Dodaj do ulubionych

W Kotowie....

04.05.11, 19:46
W Kotowie cerkiew niszczeje
i niszczeć ma do końca,
ponieważ dla radnych Birczy,
to sprawa ,,niepokojąca,,.
Mógłby ktoś wywieziony
przyjechać i świeczkę zaświecić,
albo ktoś duchem natchniony
modlitwą swą ,,ogień,, wzniecić.
Czego??? Pytanie do radnych,
po latach sześćdziesięciu pięciu
Pomódlcie się do Jana
nowego błogosławionego.
Niech wam oświeci pały,
by wam się w piekle nie grzały.
Obserwuj wątek
  • darino artykuł o cerkwi w Kotowie w ŻP 09.05.11, 12:49
   „Cerkiew niezgody”

   Od ponad roku trwają próby przejęcia przez Lokalną Organizację Turystyczną „Wrota Karpat Wschodnich” zrujnowanej cerkwi w Kotowie. Radni z gminy Bircza mówią – nie.

   Chcąc uatrakcyjnić teren gminy, planujemy utworzenie szlaków turystycznych prowadzących po miejscowych zabytkach - mówi Tomasz Gierula, wiceprzewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej. - Wymyśliliśmy sobie, żeby jednym z punktów tego szlaku był Kotów. Jest możliwość rekonstrukcji stojącej tam drewnianej cerkwi. Obok niej chcielibyśmy postawić drewnianą chałupę, w której byłaby ekspozycja starych sprzętów i narzędzi oraz urządzane byłyby warsztaty o charakterze etnograficznym.

   *Wstęp wzbroniony*

   Cerkiew w Kotowie została zbudowana w 1923 r. Po wysiedleniach ludności ukraińskiej miejscowy PGR urządził w niej magazyn pasz. Potem PGR upadł i przez jakiś czas jeden z gospodarzy trzymał w niej owce. W latach 90-tych podjęto również próbę przeniesienia cerkwi do Kalnikowa, z zamiarem wykorzystania na greckokatolicką cerkiew parafialną, ale mieszkańcy Kotowa nie wyrazili na to zgody. Dzisiaj obiekt jest w opłakanym stanie. Babiniec i prezbiterium pozbawione są dachu, Jedynie nawa główna i kopuła trzymają się jako tako. Ściany popodpierane drągami, resztki kolorowych szybek w oknach, a przy głównym wejściu tabliczka: Wstęp wzbroniony.

   *Propozycja*

   Ponieważ cerkiew jest własnością gminy, 4 marca ubiegłego roku Lokalna Organizacja Turystyczna zwróciła się do wójta z prośbą o użyczenie cerkwi lub jej dzierżawę. W piśmie między innymi czytamy: „W związku z tym, że Gmina Bircza, jako właściciel cerkwi w Kotowie, nie ma żadnych planów na zagospodarowanie świątyni, zwracamy się z propozycją przekazania cerkwi w Kotowie (...) np. w formie użyczenia lub dzierżawy. Przejmując świątynię, zamierzamy po remoncie urządzić w niej salę wystawową dla potrzeb stowarzyszenia i okolicznych mieszkańców, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji sakralnej obiektu, a także udostępnić do zwiedzania dla turystów. Oczywiście wszystkie prace zostaną wykonane w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Jeśli będzie zainteresowanie, cerkiew może także służyć wiernym Kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego. Środki na remont świątyni zamierzamy pozyskiwać z różnych programów dla organizacji pozarządowych”. (...)

   *Nie*

   Rada gminy po rozpatrzeniu wniosku wydała opinię negatywną. - To trudna i delikatna sprawa - mówi wójt Józef Żydownik. Ze względu na specyfikę i historyczne uwarunkowania radni są ostrożni w podejmowaniu takich decyzji. Konsultowałem się z częścią radnych i oni byli przeciwni temu, by tam odbywały się msze greckokatolickie. Przyznaję, że też nie chciałbym na tym terenie jakichś waśni na tle narodowościowym i moje stanowisko jest również na nie - kończy wójt. Nieoficjalnie mieszkańcy Birczy mówią, że jednym z argumentów na „nie” jest obawa przed ukraińskimi wycieczkami, które autokarami mogłyby zjeżdżać się do Kotowa.

   *Rezygnujemy z mszy*

   LOT nie odpuściła i w piśmie z 31 marca tego roku skierowanym do wójta przedstawiła zmodyfikowany projekt: „Wobec stanowiska dziekana dekanatu Bircza oraz z powodu braku na tym terenie wyznawców innych obrządków, zwłaszcza grekokatolików, do których przed 1947 r. należała kotowska cerkiew, LOT „Wrota Karpat Wschodnich” rezygnuje z zachowania sakralnego charakteru obiektu, koncentrując się jedynie na prowadzeniu działalności wystawienniczo-muzealnej. W związku z tym, w załączeniu przesyłamy zmieniony plan zagospodarowania cerkwi w Kotowie”. Jednak nie rozwiało to obaw radnych. - Raczej będziemy na nie - mówi wójt.

   *To świetny pomysł*

   - Jak najbardziej popieram pomysł rewitalizacji cerkwi w Kotowie - mówi Wojewódzki Konserwator Zabytków Grażyna Stojak. Mamy już przykłady znakomitego zagospodarowania niszczejących obiektów cerkiewnych, jak choćby w Dubiecku, gdzie powstał Kresowy Dom Sztuki, czy w Radrużu na filię muzeum. Nie rozumiem, dlaczego urząd gminy nie chce udostępnić tej cerkwi ludziom, którzy uratowaliby ten obiekt. Tym bardziej że znalazłyby się na to pieniądze i nie obciążyłoby to budżetu gminy. Na co czekać - aż cerkiew się rozsypie?

   Jacek Szwic

   „Życie Podkarpackie”, Nr 18, 4 maja 2011 r.
   • wiahor Autokary z turystami 13.05.11, 17:05
    Pan wójt obawia się autokarów z turystami ? W całej Polsce mieszkańcy są zadowoleni, jak przyjeżdżają do nich turyści. W Zakopanem planuje się nawet budowę cerkwi dla turystów z Rosji i Ukrainy.
    • ordan Re: Autokary z turystami 14.05.11, 06:14
     Myślę że nie Wójt, lecz presja związana z przeszłością,Ludzie i co idzie za tym radni tej presji ulegają, a faktycznie tak jest że turystyka przynosi prawdfziwe zyski dla społeczności , każdy kto trochę oleju w głowie ma to wszystko robi aby tyrystow ściągnąć do siebie, niezależnie czy z z Ukrainy czy Niemiec itd, poniwaz turysta który przyjedzie to usi i zjeść i gdzieś się wyspać i jakąś pamiątkę kupi, i gdzieś by się zabawił, no i co za tym idzie pieniądze zostają. Nasi radni mają trochę własnego dochodu trochę im kapnie z diet, i to im wystarcza, nie chce się myślić dla innych tzn. innych ludzi mieszkających w gminie-prowadzących sklepy,noclegi, bary.I w tym problem tkwi. Wójt sam tego muru nie pokona.
     • wiahor Re: Autokary z turystami 14.05.11, 08:30
      Uważam, że uchwała na ten temat powinna być przegłosowana na sesji Rady Gminy. Tak, żeby było wiadomo, którzy z radnych działają przeciw rozwojowi gminy.
      W czasie, kiedy inne okoliczne gminy zaczynają, lub już kończą, remontować swoje cerkwie jako atrakcje turystyczne, nasza gmina wykonuje krok w przeciwnym kierunku.
  • darino ktoś za to beknie ? 10.05.11, 17:37
   Obowiązkiem zarządcy nieruchomości jest utrzymanie jej w stanie niepogorszonym. W związku z tym za celowe doprowadzenie cerkwi do ruiny grozi osobie zajmującej się w gminie nieruchomościami odpowiedzialność karna.
   www.radio.rzeszow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=12664&catid=46&Itemid=72
   • mieszaniec7 Re: ktoś za to beknie ? 10.05.11, 21:24
    Strachy na Lachy!
    Rozwiązanie tego problemu nasuną sam Tomasz Gierula - wiceprezes LOT WKW z Birczy.
    Według niego cerkiew należy przenieść do Kalnikowa gdzie by godnie służyła jako grekokatolicki kościół parafialny
    Razem z cerkwią możecie sobie zabrać Wójta Józefa Żydownika ,bo jako Wójt Gminy Bircza uosabia taką samą ruinę jak ta cerkiew w Kotowie.
    • ponowa.1 Autokary z banderowcami - turystami 14.05.11, 13:22
     W czasie wojny w Kotów był bardzo silnym ośrodkiem UPA.Znajdowała się tam szkoła podoficerska UPA oraz koszary.W tych też latach kapelan UPA ,grekokatolicki ksiądz w tej samej cerkwi święcił broń ,noże i bagnety banderowców zagrzewając ich do mordowania Polaków w okolicznych wsiach . Po odnowieniu cerkwi w Kotowie będą się tam zjeżdżać wycieczki z weteranami UPA,tymi samymi którzy mordowali w bestialski sposób naszych przodków,oraz wycieczki z młodymi neobanderowcami z Polski i Ukrainy.Bendą się też zjeżdżać banderowcy z Kanady i USA.
      • ponowa.1 Re: Autokary z hitlerowcami - turystami 14.05.11, 22:15
       darino napisał:

       > A jeżeli przyjadą autokary z niemieckimi turystami, to będą to faszyści i neofa
       > szyści ? A jeżeli z Żydami, to syjoniści i neosyjoniści ? I tak dalej ?
       > Myślę, panie Ponowa, że jest pan niespełna rozumu.
       Niespełna rozumu to pan jest od kiedy zwonchał się Pan w Krakowie z neobanderowcami.Jak mieszkał Pan w Birczy był Pan jeszcze normalny.
       Dla mnie to zaszczyt usłyszeć od darina ,że jestem niespełna rozumu ,bo to oznacza ,że jestem patriotą - przynajmniej lokalnym.
       Znam doskonale Niemców i nimi gardzę,Żydówki kocham,,jednych i drugich zapraszam jako turystów do Birczy.Dla rezunów stanowcze nie!
       • tadeusz.4 Re: Autokary z hitlerowcami - turystami 16.05.11, 12:28
        > Znam doskonale Niemców i nimi gardzę,Żydówki kocham,,jednych i drugich zaprasza
        > m jako turystów do Birczy.Dla rezunów stanowcze nie!

        To masz problem, rybcia, bo Podkarpacie nie graniczy ani z Niemcami, ani z Izraelem, tylko z Ukrainą. Rozumiem, że wolisz zdechnąć z głodu, niż obsłużyć turystę z paszportem z tryzubem - twoje prawo. Ale nie odbieraj innym prawa do własnego zdania, bo może wolą na Ukraińcach zarobić, niż ich tak szczerze, po katolicku, nienawidzić prawdziwą chrześcijańską nienawiścią bliźniego...
     • tadeusz.4 Re: Autokary z banderowcami - turystami 16.05.11, 12:25
      W tych też latach kapelan UPA ,grekokatolicki k
      > siądz w tej samej cerkwi święcił broń ,noże i bagnety banderowców zagrzewając i
      > ch do mordowania Polaków w okolicznych wsiach .

      A ty, oczywiście, widziałeś to na własne oczy...

      > będą się tam zjeżdżać wycieczki z weteranami UPA,tymi samymi którzy mordowali w
      > bestialski sposób naszych przodków,

      Ludzie, którzy mordowali Polaków w czasie II wojny światowej, będą mieli po odbudowie cerkwi w Kotowie ponad 90 lat (teraz właśnie przekraczają 90). Jak się wygląda w tym wieku i jak zdrowie dopisuje można się przekonać na przykładzie Johna Demianiuka - wątpliwe, aby tacy ludzie marzyli jeszcze o wycieczkach, mając 95 lat (jesli w ogóle dożyją takiego wieku).
   • ordan Re: kombinacje gminy 15.05.11, 15:44
    Tu niema co kombinowac wiadomo turystyka daje najwieksze dochody, i wszystkie bogate gminy ze skóry wychodzą żeby ściagnąć do siebie jak najwięcej turystow, nie kreujmy na siłę ludzi na bandytów, faszystów itd.Niemcy chętnie widzą u siebie Żydów, amerykańcy Japończyków, Japończycy u siebie amerykanów,Teraz ekonomia się liczy a nie obłędna polityka. Jak któś będzie chciał mieszkać w Birczy to każdy:banderowiec, akowiec,alowiec itd. może kupić dom i ziemię i tu być-ofert sprzedarzy jest mnóstwo, a zwiedzać przyjedzie turysta raczej młody i inteligentny i z forsą który ma już wszystko tylko atrakcji szuka. Nie dajmy się zwariować i niech ta świątynia wygląda jak należy. Nie ulegajmy "buszmenom".
    • na-kuzim Re: kombinacje gminy 15.05.11, 20:19
     Nie ma co kombinować.Właśnie wróciłem z Kotowa ,mieszkańcy tej miejscowości na dzisiejszym zebraniu zadecydowali,że nie chcą być utożsamiani z banderowcami którzy w Kotowie mieli szkołę wojskową dla podchorążych i przy niej cerkiew z kapelanem sotni.Bo tak naprawdę to w Kotowie nie ma Ukraińców,a więc cerkiew też nie jest im potrzebna.
   • pikulant Re: 15:0 dla przeciwników ratowania cerkwi 17.05.11, 13:17
    Sie niektórym w tej Birczy całkiem we łbach poprzewracało, Jakie Ukraińcy będą ;przyjeżdżać, tak się składa że z racji obowiązków zawodowych bardzo często jestem w Łodzi, gdzie mam dużo przyjaciół. Na spotkaniach zamęczają mnie pytaniami właśnie o cerkwiach, od Nich dowiedziałem się ze wysadzona w powietrze cerkiew z Birczy była ponoć w stylu bizantyjskim, proszą mnie o zdjęcie tej cerkwi. Wstyd mi że ja który urodziłem sie w Birczy mniej wiem o zabytkach Birczy niz Oni. A kim są ? By radnych z Birczy zmroziło gdyby usłyszeli nazwiska. Polski kwiat inteligencji a nie yntelygecji birczańskiej której oprócz dobrze się najeść i wyspać nic więcej nie potrzeba.
  • wiahor Facebook 19.05.11, 15:21
   Jest już wydarzenie na Facebooku: "W obronie cerkwi w Kotowie", gdzie organizują się osoby chcące ocalić cerkiew. Dziś dostałam zaproszenie.
   • sinieckimichal Re: Facebook 18.06.12, 20:42
    Witam,
    mam pytanie dotyczące Facebooka.
    Od jakiegoś czasu nie wyświetla mi się kontakt mojego znajomego (dokładnie e-mail).
    Stało się tak z dosłownie z dnia na dzień...

    Co może być powodem tego?

    Proszę o odpowiedź.
    Z góry pozdrawiam i dziękuje,
    Michał
   • klangowycietrzew Cerkiew 20.05.11, 14:44
    Pamiętam piękną cerkiew w Krecowie. Ostatni raz widziałem ją w 1979 roku. Żałuję że nie zrobiłem wtedy zdjęć. Oby tej z Kotowa nie spotkał taki sam los. Bo naprawdę szkoda by było.
    • krados Re: Cerkiew 20.05.11, 15:34
     Faktycznie to sredniowiecze.Takie prymitywnwe, prostackie argumenty. -"Bo Ukraińcy będą przyjeżdżać". Za te słowa wasze własne dzieci i wnuki będą was przeklinac, będziecie się w grobie przewracać. Ludzie toż to xxi wiek, jaką wy przyszłość dla swoich wnuków budujecie. Przecież o tym piszą gazety, telewizja mówi, i wy szacunku,uprzejmości od innych oczekujecie?-za co-za wasze prostackie zakapiorstwo?-a na Ukrainę po paliwo, wóde i papierosy to się jedzie-i pewnie chcecie zeby was z kulturą przyjmowano?- Za co!
     • uskok1 Re: Cerkiew 20.05.11, 19:58
      A ja myslę ze tak LOT-wi w Birczy, jak i Ukraińcom nie chodzi tak naprawdę o renowację cerkwi w Kotowie. Tak naprawdę to poprzez pozorowane zainteresowanie odbudową światyni chodzi o wykazanie naszą niechęć i sprzeciw do wszystkiego co ukraińskie aby mieć preterkst do negatywnych decyzji do wszystkiego co Polskie na Ukrainie.
      • klangowycietrzew Re: Cerkiew 20.05.11, 20:59
       do "uskok1". Wybacz, ale takie myslenie nie ma przyszłości. Żyjemy i mieszkamy tu gdzie mieszkamy. Tu mieszkali nasi przodkowie, tak polacy jak i ukraińcy. Razem korzystali z tego co ich otaczało. I to co jest koło nas i wokół nas nie zniknie. Czy nasze nastawienie będzie pozytywne czy negatywne - sąsiad zawsze będzie sąsiadem. Przecież wszyscy nie uciekniemy od naszych sąsiadów. Dlatego dobra tradycji i kultury tak ukraińskiej jak i polskiej trzeba szanować, utrzymywać i pielęgnując z niej wspólnie korzystać.
      • mniejszosci_karpackie Re: Cerkiew 21.05.11, 13:54
       Lepiej za dużo nie myśl człowieku, bo sobie krzywdę zrobisz. Gadasz jak przewodniczący rady: sprawa ma drugie dno. Chyba sam nie rozumiesz siebie, bo wskaż choć jeden przykład weryfikujący te spekulacje. Jak dotychczas wszystkie użyczane, odzyskiwane cerkwie powoli sukcesywnie są otaczane opieką i remontowane. Niestety to trwa: najpierw zrobienie inwentaryzacji obiektu, dokumentacji, planów (w tym zagospodarowania przestrzennego), kosztorysu, starania o pozwolenie u konserwatora, pozwolenie budowlane w wydz. architektury i doooopiero starania o pieniądze, nie mówiąc o realnym remoncie, który tak naprawdę finiszuje sam proces. Widać że zielonego pojęcia o tym nie masz, więc lepiej idź sobie pod sklep poplotkować przy piwie. Albo zajmij się polityką - zamiast wykazywać się efektami będziesz snuł wizje, rozwijał ideologie a twe usta będą pełne pustych frazesów. Żyć nie umierać, kasa leci, jeśli dorwiesz się do władzy, ewentualnie zawsze można zostać celebrytą. Teraz gwiazdorstwo jest w modzie.
       • krados Re: Cerkiew 22.05.11, 13:06
        No tak. Z zabytków Birczy można by było niezłą kasę mieć. Słyszę słowa Wójta:Gmina rolnicza, biedna, brak dochodów.Raczej juz nie rolnicza. Proszę mi wskazać chociaż jednego rolnika z prawdziwego zdarzenia, Podatki placą dzieci pracujace w centrum kraju lub za granicą. Z turystyki mogły byc dochody. Ale w imię politycznych uprzedzeń i nienawiści, bizantyjską cerkwię wywalono w powietrze, rozebrano synagogę, stary cmentarz pozbawiono przępięknej bramy, dużą część Lini Mołotowa spalono bądż rozebrano, cerkiewki zniszczono, a teraz cała nienawiść tych "dziwnych" ludzi z Rady Gminy skupia się na rozwalającej się cerkiewce w Kotowie. Przekleństwo jakie czy co?.
       • uskok1 Re: Cerkiew 24.05.11, 05:36
        Gościu" Mniejszości Karpackie" widzę ze sobie uzurpujesz prawo do "tylko jednej słusznej prawdy" Twojej prawdy, wypowiedezi które nie są po Twojej mysli są "bezrozumne". Ochłoń trochę człowieku. Pierwsze wpisy dot. starań o odzyskanie cerkwi w Kotowie są na tym forum datowane w 2004 roku, a więc ponad 7 lat temu. W takim tempie to odzyskacie cerkwie w stanie jak w Bolestraczycach, Kupnej itp. A swoją drogą epitetami jakimi obrażasz aż się proszą aby porządne joby spadły na Twoją głowę za kulturę wypowiadania się i traktowania adwersarzy.
        • mniejszosci_karpackie Re: Cerkiew 24.05.11, 09:01
         Prawda boli :))) Głupota nie, co najwyżej skutki, takie jak te które obserujemy w gminie Bircza! Koń by się uśmiał!

         Członkowie rady się odzywają? Podobnie nielogiczna i emocjonalna retoryka... "Gościu" (jaki elegancki, kulturalny zwrot:) uskok1 używaj argumentów racjonalnych a nie emocjonalnej manipulacji. W tym kraju jest miejsce dla wielu - nie wiem czy zaobserwowałeś ten fakt prawny.

         "Pierwsze wpisy dot. starań o odzyskanie cerkwi w Kotowie są na tym forum datowane w 2004 roku, a więc ponad 7 lat temu. W takim tempie to odzyskacie cerkwie w stanie jak w Bolestraczycach, Kupnej itp"
         - Masz z czymś kłopot? Przecież to nie ty się starasz, nie ty pracujesz, nie ty zginasz kark i własny umysł aby uratować skrawek pamięci po przodkach.

         "A swoją drogą epitetami jakimi obrażasz aż się proszą aby porządne joby spadły na Twoją głowę za kulturę wypowiadania się i traktowania adwersarzy."
         - Ktoś tu o kulturze wspominał? Poza tym, ktoś tu grozi? Masz ochotę spalić mi chałupę wyrżnąć rodzinę, zniszczyć mi cerkiew, odebrać i przeznaczyć ją na oborę, wysiedlić? Koncepcja Stalina, ciągle wieczna i żywa. Patrzcież, a jednak twierdza Bircza, pomyślałby kto, rok 2011. Syndrom oblężenia...

         "Gościu", bądź uprzejmy sam ochłonąć. Nie masz żadnych podstaw to nagonki na ludzi chcących użyczyć cerkiew celem jej wyremontowania i udostępnienia szerokiemu odbiorcy, zabraniania takich działań. Nie masz/nie macie żadnych podstaw prawnych, kulturowych, moralnych. Mielibyście - gdybyście zadbali o ten obiekt i wiele innych które zmanrnowaliści. W tej sytuacji - tylko piętnowanie ww zachowań się należy, aby innym równie durne pomysły do głowy nie przychodziły. Przyjdzie ci przekonać o tym nie za długo - konserwator planuje wysłać kontrolę a potem pismo do prokuratury. Wojewoda też wyciągnie wnioski z nieodpowiedzialnych zachowań władz B.

         Masz problem w kwestii kultury - spuszczający "jo.." uskoku1, napisz o tym do administratora forum. Basta!
         • klangowycietrzew Re: Cerkiew 24.05.11, 17:41
          Do "mniejszosci_karpackie". Ale się Waść rozsierdziłeś. Sfolguj nieco. Zostałem zrugany nie wiem za co. Forum jest po to by dyskutować i wyrażać własne zdanie. Dla pocieszenia dodam: że już nigdy nie wejdę na ten temat. Pozostawiam wolne miejsce i wnioski Waści. A miałem dobre, nie tylko chęci. Pozdrawiam.
          P.S. Uj widze że niedługo trza sie bedzie żegnać z tym Forum.
           • mniejszosci_karpackie Re: wydaje mi się ... 24.05.11, 23:38
            Dzięki darino:) Bardzo dobrze Ci się wydaje. Panie/Panowie - czytajmy ze zrozumieniem swoje wzajemnie swoje wpisy.

            Do uskok1:
            1/ Możesz mieć rację, że są tacy Ukraińcy, wśród wszystkich możliwych, którym zależy na wykazywaniu niechęci...(mały kwantyfikator).
            2/ LOT WTW nie jest organizacją ukraińską a zatem do takich nie należy, z tego co wiem na pewno (niektórzy z członków) kierują się zwyczajną troską o zabytki ziemi na której działają, dają tego dowody od kilku lat, dbając bezinteresownie o okoliczne cmentarze rusko-ukraińskie.
            3/ Wskazując Bolestraszyce i Kupnę podajesz kontrargumenty własnego twierdzenia.
            - Żaden z tych obiektów nigdy wcześniej nie był ani odzyskiwany, ani użyczany przez organizację ukraińską a także żadną inną. Nie wiem czy zauważyłeś, ale ludzi którzy kiedyś byli użytkownikami tej cerkwi w znakomitej większości zostali wysiedleni! Ci którzy mieszkają w Polsce i zdołali obronić swoją ukraińskość, ruskość są w tak znikomej ilości, że nie są w stanie dbać o obecne i dawne świątynie - ich przodków. Prosta logika życia, finansów, czasu i energii, sił do wydatkowania. Poza tym władze PRL zadbały, aby zrobić z wysiedlonych Polaków grzecznie uczęszczających do kościoła rzymskokatolickiego, i to im się udało w ogromnej części.
            - Bolestraszyce: cerkiew została zniszczona przez pobliską parafię rzymskokatolicką po tym jak wcześniej użytkowali ją przez wiele lat po wojnie. Potem starzejący się obiekt, wymagający remontu stał się zawadą. Postanowiono wybudować betonowe straszydło zamiast remontować obiekt, który miał duszę, historię a za dosłownie kilka lat byłby zabytkiem, co prawda nie światowej klasy, ale jednak, własny lokalny zabytek. Obiekt ten miał jeszcze jedną zaletę był tańszy w utrzymaniu, bo z drewna, lekki, całkiem zgrabny. Ciekawe o czym będą myśleli parafianie za 30-50 lat kiedy będą musieli wyładować niebotyczną kwotę na remont swojego bunkra. Ot zła wola i głupota. Zasada gierkowska - zniszcz stare i buduj od nowa, wielkie, paskudne, betonowe. Ciekawe również, że zburzenie cerkwi nie było problemem żadnym, moralnym czy historycznym dla mieszkańców, zabiegali o to rozmyślnie. Artykuł w prasie napisano na interwencję "turystów z Krakowa"! A oczywiście proboszcz na urlopie - klasyka życia politycznego tego kraju. Takie praktyki skazywania na "śmierć" lokalnych zabytków należy bezlitośnie piętnować. Najpierw rozwalają a potem zachwycają się jak to ludzie dbają o zabytki w innych krajach.
            www.grekokatolicy.pl/aktualnosci/Zburzono-kociol-CERKIEW-w-Bolestraszycach.html
            pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_Narodzenia_NMP_w_Bolestraszycach
            www.apokryfruski.org/?page_id=1016
            - Kupna: resztki cerkwi na jesień zabierają grekokatolicy z Godkowa
            polskalokalna.pl/wiadomosci/podkarpackie/news/ruiny-zabytkowej-cerkwi-w-kupnej-zostana-przeniesione,1640238,3328
            4/ Wszystkie cerkwie odzyskiwane przez Ukraińców czy Rusinów są zadbane i otoczone opieką. Powody są jawne, a nie ukryte, jak spekulujesz.
            5/ Zatem jak widzisz, radni Birczy powinni całować w stopy WTW, że im się chce angażować w ten cyrk, bo im się nie chciało od ponad 60 lat. WTW wyręcza ich w obowiązkach statutowych.
            6/ Obowiązkiem moralnym jest piętnować praktyki typu bolestraszyckiego, kupnieckiego czy kotowskiego. Inną kwestią jest, że za tym powinny iść regulacje prawne, wymuszające pewne działania - nie remontujesz, oddaj komuś kto ma plan remontu, masz w pobliżu do zagospodarowania obiekt zabytkowy lub prawie, nie buduj nowego, a w ogóle remontuj, znajdź formułę wykorzystania dla obiektu, etc. Dbaj o lokalną zabudowę tradycyjną. Tego typu działania ciągle nie są uregulowane, a powinny być na poziomie urzędu wojewódzkiego, u. konserwatorskiego - powinien istnieć w każdej gminie o potencjalne turystycznym plan zagospodarowania wymuszający zachowanie tradycyjnej zabudowy, a przynajmniej ważnych obiektów-miejsc pamięci.
            7/ Po jakiego diaska poruszasz temat Polaków na Ukrainie - to nie związku z dyskusją nt. cerkwi w Kotowie, tak samo jak miliony innych kwestii możliwych do poruszenia.
            8/ Nie używaj wulgaryzmów i groźb.
            • uskok1 Re: wydaje mi się ... 25.05.11, 06:15
             Wszystko prawie ok, tylko trochę mniej nerwów, więcej zrozumienia dla innych ocen, więcej tolerancji . Osobiście jestem również za utrzymaniem jak najwięcej historycznych obiektów w naszej gminie, w tym również cerkwi w Kotowie ,jednak potępianie w czambuł wszystkiego co "nie po mojej mysli" nie jest właściwą formą dyskusji .
             • tomek_abc99 Re: wydaje mi się ... 26.05.11, 12:22
              Witam

              Czy nie lepiej rozmawiać osobiście zamiast za pośrednictwem prasy i TV?
              Jak organizacja lokalna, zajmująca się lokalnymi sprawami chce efektywnie działać bez współpracy z miejscową społecznością, której było nie było przedstawicielami są radni.
              Wiem, że nie jest łatwo, że ludzie są uprzedzeni, ale trzeba rozmawiać !!!

              Ps. 20 km od Birczy się udało. Kresowy Dom Sztuki działa z powodzeniem od kilku lat.
              Dlaczego się udało? Ponieważ TPZD (tow przyj ziemi dubieckiej) jest w jakimś stopniu
              związane z miejscową społecznością (mimo iż też ma krytyków).
              • darino LOT "Wrota Karpat Wschodnich" 26.05.11, 18:07
               O ile wiem (bo nie należę do tej organizacji), to znakomitą większość w organizacji stanowią mieszkańcy gminy Bircza, czyli należący do lokalnej społeczności.
               Co do rozmów zaś, to trwały już 2-3 lata, i nic z nich nie wynikło.

               PS. Podziwiam TPZD za Kresowy Dom Sztuki. Sądziłem, że jak w Birczy, radni Dubiecka utrącą ten pomysł, ale wykazali się mądrością i perspektywicznym myśleniem.
               • tomek_abc99 Re: LOT "Wrota Karpat Wschodnich" 26.05.11, 20:45
                Darino,
                W Dubiecku udało się miedzy innymi dlatego, że
                - członkami Towarzystwa są nie tylko młodzi zapaleńcy (także radni)
                - nigdy nie było w planie przywracania funkcji sakralnej cerkwi
                cerkiew od samego początku miała być miejscem promowania 3 kultur i służyć
                miejscowej ludności
                Być może na początku byli tacy którzy się patrzyli z rezerwą, ale nieprzekonani z czasem się przekonali (tak mi się wydaje).
  • dymek25 Re: W Kotowie.... 27.05.11, 07:11
   Nie popieram złej decyzji radnych, ale obiektywnie zauważam, iż mogli się do niej przyczynić i twórcy kilku forów i forumowicze nakręcający [nie zawsze elegancko]dyskusyjne wątki historyczne. Wystarczy zajrzeć do archiwum Forum.
  • darino gmina chce sama zrobić remont cerkwi 03.06.11, 09:25
   www.bircza.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=89&artykul=643&akcja=artykul
   Nie wiem, czy to dobry pomysł po latach zaniedbań, całej gminnej kampanii "antycerkiewnej" i braku funduszy w gminie. Lepiej, żeby zrobiono to za pieniądze unijne.
   • birczanin7 to i owo... 04.06.11, 19:44
    To i owo zebrawszy
    na temat Wrót Karpackich,
    wypada zapytać rzeczowo,
    skąd są pieniądze dla zacnych
    przedsięwzięć waszych.... i cele
    jakie osiągnąć chcecie WY
    i ......................................
  • darino powstał komitet renowacji cerkwi 15.07.11, 11:21
   www.bircza.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=89&artykul=675&akcja=artykul
   Kiedy były potrzebne pieniądze na remont kościołów w gminie, władze wiedziały gdzie ich szukać, i uderzały od razu do konserwatora zabytków, który dawał pieniądze. Czy w tym przypadku nie można tak zrobić ? Urażona ambicja, czy obawa przed patrzeniem na ręce ? W przypadku w/w kościołów, wyremontowanych za unijne pieniądze, nie organizowano również publicznej zbiórki pieniędzy, jak w tym przypadku. Poza tym napisano, że Komitet ma zająć się również zebraniem środków na uporządkowanie otoczenia cerkwi, a przecież "Dolina Sanu" zrobiła to za darmo ? O co więc chodzi ?

   Mam wątpliwości co do całego przedsięwzięcia, więc i nie planuję żadnych wpłat na ten cel.
  • darino komitet odbudowy działa prężnie 09.10.11, 10:28
   Jak na razie udało się tylko utworzyć nowe konto bankowe:
   www.bircza.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=89&artykul=741&akcja=artykul
   Ciekawe, czy odnawianiem będzie zajmować się Koło Gospodyń Wiejskich w Kotowie, jak planował Przewodniczący Komitetu ?
  • darino W Kotowie Koło Gospodyń Wiejskich 28.02.12, 10:13
   Słuchałem dzisiaj audycji o cerkiewnej architekturze drewnianej w Polskim Radio. Wspomniano tam między innymi o cerkwi w Kotowie. Czy Kolo Gospodyń Wiejskich w Kotowie, które, jak słyszałem, ma remontować cerkiew, zaczęło już jakieś przygotowania ?
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka