Dodaj do ulubionych

Wando - porady dot. cymbidium proszę

06.05.10, 12:15
Przekwita i za tydzień pojedzie do ogrodu. Nie wiem, czy nie powinnam go
przesadzić?

Roślina ma metr wysokości, szerokość też odpowiednią, a doniczkę 15 cm i kłąb
korzeni wszędzie. Niestorczyk bym przesadziła, o storczyk wolę spytać :)
Obserwuj wątek
        • margot50 Re: Wando - porady dot. cymbidium proszę 08.01.11, 23:18
          Mam problem z trzyletnim cymbidium, który opisałam w poradniczku ogrodniczek. Guru ogrodniczek Yoma, odesłała mnie go Guru storczykowej, więc posłusznie /dzięki Yoma, nie znałam tego forum/ proszę o podpowiedż dlaczego to pięknie rozdrośnięte cymbidium nie kwitnie.
          Ubiegłą zimą przechłodziłam go w temp.ok.12 C, lato na półcienistym osłoniętym tarasie, liście rosną jak szalone, a kwiatów brak. Teraz stoi w salonie temp.20C, w miarę doświetlonym miejscu
          i co? Zostawić go tak? Czy do chłodu z nim /mam jasny nieogrzewany pokój/W lecie trochę go zasilałam czym tam miałam pod ręką, ale bez przesady.Rośnie w donicy wysokiej, a wąskiej tzw.palmowej/chyba/ Jeszcze z donicy "nie wychodzi" Co z nim nie tak, co robię żle? Będę wdzięczna za diagnozę, bo nie " dysponuję" nikim bardziej kompetentnym.Poradż proszę! :)
          • wanda43 Re: Wando - porady dot. cymbidium proszę 09.01.11, 08:13
            Hm, z Cymbidium jest taki problem, ze ono powinno o tej porze miec duzo swiatla, ale jednoczesnie roznice temperatur miedzy dniem, a nocą. Dobrze by mu zrobilo ustawienie np. na poludniowym oknie, a na noc rozszczelnianie. Te 20 stopni, to troche za duzo, szczegolnie w nocy. Jesli masz chlodniejszy pokoj, to go przenies. Podlewanie nalezy ograniczyc. Generalnie im mniej sie o nie dba, tym wieksza szansa na kwiaty. Wbrew pozorom nie jest latwo doprowadzic je do kwitnienia. Mnie sie to jeszcze nie udalo, ale ciągle mam nadzieje. Cos mi tam wypuszcza teraz, ale czy to nowa pseudobulwa, czy ped kwiatowy - zbyt wczesnie by ocenic.
            Wydaje mi sie, ze doniczka palmowa nie jest najlepsza. Wiosną przesadź do normalnej doniczki, najwyzej rozmiar wiekszej. Luzy uzupelnij nowym podlozem do storczykow.
            • margot50 Re: Wando - porady dot. cymbidium proszę 09.01.11, 10:43
              Dziękuję pięknie za odzew. To moje cymbidium właśnie było zakupione w takiej doniczce wysokiej ale o małej średnicy, nawet miałam problem z przesadzeniem go do takiej samej donicy tylko o rozmiar większej. Jak starczy mi cierpliwości to będę go przenosić na noc do tego zimnego, zobaczymy:)
              Skorzystam z okazji i zapytam o jeszcze jedną poradę. Ktoś mi powiedział, że aby zmusić niekwitnącego /dłużej niż 3 m-ce po przekwitnięciu/ phenelopsisa, należy wstawić go do zimnego pomieszczenia tak na ok. 2 m-ce? Jest coś na rzeczy czy to następna urban legend? Pozdrawiam i dziękuję :):)
              • wanda43 Re: Wando - porady dot. cymbidium proszę 09.01.11, 11:19
                Phalaenopsis nalezą do storczykow cieplolubnych. Dla nich najnizsza temperatura to 19 -25 stopni i duza wilgotnosc powietrza. I widno, ale nie bezposrednie slonce. Nie znoszą przeciągow i wyziewow kuchennych oraz owocow /szczegolnie jablek/ w poblizu. Pędy kwiatowe wypuszczają raz w roku. Zdarza sie, ze w trakcie kwitnienia wypuszcza drugi. Jak kazda roslina kwitnąca musi sobie po kwitnieniu odpocząc, wypuscic nowe liscie, korzenie napowietrzne. Nie wymagaj wiec, aby kwitly co 3 m-ce. Czekaj cierpliwie, teraz jest czas wypuszczania pedow, wiec z pewnoscią ci zakwitnie.
        • yoma Re: Wando - porady dot. cymbidium proszę 10.01.11, 12:53
          Se mogę pakować, w podłożu dla storczyków paluch jest wybitnie niemiarodajny :) Ale jak, powiadasz, miesiąc wytrzymuje, to go chyba trochę przetrzymam. Ostrzegam, że w lesie za chałupą zaczyna rosnąć jak dziki :) Dzięki.

PS. JAk mi co nie chce rosnąć, to zapowiadam, że podleję roudupem, na ogół pomaga.
    • yoma Re: Wando - porady dot. cymbidium proszę 07.02.11, 12:16
      Tak

miałam go (nie pasuje mi mówienie o kwiatku "je", osobowo ma być) jednak przesadzić, bo on nie wytrzyma w tej doniczce do maja, coś pęknie, on albo doniczka. Ale nie przesadzę, dopóki się nie dowiem, co mu wyłazi w samym środku, spośród starych, suchych bulw.

Pewnie kolejny kłąb świeżych liści :)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka