Dodaj do ulubionych

Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kto ma?

24.06.10, 12:03
Zastanawiam się nad III filarem ale kompletnie się na tym nie znam,
nikt ze znajomych nie ma (mam 30 lat)wiem, że można wszędize zwrócić
się do doradcy ale zalezy mi na szczerej poradzie rozmowie a nie
NACIĄGANIU na konkretna usługę (wartą albo nie wartą)
Kto jest w III filarze a;bo płaci sobie dodatkowe ubezpiecznie na
życie??
Obserwuj wątek
    • soulshunter Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 12:25
      mysle ze jesli masz zbedna kase to zamiast inwestowac w III filar, otworz sobie fundusze inwestycyjne (zrownowazony, stabilnego wzrostu i akcji) w zaleznosci od tego jak bardzo agresywnym jestes inwestorem i je reguralnie dokupuj.
      • kkk Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 12:32
        NIe, nie mam zbędnej kasy. Chce sobie składać na przyszłą (większa
        niż z ZUSu) eneryturę, nie chce bidowac na starość, więc teraz już o
        tym myślę. NIe mam jakiś oszczędności wielkich które mogłabym
        zainwestowac - chce płacić ewentualnie jakies skłądki na taki cel
        przyszły. Warto?
        • six_a Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 12:36
          eeetam. załóż sobie drugie konto - typu "odsetki naliczane codziennie", z
          którego nie będziesz "podbierać" i wpłacaj na nie konkretną sumę w miesiącu tak
          jakbyś to robiła trzeciemu filarowi czy ubezpieczycielowi. efekt lepszy i
          odpadają koszty zarządzania, które zeżre obca firma.
        • soulshunter Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 12:38
          nie wygospodarujesz 50-100 zl /m-c zeby to inwestowac? Nie musisz od razu wykladac wielkie pieniadze. Chodzi o systematycznosc, a przez 30 lat sie uzbiera nie zla sumka.
          • sweet_pink Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 12:46
            Czy soulshunter dobrze mówi to odpowiem za 35 lat.
            Ja właśnie tak robię, co miesiąc stała kwota na fundusz inwestycyjny.
            Za durna finansowo jestem, by uskuteczniać ambitniejsze formy inwestycji.
            • soulshunter Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 12:53
              chodzi o o zeby nie inwestowac tylko w 1 fundusz a kilka, tak ze jak jeden dostaje po dupie to inny w tym samym czasie zarabia lub przynajmniej nie traci. Suma sumarum w przeciagu 30 lat i tak sie wyjdzie na swoje. No chyba ze Chiny pierdykna, wtedy to juz bedzie armagedon. Dlatego trzeba tez na biezaco sledzic co sie dzieje na swiecie.
              • sweet_pink Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 13:00
                Nie mam do tego głowy...liczę na doradcę, który żyje z % od tego co ja zyskam.
                Radził przeczekać.
            • sweet_pink Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 12:57
              Dodam, że do tego trzeba mieć nerwy. Jak przyszedł kryzys to chyba 2/3 kasy
              poszło się...(nie mam nerwów śledzić tego dokładnie) czekam czy się kryzys
              skończy, to się odbiję na jednostkach które tanio kupiłam w kryzysie.
              Ja jeszcze dodatkowo odkładam stale na lokatach (zwykłe odkładanie do skarpety
              po zysk na poziomie inflacji) więc nie zostanę nagle goła i wesoła.
              Stosunek do kasy mam beztroski w końcu decyzja dziś najlepsza może za te 30 lat
              okazać się najgorszą i nikt tego nie przewidzi, to się na zapas martwić nie będę.
              • soulshunter Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 13:01
                jakie newry. Wlasnie wtedy jest duzy spokoj. Wiadomo ze wtedy byl najlepszy okres zeby wlasnie dokupowac akcje a nie wyzbywac sie. Trzeba tylko miec elementarna wiedze o co w tym wszystkim chodzi. To tak jakby kupic nowoczesna pralke automatyczna i nie przestudiowac instrukcji obslugi do niej.
                • kkk Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 13:07
                  Czyli co?nie opłca się składac na emeryture? nie chodzi mi o typowe
                  inwestycje , tylko III filar emerytalny - to chyba nie to samo
                • sweet_pink Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 13:08
                  Instrukcji do pralki też nie przeczytałam i od 6 lat używam tylko dwóch
                  programów do prania ;)

Ja nie studiuję tego, tylko proszę doradcę o wyjaśnienia. A nerwy to sprawa nie
                  racjonalna i nie każdy umie oddzielić emocje od rozumu i spokojnie patrzeć jak
                  jednostki kupione jakiś czas wcześniej zamiast być warte 1000 są warte 400 i
                  wpłacać dalej kasę ze stoickim spokojem.
          • kkk Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 12:46
            drugie konto na które bede wpłacała kase...? hhmm, nie wiem czy w
            moim przypadku to dobry pomysł, bediz emnie korciło żeby wypłącić
            czasem, hehe, poza tym w III filarz emam wtedy ubezpieczenie
            (chyba) dodatkowo jak wpłącam...

OCZYWIŚcie że wygospodaruje w miesiącu przynajmniej 100 zl ;) - o to
            mi własnie chodzi! ale czy to się opłaca, czy w III filarze, jak to
            wygląda, czy może (???) rzeczywiście kepiej zbierać
            samemu.jezzzzzzzzzzu nie wiem :/
            help
            Wieczorem ma do mnie zadzwonic doradca ING (na ten fundusz chce
            zmienic) i ew. doradzić w spr. III filaru ale boje sie ż emnie po
            prostu nakręci, naciagnie i moze bede płąciła bezsensu. WOle
            podpytać korzystajacych :)
            • six_a Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 14:08
              a co za problem zrezygnować z trzeciego filaru i go wypłacić - no chyba tylko
              taki, że w porównaniu z wariantem z kontem, niewiele się tam zbiera;)
              ubezpieczenie jest dobre, jeśli myślisz o zabezpieczeniu innych na wypadek
              swojej śmierci. w przeciwnym razie kasa w błoto.
              • kkk Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 14:25
                iminlove---
          • simply_z Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 12:49
            dokladnie ,lepiej inwestować samemu.
            Moja kuzynka po 3 latach odkladania na filar ..na koncie miala jakies
            1500 ze spodziewanych 4500.
      • laska_jedyna Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 12:49
        Nie baw sie w żadne fundusze inwestyjne!! sama z doświadczenia wiem,
        że nie opłaca się to. Nikt nie zagwarantuje Ci tego, ze nie stracisz
        na tym. Ja mam polisę na życie. płace kwartalnie 90zł i w razie
        jakby mi sie cokolwiek stalo moje dziecko nie zostanie na lodzie.
        Temat do przemyślenia...
        miołego dnia
        • justysialek Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 13:55
          W razie, jak zostaniesz sama z dzieckiem bez kasy, to rozumiem, że
          popełnisz samobójstwo?

Jej chodziło o pieniądze, z których będzie mogła skorzystać na
          emeryturze a nie po śmierci...
    • mrsnice Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 13:06
      Żadne instrumenty finansowe nie są pewne, bo czasy są niepewne. Wieki
      pokazują, że jedyną, opłacalną inwestycją na lata jest złoto :)
      • sweet_pink Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 13:16
        A z tym zlotem to ponoć prawa, od setek lat uncja złota ma dokładnie taką samą
        siłę nabywczą. Tylko jak obecnie trzyma się złoto? W skrytce bankowej w sztabkach?
        • mrsnice Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 13:33
          waga sztabki cena na dzień 13.06.2010
          50g 6 749,40 zł
          100g 13 429,67 zł
          250g 33 496.39 zł
          500g 66 755,13 zł
          1000g 133 099,76 zł

tak jak widzisz, w różnych sztabkach. A miejsce dowolne. Możesz zakopać w
          ogródku.
          • sweet_pink Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 13:50
            Wiesz...tak średnio bym chciała żeby mi ktoś z mieszkania czy dołka w ogródku
            ukradł np. kilogramową sztabkę złota(choć już przy 50g byłabym wściekła). Chyba
            trzeba jakoś takie złoto zabezpieczyć.
    • l.george.l Najbardziej opłaca się ubezpieczenie na życie 24.06.10, 13:31
      A opłaca się tym bardziej im szybciej umrzesz.
    • iminlove Re: Dodatkowe ubezpieczenie, III filar -warto? kt 24.06.10, 13:59
      Przede wszystkim w III filarze albo wykupujesz ubezpieczenie, albo
      inwestujesz w fundusz inwestycyjny. Ubezpieczenia są droższe, to
      jasne, ale w razie Twojej śmierci Twoi bliscy dostają odszkodowanie.
      Co więcej, musisz płacić systematycznie, bo jak nie, to
      ubezpieczenie wygaśnie a pieniądze przepadną (jak to z
      ubezpieczeniem).

Jeśli chodzi o fundusze, to kupujesz tyle jednostek, ile Ci się
      podoba. Nie musisz być systematyczna. W momencie przejścia na
      emeryturę masz tyle kasy, ile są warte jednostki, w które
      zainwestowałaś. Ale jeśli będziesz miała to nieszczęście i umrzesz
      wcześniej - Twoi spadkobiercy dziedziczą tylko to, co udało Ci się
      do tego czasu uzbierać.

Jeśli nie masz jeszcze dzieci ani bliskich, o których byt musiałabyś
      się martwić - radzę fundusze - są tańsze. Jeśli będą dzieci - wykup
      również polisę ubezpieczeniową.