Dodaj do ulubionych

Benjamin - małe białe kuleczki na spodzie liści

27.04.05, 12:05
Po jednej na każdym liściu, przy gałązce. Co to może być i co z tym zrobić?
Łatwo odpadają ale fikus duży ponad 2m i ręcznie wszyskie usunąć po jednym
listku to trochę czasu zajmie i czy potem nie będzie znowu się toto pojawiać?
Obserwuj wątek
    • ida.ustupska Re: Benjamin - małe białe kuleczki na spodzie liś 28.04.05, 10:56
      a jakiego rodzaju są te kuleczki? twarde czy jak kropelki?
      chwilowo znalazłam tylko tyle na szkodników
      www.ogrody.cvd.pl/pliki/srd.html
      a ja dziś zauważyłam na gałązce mojego benjamina monique takie coś białego jak
      przyklejona wata, nie wiem co to, oby nie przędziorki. chwilowo tylko w jednym
      miejscu...
      pozdrawiam
          • angoba Re: Benjamin - małe białe kuleczki na spodzie liś 28.04.05, 14:39
            na wełnowce stosuje sie Actelic ale nie można go używać w mieszkaniu i trzeba
            zachować spore środki ostrożnośći przy jego stosowaniu ale jest skuteczny, ja
            zwalczyłam dzięki niemu też tarczniki,
            obejrzyj dokładnie również inne swoje kwiatki, zwłaszcza te nabyte ostatnio,
            ja kiedyś kupiłam ficusa deltoidea zarażonego wełnowcami, nim się zorientowałam
            przeszły na inne rośliny :(
            • ida.ustupska Re: Benjamin - małe białe kuleczki na spodzie liś 28.04.05, 15:12
              oj...nawet mi nie mów...wczoraj kupiłam deltoideę...ale oglądałam ją już w
              sklepie,wyglądała w porządku więc może nic nie przegapiłam. Ale masz rację
              obejrzę dokładnie pozostałe. Zastanawiam się tez nad aliim, ma jeden liść jakby
              zjedzony od góry...ogólnie zmarnowany ,pan z kwiaciarni widać nie przebierał,
              kiedy mi go sprowadzał. Jak myślisz, pozbyć się tego liścia? nigdzie więcej
              takich śladów nie widziałam.
              jeszcze raz dziękuję :)
              id.
              • angoba Re: Benjamin - małe białe kuleczki na spodzie liś 28.04.05, 15:33
                a ten Ficus macleilandii 'Alii' to jak wygląda? jakie duże i w jakim kształcie
                ma liście? bo ja aż taką znawczynią fikusów nie jestem,
                jeśli taki zniszczony liść bardzo szpeci roślinę to go usuń, ale zrób to tak
                żeby nie uszkodzić reszty rośliny, czyli nie ułamując tylko odcinająć liść
                precyzyjnie jakimś ostrym nożykiem
                • ida.ustupska Re: Benjamin - małe białe kuleczki na spodzie liś 28.04.05, 16:00
                  Ficus binnendijkii Alii wygląda tak :)
                  www.tarjeplanta.com/Alii.jpg ,liść nie szpeci, ale boję się żeby czegoś
                  nierozniósł, więc może go przytnę. Ja znawczynią nie jestem ,ale zakochałam się
                  w fikusach i od grudnia nabyłam 10 sztuk, jak wcześniej nie miałam ani jednej
                  rosliny w domu :)) teraz chłone wiedzę i szukam wszystkiego na ich temat. Być
                  moze zacznę prowadzić jakiś blog o fikusach, bo na necie jest strasznie malo
                  informacji :)) może komus się przyda...
                  • angoba Re: Benjamin - małe białe kuleczki na spodzie liś 28.04.05, 16:21
                    a to takiego fikusa znam, nawet na niego choruję ;-)
                    a w necie faktycznie jest niewiele informacji o fikusach, zwłaszcza po polsku,
                    szukając tego fikusa Alii wrzuciłam to słowo w google i jedynym linkiem
                    dotyczącym kwiatków był ten www.ogrodnik.com.pl/biurowe.htm
                    ja mam w domu dużo róznych kwiaty, fikusy tylko 2, w pracy trzeciego, za to mam
                    dużo róznych gatunków paproci, i tez zawsze zgłebiam wiedze na temat
                    swoich "podopiecznych", i staram sie żeby miały jak lubią
                        • ida.ustupska Re: Benjamin - małe białe kuleczki na spodzie liś 29.04.05, 10:01
                          Jak miło ,że pytasz :) Fajnie jest móc z kimś pogadać na ten temat :) Monique
                          stoi zdala od reszty, nie mając chemii do spryskiwania zmyłam wszystko
                          denaturatem a potem zapodałam jej letni prysznic ze wszystkich stron. Teraz
                          czekam co dalej...nawet dorwałam jednego biegającego potwora. Dziś pod prysznic
                          idzie reszta choć wydają się czyste. Głębsze wywody na ten temat umiesciłam
                          tutaj :) ficusowe-roznosci.blog.onet.pl/ zapraszam serdecznie. Chwilowo
                          nie ma konkretów ale... ;))
                          pozdrawiam
                          • jank2 Re: Benjamin - małe białe kuleczki na spodzie liś 29.04.05, 11:13
                            te moje kuleczki, kropeczki przyrównałbym do wosku, są małe ok 2mm, przy
                            nasadzie liści. Na razie pousuwałem ję ręcznie. Jak je usuwałem to zauważyłem,
                            że pod niektórymi tymi białymi kuleczkami liść był brązowy. Ze zdjęcia z blogu
                            wnioskuje, że u mnie to chyba nie wełnowiec. A może to liście z jakiś powodów
                            puszczały soki? W necie rzeczywiście jest mało informacji, poszukam jeszcze
                            informacji w domu w książce. Kwiatek jest w pracy i trochę byłoby szkoda jak by
                            się zmarnował.
                            • ida.ustupska Re: Benjamin - małe białe kuleczki na spodzie liś 29.04.05, 11:53
                              coś mi się wydaje ,ze te kropelki to poprostu jego sok, fikusy mają w sobie
                              białe mleczko. może z jakiegos powodu przecieka? ;) a to co zostało pod spodem
                              to może poprostu ranka, z której sok wyciekał. może dobrze byłoby w tych
                              miejscach przetrzeć go watką ze spirytusem a potem wodą, żeby się nie poparzył?
                              Wow, dziękuję angoba, zachęcam równiez do komentarzy :))) postaram się
                              zamieszczać tam w miarę możliwości, coraz więcej konkretów:) a co do
                              kwiaciarni...hehe, najpiekniejsze fikusy mam z macro,tesco i ikei ;D ze zwykłej
                              kwiaciarni (o ironio) mam dwie bidule, które musze teraz reanimować.
                              • angoba Re: Benjamin - małe białe kuleczki na spodzie liś 29.04.05, 12:12
                                ja tez mam trochę kwiatków z marketów, w ikei kupiłam na przykład anturium,
                                które kwitło mi przez 4 miesiące a teraz pięknie rośnie, a nefrolepis kupiony
                                na otwarciu hita mam juz 9 lat ale w takich sklepach trzeba umiec kwiaty
                                wybierać, mój mąż się śmieje że ja się przy kupowaniu kwiatów doktoryzuję ;-)
                                czesto kupuję tez kwiaty na targach ogrodnictwa na Klimeckiego bo wydaje mi sie
                                że tam są ciekawsze odmiany i większy wybór (już niedługo kolejne, chyba za
                                tydzień)
                                zaraziłas mnie tymi fikusami ;-) tylko gdzie ja je postawię ...
    • anemos Re: Benjamin - biały nalot na listkach 24.05.05, 10:20
      Dziewczyny! Help me! Mój ukochany beniaminek coś ostatnio osłabł choć rósł do
      tej pory przepięknie. No i jeszcze zauwazyłam biały nalot na liściach. na
      początku myślałam że to skutek działania zbyt twardej wody (robię mu często
      szybki prysznic) ale teraz coraz mniej wierzę w tę wersję i nie podoba mi się
      coś! Poradźcie co robić!
        • anemos Re: Benjamin - biały nalot na listkach 02.06.05, 12:35
          Iduś, dzięki za reakcję. Beniaminek stoi cały czas w tym samym miejscu i rósł
          jak szalony. Pokój południowo-zachodni, kwiatek blisko okna ale nie
          bezpośrednio nasłoneczniony. Dokarmiam go biohumusem, podlewam regularnie i
          regularnie robiłam mu prysznic. Zmizerniał jak niestety jego miejsce na chwilę
          zajęła choinka a on został przestawiony. Po powrocie na miejsce najpierw jak
          szalony zaczął gubić liście, potem na szczęście szybko mu odrosły lae od
          jakiegoś czasu (półtora miesiąca) zauważyłam to coś białe. Wiesz - ten nalot
          wygląda jak przesuszony listek. To nie pleśń, nie nalot, który można zeskrobać
          tylko jak - bo ja wiem - skóra po kąpieli w suchej wodzie bez balsamu.
          Już przemywałam listki piwem, odstawiłam prysznic (bo woda u mnie w domu
          wiadomo chlorowana i ciut twarda) i zastąpiłam spryskiwaczem z wodą
          mineralną :) Ostatnio podlewałam dwa razy wodą z papierosem (metoda mojej mamy
          na jakieś robale i pasożyty na kwiatkach). Żadnych stworzonek na nim nie ma,
          nic od spodu listków tylko część liści nie ma pięknego ciemnozielonego odcienia
          a jakieśtakie przeszorowane na biało listki. Ziemia... hmm... podlewana
          regularnie, nic szczególnego, robaki po niej nie hasają. Pomysłów już mi brak.
          Help!
          • bea975 Re: Benjamin - biały nalot na listkach 02.06.05, 12:56
            Spryskiwacz z wodą mineralną raczej bym odstawiła. Taka woda ma zazwyczaj
            większą twardość węglanową niż najgorsza kranówa, tyle że bez chloru (sama z
            siebie może dawać biały osad). Lepsza będzie przegotowana lub z filtra np.
            Brita.
            --
            Pozdrawiamy
            Beata i Michaś ur. 7 czer 2004
            • ida.ustupska Re: Benjamin - biały nalot na listkach 03.06.05, 11:46
              Szczerze mówiąc też już nie wiem...moje fikusy moge przestawiać gdzie chcę i
              jak chcę i się nie gniewają, więc myslę ,że to nie od tego...Napewno do
              zraszania używaj wodę odstaną, taką po jednym dniu lub gotowaną, do podlewania
              również. Odstaw humus...moja monique nabawiła się jakiegoś dziadostwa jak ją
              tym podlewałam. Teściowa tez mi powiedziała, że lepiej tego nie uzywać. Jeżeli
              jest to możliwe, to wyciągnełabym Benka z doniczki, obejrzała ziemię i korzenie,
              jeżeli doniczka jest dobrej wielkości, to tak na wszelki wypadek przemyłabym
              ją, dała na spód drenaż i wymieniła ziemię..w kwiaciarniach można kupić nawóz
              dla fikusów POKON, w takiej małej zielonej butelce i używać zamiast humusu.
              Dalej to kwestia obserwacji. Ja tak bym zrobiła...
              pozdrawiam
              ida
              ficusowe-roznosci.blog.onet.pl
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka