Dodaj do ulubionych

Szatka do chrztu.

19.04.15, 20:30
Poszukuję schematu ,jak w temacie.Najpierw myślałam że to sukienka do chrztu ale przyszła mama wytłumaczyła mi że takową szatkę chciałaby potem oprawić w rameczkę aby dziecię miało na pamiątkę.W internecie znalazłam tylko kwadraty na szydełku określane tą nazwą.Nie mam pojęcia co to zrobić,na pewno będzie tradycyjnie kocyk i buciki no i ta szatka bo ciężarnym się nie odmawia.Pozdrawiam i dziękuję.
Obserwuj wątek
      • tijgertje Re: Szatka do chrztu. 25.04.15, 00:04
        Szatka do chrztu to faktycznie taki kwadrat tylko. W Polsce przynajmniej. W Holandii maja "sluzbowe" w parafiach, wielkosci mniej wiecej pol przescieradla i cale dziecko tym okrywaja. Najladniejsze szatki sa wyszywane na cienkim plotnie z imionami i data chrztu dziecka, obrobione delikatna szydelkowa koronka. Sama nie bardzo umiem wyszywac (dalabym rade, jakby innego wyjscia nie bylo, ale wolalam sie nie porywac z motyka na slonce) i dla syna siostra zamowila mi u swojej wyszywajacej tesciowej. Sliczna jest. Sama mam podobna, to naprawde fajna pamiatka. Jesli ta szatka ma byc w calosci na szydelku, to zrobilabym z cienkich, bialych nici wzorem siatkowym z jakims ladnym motywem czy to krzyza (uwazaj na rosyjskie strony, zeby nie wyszlo, ze to krzyz z innej wiary wink ), albo np aniolka. Mozesz wykorzystac np jednobarwny wzor kaftu krzyzykowego z aniolkiem, np taki: www.pinterest.com/pin/425168021048757966/
        Dopytaj jednak o ta szatke, bo np w rejonie z ktorego pochodze szatke zawsze kupuje matka chrzestna i jednak wyszywana jest bardziej osobista pamiatka (a czasem najszybszym sposobem przypomnienia sobie, kiedy dziecko bylo chrzczone wink )
        • urszula97 Re: Szatka do chrztu. 25.04.15, 09:48
          dziękuję, muszę dopytać się , u nas jest znowu inaczej, teraz mamy takie gotowe sukienki do chrztu kupowane w Veritasie.A moja mam to miała jedną uszytą z cieńkiego lnu a na tej sukience wyhaftowane 5 imion z datami chrztu i urodzenia .Co kraj to obyczaj.
          • tijgertje Re: Szatka do chrztu. 25.04.15, 13:43
            sukienki, takie dluuugie to w Wiatrakowie stara tradycja, w niektorych rodzinach od pokolen wszystkie dzieci chrzci sie w tych samych. Szatke naklada sie w czasie chrztu tylko na chwile.
            • kaszl Re: Szatka do chrztu. 26.04.15, 18:50
              Ja swoim wnukom szatki robiłam w ten sposób: kwadrat białego batystu /ok. 30x30cm/ obrabiałam bardzo delikatną biała koronką szydełkową. Używałam do tego celu nici do chusteczek. W środku wyszywałam białą muliną, ściegiem płaskim jakiś motyw kwiatowy, imię dziecka i datę chrztu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka