Dodaj do ulubionych

Co wiecie o Hucie Brzusce??? - proszę o kontakt

24.02.05, 17:36
Witam, poszukuję wszelkich wiadomości, także źródeł historycznych, fotografii
i map dotyczących Huty Brzuski: historia, mieszkańcy, legendy, huta szkła,
napad i spalenie Huty przez UPA i Ukraińców z okolicznych wsi w 1945 roku,
etc., wogóle wszystkiego co dotyczy tej mało znanej a ciekawej miejscowości.
Interesują mnie także wiadomości i tajemnicze opowieści związane z
okolicznymi górami: Panieński Czub, Spława, Piasek, Tokarnia, Sufczyna i
inne. Będę także wdzięczny za wszelkie informacje o rodzie Hopów (Hop), a
także Capów z Huty. Może odezwie się ktoś o tym nazwisku albo ktoś pochodzący
lub mieszkający w Hucie? Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • czesio48 Re: Co wiecie o Hucie Brzusce??? - proszę o konta 24.02.05, 20:52
      Wiem o Hucie dużo, a rodzin o nazwisku Cap jest tam co najmniej kilkanaście, a
      o nazwisku Hop kilka, musisz podać jakieś dodatkowe dane. Myślę, że obecnie
      jest tam jakieś 60-80 domów. W ostatnich 10-15 latach wybudowano tam kościół i
      dom kultury, szkoła jestb chyba 6 klasowa. Jest też tam w końcu w miarę
      przejezdna droga. Napisz czy pochodzisz z Huty i kiedy z tej m. wyjechałeś,
      może się znamy.
    • darino Re: Co wiecie o Hucie Brzusce??? 25.02.05, 01:03
      Ja niewiele wiem, myślę że Czesio jest ekspertem w tej materii. Sądzę że Huta
      Brzuska powstała jako osada przy utworzonych tam hutach szkła, które powstawały
      wtedy w całej gminie: w Hucie, Sufczynie, Jasienicy, Birczy, Borownicy. Na
      pewno Huta Brzuska powstała jako osada robotników pracujących w hutach.
      Robotnicy na pewno zostali sprowadzeni z zewnątrz - przypuszczalnie "zza Sanu" -
      sądząc po akcencie z okolic Pogórza Dynowskiego lub Strzyżowskiego.
      Co do nazwisk podanych przez Ciebie, to jak napisał Czesio jest to kilkanaście
      rodzin - część Capów zmieniła nawet nazwisko na inne, żeby się jakoś odróżniać.
      Jestem zresztą spowinowacony z jednymi i drugimi.
      Jeżeli chodzi o walki z UPA, to trudno znaleźć jakieś informacje, ale bardzo
      interesuję się tym tematem i za jakiś czas na pewno będę mógł napisać więcej na
      ten temat.
    • m.cave Re: Co wiecie o Hucie Brzusce??? - proszę o konta 27.02.05, 23:06
      Widzę, że jesteś w podobnej sytuacji jak ja. Z tym, że moja rodzina jest
      związana z Brzuską. Wiadomo, że Brzuska i Huta nie darzyły się sympatią, co
      doprowadziło do najtragiczniejszych rzeczy jakie można sobie wyobrazić. Może
      nasze poszukiwania się jakoś będą uzupełniać i będą owocne (przy wydatnym
      wsparciu założyciela forum i nie tylko - mam nadzieję), czego Tobie i sobie życzę.
      Pozdrawiam
    • upowiec z birczanskiego przewodnika - niewiele ! 07.04.05, 08:04
      "Wieś powstała w XVIII wieku przy hucie szkła. W drugirj połowie XIX wieku była
      własnością Zofii Ringel. Za starych zabudowań ocalało kilka domów o budowie
      zrębowej. We wsi działa zespół regionalny starający sie odtworzyć miejscowe
      stroje i obyczaje".
      Niestety to wszystko - z opisu Brzuski dowiadujemy sie jeszcze, iż wymieniona
      huta szkła znajdowała się w Brzusce.
      • hutab Re: kościół rzymskokatolicki w Hucie ? 29.09.05, 09:08
        W Hucie nie było kościoła, była natomiast niewielka kapliczka. Z tego co
        zdołałem ustalić, to mieszkańcy Huty (prawie wszyscy byli wyznania
        rzymskokatolickiego) chodzili przez ponad dwa stulecia do kościoła w Birczy
        zarośniętą obecnie drogą poniżej szczytu Tokarni.
        • darino droga przez Tokarnię 29.09.05, 11:45
          Zapytałem o kościół, bo mam w ręku kopię strony z księgi parafialnej z napisem
          Huta Brzuska, a traktującą o ślubie moich pradziadków.
          Co do drogi przez Tokarnię, to przechodziłem nią 3 tygodnie temu. Jest
          zniszczona przez ciągniki leśne, pełna rowów i bajor. Widoki natomiast
          wspaniałe !
          Przy skrzyżowaniu z drogą prowadzącą nad Nową Wieś stoi zaniedbany stary krzyż
          w zaroślach jeżyn. Widać, że w zeszłym roku jeszcze ktoś go udekorował
          gałązkami jedliny, ale teraz nikt już się nim nie zajmuje.
          Obok panowie myśliwi mają dwie ambony, jakieś uprawy, paśnik i lizawkę - może
          oni zajęliby się tym krzyżem ?

• czesio48 Re: Dolna część 30.09.05, 17:42
            dolna część wsi tzw. Dolne Hucisko, Majdan i Podelakówka chodziła zawsze do
            kościółka w Syfczynie. Chodzili tam również ludzi z pięknego przysióła Sufczyny
            O nazwie SOSNY, oraz Uranowa z Brzuski.
            • darino Uranów (?), Sosny 30.09.05, 18:02
              Czy w "Sosnach" jeszcze ktoś mieszka ?
              I co to za przysiółek Brzuski - Uranowa czy Uranów - nigdy nie słyszałem tej
              nazwy - gdzie leży ?
              Pozdrawiam !
              • czesio48 Re: Uranów (?), Sosny 30.09.05, 18:33
                w Sosnach jeszcze kilka lat temu mieszkał jeden człowiek jan S. obecnie nie
                wiem. Uranów czy urynów to taki nieformalny przysiółek w którym było 5 domów od
                wielu lat nie ma ani jedngo. Jakiś 1 km na pólnoc od Sosen jest góra Przymiarki
                (pomiarki), 500 m na półn-wschód odb góry w dolinie był Uranów. Gdybyś był
                kiedy w Rzeszowie to wsytąp do mojego biura dam Ci najlepsze (z istniejących)
                mapy topograficzne gminy.

9Pomiarki

• darino czy słyszeliscie określenie BARAB ? 13.02.06, 13:20
      Przeczytałem, że w XIX wieku w Bieszczadach miejscowa ludność nazywała tak
      napływowych robotników mieszkających w osobnych osadach przemysłowych.
      Zajmowali się oni pracą w hutach szkła, potażowniach, tartakach itp. zakładach.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka