Dodaj do ulubionych

Książki, które są dla nas ważne

04.02.20, 12:46
Konkurs filmowy zaangażował tylko 3 osoby, może trwać, może usnąć. Proponuję nowy wątek, bez zgadywania, z ciekawością, czy czytaliśmy te same książki i jak różne z nich odczytaliśmy przesłanie. W wątku koniecznie tytuł i autor powinien być, żeby łatwo było trafić i nie powtarzać. Może nawet napiszemy ciąg dalszy opowieści, która zakończyła się wg czytelników za wcześnie i zostawiła niedosyt.
Obserwuj wątek
  • came_lia Re: Książki, które są dla nas ważne 04.02.20, 13:40
   Banitko konkurs filmowy zaangażował 4 osoby.Proponuję zostawić go do końca lutego ,przecież nie musimy odpowiadać z dnia na dzień.Książki również nie znajdą dużego zainteresowania chociaż dla mnie to ciekawy temat ponieważ zawsze lubiłam czytać. Tylko ,że ja mam teraz remont.Zaraz zacznie się ciepło więc praca w ogrodzie.Planuję również wyjazd.Jeśli możesz ciągnij temat z książkami,nie obiecuję że się włączę w dyskusję chociaż będę się starała.Żeby więcej pisać muszę włączyć komputer i potrzebny jest na to czas. Tak myślę jak zaczniesz teraz wątek z książkami i dokończeniem opowieści to efektu możesz się spodziewać na jesień.Więc się nie denerwuj ,że wątek będzie długo trwał wink
  • sagittarius954 Akita - Tomasz P Terlikowski 04.02.20, 18:57
   "Ostatnia przeczytana ksiązka . Ważna .Warto przeczytać aby zapoznać się jakim językiem posługuje się pan Terlikowski , uważany chyba niesłusznie za konserwatystę katolickiego.Ważna też dlatego że mówi o czasach ostatecznych , ale jest w niej historia tamtych pierwszych katolików japończyków i ich cierpienie aby mogła dokonać się tajemnica objawienia .

   A przed sobą trzymam książkę jaka dostałęm pod choinkę . Dopiero teraz zacznę ja czytać , bo czasu mam mało a strasznie lubię filmy geograficzne i nie tylko te inne równieżbig_grin
   Jest to ksiązka o tytule: Krótka historia o tym jak spieprzyliśmy wszystko Toma Phillipsa.
  • engine8 Re: Książki, które są dla nas ważne 04.02.20, 20:00
   Adam Mickiewicz: "Pan Tadeusz"
   Andrzej Micweski: "Cardinal Wyszynski"
   Vladimir Abarinov: "The Murderers of Katyn"
   Roberto Gervaso "Bracia przekleci, historia masonerii"
   John Mearshheimer: "The Israel Lobby"
   James Petras: "The power of Israel in the U/nited States"
  • came_lia Kryształowe Światy 05.02.20, 10:02
   Zacznę od końca jak Sagi.Książka Katarzyny Bratumiły Barczyńskiej mandale KRYSZTAŁOWE. Jest ważna dla mnie bo dostałam w prezencie , więc czytam.
   ,,Kryształ.Jak różne znamy jego formy.To płatek śniegu,ale też kropla wody,struktura minerałów,metali,organizmów żywych na lądzie w wodzie i powietrzu"Wg autorki wszyscy pochodzimy z jednego materiału ziemskiego ułożonego w różnych kombinacjach i mamy magiczne działanie na siebie nawzajem.Magiczne-czyli życiodajne,witalne ,zdrowotne,uczące,zasilającewspółdziałające,współodbierające-połączone.
   Napiszę tylko o kryształach w naszym życiu codziennym.Jestem teraz na etapie remontu ,w castoramie widziałam ściankę pomalowaną farbą z dodatkiem pyłku kryształowego .Pomyslałam sobie, że to takie barbiowskie ale teraz jak czytam książkę to nabieram ochoty na zaznaczenie kawałka ścianki ,może nad biurkiem do pracy?.Autorka poleca stosowanie farb z dodatkiem pyłu kryształowego i drobnych frakcji minerałów we wnętrzach aby uzyskać przestrzeń bardziej witalną.
  • came_lia Listy na wyczerpanym papierze 07.02.20, 11:15
   Listy na wyczerpanym papierze autor Osiecka Agnieszka , Przybora Jeremi.Książka zawiera niepublikowaną wcześniej korespondencję Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory z lat 1964-1966.Książka zaczyna się od wstępu Pani Magdy Umer a kończy się tekstami piosenek, które powstały w wyniku uczuć dwojga artystów.
   Jest dla mnie ważna ponieważ dostałam w prezencie imieninowym od córki.
   Książka jes jeszcze nowiutka ,wpiszę fragment który jest taki na czasie.
   ,,Londyn to jest normalne duże miasto.Tu można pracować ,tęskinić,chorować,płakać i śmiać się zwiedzać ,mieszkać,cierpieć,no i -na upartego-być samemu.
   A Paryż to nie jest,,normalne miasto".To jest przedstawienie,rewia,szampanskoje."
    • came_lia Re: Listy na wyczerpanym papierze 08.02.20, 14:44
     Z tej miłości powstały najpiękniejsze piosenki.
     Tak pisze Magda Umer.Podpisywalam tę książkę setkom zakochanym i ich drugim ,,ukrytym '' połówkom .Bo nieszczęścioszczęście  zakazanej miłości spotyka i będzie spotykać ludzi na całym świecie,dopóki świat będzie istniał.

     Wiersz Agnieszki :

     Chociaż raz
     warto umrzeć z miłości.
     Chociaż raz.
     A to choćby po to,
     żeby się później chwalić znajomym,
     że to bywa.
     Że to jest.
     ...Umrzeć.
     Leżeć w cmentarzu czyjejś szuflady
     obok innych nieboszczków listów
     i nieboszczek pamiątek
     i cierpieć...
     Cierpieć tak bosko
     i z takim patosem,
     jakby się było Toscą
     lub Witosem.
     ...I nie mieć już żadnych spraw
     i do nikogo złości.
     I tylko błagać Boga, by choć raz,
     choć jeszcze jeden raz
     umrzeć z miłości
  • came_lia Prawiek i inne czasy -Olga Tokarczuk 08.02.20, 17:50

   Prawiek i inne czasy -Olga Tokarczuk


   Książka jest ważna dla mnie  ponieważ napisała ją  polska  noblistka.


   Tytułowy Prawiek jest co prawda prowincjonalną wsią, ale także metaforą świata.
   Jest to opowieść o ludzkim życiu i zmaganiu się z samym sobą, okolicznościami, moralnymi i religijnymi normami, historią. Opowieść pełna czułości dla świata, mimo jego okrucieństwa,  dla żyjących nań ludzi, którzy za wszelką cenę chcą, z rozmaitym skutkiem, nadać sens własnej egzystencj.

   banitka51 napisała:

   Proponuję no
   > wy wątek, bez zgadywania, z ciekawością, czy czytaliśmy te same książki i jak r
   > óżne z nich odczytaliśmy przesłanie. W wątku koniecznie tytuł i autor powinien
   > być, żeby łatwo było trafić i nie powtarzać. Może nawet napiszemy ciąg dalszy o
   > powieści, która zakończyła się wg czytelników za wcześnie i zostawiła niedosyt.


   Tu każdy z nas może wg mnie napisać wątek znany mu ,z życia wzięty .
    • came_lia Re: Prawiek i inne czasy -Olga Tokarczuk 13.02.20, 13:29
     Powiesc ta rozpoczyna się we wsi Prawiek.My forumowicze  jestesmy jakby w takim Prawieku ,przestrzeni  niczym nie ograniczonej w sieci ktora sięga do róznych zakątkow kuli ziemskiej .W powieści tej wszystko ma swój czas każda postać, jest ,
     czas sadu  ,czas lasu,czas psa  ,czas domu,, czas boga , czas młynka  do kawy.Każdy z nas może mieć tu również swój czas nadając mu nazwę i pisać  swój wątek pod tą nazwą w swoim czasie  ze skrawków realnej historii i wg własnej wyobraźni.
     Powieść zaczyna się  przed wojną a kończy po wojnie.My się urodzilismy po wojnie w XX wieku  ,weszliśmy z  swoimi przeżyciami w XXI wiek.Powiesć koczy się w czasie Adelki która  wyjeżdża z Prawieku ,w autobusie wyciąga  młynek do kawy i powoli  obraca korbką   .Moglibyśmy tą korbką   dalej podkręcić i zbudować świat który zaczął się u nas przy końcu tej powieści...
  • sagittarius954 Błażej Brzostek Paryże Innej Europy 10.02.20, 21:22
   Warszawa i Bukareszt. Dwa miasta określone miastami małego lub innego Paryża choć oba rónież zaliczane do Azji przez zachodnią ścianę .Wiele interesujących ciekawych i w niebanalny sposób ujętych narracji . Dwa stulecia miast ich rozwój , charakter , poszukiwanie własnej tożsamości i na swój sposób orginalnych . Warto przeczytać . Ważna .
   [bParyże Innej Europy][/b]
  • banitka51 Re: Książki, które są dla nas ważne 11.02.20, 23:06
   Hyeonseo Lee - "Dziewczyna o siedmiu imionach". Czytałam kilka lat temu, sama bym tego nie wybrała, dostałam w prezencie i musiałam obiecać, że przeczytam. Obietnicę spełniłam. O swojej ucieczce z Korei Północnej opowiada uciekinierka. Jest i o życiu w tym reżimowym kraju i o perypetiach ucieczki, ukrywania się, przemieszczania. To wszystko dzieje się na tej samej ziemi, dotyczy ludzi o podobnych pragnieniach, i o wiele trudniejszych dążeniach do realizacji planów. Książka stoi na półce na wysokości mojego wzroku, nieraz przechodząc koło niej widok jej wywołuje dreszcz, który wywoływała lektura. Polecam. Moim zdaniem powinna być obowiązkową lekturą w liceum.
  • came_lia Slow life 12.02.20, 07:31
   Zwolnij i zacznij żyć Joanna Glogaza książka ta jest z tych którą muszę od czasu do czasu wziąć do ręki i przypomnieć sobie, że...
   W codziennym zabieganiu wydaje się nam ,że wszystko jest tymczasowe ,a kiedyś zaczniemy żyć naprawdę .Ale to właśnie zwykle dni decydują o tym ,jak przeżywamy swoje życie.
  • sagittarius954 Praca Zbiorowa - Przemyśl Wczesnośredniowieczny 12.02.20, 21:31
   https://images90.fotosik.pl/317/b44ef840efd28474med.jpg

   niech was ta książka nie zwiedzie . Nie jestem żadnym naukowcem . Po prostu zlitowałem się nad nią na wyprzedaży . Cegła duża ciężka i widocznie dlatego nikt jej nie chciał kupić . Ale jak za cząłem czytać dowiedziałem się o Lendzianach , księciu Wołodomyrze i grupie Węgier zamieszkujacych tamte tereny około 981 roku i o wielu innych ciekawych rzeczach . Ważna. Bo można z litości kupić książkę i jeszcze czegoś ciekawego się dowiedzieć big_grin
  • sagittarius954 Joanna Krakowska - Mikołajska Teatr i PRL 14.02.20, 18:17
   https://images89.fotosik.pl/317/f6d1194c28c03579med.jpg

   Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałem książkę , ponieważ obok samej bohaterki opisanej, skatalogowanej, przedstawionej i co by tam jeszcze napisac , jest też tam zwykłe życie aktora -ów zaprzągniętych w ten zakątek historii lat powojennych aż do transformacji . Naprawdę żmudna praca doszukać się tylu materiałów nie tylko o Niej . A ponieważ wracam wspomnieniami swoimi do lat 50-tych i dekadę później z tym większą uwagą zagłębiałem się w książkę . I pewnie jeszcze nie raz wrócę do niej .
   Cena na książce nie jest tą za którą ją kupiłem . Prawda zapłaciłem stówkę ale za kilkanaście pozycji , złoty interes big_grin , które ledwie dotaskałem do samochodu .  • came_lia Kresy 25.02.20, 21:26

   Kolonia Marusia - Sylwia Ziętek

   Kolonia Marusia to niewielka wieś na Wołyniu.Jest rok 1933 .Pierwszy w gminie murowany dom z dachówką zamieszkuje Władysław Błoński ze swoją młodą żoną Konstancją.Oboje tak jak ich rodzice urodzili się na Wołyniu i nie znali innej ojczyzny.
   Rok 1943 ludność polska miała nakaz opuścić wsie i małe miasteczka i przenieść się tymczasowo do miast powiatowych.Polacy którzy próbowali bronić swoich domów i ziemi nie mając gdzie się udać ,zostali brutalnie wymordowani przez bandy UPA. Ukraińcy ,sąsiedzi i koledzy ze szkolnej ławy jeśli czynnie nie zabijali z zadowoleniem obserwowali to co się dzieje z polską mniejszością.
    • came_lia Re: Kresy 26.02.20, 10:24
     Książkę napisała wnuczka Konstancji Błońskiej. Napisała ją po śmierci matki .Opisała wszystko co zna z przekazu. Matka nigdy nie chciała odwiedzić swoich rodzinnych stron. Sylwia Zientek chciała wyrzucić z siebie historię swojej rodziny która towarzyszyła jej przez całe dzieciństwo,traumę jaką odziedziczyła. W towarzystwie męża odważyła się na wyprawę na Wołyń.
     Pisze ,że nie rozdrapujemy ran ,nie szukamy zemsty.Pamiętajmy o naszej historii.
  • sagittarius954 Książka 02.03.20, 21:19

   O tym ,że książka towarzyszy nam na co dzień chyba nie muszę mówić . Słowo zapisane literkami i umieszczone na kartkach przedmiotu , na tyle poręcznego abyśmy mogli do niej sięgać i czytać ją siedząc lub leżąc . Można też na stojąco . Choć to trudne . Osobiście zaczynają mnie szybko boleć nogi .

   Moja przygoda z książka zaczęła się kiedy jeszcze nie umiałem czytać . Ale miałem to szczęście ,że moi starsi bracia już umieli . Ścigałem ich więc z książka w ręku i nie mogłem się doczekać , kiedy i ja zacznę czytać . To ciekawe ,ale przypominam sobie ,że moje relacje z czasem wtedy były zupełnie inne . Wszystko to co robiłem nie objęte było jego osnową . Co wcale nie oznaczało abym nie pragnął zegarka na ręku . A do tego potrzebna była wytrwałość doczekania komunii .

   Zbyt długo nie zastanawiałem się wtedy nad minusami nie posiadania zegarka . W tamtych czasach wielu rzeczy nie posiadałem . Tak potrzebnych ,aby brylować w "towarzystwie " podwórkowym. Nie miałem błyszczącego rewolweru jaki posiadali cowboje z filmów tv i kin , lub z komiksów kolorowych i czasopism, nie miałem roweru , procy,pręta do prowadzenia fajerki zabranej mamie lub babci z kuchni i wielu innych najbardziej wtedy potrzebnych rzeczy .

   Ale za to miałem książkę . Którą nie umiałem czytać , lecz miała tyle rysunków na każdej stronie iż orientowałem się co na danej stronie robi pan Tom . " Pan Tom buduje dom" . Wychodziłem z nią na podwórko I ten pierwszy raz spowodował ,że stałem się siewcą słowa pisanego . Po kilku miesiącach od tego dnia miała ją większość krasnali z podwórka . A ci co umieli już choćby dukać czytali ją na werandzie podwórka .

   Kiedy pojawiłem się na terenie podwórka mojej babci nawet nie wiedziałem ,że za kilka miesięcy sam zacznę składać litery dzięki uporowi mojego dziadka . Jesienne wieczory ....z nosem przy szybie , z nosem w zielonym oku radia i z nosem w książce . Już nie tylko tej Stefana Themersona, coś kazało mi przeczytać książki z etażerki babci i dziadka . No przyznam się że nie wszystkie bardzo mnie interesowały , ale odkryłem świat Juliusza Verna z pierwszą książką pt "
   Gwiazda Południa " . I wsiąkłem w nie . Do tego stopnia ,że wieczorami latarką pod kołdrą lub pierzyną oświetlałem sobie kartki , wyczytując z niej do momentu , kiedy dziadek kończył moją wywrotową działalność .

   A Tajemnicza Wyspa tegoż autora z kartkami tak delikatnymi i błyszczącymi jakby były zrobione z najpiekniejszego białego jedwabiu ( teraz takich nie drukują, wręcz odwrotnie są szorstkie, aby odstraszały potencjalnego ciekawskiego bardzo młodego człowieka) a ryciny w niej były jak dla mnie astronomicznie piękne i jeszcze bardziej potęgowały we mnie pragnienie podróży.

   Ile ich było od tamtej pory ? Trudno zliczyć i trudno o nich pisać , musiałbym książkę zapisać , choć historyjek przy tym zapisanych zostałoby wcale dużo . Na zakończenie mogę powiedzieć ,że coraz częściej odwiedzam książki , do niektórych wracam po kilka razy , inne czytam po raz pierwszy i znów zmagam się z czasem . Którego teraz pod koniec życia jakby brakowało .

   Powiem tylko ,że jestem w trakcie czytania dwóch książek , no i jak mi mój alzhaimer pozwoli to obie będą zapisane chociaż na krótko w mojej pamięci
   A głód książki jest we mnie dalej . Czyli nie zdziwaczałem do końca . Albo zdziwaczałem na tyle, by się ze mnie śmiano . Ale co mi tam ...A gdy będę miał 90 lat o ile dożyję znów chwycę w ręce Pan Toma , będę jeszcze potrafił składać literki ? Myślicie ....
   • came_lia Re: Książka 02.03.20, 21:33
    Mam podonie jak Ty smile Jakiś czas musiałam być na ..odwyku" ponieważ zaniedbywałam swoje obowiązki ,pochłonięta akcją i ciekawościa co będzie dalej..Teraz powoli wracam do czytania i coraz częściej się przekonuję ,że wolę książke niż film.Gdy czytałam książkę adaptacja już mi się nie podoba.Jedyny film jaki spodobał mi się po przeczytaniu książki to ,,W pustyni i w puszczy" i podkład muzyczny ,,Rzeka marzeń" Bajm.
  • sagittarius954 Listy 12.03.20, 06:52
   Piszecie listy?

   Pierwszy list napisałęm będąc pacholęciem ,później okres burz i wzrostów okazał się chyba najbardziej płodnym okresem kiedy to wypisywałem, jakżeby nie jak dla dziwczyn, wszystkie swoje uczucia .Później były listy do żony pisane nocą z wart wojskowych. Szkoda tylko ,że ich nie zostawiłem, choć te ostatnie podobno jeszcze u szwagierki w piwnicy . Kopalnia słów i odczuć . W dodatku zapakowac trzeba było w kopertę i wysłac z naklejonym znaczkiem . Więc teraz czytam Listy innych .

   https://images89.fotosik.pl/331/e74c1f35ac28233bmed.jpg

   https://images92.fotosik.pl/331/b31e39ea0fdbec13med.jpg
  • sagittarius954 Re: Książki, które są dla nas ważne 13.10.20, 16:14
   Czytam dwie .

   1.Wielkie Zatrzymanie - Aleksandra Nalaskowskiego

   i

   2.Stanisław Żółkiewski - Jerzego Besali.

   Pierwsza dotyczy współczesności i szuka odpowiedzi na zachodzące błyskawicznie zmiany w całym świecie globalnym a także dotyka systemu szkolnego . Kto powinien ja przeczytać ? Wszyscy którzy mają dzieci w szkole . I pozostli , ktorych dotyka ten świat tak wielki ,że nie dasz rady w czasie swojego życia go przejść . Samolot też nie pomoże , bo możesz być obecnym tylko w jednym miejscu...

   Druga, to fantastyczna książka, starająca się omówić historię Stanisława Żółkiewskiego . Wciąga naprawdę wciąga, bo nie trzzyma się twardo głównego bohatera, ale roztacza przed czytajacym rozległe pole ówczesnej ojczyzny ,charakteryzuje ważne postacie , dotyka też anegdot i staje się z każda stroną coraz bardziej ciekawa .

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka