Dodaj do ulubionych

W jaki sposob utrzymujecie forme jezykowa?

24.02.05, 16:01
No wlasnie.... kiedy bylam we Francji mooj francuski byl super.. minelo pol
roku i mimo ze mam kontakt (internetowe pogaduszki ze zajomymi) to czuje
sie "cofnelam". Ze juz nie wspomne o angielskim- gramatyka no problem ale
mowiac brakuje mi slow- mimo ze dobrze znanych. Czy macie podobne problemy?
Jak sobie z nimi radzicie? Zal mi tracic tego co sie nauczylam a jestem tak
zawalona robota za na zadne kursy nie starczy mi czasu.

Pozdrawiam!
Obserwuj wątek
      • scand Re: W jaki sposob utrzymujecie forme jezykowa? 02.11.05, 10:00
        Formę chyba warto podtrzymywać jedynie wtedy jesli będzie się jakoś ten język
        wykorzystywało. To naturalne że zapominamy coś co nie jest używane i z czego
        nie ma namacalnego pożytku.
        Dlatego trzeba znaleźć motywację i ukierunkowanie. Może śledzenie politycznych
        wydarzen poprzez słuchanie BBC ?
    • firaneczka00 Re: W jaki sposob utrzymujecie forme jezykowa? 02.09.05, 00:04
      Staram się poświęcać CO NAJMNIEJ kwadrans na każdy język codziennie.
      Na pozór wydaje się, że to mało, ale gdy powiela się ten kwadrans co dzień
      (choćby się paliło i waliło), dokłada nowe zwroty, szlifuje stare słowa, to
      metoda naprawdę działa.
      To co się nauczyło nie ucieka z głowy, a ja mam świadomość, że pracuję nad
      językiem.
      Jednym słowem nie odpuszczam :) U mnie to działa.

Pozdrawiam
      • maria333 Re: W jaki sposob utrzymujecie forme jezykowa? 30.10.06, 19:02
        firaneczka00 napisała:

> Staram się poświęcać CO NAJMNIEJ kwadrans na każdy język codziennie.
        > Na pozór wydaje się, że to mało, ale gdy powiela się ten kwadrans co dzień
        > (choćby się paliło i waliło), dokłada nowe zwroty, szlifuje stare słowa, to
        > metoda naprawdę działa.
        > To co się nauczyło nie ucieka z głowy, a ja mam świadomość, że pracuję nad
        > językiem.
        > Jednym słowem nie odpuszczam :) U mnie to działa.
        > Pozdrawiam

Dobry pomysł, ale już przy 4 językach to godzina dziennie, a to i tak trochę
        mało... :(
    • mietowe_loczki Re: W jaki sposob utrzymujecie forme jezykowa? 13.11.05, 10:01
      Od wielu lat uczę na poziomie CAE - mam za sobą kilka różnych książek i w
      każdej, na szczęście, jest inne słownictwo - idiomy, kolokacje, etc etc, co
      zmusza mnie do bezustannej pracy ze słownikiem, sprawdzania, weryfikowania,
      powtórek. Czytam dość regularnie The Irish Times (o ile mam kasę na opłacenie
      stron), Newsweeka, przeglądam strony anglojęzyczne. Czytam literaturę piękną
      i fachową w oryginale, oglądam filmy, trochę tłumaczę. Mam zeszyt, w którym
      zapisuję sobie co ciekawsze zwroty. W pracy mam Brytyjczyka i Kanadyjczyka,
      których wykorzystuję bez skrupułów. Wszystkie swoje zajęcia prowadzę po
      angielsku i nie ma zmiłuj się, przecież nie mogę się cofnąć. Wreszcie -
      systematycznie "przerabiam" kolejne książki na poziomie Proficiency, zupełnie
      dla siebie i samodzielnie. Korzystam tylko ze sprawdzonych źródeł, unikam
      książek pisanych po angielsku przez Polaków, chyba że są to ludzie z IFA UAM
      lub PWN. Słowniki tylko szanowanych wydawnictw, znowu, jak ognia unikam żółtych
      langeszaftów, i tym podobnych. Więcej grzechów nie pamiętam.
    • raveness1 Re: W jaki sposob utrzymujecie forme jezykowa? 14.11.05, 16:07
      Zyjemy w czasach internetu y TV satelitarnej, granice sa otwarte...
      so what´s the problem?
      Ja poswiecam stosunkowo duzo czasu na jezyki ale staram sie robic to
      bezstresowo.
      Pracujac w tym roku pare miesiecy w NYC zaniedbalem niemiecki i wloski, za to
      swietna praktyka z angielskim i troche hiszpanskim (bylem na kwaterze z dwoma
      indianinami)...cos za cos, nie mozna miec wszystkiego.
      Ogolnie O.K.
      Go ahead and don´t look behind!
      Chim

• de_oakville Re: W jaki sposob utrzymujecie forme jezykowa? 30.10.06, 18:51
        1) Czytac conajmniej raz w tygodniu na glos ksiazke (np. powiesc) w jezyku obcym
        (powiedzmy przez godzine), zagladajac do slownika wymowy jesli nie jestesmy w
        100% pewni, ze dany wyraz poprawnie wymawiamy i akcentujemy.
        2) Sluchac powiesci nagranych na CD wychwytujac te slowa, ktorych mozemy nie
        wymawiac poprawnie.
        3) Ogladac filmy w wersji oryginalnej wlaczajac dodatkowo napisy, najlepiej
        jeszcze w wersji dla osob gluchych - wtedy na ekranie pojawia sie dodatkowe
        napisy takie jak np: ["Pigeons cooing"], ["Liquid sloshing"] kiedy nikt nic nie
        mowi, a jedynie slychac rozne dzwieki.
        4) Korzystajac z internetu gromadzic teksty piosenek w jezyku obcym, przepisywac
        je i w miare mozliwosci uczyc sie ich na pamiec.
        5) Starac sie myslec w jezyku obcym, kiedy jest to mozliwe (np. jadac samochodem).
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka