Dodaj do ulubionych

Co z Wami.....?

06.08.10, 08:40
Wstyd po prostu.
Dziewiąta dochodzi, śpicie sztyc?
Piątek jest, do roboty szybko, bo ....
U nas szaleństwo, ostatni weekend Tygodnia Kultury Beskidzkiej, ludzisków
....., czort wie skąd tyle?
Samochodów...., zgroza!
Ja z zapalonymi spojówkami, dzięki bogu nikt kto się zjawi /a zjawi się na
pewno/ nie będzie mnie ciągnął na te szaleństwa, bo wstyd z taką big_grinbig_grin wyglądam
jak zaawansowana w alkoholowej chorobie, ha, ha, ale fajnie, wole już to.
Ale za robotę jaką się wezmę, zakalec uklice i powiem, że regionalny, może
jeszcze jakie poleśniki, żebroczke, no a o miodunke niech sie chłopy kłopoczom. Pa
Obserwuj wątek
    • eurytka Re: Co z Wami.....? 06.08.10, 11:34
      polnaro napisała:

> Ale za robotę jaką się wezmę, zakalec uklice i powiem, że regionalny, może
      > jeszcze jakie poleśniki, żebroczke, no a o miodunke niech sie chłopy kłopoczom.

Nie znam takich potrawbig_grin
      co to za frykasy są?
        • polnaro Re: Co z Wami.....? 06.08.10, 12:45
          Ale burza się zapowiada, ciemna noc po prostu i grzmi..., na razie daleko.
          Określenia "picochlasty" nie znam, ale bardzo mi się podobabig_grin
          To co napisałam, to regionalne potrawy, bardzo charakterystyczne dla tych
          terenów, są głównie z ziemniaków tartych, boczku, kiełbasy i koniecznie ze
          śmietaną gęstą słodką lub skwarkami.
          Jeszcze jedna, której pominąć nie wolno, to kwaśnica /nie mylić z wodą z kapusty
          kiszonej/, ale chociaż to podobne do kapuśniaku z kiszonej, to musi mieć wkład z
          głowizny wieprzowej, a takich rzeczy nie mam ci ja, oj dana....big_grin
              • konwaliaibez Re: Co z Wami.....? 06.08.10, 15:28
                Polnarko oświeć mnie dokładnie co to są te " poleśniki, żebroczke, no a o miodunke niech sie chłopy kłopoczom".

Piszesz ,że z tartych ziemniaków ? to odmiana placków ziemniaczanych smażonych na oleju?
                A żebroczka to ta kwaśnica?
                Miodunka to procentowa na miodzie? big_grin
                oj wszystko mi się już pokićkało..tłumacz proszę big_grin łopatologicznie big_grin
                • polnaro Re: Co z Wami.....? 06.08.10, 16:47
                  Przepisów nie będziebig_grin, no coś Tybig_grin, to góralskie jadło tylko tu smakujebig_grin
                  Przyznam Ci się, że zamówiłam po blaszce w zaprzyjaźnionym pensjonacie /obok
                  domu/, bo ze mnie Góralka jak....., przemilczę i to.
                  Żebroczka, to zapieczone, wysokie na m/w 6cm ciasto z tartych ziemniaków z
                  przyprawami i kiełbasą/boczkiem, podaje się z czym kto lubi: śmietana, skwarki,
                  młodzi wolą keczap.
                  Kwaśnica to regionalny kapuśniak z wkładką, obowiązkowy w każdej tu restauracji
                  i karczmie.
                  A miodunka big_grin dokładnie jak kombinowałaśbig_grin gorzałka i to sporo %%
                  U mnie jutro to posmakujemy, ja raczej wolę na "toto" sobie pójść do regionalnej
                  karczmy, alem zaniewidziaławink
                  • konwaliaibez Re: Co z Wami.....? 06.08.10, 17:29
                    big_grin latam ja dzisiaj latam od telewizora ....tu do Was...i big_grin nazad do tv...big_grin

Polnarko toż to ja wiem ,że dobre jedzonko musi być w tajemnicy hi hi pitraszone..alem ja ciekawa i już ...tak mnie ta Wasza żebroczka zaciekawiła ,że musiałam poszperać no i znalazłam ...
                    "Żebroczka to był taki placek s trzicieliny, a we Wiśle sie jóm mianowało Wiślańskóm. Żebroczke sie robiło tak: szpyrke trzeja było pokroć w kostke, usmażić, umaste odloć, a szpyrki wycióngnónć. Na umaście usmażić cebule pokrotóm w kostke. Ryż uwarzić, tak coby sie nie klejuł. Potrzite ziymnioki zaloć wrzawym mlykiym, do tego dać ochłódniyntóm cebule, knobloch ze solóm, idzie tam eszcze dać pokrote uwarzone miynso i prziprawy. Wszecko to trzeja wymiyszać i dać na suchy plech. Piyc to nie wiyncyj niż dwie godziny w trómbie aż sie srobi skórka. Idzie to eszcze posuć szpyrkami, kiere sie usmażiło...."

...................i co prawdę tu napisali??? big_grin

Żebroczka kojarzy mi się żebraniem u bram kościoła big_grin ale warto wiedzieć co zamawiać w Waszych karczmach big_grin
    • konwaliaibez Re: Co z Wami.....? 06.08.10, 20:25
      big_grin u Polnarki impreza beskidzka...big_grin a u nas jutro Święto Bamberskie ........

W programie ...dudziarze, orkiestry dęte, a także pyry z gzikiem...szneki z glancem, rumpuć ...można będzie kupić se... sznytkę chleba ze smoloszkiem i skrzyczkami.
      Odbywać się będą konkursy gwary , a także sztrykowania i heklowania, noszenia wody w węborkach zawieszonych na szuńdach, obierania i ucierania pyrek, strugania sztekla i gry w zośkę...big_grin big_grin big_grin

• czesiagwp.pl Re: Co z Wami.....? 07.08.10, 13:28
      ale tu u Was milusio...Dawno tu nie byłam .Zaczęłam pracować na pół etatu i
      troszkę czasu mniej,a poza tym niechęć do kompa po 5 godz pracy przed
      nim.Pozdrawiam serdecznie .Wrócę ,wrócę ,bo mi tęskno za takimi ludźmi jak
      WY.Wokół ludzie narzekają na starość a u Was zawsze wesoło ,ale nie
      sztucznie....Buziole

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka