Dodaj do ulubionych

BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii~;((

28.02.05, 09:27
Po raz pierwszy wystawiłam swoje kolczyki na allegro, wymyśliłam i zrobiłam
je sama, a użytkownik Hanna_Art oskarżyła mnie o kradzież pomysłu sad naprawdę
nie widzialam jej prac wcześniej, ale na dobrą sprawę kazdy potrafi nawlec na
przemian perłowe i szklane koraliki (których jest pełno w pasmanteriach).
Hanna_Art zagroziła mi postępowaniem sądowym. Nie wiem czy traktować tę
groźbę poważnie bo nie czuję się winna skopiowania tych głupich kolczyków.

to link do mojej aukcji (bardzo nieprofesjonalna, przyznaję):
aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=43639616
a tu do tej Pani:
aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=43667854
doradźcie mi proszę!

Obserwuj wątek
    • rafciu007 kurcze 28.02.05, 09:35
      Rzeczywiście, gdyby nie zawieszki kolczyki byłyby chyba identyczne.
      Co nie zmienia faktu, że nie podoba mi się ten tekst na aukcji tej Pani i mam
      ochotę do niej skrobnąć. Wszyscy mamy dostęp do tych samych koralików. I jak
      każdy twórca zacząłby sobie zastrzegać wzory, to nowi mogliby kupować jedynie
      koraliki po to by położyć sobie na półce. Rozumiałbym gdyby tamta Pani sama
      sobie zrobiła koraliki, ale ona je kupiła. A kto wie, czy wzoru też nie
      skopiowała z jakiejś zagranicznej strony licząc na to, że nikt z Polski tej
      strony nie znajdzie....
    • kasiaba1 Niech mi ktos objaśni... 28.02.05, 09:49
      ... na czym polega ORYGINALNOŚĆ kolczyków hanny_art??
      Pytam całkiem poważnie, bo jeśli ktoś grozi sądem sprawa jest poważna...
      Więc tak:
      - mniejsze i większe na przemian?? (no sory, tak to nawlekałam w przedszkolu,
      więc może to JA byłam pierwsza)
      - dwa rodzaje perełek (czy to na pewno zamierzony efekt??, poza tym druga
      użytkowniczka ma inaczej, z tego co widzę szklane koraliki zamiast małych perełek)
      -jest ich 6 - tych dużych (hmmmmmm, w obu 6, ale to pewnie wyważona długość
      kolczyków)
      -wszystkie powyższe razem (ale jednak kolczyki się różnią)

Podsumowując- pytam, kolczykowców- z czym do sądu?? czy gdzieś takie wzory mozna
      zastrzec?? A jeśli nie, to czy wystarczy publikacja np. na Allegro, potem trzeba
      przecież udowodnić oryginalność pomysłu i jego skopiowanie, no zamęt mam kompletny.
      • rafciu007 oczywiście przesadziłem trochę... 28.02.05, 09:56
        z tą prawie identycznością, bo tak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Ale
        oczywiście wszyscy widzimy różnice big_grin Rozumiem, nie kraść zdjęć, ale żeby nie
        kraść wzorów? Niech je najpierw opatentuje (raczej nie dopuszczą takiej rzeczy
        do patentu) lub jakoś inaczej zastrzeże, a potem pogadamy. Po prostu niech każdy
        napisze do niej, że jest Goopia! smile

No Lucy215, poprawiłaś się, "kochany" może być big_grin
    • loriaan Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 28.02.05, 10:45
      w ogóle bym się nie przejmowała, pozatym zobaczcie ile komentarzy ma ta pani..
      dopiero zaczyna. drazni mnie jak ktos wpada i robi wiele szumu wokół siebie
      brrr spokojnie mozna by znaleźć kilka podobnych kolczyków do tych co pani anna
      zrobiła. nie mówiąc juz o nazwach tak się akurat składa ze ja tez mam kolczyki
      nazwane dary morza ( wymysliłam sama) i co tez poda mnie do sądu o plagiat??
    • emilia13 Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 28.02.05, 11:16
      Śmieszna jest ta cała sytuacja. Ta pani nie ma podstaw, żeby zie z Toba
      procesować. Musiałaby zastrzec wzór i podać datę. A poza tym , jak wyżej: gdzie
      tu oryginalność pomysłu? co tu zastrzegać? Mnie osobiście śmieszy, gdy ktoś
      nawlecze pare koralików i zachowuje się jak Picasso.
    • regata7 kopiowanie biżuterii 28.02.05, 11:26
      nie przejmuj się...
      Bardzo przepraszam, ale dla mnie to nie jest żaden własny ani nowatorski sposób
      nawlekania koralików. Ja mam taki naszyjnik (po babci, ma więc z 60 lat!)
      Nawlekany jest tak: duża perełka, mała perełka, duża perełka... etc.
      Mam też naszyjniczek jablonexu, z lat siedemdziesiątych chyba, gdzie perełki
      oddzielone są malutkimi przeźroczystymi koralikami. Naszyjnik był z dwóch
      rzędów perełek - jeden rządek odcięłam i zrobiłam z niego kolczyki, właśnie
      takie...! wink To były lata osiemdziesiąte. To może ja powinnam pościgać tę
      panią?

oskarżanie kogoś o kopiowanie takiego układu koralików, to tak jakby jedna
      firma ścigała drugą za skopiowanie rolki papieru toaletowego...
      • ajlii Re: kopiowanie biżuterii 28.02.05, 12:02
        no właśnie... jako maniakalna zbieraczka różnego rodzaju koralików (w liceum) mam kilka sznurów nawlekanych w podobny sposób: np. mały przezroczysty koralik - długi drewniany itp.
    • toxicloki Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 28.02.05, 11:31
      nie napisze ci "nie przejmuj sie" bo to raczej niewykonalne jak obca baba sadem
      straszy...
      jednak, jak juz wiele osob przede mna zauwazylo by moc cie pozwac ta osoba
      musialaby opatentowac ten wzor -a nawet gdyby jej sie udalo (co raczej nie jest
      mozliwe) to opatetntowalaby DOKLADNIE takie kolczyki - wowczas twoje nadal nie
      bylyby plagiatem gdyz sa na innych biglach i innego koloru - a w kolczyku to
      stanowi duzo wiecej niz 30% wyrobuwink
      baba jest paranoiczka - na Twoim miejscu napisalabym jej cos w rodzaju "pani mi
      grozi? chyba przejde sie na najblizszy komisariat..." i pozamiatanewink
    • lucy215 Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 28.02.05, 14:40
      Od pani Hanny otrzymałam list nr 3. dalej upiera się że powieliłam bezczelnie
      jej tak oryginalne, niepowtarzalne kolczyki z drucika i koralików. Wyłożyłam
      wszystkie argumenty,i napisałam że mam nadzieje ze ten list zakonczy tę
      smieszną sprawę. jak nie podziała- to juz nie wiem co zrobię wink
    • ajlii Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 28.02.05, 15:31
      hmmm... obejrzałam sobie biżuterię tej pani... nie jest zbyt oryginalna, cześć wzorów można znaleźć w sklepach z biżuterią (nie u jubilera) i za dużo mniejsze sumy...
      Myślę że jednak chodzi jej o konkurencję... Ty dopiero zaczynasz i może dlatego wydaje jej się że jak Cie postraszy, to uciekniesz wink szczególnie że masz niższe ceny. Aha! spójrz jeszcze na sumy za jakie sprzedała dotychczasowe swoje wyroby...
    • ania_z_poddasza Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 28.02.05, 15:52
      Witam,
      Od wczoraj siedze i chłone to forum a od dzisiejszego rana żyje tym tematem.w
      końcu odważyłam sie napisać.
      Sprawie łep mozna uciąć od razu-obydwie aukcje były wystawione wczoraj,z tym że
      Lucy o 19:50 a Hanka o 22 coś tam.Wniosek z tego jest prosty-Ty pierwsza
      wystaswiłaś ten wzór kolczyków a więc jeśli ktoś coś skopiował to zrobiła to
      Hanka.Przejrzałam zakończone aukcje z ostatnich dni i nie zauważyłam aby ten
      model był wystawiony wcześniej przez Hanke.
      Myślę jednak że Hanka nie popuści-pieniactwo nie znika samo.Jeśli się jeszcze
      odezwie poproś ją o dokładna podstawę prawna jej roszczeń.Napisz jej że się
      zgadzasz na sąd-wątpie by mówiła poważnie o wniesieniu sprawy do sądu więc
      pewnei spasuje.
      Jeśli dojdzie do takiej wymiany wiadomości to daj znać,pomyślimy dalej smile
      Ps:przepraszam wszystkich za błędy ortograficzne
      • bruja_moni HELOŁ...!!!!! 28.02.05, 16:41
        niech ta pani się buja... najzwyczajniej w świecie, bo kilka dziewczyn ją też
        mogłoby oskarżyć o plagiat innych wzorów...
        co ona myśli, że pierwsza takie kolczyki zrobiła!? heloł...!!!! wink
        olej sprawę i rób dalej kolczyki, nie przejmując się takimi wariatami, bo
        szkoda czasu i nerwów...
        Pozdrawiam - też Początkująca big_grin
    • qlka_79 A te również ZWALONE???? ANKA PATRZ! :) 28.02.05, 17:15
      Wiecie co? Zobaczcie na te kolczyki:
      aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=43479956
      Przecież w tym momencie można by powiedzieć, że panna Hania zwaliła je od
      naszej Ani...
      W ten sposób mżemy to ciągnąć w nieskończoność.
      W każdym razie - nie przejmuj się Lucy. Masz mocny atut w postaci wcześniejszej
      aukcji.

Ej, a może napiszemy tej lasce maile i ją wyśmiejemy???
      Nienawidzę złodziejstwa w sieci, ale to jest po prostu jeszcze gorsze...
    • bagatricks Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 28.02.05, 17:52
      buehehehehe no nie moge....nie bardzo jestem w temacie kolczykowym ale tekst z
      linka,ktory podala qulka mnie rozwalil "Uwaga - nie kradnij zdjęć, nie kradnij
      wzorów - niepowtarzalność moich prac jest jednym z ich największych atutów,
      dlatego wszelkie próby podrobienia będą przestępstwem."
      bosz ze tez takie matoly maja dostep do sieci...przestepstwo????? hehehhehehehe
      zgadzam sie z wszystkimi powyzszymi wypowiedziami i odsylam Hanke przynajmniej
      do slownika(bo na szkole juz za pozno) celem sprawdzenia co dokladnie oznacza
      slowo "przestepstwo"...jak mozna sie tak publicznie kompromitowac...hehehhehehe
      pozdrawiamsmile)))

• ama3 Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 28.02.05, 18:07
      hanka to juz stracila kilkadziesiat potencjalnych klientek... smile))

wklejam fragment artykulu, ktory mowi o prawie autorkim jesli chodzi o ubrnia,
      jednk mozna tez ten fragment odniesc do Twoich kolczykow:
      (link: www.tradebizz.pl/index.php?view=cms&branza=24&id=64)

Aby dzieło mody mogło być objęte przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach
      pokrewnych, powinno spełniać wymogi stawiane przez to prawo utworom (art. 1
      ustawy), czyli stanowić przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

W orzecznictwie i doktrynie podkreśla się, że wzór można zaliczyć do kategorii
      dzieł chronionych prawem autorskim, jeżeli występuje w nim taka zawartość
      estetyczna, że można go zaliczyć do dziedziny sztuki, gdy ma tzw. charakter
      artystyczny (..).

W prawie autorskim przez oryginalność rozumie się wszystko to, co powstaje
      dzięki samodzielnemu wysiłkowi twórczemu. Zatem oryginalne jest to, co powstaje
      w umyśle twórcy, zostało stworzone i nie było wcześniej znane w takiej samej
      postaci (kryterium nowości). (...).

Wzornictwo przemysłowe zawsze leżeć będzie na styku wartości estetycznych i
      użytkowych, co stwarza konieczność dużej ostrożności w stosowaniu prawa
      autorskiego. W przypadku naruszeń, trzeba będzie przede wszystkim udowodnić, że
      mamy doczynienia z utworem i wykazać cechę oryginalności naszego dzieła.

Zaletą takiej ochrony jest to, że prawo autorskie umożliwia ochronę wzorów
      niezarejestrowanych, ponieważ przyznanie ochrony nie jest związane z
      dopełnieniem jakichkolwiek formalności, czy opłat. Utwór chroniony jest od
      momentu ustalenia, czyli zapoznania się z nim przez conajmniej jedną osobę inną
      niż twórca.

pozdrawiam
      • monikap1 Re: dziękuję serdecznie z całego serca ;)!!!!! 28.02.05, 23:00
        Witaj chyba wszystko zostało już tu powiedziane nie chcę się powtarzać ale nie
        mogę się powstrzymać co do oryginalności swoich kolczyków to p.Hanna nieco
        przesadziła jest to chba jeden z prostrzych wzorów. Myślę że najbardziej
        zabolała ją różnica w cenie a co za tym idzie ty masz kupców a ona nie. Lucy
        wiedz że jest jeszcze jeden głos po Twojej stronie. Sama sprzedaję różne rzeczy
        na allegro i wiem że można na ciekawych osobników się natknąć jak to w życiu.
        Pozdrawiam monika
      • ajlii Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 28.02.05, 23:25
        hmmm... może więc ten prawnik wybił jej z głowy głupie pomysły? Nie martw się, masz przytoczone na forum fragmenty prawa autorskiego - poczytaj. Poza tym, tak jak pisałam wcześniej - skontaktuj się z allegro - kobieta najwyraźniej obraża Cię, prześladuję, grozi Ci... a hmmmm... co do porad prawnika... ja też czasem powołuje się na moją przyjaciółkę-prawnika, która najlepszych porad prawnych udziela gdy wypijemy ze dwie butelki wina wink
      • ania_z_poddasza Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 28.02.05, 23:30
        Hm....troche mnnie to rozbawiło smile
        Może i zaciagneła porady prawnika ale jeśli on jej powiedział że wygra tę
        sprawę to ma chyba kiepskiego prawnika.Jeszcze raz bowiem podkreślę-Lucy
        wystawiłaś kolczyki jako pierwsza a więc p.Hanna nie ma dowodu na to że
        skopiowałaś te kolczyki po niej.Nie za bardzo wiem w jaki sposób Hanna chce
        udowodnić plagiat.
        Za jakieś 30 minut oczekuj mojego kolejnego posta.Coś musze sprawdzić.

Ania z poddasza
      • sasanka21 porady prawnika? 01.03.05, 08:59
        Ta kobitka powinna zasięgnąć porady psychoanalityka.

Nie przejmuj się, to blef. Jesli nie da Ci spokoju, to możesz jej napisać, że
        zgłosisz na policję o dręczenie i groźby - Ty przynajmniej masz podstawy.

spokoju zyczy
        sasanka
    • ania_z_poddasza Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 01.03.05, 00:52
      Przejrzałam z grubsza przepisy prawa autorskiego oraz przemysłowego.Wątpię w
      to ze H zastrzegła wzór na podstawie ustawy o p.przemysłowym.Może próbować
      pojechać po tobie z autorskiego ale tu pojawia sie nam koronna kwestia dowodowa
      o której pisałam wcześniej.
      Szkoda że tak naprawdę nie wiadomo kim jest autor artykułu (pod kątem wiedzy
      prawniczej) który został przytoczony w tym temacie,łatwiej było by wydetukować
      jego moc i zgodność z prawem smileprzychylę się jednak tu do orginalności
      ocenianej na podstawie kryterium nowości które w tym przypadku nie zostało
      spełnione.Wszystko bowiem musi być oceniane zgodnie z zdrowym rozsądkiem smile
      Więcej dzisiaj nie wymyślę.

Ania z poddasza

kobieta winna być jak herbata - mocna,słodka i gorąca
      • loriaan Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 01.03.05, 11:04
        radziłabym ci to zgłosic do adminów allegra, oni dają upomnienia takim
        delikwentom, a jesli to nie pomaga to blokują ich konta. pocomasz sobie nerwy
        szarpac, zwłasza ze oskarżenia są bezpodstawne i jak juz to ty mogłabys miec
        ale do tej pani. przykromi zejuz na samym początku cos takiego cię spotkałoi
        mam nadzieje ze to cie nie zniechęci smile trzymaj siei powodzenia w allegrowaniusmile
        • regata7 zgłoś do Allegro 01.03.05, 11:12
          i zrób to pierwsza, bo obawiam się ta osoba też to zrobi i to Tobie zablokują
          konto (no, chyba, że sami sprawdzą, że masz wcześniejszy numer aukcji).
          Koniecznie. I napisz jej, że według wszelkich dowodów Ty byłaś pierwsza, więc
          Ty zgłosisz plagiat. Obrona przez atak bywa najlepsza.
          • kmsanczia Re: zgłoś do Allegro 01.03.05, 13:19
            Popieram. Jak najszybciej zgłoś to do Allegro. Oni reagują ze sporym
            opóźnieniem, ale są tak ograniczeni, że nawet nie zastanowią się kto tu ma jakie
            prawa - jeżeli ona już zgłosiła plagiat, to lada chwila bez ostrzeżenia wywalą
            twoją aukcję! Nie sądzę, żeby zawiesili konto od razu, ale nie dają żadnych
            ostrzeżeń i wcale nie dochodzą, kto zawinił. Jak ktoś kogoś podkabluje - aukcja
            zostaje natychmiast zawieszona i dowiadujesz się po fakcie.

Proponuję, żebyś dopisała do swojej aukcji dokładniejszy opis użytych koralików
            - najwyraźniej kobita słabo kojarzy ze zdjęcia wink A dla adminów allegro
            KONIECZNIE dopisz na dole aukcji na czerwono, że jesteś autorką tych kolczyków i
            zostały one stworzone na podstwie włąsnego pomysłu z ogólnie dostępnych na rynku
            materiałów.

Pozdrawia.
            Kaśka.
    • mallootka Re: BARDZOniemiła sytuacja o kopiowanie biżuterii 01.03.05, 11:11
      Tej paniusi chodzi tylko o to, że jesteś dla nie konkurencją, bo masz kolczyki
      taniej i u Ciebie licytują a u niej nie big_grin Pewnie jak to zobaczyła to mało jej
      żyłka nie pękła... tongue_out I się nią w żadnym wypadku nie przejmuj, bo jakby tamta
      zobaczyła ile nas za Tobą stanie to będzie Cie na kolacach proszić o
      wybaczenie smile
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka