.
    • bagarmosen Re: Bylo ale jeszcze o benjaminie 20.12.09, 05:35
      no tak -przesadzilam i jak narazie w porzadku.Czesto otwieram balkon
      ale staram sie ich zakryc przed podmuchami zimnego powietrza ,dodalam po
      jednej paleczce nawozu ,skrapiam piwem -oby tak dalej ,nic z nich nie
      oblatuje,
    • bagarmosen Re: Bylo ale jeszcze o benjaminie 12.09.10, 06:07
      to jeszcze raz ja :))) wczoraj przesadzilam jednego z cieniowanymi listkami poniewaz korzenie dolem doniczki wylazily! czy dobrze zrobilam? aha.... ziemie mieszam z perlitem ,zauwazylam ,ze lepiej rosna wszystkie kwiaty
      • maciekk123pl Re: Bylo ale jeszcze o benjaminie 12.09.10, 12:14
        Dobrze, że go przesadziłaś jeżeli korzenie wyłaziły, jednak nie było to konieczne. U moich wyłaza ale ich nie przesadzam. Fikusy benjaminskie lubia bardzo małe doniczki. W małych nie ma za wiele szkodliwej dla nich wilgoci, ponadto wytwarzają u dołu pniaka korzenie podporowe, i wyglądają bardzo atrakcyjnie:). Co ważne - kilkuletnich dużych egzemplarzy nie przesadzamy wcale - moze miec to przykre konsekwencje w postaci zrzucenia lisci. Formujemy jedynie koronę drzewka:)
        • gabula777 Re: Bylo ale jeszcze o benjaminie 12.09.10, 21:02
          Ja mam dwumetrowe drzewo, hodowane od maleńkiej sadzonki.Przesadzam rzadko, (zawsze do plastikowych doniczek wstawianych do ceramicznej osłony) teraz wcale. Jak tu wcześniej zostało napisane, beniaminy lubią ciasne doniczki, bo wtedy nie ma szkodliwej wilgoci.Nigdy nie przesadzam przed zimą, świeża ziemia zawsze bardziej wilgoć zatrzymuje i już w listopadzie zacznie się zrzucanie liści.Musisz sama ocenić stan korzeni, wyjmij ,zobacz.Jeżeli jest jeszcze ziemia wstaw do osłonki, przesadzisz wiosną.
        • adwarp Re: Bylo ale jeszcze o benjaminie 14.09.10, 09:41
          'Co ważne - kilkuletnich dużych egzemplarzy nie przesadzamy wcale - moze miec to przykre konsekwencje w postaci zrzucenia lisci."

ja mam takiego staruszka i nie zaglądałam do doniczki, ale podejrzewam,że tam już tylko korzenie, a ziemia "zjedzona" i właśnie myślałam,że czas na nową większą donicę i nową porcję ziemi.
          Myślicie,że nie powinnam go przesadzać, tylko pozwolić mu żyć tak jak jest? ale jakaś łyżka ziemi by mu się może przydała?
          • yoma Re: Bylo ale jeszcze o benjaminie 14.09.10, 10:24
            A coś mówi, że mu źle? Jak nic nie mówi, to nie ruszaj, ewentualnie z wierzchu nasyp ziemi.
            • adwarp Re: Bylo ale jeszcze o benjaminie 14.09.10, 14:19

> A coś mówi, że mu źle?

takie ma liście przerzedzone:(
              • maciekk123pl Re: Bylo ale jeszcze o benjaminie 14.09.10, 14:43
                w takiej sytuacji (jeżeli faktycznie w doniczce sa same korzenie bez ziemi) a Twój benjamin nie jest gęsty - wyjmij go delikatnie z doniczki nie naruszając bryły korzeniowej i przesadź do doniczki o JEDEN rozmiar większej. Daj ziemi uniwersalnej wymieszanej z piaskiem - pamietaj o drenażu na spód. Nie podlewaj pare dni - świeża ziemia długo utrzymuje wilgoć. Po około 4 - 5 dniach podlej, tak jak się podlewa benjaminy - obficie a rzadko. Napisałaś, że jest przerzedzony - one zrzucają liście wewnątrz korony - te do których dociera mało światła - więc możesz go przyciąć, uformować jak Ci pasuje i ustawić blisko okna (najlepiej drzwi na balkon tak aby był cały od ziemi do sufitu oswietlony). Powodzenia :)
                ps. W razie pytań wal, chętnie pomogę w tej sprawie :)
    • bagarmosen Re: Bylo ale jeszcze o benjaminie 16.09.10, 06:40
      kilka dni minelo :)))))))))) nic zlego sie nie dzieje- poniewaz ziemia byla mokra wiec nie podlewalam ,Popatrzylam! -listki nie opadaja , nie sa miekkie ale sprezyste , wiec chyba dobrze zrobilam.Zauwazylam ,ze jak podejde radykalnie :)))) (woz albo przewoz) -slysza co mowie czy jak? :)))))) ale wszystko jak narazie jest ok.ahaaa piwa im nie zaluje ,kupuje takie slabe, spryskuje ale nie mieszam z woda!!!! Tak robie z pozostalymi kwiatami ---moze sie przzwyczaili??? Dzis zabieram sie za szeflere - korzenie takze wyszly poza doniczke!
      • yoma Re: Bylo ale jeszcze o benjaminie 16.09.10, 09:41
        Oczywiście, że słyszą. Jak mi co słabuje w ogrodzie, odgrażam się, że podleję roundupem - i działa. Powodzenia :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka