Dodaj do ulubionych

Kliwia - żółknące liście.

26.05.11, 17:38
Jakieś pół roku temu zakupiłam młodą sadzonkę kliwii. Dotarła do mnie trochę poturbowana (firma wysyłkowa) z jednym żółknącym lisciem, który oberwałam przy przesadzaniu do nowej doniczki. Doniczka jest ciasna, ziemia storczykowa, okno północne (kuchnia). Podlewam bardzo umiarkowanie (raz na parę tygodni, raz na miesiąc). Z oryginalnych siedmu liści zostało w tej chwili cztery. Jeden oberwany przy przesadzaniu, dwa kolejne (zewnętrzne) powolutku żółkły i w końcu też je obcięłam. Domyślam się, że to najstarsze liście obumierają, ale u mojej kliwii nie są zastępowane nowymi i roślina, zamiast się rozrastać, maleje. Co robię źle?
Obserwuj wątek
      • ls48 Re: Kliwia - żółknące liście. 28.05.11, 20:52
        Przepraszam że podpinam sie pod cudzy wątek, ale nie chcę rozpoczynac nowego dla tak banalnego pytania. Otóż kupilam dzisiaj kliwię, a właściwie dwie, w jednej donicy. Czy należaloby je rozdzielić czy lepiej niech rosna razem? Nie widze pędu kwiatowego, ale sądze że kiedyś go wypatrzę..Stoi na oknie zachodnim i też sie zastanawiam czy nie wystawic go na balkon z tej samej strony. Tak szczerze mówiąc to kupilam jeszcze piekny krzak czerwonej rózy, ale co do niej to pytań narazie nie mam. ha,ha,ha, pozdrawiam
        • dagusia333 Re: Kliwia - żółknące liście. 16.11.11, 15:44
          Ja mam wielką zdrową kliwię, odrosty zajmują cała donicę.U mnie ma ciasną donicę, mało ziemi, bo szkodliwa jest dla niej wilgoć, która długo się utrzymuje w zbyt dużej ilości ziemi.Ziemia standardowa do roślin doniczkowych z niewielka ilością gliniastej i piasku.Podlewam raz na jakieś 3 tygodnie.Zółknące liście są objawem zbytniej wilgoci.
    • 3gosik Re: Kliwia - żółknące liście. 02.06.12, 16:22
      Witam,być może zbyt mało jest podlewana,kliwia lubi wilgotna ziemie ale nie wolno jej przelewać bo gniją korzenie wystarczy raz w tygodniu podlać i nie wystawiać jej na bezpośrednie słońce bo tego nie lubi najlepsze jest rozproszone światło. I zabrać ją z kuchni,bo mogą jej szkodzić wyziewy gazowe (wyziewy są tłuste ,lepkie).I proszę pamiętać nie raz na parę tygodni ale raz w tygodniu podlewać i nie przelewać i nie dopuści aby kliwia stała w wodzie na podstawku bo korzenie będą gniły. pozdrawiam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka