Dodaj do ulubionych

Jak i gdzie płacić kartą zbliżeniową

IP: *.legnica.vectranet.pl 23.06.10, 07:13
mi póki co wystarcza to co mam, czyli zwykła visa, nie lubię nowinek
technicznych, mam moją w getinie i uważam że jest kożystna
Obserwuj wątek
        • luni8 Re: Jak i gdzie płacić kartą zbliżeniową 23.06.10, 19:18
          > Druga sprawa to jaka jest odległość na jaką działa to ,,zbliżenie'', czy ktoś w
          > autobusie będzie się mógł ,,zbliżyć'' do mojego portfela z kartą?

I to jest problem, przy takiej karcie jest znacznie łatwiej skopiować dane. Nadajnik w takich kartach reaguje na sygnał z czytnika. W czym problem zbliżyć się takim własnym "czytnikiem", pobrać dane i skorzystać. Jedynym problemem byłoby złamanie ewentualnego szyfrowania danych na karcie ale kiedy spece znajdą algorytm z którego korzysta bank będzie już po ptakach.
        • nil739 W autobusie luzik i pełne bezpieczenstow! 07.07.10, 20:21
          Spokojnie, w autobusie nikt ci nie wykona transakcji bez twojej wiedzy.
          Ile transakcji w ciągu minuty?
          Losowo nawet przy płatnościach na kilka zł terminal może zarządzać podania kodu, podobnie gdy transakcje będą niestępowany bardzo szybko jedna po drugiej, więc nie ma ryzyka że ktoś zrobi duże zakupy na nasze konto, a każde zakupy są ubezpieczone, czyli bank zwraca kasę w razie kradzieży, ale karta jest własnością banku, więc jeśli będziemy ja gubili zbyt często, lub nie będziemy jej pilnowali to bank może kolejny raz nie obdarzyć nas zaufaniem i kolejnej karty nie dostaniemy...
          Czemu taki system płatności?
          Głównie dla oszczędności czasu, transakcja w tym systemie jest znacznie krótsza, co oznacza więcej obsłużonych klientów i większy procent zadowolonych z szybkich zakupów.
          Dochodzi wygoda, bo już są zegarki z kartą w środku, czyli nie nosimy żadnych portfeli, a robimy zakupy bez problemu, a wszystko tylko po to aby łatwiej wyssać naszą kasę ;))
      • luni8 Re: Jak i gdzie płacić kartą zbliżeniową 23.06.10, 19:19
        > Ciekaw jestem jak wygląda procedura bankowa zwrotu nielegalnie pobranych pienię
        > dzy z konta w przypadku kradzieży takiej karty?

Pewnie tak samo jak obecnie.
        Zwróć uwagę że w wielu sklepach autoryzacja płatności kartą polega na podpisaniu kwitka w kasie, nie musisz znać nawet PIN'u
    • Gość: Autor Re: Jak i gdzie płacić kartą zbliżeniową IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.06.10, 19:06
      fajnie, że to wprowadzają,

dla bojaźliwych niech zrobią powiadomienia SMS o wykonanej transakcji, może im
      się lepiej będzie na to patrzyło,

bank mógłby też zrobić szybką blokadę takich płatności, np. dostajemy SMS, że
      transakcja została wykonana naszą kartą, jeżeli to nie my płaciliśmy to wysyłamy
      SMS zwrotny, który blokuje tą kartę do czasu wyjaśnienia sprawy...
    • luni8 Jak i gdzie płacić kartą zbliżeniową 23.06.10, 19:14
      Opis jak dla idiotów, musisz wiedzieć czy masz środki na koncie i czy sklep to akceptuje. Słowo w słowo jak z kredytową.
      Ale ja nie o tym.

"Sprzedawca uaktywnia terminal, do którego musimy przyłożyć kartę. Wystarczy zbliżyć ją na odległość kilku centymetrów i czekać na sygnał dźwiękowy (dane między kartą a terminalem przekazywane są drogą radiową)"

Więc czym to się różni od zwykłej karty płatniczej?
      Że PIN'u nie potrzeba? Przy płatniczej PIN jest jedynie zabezpieczeniem. I tutaj też powinien być.
      Kartę ciągle należy wyciągać. Można co prawda przystawić do czytnika cały portfel ale zasada ta sama.
    • Gość: usagi Jak i gdzie płacić kartą zbliżeniową IP: *.ssp.dialog.net.pl 23.06.10, 20:57
      W firmie komputerowej, w której pracowałem jest taki terminal od pół
      roku, macdonaldsy na przyład mają je od około roku. Nie jest to
      żadna nowość. Gazeta (jak zwykle) "nieco" się spóźniła.
      W ogóle - cały tekst jest napisany jak dla debili - "Jeżeli chcemy
      zapłacić za zakupy kartą zbliżeniową, najpierw upewnijmy się, że
      dany sklep akceptuje takie płatności. Informuje o tym umieszczone w
      widocznym miejscu logo PayPass lub PayWave. Wcześniej powinniśmy też
      sprawdzić, czy na rachunku, z którego pobrana będzie płatność, mamy
      wolne środki."
      To jakaś kpina?
      Poziom coraz niższy...
      • bbastek13 Re: Jak i gdzie płacić kartą zbliżeniową 24.06.10, 10:08
        Gość portalu: usagi napisał(a):

> W firmie komputerowej, w której pracowałem jest taki terminal od
        pół
        > roku, macdonaldsy na przyład mają je od około roku. Nie jest to
        > żadna nowość. Gazeta (jak zwykle) "nieco" się spóźniła.

w USA paypass wprowadzony został w 2003...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka