Dodaj do ulubionych

Jak opanować gramatykę angielskiego lub dowolnego

27.02.18, 15:12
Opanowanie gramatyki języka angielskiego dla wielu osób wydaje się absolutnie niemożliwym zadaniem, chociaż jeśli już ją zrozumiemy, to okazuje się, że nie była ani straszna, ani skomplikowana.
W rzeczywistości każdy z nas może spokojnie opanować trzy języki obce. Najważniejsze to wyznaczyć sobie cel i pracować systematycznie.
W niniejszym artykule podzielę się z Wami sekretem skutecznej nauki gramatyki angielskiej lub dowolnego innego języka. Gotowi?
Krok 1 Zrozum strukturę języka
Pierwsze, co musicie zrobić, to zrozumieć budowę i strukturę zdań w języku angielskim. Kiedy opanujecie zasady budowy zdań, pozostanie Wam tylko podstawić potrzebne słowa.
Angielskie struktury są stosunkowo proste w porównaniu z językiem polskim. Nie mają ani deklinacji, ani koniugacji.
Najważniejsze to zachować szyk słów. Jest on niezwykle istotny w języku angielskim.
Na przykład, budowa czasu teraźniejszego ciągłego (Present Continuous) wygląda następująco: podmiot (wykonawca czynności) + jedna z form czasownika to be (am,is, are) + główny czasownik z końcówką -ing.
· I am writing an article.
· He is sleeping.
· They are working at the bank.
Krok 2 Zrozum, kiedy i dlaczego używamy poszczególnych konstrukcji gramatycznych
Kolejna rzecz, którą musicie zrobić, gdy już mniej więcej opanujecie struktury, to zrozumieć, jak i dlaczego używamy poszczególnych konstrukcji lub czasów gramatycznych.
Na przykład, czas teraźniejszy ciągły (Present Continuous) jest używany do opisania czynności mającej miejsce teraz, w momencie mówienia.
Podobnie również czas Past Simple ma swoje przeznaczenie; opisuje on czynność zakończoną w przeszłości lub rutynowe czynności i wydarzenia, które również miały miejsce w przeszłości.
Dodatkowo zawsze znajdziemy w nim określniki czasu: yesterday, last year, last summer itp.
Budowa Past Simple wygląda następująco: podmiot + czasownik w czasie przeszłym (z końcówką -ed lub w formie z drugiej kolumny tabeli czasowników nieregularnych) + dopełnienie.
· She ate dinner.
· We had a great time together.
· I bought a new bike.
Krok 3 Stosuj opanowane konstrukcje w mowie
Ostatnia rzecz, którą musicie zrobić, aby opanować angielską gramatykę, to utworzyć jak najwięcej przykładów z poszczególnymi czasami i konstrukcjami. Zapisujcie je w notatniku i od czasu do czasu do nich wracajcie. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest jak najczęstsze używanie opanowanych konstrukcji w codziennych rozmowach, dlatego starajcie się wymyślać przykłady bezpośrednio dotyczące Was i Waszego życia.
Pamiętajcie, aby zauważyć postępy, trzeba poświęcać nauce języka przynajmniej 2-3 godziny tygodniowo. Jeśli nie możecie sami poradzić sobie z nauką angielskiej gramatyki, zwróćcie się o pomoc do korepetytora, który drobiazgowo objaśni Wam wszystkie niezrozumiałe aspekty.
Powodzenia!

Szukaj więcej językowych porach na platformie korepetycji online Preply.com preply.com/pl/
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka