Dodaj do ulubionych

Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie?

05.10.06, 15:36
Witam,
czy ktos decyduje sie sam składac wniosek w sądzie o ustanowienie hipoteki (
w przypadku kredytów) po podpisaniu aktu notarialnego? Pytam bo słyszalam, że
to dosyc dlugo trwa i jest pracochlonne, że latwiej zlecić to notariuszowi-
ale wtedy sporo kosztuje ok. 900 zł. Jaką macie opinie w tym temacie?
Pozdrawiam, Edyta
Obserwuj wątek
    • marekkolod Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 05.10.06, 16:01
      Wniosek w Sądzie będę składał samodzielnie, napewno neuron wie co i gdzie
      potrzeba złożyć, ale ile kosztuje porada u neurona tego nie wiem. może inni
      sąsiedzi mają wiedzę i nam doradzą. Przecierając drogę możemy się informować o
      wpadkach, będzie łatwiej.
      • cucciolo Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 05.10.06, 22:26
        ja raczej tez sama - zwlaszcza, ze chwilowo mam troche wiecej czasu
        poszukajcie w starych watlach o aktach notarialnych - tam sa instrukcjje co robic kiedy sklada sie wniosek samemu bo "problem" polega na tym, ze najpierw trzeba zlozyc wniosek o zalozenie ksiegi a pozniej jak juz ksiega jest o ustanowienia hipoteki na bank czyli o wpisanie banku jako "wlasciceila" naszego mieszkania do ksiegi - caly kruczek polega na tym, ze notariusz moze te rzeczy polaczyc a zwykly smiertelnik musi wiedziec jak to zrobic, zeby nie tracic czasu zanim utworza ksiege wieczysta - bo to tez troche trwa.

pozdrawiam
      • neuron8 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 05.10.06, 22:40
        Dzięki Marku – poprawiłeś mi humor smile z wieczora. U mnie jak zawsze porada za
        darmo ciągle bez zmian „Pro publico bono”

A co do sprawy – wiem na razie tyle:

Co do opłat – czy będzie to przez notariusza czy osobiście i tak pewne opłaty
        nas nie ominą. Pierwsza opłata z tytułów skarbowych – czyli podatek od
        czynności cywilno prawnych jest to koszt 0,1% wartości kredytu ale niektóre
        banki żądają „podwójnej” (nie wiem czy odpowiednie słowo) hipoteki. Jedna jest
        zwykła druga kaucyjna czyli zabezpieczanie kapitału i zabezpieczenie odsetek –
        nie wszystkie banki tego wymagają np. PKOSA – niestety (dla mniesmile) tak. I w
        przypadku drugiej hipoteki jest na szczęście opłata mniejsza 19 zł (kwota
        kredytu 150.00 – do zapłaty za obie hipoteki 169 zł)

2 sprawa kwota za ustanowienie hipoteki – płatne w sadzie. Jednak jak wiemy, od
        marca tego roku jest to sałata opłata 200 zł (wcześniej tez było liczone od
        wartości kredytu – teraz już nie) i tu jest pierwsza moja niewiadoma – jak się
        zakłada i hipotek zwykła i kaucyjna czy opłata 200 zł jest podwójna – nie wiem –
        ale postaram się dowiedzieć. Mam nadzieje ze tylko 1 raz…

Taksa notarialna – tego nie wiem – ale u naszego notariusza – przy założeniu,
        że była tylko hipoteka zwykła (bez akcyjnej) dla kredytu w kwocie 120.000 kwota
        taksy około 380 zł plus podatek VAT. I tu tez nie wiem jak się kształtuje
        opłata gdy jest potrzeba „dwóch” hipotek – zresztą to samo mi powiedziała Pani
        z kancelarii co to wyliczała – obawiam się, ze kwota będzie wyższa.

I to właśnie jest ta oszczędność! Resztę powyższych opłat i tak ponosimy.

Jeśli zdecydujemy się załatwiać to samemu potrzebne nam są dokumenty z naszego
        BANKU są to:

- Oświadczenie banku o kredycie, kwotach itp.
        - Oświadczenie właściciela nieruchomości o ustanowieniu hipoteki

Oba te oświadczenia wystawia BANK – wystarczy powiedzieć, ze potrzebne sa
        dokumenty do ustanowienia samemu hipoteki, a bank wystawi co potrzeba.
        Bank prawdopodobnie wystawi też wypełnioną deklaracje do skarbówki PCC-1 –
        PKOSA wystawia

W sądzie na pewno trzeba będzie wypełnić wniosek – ale wszystkie informacje
        wiszą ładnie wypisane w gablocie na korytarzu w banku, wiec nie powinno być
        problemu

Ostatnia sprawa – CZAS

Do hipoteki potrzebny będzie numer naszej księgi wieczystej – nowej którą
        założy nam notariusz (znaczy założy sad ale notariusz złoży wnioski o jej
        założenie) i sprawę PRAWDOPODBNIE można załatwić tak:
        Na księgę wieczysta na pewno trochę się czeka – ile nie wiem – ale można złożyć
        też wniosek o ustanowienie hipoteki na podstawie wniosku (wiem ze wychodzi
        masło maślane – ale inaczej się nie da) jaki złoży notariusz do sadu – i obie
        sprawy – czekanie na księgę wieczysta i na ustanowienie hipoteki, pójdzie
        niejako 2 torowo. Ale tu nie jestem tego pewny na 100% - też jest to jeszcze do
        sprawdzenia

Jak ktoś ma coś do dodawania, poprawienia, uzupełnienia – PISZCZIE
        potwierdzone informacje żebyśmy sobie sprawnie z tym poradzili

Pozdrawiam
        • bas56 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 06.10.06, 21:50
          Rozmawiałam ostatnio z notariuszem i wyliczył mi,że załatwienie hipoteki +
          opłacenie podatku przez kancelarię będzie mnie kosztowało ok.1700 zł a gdy
          będziemy załatwiać to sami to ok.619. Różnica duża, więc też będziemy to
          załatwiać sami. Podobono nie jest to takie skomplikowane jak się wydaje.
          Pozdrawiam sąsiadów.
          • gregor_74 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 07.10.06, 15:33
            Mnie też pani z kancelarii poinformowała, że taksa notarialna za ustanowienie
            hipoteki wynosi 900zł+VAT (dla hipoteki 100000), do tego opłaty w sądzie i PCC.
            Myślałem o zleceniu wszystkiego notariuszowi, ale 1000zł za wypełnienie jednego
            wniosku i postanie w kolejce w Sądzie w Wołominie to trochę za dużo.
            • wymiotek Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 09.10.06, 13:56
              A mnie poinformowała Pani adwokat, że jak się umówię z nią na kawę to załatwi
              to za przysłowiową złotówkę + 22 % Vatu smile
              • neuron8 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 09.10.06, 14:34
                Podatek i opłatę w sądzie też za ciebie zapłaci?

No to będziesz chyba musiał jej kupić co najmniej wiadro tej kawy
                • wymiotek Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 10.10.06, 12:25
                  chyba tak, skoro tak powiedziała, to chyba wie co mówi. Poza tym podatek nie
                  zajac nie ucieknie.
        • cucciolo Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 10.10.06, 20:14
          Neuron, ja potwierdzam kwestie skladania wniosku o wpis do ksiegi wieczystej w
          momencie kiedy jeszcze takowej nie ma, natomiast zostal przez notariusza zlozony
          wniosek o jej zalozenie - wtedy w tym naszym wniosku (o ustanowienie hipoteki na
          bank) powolujemy sie na numer wniosku, w ktorym notariusz wnosi o zalozenie
          ksiegi dla lokalu i rzeczywiscie sprawa toczy sie dwutorowo.

• neuron8 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 10.10.06, 22:34
            Dokładnie Ola smile

Dzis przy podpisywaniu aktu potwierdził nam to notariusz

Pozdrawiam
    • marekkolod Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 10.10.06, 18:45
      Bank Pekao SA, oprócz obciążenia hipoteki żąda cesji ubezpieczenia mieszkania w
      renomowanej firmie ubezpieczeniowej do wysokości kredytu, a gdy wszystkie
      czynności w Sądzie się zakończą, nastąpi obniżka stopy procentowej o 1,5 % w
      zł. Obniżka możliwa w kwartalnym rozliczeniu tzn np 1.01.07 gdy wszystkie
      dokumenty będą złożone do końca grudnia 06. itd od 1.04.07 do końca marca 07.
      Akt notarialny to chyba pikuś w porównaniu z naszą kochaną bankowością. Dopiero
      teraz zaczyna się jazda.
      Biurokratyczny smok podnosi łeb. św. Jureczku ratuj. Chcą wojny to ją będą mieć.
      Czy ktoś z Państwa robi w ubezpieczeniach. Zaproponujcie dobre i tanie
      ubezpieczenie mieszkania.
      • 5791k Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 14.10.06, 21:35
        Witam wszystkich,
        Podpowiedźcie mi czy sam akt notarialny bez ustnowienia hipoteki wystarczy aby
        odpisać sobie odsetki od kredytu za 2005 rok. Czy musi być komplet? Bo z tego
        wynika, że zdążymy w tym roku z aktem ale na hipotekę się trochę czeka. Dzięki
        z góry za pomoc
        • cucciolo Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 14.10.06, 22:39
          moim zdaniem tak - to jest akt wlasnosci lokalu, czyli to czego wymaga urzad
          skarbowy wink
          glowa do gory zatem
          • domariusza Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 15.10.06, 12:46
            Czy trzeba mieć odpis/wypis aktu notarialnego w sądzie czy wystarczy numer, aby pojechać do sądu i złożyć wniosek o wpis do księgi?
            Chciałbym pojechać w tym samym dniu do WOłomina.
            Rozumiem, że czynności do wykonania to:
            1. Pojechać do notariusz i podpisać akt notarialny i zapłacić za akt.
            2. Pojechać do sądu i złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej - hipoteka zwykła i kaucyjna w jednym wniosku, a wzałączeniu kwitki z banku (notariusz składa wniosek o założenie księgi wieczystej dla lokalu??? czy też składa się samemu?)- zapłacić za wnioski;
            3. Dać bankowi kopię wniosku z pkt. 3 (opcjonalnie w zależności od banku)
            4. Odebrać od notariusza odpis aktu i zapłacić.
            4. Czekać.... i czekać.....
            5. Sąd zawiadomi (lub samemu się dowiadywać) o tym, że mamy księgę wieczystą i jest tam wpis o ustanowieniu hipoteki kaucyjnej.
            6. Pobrać wypis z księgi wieczystej i dać bankowi.

Czy coś pominąłem??
            • neuron8 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 15.10.06, 13:13

2. Ale nie tego samego dnia - chwile trwa zanim notariusz wyślę wniosek o KW do
              sadu. Około 3 dni. Chwilka tez na nadanie numeru przez sad. Ten numer jest
              potrzebny do wniosku o hipotekę

4. Juz przy odbieraniu sie nic nie płaci. Płacisz wszystko u notariusza przy
              podpisywaniu.

Czy w sadzie bedzie potrzebny Akt - nie wiem - myślę ze nie - ale...?

Bank tez potrzebuje kopie aktu.

We wtorek podpisywałem akt, w tym tygodniu bede załatwiał hipoteke wiec co i
              jak opisze.

Narzazie Akt podpisany, bank wydal zaświadczenia potrzebne do hipoteki,
              odebrałem odpis od notariusza, bank zrobił kopię (na szczęście wystarczyło
              zwykłe ksero)... dalej sie zobaczy
      • cot1 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 21.11.06, 15:35
        jeśli akt notarialny został już podpisany to marża zostanie obniżona o 0,5%, po
        wpisaniu hipoteki o 1%;
        przynajmnie dobre i to
        osobiście potwierdzono w banku Pekao SA; jutro odbieram dok. do sądu
        smile
    • marekkolod Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 17.10.06, 16:07
      Wniosek o wpis w księdze wieczystej. Wydz. IV ksiąg wieczystych. Sąd Rejonowy w
      Wołominie.
      druk wniosku pok.11, opłata za hipotekę zwykła 200 zł, kaucyjna 200 zł. (2 x
      200 zł. znaczki skarbowe) I p. kasa pok 109, wpiszcie nr reperytorium z aktu lub
      nr księgi wieczystej jeśli go znacie, oświadczenie właściciela nieruchmości o
      ustanowieniu hipoteki 1 egz. i oświadczenie banku 1 egz. - obydwa dokumenty
      dostałem w swoim banku, kserokopia wniosku u szatniarza 2 zł. czas na
      załatwienie ok. 2 h. czynne od 9.00 do 14.15 Wołomin Prądzyńskiego 3, i
      najważniejsze zapomniałem, kasa ma przerwę obiadową do 12.30
      • neuron8 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 19.10.06, 20:26

W serwisie dla mieszkańców na naszej stronie internetowej www.horowa.pl
        umieszczony jest do pobrania wniosek o wpis do księgi wieczystej i wzór jak go
        wypełnić
    • marekkolod Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 21.10.06, 12:10
      Pomyliłem się co nazwy znaczków, oczywiście znaczki opłaty sądowej nie
      skarbowej. 200 zł. za hipotekę zwykłą i 200 zł za kaucyjną.
      • rrobi Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 27.10.06, 12:09
        Witam
        Załatwiałem dzisiaj hipoteki w sadzie. Byłem ok. 9 rano (otwarte jesli dobrze pamietam od 8:15 - ale w poniedziałki chyba później). sprawa trwała ok 40 min., ale tylko dlatego że nie miałem wypełnionego wniosku i wypełniałem na miejscu. Miły pan w sekretariacie (pok.11) gdzie składa sie wnioski, zero kolejek (kolejka tylko do przegladania akt), kasa na pierwszym pietrze. Nietety opłaty jak pisano wczesniej - 400 stówki (hipoteka zwykła + kaucyjna). I jeszce jedna zła wiadomość - poinformowano mnie , że obecnie czas oczekiwania na wpis ok 5-6 miesięcy. Troche długo i niestety ubezpieczonko w banku do tego czasu trzeba płacić. Ale jakieś swiatełko w tunelu jest. I jeszcze jedna sprawa - tak jak jest we wzorze na naszej stronie hipoteki trzeba podać w dwóch walutach (jeśli ktos ma kredyt w walucie), ale polski przelicznik jest tylko przybliżony i nie musi być bardzo dokładny. liczy się kwota hipotek w walcie.
        Pozdrawiam i życzę takich kolejek w sądzie jak dzisiaj rano.
        • rrobi Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 27.10.06, 12:19
          Jeszcze jedna sprawa. Chyba neuron pisał cos o PCC1 do skarbówki. Trzeba sprawdzić w banku. Ja kredyt podpisywałem w 2004 i wtedy rozliczyłem sie ze skrabówką (takie były wtedy przepisy). w banku powiedziano mi, że obecnie rozlicza się ze skarbówka przy pobieraniu oświadczenia i składaniu dokumentów do sądu, ale oczywiście ci co zapłacili wczesniej tak jak ja teraz juz nie musza tego robić. wydano mi więc tylko dwa oświadczenia, czyli banku i moje z żoną jako kredytobiorców.
          pozdrawiam
          • domariusza A wniosek o założenie księgi wieczystej? 29.10.06, 12:37
            Czy można wniosek o założenie księgi wieczystej złożyć samemu, czy lepiej
            zostawić tą sprawę notariuszowi?
            www.ms.gov.pl/kw/kw_zal.pdf
            • domariusza Re: A wniosek o założenie księgi wieczystej? 29.10.06, 12:45
              Choć pobieżńa analiza kalkulatora opłat wskazuje, że opłaty za tą czynność są
              wliczone w cenę aktu. Notariusz nie uwzględnił tego osobno.
            • cucciolo Re: A wniosek o założenie księgi wieczystej? 30.10.06, 20:38
              chyba nie ma opcji, ze rezygnujesz z tej uslugi - po prostu jest to, jak zauwazyles, "wliczone w cene" aktu...
    • marekkolod Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 03.11.06, 18:59
      PCC1-157 zł dla skarbówki płane w banku przy złożeniu wszystkich dokumentów i
      wniosków o wpis do hipot. czas 14 dni od daty złożenia wniosku do sądu o wpis
      • domariusza Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 04.11.06, 11:21
        Ja podatek od czynności cyw prawnych płaciłem w momencie kiedy brałem kredyt.
        Rozumiem, że juz drugi raz nie muszę.
        Wczoraj złożyłem wniosek o hipotekę kaucyjną. Tylko takiej ode mnie wymagał bank
        w umowie więc kosztowało mnie to 200 zł a nie 400 (w przypadku zwykłej i kaucyjnej).
        Pozdrawiam,
        Mariusz.
        • neuron8 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 04.11.06, 11:50

> Wczoraj złożyłem wniosek o hipotekę kaucyjną. Tylko takiej ode mnie wymagał ban
          > k
          > w umowie więc kosztowało mnie to 200 zł a nie 400 (w przypadku zwykłej i kaucyj
          > nej).

Pozazdrościć smile a co to za bank - może tam swój kredyt przeniesiemysmile
          • domariusza Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 04.11.06, 23:50
            Oczywiście trochę za późno i za wcześnie na przeniesienie kredytu. Ja będę
            rozważał przeniesienie (ewentualnie skonsolidowanie) kredytu po tym jak już
            będzie księga wieczysta. Banki teraz walczą o klientów. Liczę na Wasze sugestie
            na tym forum.
            A kredyt wziąłem w PTF Bank SA - teraz Santander Consumer Bank. W mojej opinii
            to była wówczas dla dla mnie najlepsza oferta.
            • neuron8 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 05.11.06, 17:04
              Oczywiscie, ze jeszcze nie teraz bede przenosił.

Dlatego ze walcza sa naprawde czasem swietne okazje... tez czekam na KW
        • marian_xx Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 06.11.06, 12:46
          Ja się dziwiłem, że macie dwie hipoteki. Ja w umowie z bankiem tez mam tylko
          hip. kaucyjną. Zatem 200PLN'ów w kieszeni wink
          • edyta_marcin Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 14.11.06, 17:17
            Czy w sądzie mozna złozyć wniosek wydrukwoany z naszej strony osiedlowej czy
            nalezy pobrac w sądzie?
            E&M
            • neuron8 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 14.11.06, 18:45
              Oczywiście

Zamieściliśmy to na stronie, by mozna bylo sobie druknac, wypelnic wg wzoru -
              ktory tez tam jest i zaniesc wniosek do sadu. Ściezka przetarta - przyjmują bez
              problemu smile

Pozdrawiam
    • marekkolod Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 24.11.06, 16:59
      podatek od nieruchomości za 2006 w pok.41 w UM Marki na przysłanym pocztą druku
      sympatyczna Pani Wam pomże obliczyć ile gruntu w działce macie na własność,
      tylko dane personalne i podpis musi być Wasz. No i oczywiście ksero aktu
      notarialnego w urzędzie kosztuje 7 zł.
      • neuron8 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 24.11.06, 17:41
        Dokładnie - miła Pani smile

A żeby nie męczyć Pani - liczy sie prosto.

Np udział w gruncie mamy wpisany w akcie: 584/276618. Powierzchnia działki jest
        42382 m2. Liczymy tak:

584 mnożymy przez 584 a potem wynik dzielimy przez 276618

584*42382/276618 = wynik 89,47 m2 udziału w gruncie.

Dodam ze za mieszkanie 48 m2 razem z gruntem -połata z tytułu podatku wyniosła
        za 2006 rok - tyle samo co zrobienie xero aktu - 7 zł smile
        • neuron8 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 24.11.06, 17:44

Jak ktoś chce sobie dalej liczyc tu jest link do Uchwała Rady Miasta Marki w
          sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości.

bip.marki.pl/pl/bip/uchwaly/2003_rok/uchwala_2003_69
          Nas interesują stawki:

Mieszkanie - 0,51 zł/m2
          Grunt - 0,12 zł/m2
          • andzialotek Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 26.02.07, 14:16
            Szanowni Sąsiedzi
            w związku z tym, że całą kwestie notarialną+księgi wieczyste będę załatwiała
            sama, chciałabym potwierdzić drogę załatwiania tej sprawy. Nie ukrywam, że dużą
            pomocą okazały się od Państwa juz zawarte wskazówki w poprzednich postach, ale
            żeby mieć pewność:

1. ide do notariusza, podpisuję akt notarialny, płace taksę notarialną i przy
            założeniu, że sama załatwiam wpis do księgi wieczystej załatwiam kolejno:

2. załatwiam w banku: oświadczenie właściciela nieruchmości o ustanowieniu
            hipoteki oraz oświadczenie z banku (rodzaj kredytu, kwoty itd)

3. wypełniam wniosek o wpis w księdze wieczystej (biorę pod uwage nr aktu
            notarialnego nadany przez notariusza)

4. z przygotowanymi dokumentami kieruję się do Wydz. IV ksiąg wieczystych. Sąd
            Rejonowy w Wołominie - opłacam hipotekę zwykła 200 zł, kaucyjna 200 zł. (2 x
            200 zł. znaczki skarbowe) I p. kasa pok 109. Wniosek składam w sekretariacie
            (pok.11)

5. idę do notariusza po odpis aktu i wędruję z nim do banku płacąc PCC1 dla
            skarbówki (płatne w banku po złożeniu wszystkich dokumentów i wniosków o wpis
            do hipot. czas 14 dni od daty złożenia wniosku do sądu o wpis)

6. jednoczenieśnie składam wniosek o ustanowienie hipoteki na podstawie wniosku
            o wpis do księgi wieczystej... (nie wiem czy to dobrze zrozumiałam.... od
            momentu złozenia wniosku o wpis do ksiegi wieczystej po jakim czasie moge
            starać się o ustanowienie hipoteki?? Czy mogę to zrobić od razu, za jedną
            wizytą?)

7. po podpisaniu aktu notarialnego płace podatek od nieruchomości (czy jest
            jakiś bezwzględny termin w jakim muszę dokonać płatności??)

Będę wdzięczna za podpowiedzi.

pozdrawiam
            A

• neuron8 Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 26.02.07, 14:28
              do pkt 5 sie zgadza

to co opisałaś w punkcie 6 to jest to co powinnaś zrobić w 3 i 4.
              Wniosek o założenie KW składa notariusz a ty składasz wniosek o ustanowienie
              hipoteki i wpis do tej KW. (wnioski i wzory na naszej stronie)
              w zasadzie punkt 6 jest nie potrzebny. W baku będą chcieli od Ciebie kopię
              wniosku o ustanowienie hipoteki (w sądzie dostaniesz taka kopie - warto mieć juz
              przygotowaną - tylko ci podbiją i odnotują ze wniosłaś opłaty) i Kopie Aktu
              notarialnego - zwykłe ksero.

Potem trooooche trzeba poczekać (lub pisać pismo o przyspieszenie wpisu) i
              odebrać odpis z własnej KW z ustanowionym wpisem (ale to temat na później - dużo
              później) - i tez do banku to trzeba dostarczyć . Kupę biegania

Podatek od nieruchomości sie nie martw - sam do Ciebie przyjdzie druk do
              wypełnienia i na podstawie tego wszytko ci wyliczą. A potem przychodzi samo do domu
              • andzialotek Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 05.03.07, 21:39
                Bardzo dziękuje za odpowiedź!!

A
            • domariusza Re: Ustanowienie hipoteki- działać samodzielnie? 26.02.07, 17:59
              Ja nie płaciłem podatku (PCC).
              Notariusz mnie poinformował, że w przypadku zakupu na rynku pierwotnym nie ma
              takiej potrzeby.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka