Dodaj do ulubionych

ustawa śmieciowa a gmina Bircza

02.10.12, 12:18
www.bircza.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=89&artykul=934&akcja=artykul
Dlaczego, jeżeli ustawa została uchwalona 1 lipca 2011 roku, a zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2012 roku, dopiero teraz powołuje się zespół, który ma zająć się tym problemem ?
Obserwuj wątek
  • birczanin7 Re: ustawa śmieciowa a gmina Bircza 03.10.12, 21:08
   Wśród problemów gminy Bircza
   śmiecie to jest pikuś problem,
   gdzieś się coś tam pozamiata,
   kto to widzi skraja chata.
   Znaczy smród o tym przypomniał,
   bo w gminie naszej sprzątanie
   to jak rosół na śniadanie.
  • darino śmieciowa gmina Bircza 25.10.12, 09:23
   Chyba system odbioru odpadów w gminie jest niewydolny, bo pojawiają sie znowu dzikie wysypiska śmieci. Najnowsze wypatrzyłem na brzegu Stupnicy przy samej kładce koło młyna.
  • salamander9 Re: ustawa śmieciowa a gmina Bircza 08.11.12, 23:22
   W TV coś było, że ma być nowa ustawa od Stycznia 2013, i śmieciami ma się zajmować sama gmina, łącznie z segregacją. Wywóz śmieci będzie obowiązkiem każdej gminy, taki wymóg Unii. Czyli powinny być bezpłatne pojemniki w każdej wiosce. A nie jak teraz płatne wory i koneksje.
   • gumisia_2 Re: ustawa śmieciowa a gmina Bircza 10.11.12, 14:20
    nic z tego u nas nie ma nic za darmo z tego co mi wiadomo to za smieci bedziemy placic 16 zloty od osoby
  • 1roberto1212 Re: ustawa śmieciowa a gmina Bircza 20.11.12, 18:41
   niektórzy mieszkańcy nie mają dojazdu do domu i co śmieci mają nosić na plecach i płacić jeszcze

   • klawisz2 Re: ustawa śmieciowa a gmina Bircza 01.01.13, 11:26
    1roberto1212 napisał(a):

    > niektórzy mieszkańcy nie mają dojazdu do domu i co śmieci mają nosić na plecach
    > i płacić jeszcze
    >
    W opłacie za odbiór odpadów komunalnych nie ma mowy o budowie dojazdów do prywatnych posesji. Zakładam, ze właścicielem tych potencjalnych „gruntów” są właściciele nieruchomości, a więc to na nich spoczywa obowiązek zapewnienia sobie dojazdu do posesji. Jeżeli grunt jest gminny to jest to inna historia. Czytając Twój post wnioskuję, że nikt do tej pory nie odbierał z posesji bez dojazdu, odpadów komunalnych?
    Pozdrawiam
    • salamander9 Re: ustawa śmieciowa a gmina Bircza 02.01.13, 00:26
     No oczywiste, że nikt..Gminę mało interesują takie posesje..i starają się ich nie zauważać..tak samo np. przy kanalizacji.
  • 1roberto1212 Re: ustawa śmieciowa a gmina Bircza 20.11.12, 19:16
   w pierwszej kolejności trzeba wykonać dojazdy do domów bo są takie .Nie tylko asfalt bez środek wioski a są takie domostwa że nie mają utwardzonej z kamienia i cóż z tej nowej asfa
   ltówki a wiadomo gdzie ostatnio kładziono.Podatki płaci się gruntowe dochodowe i w paliwie?
   • klawisz2 Re: ustawa śmieciowa a gmina Bircza 01.01.13, 11:29
    1roberto1212 napisał(a):

    > w pierwszej kolejności trzeba wykonać dojazdy do domów bo są takie .Nie tylko a
    > sfalt bez środek wioski a są takie domostwa że nie mają utwardzonej z kamienia
    > i cóż z tej nowej asfa
    > ltówki a wiadomo gdzie ostatnio kładziono.Podatki płaci się gruntowe dochodowe
    > i w paliwie?


    Śmiem twierdzić, że podatek, który odprowadzasz do budżety gminy nie starczy na 3m3 tłucznia. Przelicz to sobie i porównaj ze swoimi oczekiwaniami. Inną sprawą jest fakt, że zarządzanie gminą Bircza ( szczególnie inwestycjami) pozostawia wiele do życzenia.
  • darino protest/nieprotest 08.12.12, 11:47
   www.zycie.pl/informacje/Przemysl/344,Komornika-na-swoich-nie-wysle.html
   Trzeba było wcześniej pomysleć ...
   • darino nieprotest 08.12.12, 12:21
    Przypuszczam, że opłaty będą jeszcze wyższe, niż szacunki pana wójta. Przede wszystkim po wprowadzeniu opłat część osób przebywających na stałe za granicą wymelduje się, przez co spadnie suma opłat płaconych za wywóz śmieci. W związku z tym po kilku miesiącach trzeba będzie podnieść opłaty dla pozostałych, żeby wyrównać "stratę".
    • wiahor Potrzebne są oszczędności 08.12.12, 14:08
     A może najpierw trochę odchudzić Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. ? Zwolnić niepotrzebne osoby i w spółce, i w urzędzie gminy. Oszczędności niech gmina zacznie od siebie, a nie od mieszkańców. Może państwo radni zmniejszą swoje diety, albo z nich zrezygnują ? Przecież radny to funkcja społeczna ? Może pan wójt ograniczy swoje pobory ?
     • klawisz2 zarobki wójta i radnych 01.01.13, 11:57
      A ile zarabia wójt i jakie są diety radnych? Ze zdumieniem stwierdziłem, że na stronie internetowej ( BIP) nie ma zeznań majątkowych wójta, a co niektórzy radni „zapomnieli” przedstawić w swoich zeznaniach, jakie mają dochód z piastowania funkcji radnego. O ile się nie mylę jest to podstawa prawna do pozbawienia takiej osoby mandatu radnego.
      Jeśli chodzi o Wójta, to każdy oczywiście może zgłosić się do Urzędu i poprosić kopię takiego zeznania. Jednak tutaj potencjalny zainteresowany „zostanie zidentyfikowany.” W większości samorządów w Polsce, gdzie wszystko jest przejrzyste i transparentne takie zeznania są dostępne na stronach internetowych urzędów. Niestety Bircza do nich nie należy.


      Obowiązek składania oświadczeń o swoim stanie majątkowym wynika z ustawy o samorządzie gminnym. (DZ. U. z 2001 r. nr 142 poz. 1591 z późn. zmianami)
      Do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym, zwanego dalej „oświadczeniem majątkowym”, obowiązani są:
      - radny, burmistrz, zastępca burmistrza, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzające i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu burmistrza.
      Oświadczenie majątkowe dotyczy ich majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.
      Oświadczenie majątkowe zawiera informacje o:
      1) zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych oraz o nabyciu od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub od komunalnej osoby prawnej mienia, które podlegało zbyciu w drodze przetargu, a także dane o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dotyczące zajmowania stanowisk w spółkach handlowych,
      2) dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu
      3) mieniu ruchomym o wartości powyżej 10 000 złotych,
      4) zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10 000 złotych, w tym zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz warunkach, na jakich zostały udzielone.
      Składanie oświadczeń majątkowych ma na celu m.in. walkę z korupcją, Niewątpliwie jest to również sposób na sprawdzenie prawdomówności osób reprezentujących społeczeństwo w strukturach samorządu.

      • salamander9 Re: zarobki wójta i radnych 02.01.13, 00:20
       Bo tu wszystko jest na zasadzie 'ręka rękę myje'..
       • klawisz2 Re: zarobki wójta i radnych 02.01.13, 09:22
        Wydaje mi się, że Ci, którzy mogliby zbudować konstruktywną opozycję i coś w końcu zrobić dla tego regionu już dawno wyjechali. Szkoda, bo rejon piękny, idealny na agroturystykę, z dużym potencjałem, ale co z tego?

        • salamander9 Re: zarobki wójta i radnych 02.01.13, 23:31
         Tu się agroturystyka nie liczy. Tylko wycinka lasów..
    • salamander9 Re: nieprotest 10.12.12, 00:32
     A co będzie z domami do których nie ma dojazdu?..bo gmina tak dba o drogi.
     A w ogóle co się dzieje dalej z tymi śmieciami, gdzie są wywożone?, i segregowane?..bo w okolicy żadnych oddzielnych pojemników ze świecą szukać.
     W TV się chwalono, że ze śmieci teraz będzie robiona energia i gaz. W Birczy też?
     • darino link 16.12.12, 01:14
      wyborcza.biz/biznes/1,101716,13020457,Polskie_smieci__czyli_co_sie_zmienia_i_o_co_jest_zamieszanie.html#BoxBizTxt
      • darino link 2 17.12.12, 02:41
       wyborcza.biz/biznes/1,101716,13020713,Tworca_ustawy_smieciowej___To_koniec_smieci_w_lasach_.html#BoxBizTxt
  • spacja55 Re: ustawa śmieciowa a gmina Bircza 16.12.12, 13:07
   Ustawa "śmieciowa" wchodzi w życie w lipcu 2013 roku. To czy będziecie Państwo płacić od osoby, czy też od gospodarstwa zależy od Was, a raczej od waszych radnych, którzy już teraz muszą podjąć pierwsze decyzje w tej sprawie. Gmina będzie wlaścicielem śmieci i ma instrumenty do ściągnięcia pieniędzy od mieszkańców. Znikną składowiska śmieci bo będą obowiązujące sortownie. Ja mieszkam w Małopolsce i zdecydowaliśmy o platności od osoby, bo to najbardziej sprawiedliwe. Bedziemy płacić 10.80zł miesięcznie za śmieci sortowane, niesortowane są znacznie droższe. Gmina nie ma wyboru musi odebrać i sortować śmieci, a w przyszłości w kooperacji z ościennymi gminami lub powiatem uczestniczyc w budowie spalarni. 16 zł to za dużo. Żądajcie audytu śmieciowego, to będziecie mieć konkrety. Nie ma rady, Europa już od dawna segreguje, sortuje i spala śmieci i to kosztuje, jesteśmy w UE więc musimy się dostosować. Pozdrawiam serdecznie
  • wiahor Śmieszny protest 27.12.12, 14:51
   Czytałam w "Życiu", że pracownicy UG i radni protestowali przeciw wysokim opłatom za wywóz śmieci. Zapomnieli tylko, że to oni ustalają sposób naliczania i wysokość opłat.
   • greywolf9 Re: Śmieszny protest 28.12.12, 00:24
    Ale chcą ludziom zrobić wodę z mózgu..i mięć wymówkę na przyszłość jak dbają o interesy mieszkańców, jak to chcieli dobrze..UG może wyłonić jakąś tanią firmę, lub założyć własną..
   • 1roberto1212 Re: protest 28.12.12, 12:29
    władze gminy protestują, że to oni niby dbają o mieszkańców, ale chcą mieć czyste sumienie żeby ludzie przy wyborach pamiętali,
    że my chcieli dla was dobrze, ale cóż to nie my
    • darino dzieło radnych 28.12.12, 13:13
     Radni mogą zdecydować zarówno o sposobie rozliczania należności za śmieci, jak i o jej wysokości. To od nich wszystko zależy.
     • b151 Re: dzieło radnych 28.12.12, 14:06
      Ale cyrk. Skoro wójtowi i radnym tak bardzo zależy na ubogich mieszkańcach gminy że teraz nawet protestują przeciwko temu co sami wymyślili czyli chcą zafundować tym biednym mieszkańcom olbrzymią podwyżkę opłat za zbiórkę śmieci to dlaczego wójt i radni w tamtym roku podnieśli też podatki o ponad 100 procent. Jak długo można tolerować takie traktowanie ludzi. Swoją drogą czy ludzie dalej dają się na ten cały cyrk nabierać .
     • salamander9 Re: dzieło radnych 28.12.12, 19:27
      Tylko trzeba mieć takich inteligentnych, kompetentnych, niezawisłych radnych..a nie wybieranych przy piwku..
      • darino link do artykułu o proteście :)) 29.12.12, 10:21
       www.zycie.pl/informacje/Przemy%C5%9Bl/388,Zablokowali-droge.html
  • darino ceny wywozu 31.12.12, 13:17
   biznes.onet.pl/slaskie-nawet-dwukrotne-roznice-w-stawkach-oplat-z,18490,5382081,1,news-detal
   biznes.onet.pl/lublin-oplata-za-smieci-bedzie-liczona-od-gospodar,18490,5382083,1,news-detal
   biznes.onet.pl/tarnobrzeg-10-zl-i-15-zl-za-wywoz-smieci-od-lipca-,18490,5382054,1,news-detal
   • salamander9 Re: ceny wywozu 02.01.13, 00:57
    No i wszyscy pewnie wybiorą tańszą wersję z segregacją..Tylko w co będą segregować i jak?..i gdzie śmieciarki przystosowane, z oddzielnymi pojemnikami..
    I jak to się ma do obecnej zbiórki śmieci, gdy w Polsce segregowanych jest tylko 3% śmieci, a 97% nie!?..dalej wszystko będzie tylko na papierze..
    • klawisz2 Re: ceny wywozu 02.01.13, 09:32
     Główną przesłanką towarzyszącą wdrożeniu nowej ustawy śmieciowej, jest zwiększenie odzysku surowców wtórnych. W praktyce oznacza to, że odpady komunalne będę teraz dostarczane do tzw.; stacji zamiast zwykłych wysypisk. W stacjach pracownicy będą jeszcze raz segregować odpady. Zapewne nie wiecie, ale plastik dzieli się na 2 rodzaje, czego zwykły Kowalski nie musi wiedzieć. To jest właśnie cała filozofia tego systemu i przyczyna wzrostu cen.
     Pakować będzie można nawet w worki plastikowe, gdyż ustawodawca zalicza je do „pojemników.”
     Na razie nie wnikałbym w więcej szczegółów, gdyż może jeszcze być tak, że ta ustawa nie zostanie wdrożona, albo przynajmniej nie na obecnych warunkach. Wiele samorządów zaskarżyło obecne zapisy ustawy śmieciowej do Trybunału, a rząd obiecał wprowadzenie nowelizacji, a więc poczekajmy.

  • klawisz2 Re: ustawa śmieciowa a gmina Bircza 05.01.13, 18:58
   Do Senatu trafiła nowelizacja „ustawy śmieciowej.” Wygląda na to, że dużo się zmieni.
   www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/druki/250/267.pdf
   www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/druki/250/267x.pdf
   • salamander9 Re: ustawa śmieciowa a gmina Bircza 06.01.13, 01:32
    Czyli pojemniki na odpady zafunduje gmina?..był czas że wszystkie usuwała..szpeciły 'krajobraz'..
    A gospodarstwa położone na uboczu będą miały opłaty jeszcze o 100% wyższe, a do których nie ma dojazdu o 200% ?
    pkt. 5) - w tej Gminie?..to chyba żart..
    • birczanin80 Re: ustawa śmieciowa a gmina Bircza 07.01.13, 22:32
     Ci co najgłośniej i najwidoczniej protestowali na tym przejściu dla pieszych to i tak spalają śmieci w swoich piecach centralnego, żadnych worków segregacyjnych nie wystawiają... bo i po co, przecież to się spali. Oj sąsiedzi czujemy w powietrzu te wasze butelki... A tak opłata odgórna może to się w końcu zmieni, by jeden nie spalał, a drugi nie zakopywał...
  • darino i już nie ma problemu ! 24.01.13, 15:42
   A właściwie problem zamieciono pod dywan - opłaty naliczy wojewoda. A wójt i radni będą mieli wymówkę - "To on ustalił takie wysokie ceny".
   Tylko, w takim razie, jeśli o wszystkim będzie decydował wojewoda, to może wójt i radni są zbędni ?
   • darino link 24.01.13, 15:45
    www.zycie.pl/informacje/Przemysl/459,Radni-nie-przyjeli-oplat-za-smieci.html
    • klawisz2 Re: link 26.01.13, 14:01
     Wypowiedź Wójta jest zwykłą kompromitacją. Większość gmin na mazurach ma te same problemy, czyli duże bezrobocie i odległości miedzy posesjami, ale tamtejsze samorządy nie odważyły się oddać swoich spraw w ręce innych instytucji państwowych. Zresztą i tak wojewoda, którego Mieszkańcy Birczy interesują tyle co….nie przyjmie żadnej wiążącej stawki. Stawka zostanie zweryfikowana w drodze przetargu, który powinien zostać rozpisany na wiosnę. Jak widać ustawa śmieciowa przerosła Wójta i RG. Jeżeli Wójt nie jest w stanie rozwiązać problemu z ustawą śmieciową, to jak planuje walczyć z bezrobociem?
     wyborcza.biz/biznes/1,100969,13297128,Sejm_znowelizowal_ustawe_smieciowa.html
     orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/5C8D0BFF90FAA98EC1257AD90047AB78/%24File/1000.pdf
     • spacja55 Re: link 28.01.13, 08:01
      Zgadzam się, że Ustawa przerasta Wasze władze, ale pocieszcie się, że nie tylko Wasze. Ostatnio Sejm przyjął zmiany dotyczące możliwości zastosowania przez gminy różnorodności rozliczania, tak, że wypowiedź pana Bobowskiego o drastyczności opłat dla wieloosobowych rodzin będzie mam nadzieję nieaktualna. W kwestii bezrobocia to temat "morze" i przede wszystkim bezrobotni powinni zadbać o inicjatywy w temacie praca, pozdrawiam, Birczanka z urodzenia.
  • wiahor Ustawa śmieciowa 31.01.13, 22:13
   Podobno na sesji rady gminy przedwczoraj podjęto uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty oraz stawki za pojemnik o określonej pojemności. Czy ktoś wie coś więcej ?
   • wiahor Podwyżki 19.02.13, 12:26
    finanse.wp.pl/kat,104132,title,Oplaty-za-smieci-wzrosna-o-kilkaset-procent,wid,15339638,wiadomosc.html
  • darino dyskusja w TVP Rzeszów 10.04.13, 23:18
   www.tvp.pl/rzeszow/informacja/dzisiaj-polityka/wideo/problemy-z-ustawa-smieciowa/10688241
   • darino Re: dyskusja w TVP Rzeszów 11.04.13, 10:43
    darino napisał:

    > www.tvp.pl/rzeszow/informacja/dzisiaj-polityka/wideo/problemy-z-ustawa-smieciowa/10688241


    Nie wysłuchałem całości wypowiedzi Pana Wójta, bo zabrakło mi sił witalnych.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka