Dodaj do ulubionych

czy w Birczy mieszkają sami ukraińcy?????????????

13.01.07, 16:48
Przeglądając to forum z rana zauważyłem nowy temat , w którym ktoś pytał się
czy w Birczy mieszkają sami Ukraińcy ,ale jak widze ten temat został usunięty.
A oto moja odpowiedż ; w Birczy mieszkają tylko Polacy.
Biorąc pod uwagę pro ukraińskie nastawienie założyciela tego forum darina
i kilku innych , którzy starają się kreować Bircze jako ukraińską wieś ,
poruszają tematy upa, Ukrainy , dodają linki do stron ukraińskich ,mimo ,że w
Birczy mniejszość ukrańska w ogóle nie istnieje.Dziwne co?
Obserwuj wątek
      • krouk Re: czy w Birczy mieszkają sami ukraińcy????????? 16.01.07, 10:45
        "........Ludzie pamiętają czasy powojenne i wrzucaja często członków
        UPA i ogólnie Ukraińców do jednego worka....." (1000m)

Masz rację – to smutne – „Ukrainiec – nacjonalista”, „Ukrainiec – upowiec” to
        wciąż dosyć częste stereotypowe i krzywdzące dla wielu osób narodowości
        ukraińskiej skojarzenia.
        Dziwi mnie tylko jedno: zdawałoby się, że Ukraińcy – zwłaszcza ci mieszkający
        w Polsce powinni robić wszystko, aby przekonać Polaków, że stereotypy te są
        niesłuszne, krzywdzące i nie ma podstaw do ich stosowania. Tymczasem niektórzy
        z nich robią dokładnie odwrotnie – np. używając nicka „upowiec” – jak jeden z
        administratorów tego forum.
        Jest zapewne kilkaset lub więcej nicków, które można wybrać w celu podkreślenia
        swej ukraińskości (co jest normalne i zasadne). Jeśli z tych kilkuset
        możliwości wybiera się właśnie nicka „upowiec” to tym samym daje się wyraźny
        sygnał, informację o tym, do czego z tej ukraińskości jest się najbardziej
        przywiązanym – i tak jest się też postrzeganym przez innych (zwłaszcza, że
        niektóre wpisy „upowca” potwierdzają słuszność tej tezy).
        Trudno jest przekonać ludzi, aby nie posługiwali się dla wielu krzywdzącym
        stereotypem „Ukraińca – upowca”, gdy widzą oni, ze niektórzy Ukraińcy wprost
        demonstracyjnie pokazują, że właśnie tak chcą być kojarzeni – sami tak siebie
        określając lub poprzez wpisy na forum demonstrując swoją sympatię dla
        ukraińskiej tradycji nacjonalistycznej.
        Niestety trzeba stwierdzić, że do niedawna działalność na rzecz utrwalania
        wśród Polaków stereotypu „Ukraińca – nacjonalisty” prowadzili też na tym forum
        Darino oraz jego znajomy Piotr. Widzę, że od czasu, gdy zaprzestali
        umieszczania tu wpisów „w starym stylu” znacznie zwiększyła się liczba osób
        korzystających z forum – to powinno dać do myślenia obu Panom, (na co mówiąc
        szczerze raczej za bardzo nie liczę).
        Można oczywiście to wszystko bagatelizować, ironizować lub nie odpowiadać na
        niewygodne posty (wszystkie te metody stosowali darino, piotrzr, a także
        upowiec oraz surowiczy) – można – czemu nie – dla inteligentnych osób (a widzę,
        że jest ich na forum coraz więcej) właściwa interpretacja takiego zachowania
        nie jest trudna ;))

Pozdrawiam wszystkich Ukraińców wolnych od nacjonalistycznych sympatii i życzę,
        aby żyło im się w Polsce jak najlepiej – aby traktowani byli zawsze i we
        wszystkich sferach życia na równi z Polakami :))))))

• darino ruch na forum 16.01.07, 10:54
          Zwiększony ruch na forum jest spowodowany większą dostępnością internetu
          (powstała nowa sieć bezprzewodowa), a nie "zaprzestaniem przeze mnie
          umieszczania tu wpisów w starym stylu".
          Oczywiście w miarę czasu będę nadal umieszczał na forum informacje o tematyce
          ukraińskiej.
          • krouk Re: ruch na forum 16.01.07, 11:22
            „…….Oczywiście w miarę czasu będę nadal umieszczał na forum informacje o
            tematyce ukraińskiej…….” (darino)

Dzięki ;)
            Tym wpisem potwierdziłeś, że dla Ciebie „tematyka ukraińska” jest tożsama z
            ukraińską tradycją nacjonalistyczną a ściślej z kreowaniem pozytywnego
            wizerunku tego zjawiska – inaczej mówiąc nie wyobrażasz sobie, aby pisać o
            jednym bez drugiego.
            Tak też myślałem ;))

• dymek25 Re: ruch na forum 17.01.07, 10:11
            Fakt ten winien spowodować większa odpowiedzialność za słowo u
            "starych"forumowiczów.Myślę też, że należałoby ograniczyć się do
            problemów i poznawania historii gminy, a z dyskusjami "wyspecjalizowanymi"
            powędrować na inne strony np.Werhowynę (gdzie niestety zniechęcono już
            jedną z sympatyczniejszych forumowiczek).
            • darino no tak ... 17.01.07, 11:12
              Szkoda myszy, bardzo miła osoba. Ale zauważyłem, że wbrew zapowiedzimo zaczęła
              znowu zaglądać. Podsyłałem jej parę razy materiały o Grąziowej.
        • ciekawy344 Re: czy w Birczy mieszkają sami ukraińcy????????? 17.01.07, 00:11
          co poradzisz...naród bez historii ma takich bohaterów, jakich ma.... tyle w erze
          " oswiecenia ciemnych mas " jaki mamy obecnie powinien sobie przynajmniej troche
          zdawać z tego sprawę.... " Wołyniak " był bandyta...zgoda nikt nie dyskutuje...
          czemu wiec przy dzisiejszym stanie wiedzy...o równie pospolitych bandytach ze
          strony ukraińskiej mamy do czynienia z bohaterami, herosami....? Darino,
          Surowiczny, Upowiec, Piotrz nie o odpowiedzą bo niby co ? proszę tylko o to by
          jednakową miarę i ocenę przykładać do wszystkich....bez uprzedzeń narodowych, bo
          co jak co ale nacjonalizm to ostania rzecz jakiej nam potrzeba....
    • dymek25 Re: czy w Birczy mieszkają sami ukraińcy????????? 15.01.07, 10:05
      Gdy prześledzimy stosunki ludnościowe Birczy (dane takze na tym forum)widac,
      iż do ok.roku 1890 rzymscykatolicy zawsze przeważali liczebnie nad grekokatolikami, których najwięcej żyło w r.1939-370,podczas gdy rzkat.770.
      Potem przewage miała ludność żydowska, w tym samym 1939 roku-1150. Bircza,
      Boguszówka i Korzeniec uchodziły za osady polskie wśród przewagi wsi rusińskich
      w okolicy. Zawierano liczne małżeństwa mieszane i zgodnie funkcjonowano.
      W 1944 roku 800 osób zadeklarowało wyznanie rzkat., 260 grkat.w uproszczeniu
      pochodzenie polskie i ukraińskie.
    • dymek25 Re: czy w Birczy mieszkają sami ukraińcy????????? 15.01.07, 10:05
      Gdy prześledzimy stosunki ludnościowe Birczy (dane takze na tym forum)widac,
      iż do ok.roku 1890 rzymscykatolicy zawsze przeważali liczebnie nad grekokatolikami, których najwięcej żyło w r.1939-370,podczas gdy rzkat.770.
      Potem przewage miała ludność żydowska, w tym samym 1939 roku-1150. Bircza,
      Boguszówka i Korzeniec uchodziły za osady polskie wśród przewagi wsi rusińskich
      w okolicy. Zawierano liczne małżeństwa mieszane i zgodnie funkcjonowano.
      W 1944 roku 800 osób zadeklarowało wyznanie rzkat., 260 grkat.w uproszczeniu
      pochodzenie polskie i ukraińskie.
    • savage6 Re: czy w Birczy mieszkają sami ukraińcy????????? 15.01.07, 14:48
      A Giertych mówi że patryiotów mało a tutaj to kurcze widac postawy wręcz nacjonalistyczne. Mam polskie obywatelstwo o ile mi wiadomo jestem Polakiem a do żadnej mniejszości narodowowej nic nie mam. Szanuje zdanie innych i wolność wypowiedzi dlatego mysle że Darino ma prawo pisac o sprawach związanych ze społecznością Ukraińską tak samo jak Ty (marianer1) możesz pisac np o ważnych rocznicach dla Polski szkoda tylko ze tego nie robisz. Podam Ci kilka dat może pokusisz się o jakiegoś posta na ten temat 11 listopad, 3 maj, 2 kwiecien,
      12 maj...

P.S Ale może milsza atmosfera zapanowałaby gdybyście wszyscy forumowicze przejawiali troszke wiecej kosmopolityzmu bynajmniej na tym forum co nie urazało by nikogo
      • carexic Re: czy w Birczy mieszkają sami ukraińcy????????? 15.01.07, 18:08
        racja savage . Po za tym Darino i inni którzy piszą o stosunkach polsko
        -ukraińskich ponieważ są miłośnikami historii i nikgo nie namawiają do jakiejś
        rewolucji itp. tak jak to często wielu forumowiczów określało. A Zawsze trzeba
        spojrzeć na tzw. dwie strony medalu a nie tylko kogoś zgnoić bo oni w swoich
        postach nie są jednostronni.
        Pozdrawiam
        • marianer1 Re: czy w Birczy mieszkają sami ukraińcy????????? 15.01.07, 19:28
          Do mniejszości ukraińskiej nic nie mam, to normalni ludzie tak jak my . A darino
          niech sobie tam będzie miłośnikiem historii tylko niech pisze prawdę ,wielu
          starszych ludzi powiedziało by ci jak było tylko że nie mają dostępu do
          internetu. A jeśli cie tak szczególnie interesuje historia Ukrainy to niech
          założy forum o Ukrainie ,i niech kreuj Birczy jako wsi Ukraińskiej gdyż zawsze
          należała ona do Polski i mieszkali w niej Polacy ,również Ukraińcy ale to już
          przeszłość.
          A co do mniejszości ukraińskiej , to niech siE nie wstydzą przyznać do swojej
          narodowości ( ja się nie wstydzę ,że jetem Polakiem), na pewno nie spotkają ich
          z tego powodu żadne przykrości.
          • darino co do historii ... 15.01.07, 19:44
            Historia Polski i Ukrainy stanowi dla mnie tylko "osnowę", na podstawie której
            mogę dowiedzieć się czegoś więcej o historii naszej gminy, dlatego też nie
            czuję potrzeby zakładania forum o Ukrainie.

Dla Twojej informacji - Bircza nie należała do Polski "od zawsze", jak piszesz,
            lecz przez kilkaset lat do Księstwa Halickiego, które sięgało po Rzeszów.
            Dopiero Kazimierz Wielki odziedziczył tę ziemię po kniaziu Bolesławie Jerzym
            Trojdenowiczu, na podstawie umowy z Wyszehradu z 1338 roku.
          • carexic Re: czy w Birczy mieszkają sami ukraińcy????????? 17.01.07, 13:50
            Mnie historia interesuje ogólnie , natomiast historia Ukrainy nie interesuje
            mnie szczególnie . Natomiast co do podań ludzi starszych to bardzo wiele o
            tamtych czasach opowiadał mi mój dziadek mieszkający w Leszczawie. Uważam że ten
            temat należy zostawić badaczom historii i nie można być jednostronnym
            podejmując się próby oceny tamtych wydarzeń. Pozdro
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka