Dodaj do ulubionych

Zielone światło dla faktur wysyłanych e-mailem

12.10.10, 08:06
O ile wiem, dostawcy usług telekomunikacyjnych już dawno byli, w drodze wyjątku, zwolnieni z obowiązku wysyłania FV. Są jeszcze inne wyjątki, ale nie bedę się rozdrabniał.
Obserwuj wątek
  • Gość: erka Zielone światło dla faktur wysyłanych e-mailem IP: *.abc.com.pl 12.10.10, 09:26
   Niestety tak różowo nie jest. W projekcie rozporządzenia jest informacja, że faktury muszą być autentyczne. Wynika z tego że musi być zachowana ich integralność i potwierdzenie wystawcy. To nic innego jak podpisanie elektronicznej faktury. To jak wiadomo wiąże się z kosztami uzyskania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W zasadnie nic to nie zmienia.
   • Gość: HL Podpis elektroniczny nie będzie wymagany. IP: 195.205.254.* 12.10.10, 10:02
    Nieprawda. Projekt mówi, że autentyczność faktury jest zachowana "w szczególności", gdy jest na niej podpis elektroniczny. To "w szczególności" oznacza, że podpis elektroniczny nie będzie wymagany.

    Poza tym, rozporządzenie niewiele zmienia. W końcu tak czy siak można fakturę w pdfie wydrukować i będzie nie do odróżnienia od faktury papierowej.
  • idepozapalki brawo Jasiu! 12.10.10, 11:12
   Nie wiem, czy dostosowanie się do światowych standardów w tej kwestii powinno być powodem do dumy. Ktoś raczej powinien odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tak późno.

   Poza tym, oprócz akceptowania faktur wysłanych mailem (co można było już rozwiązać poprzez ich drukowanie i nie informowanie fiskusa, że przyszły mailem) nie zmienia to największej bolączki polskiego procesu fakturowania - czyli konieczności podpisania idiotycznej umowy, jeśli chce się faktury przesyłać przez EDI. Umowa bzdurna, bo nie występująca nigdzie w Europie... i ciężko jest wytłumaczyć zagranicznemu kontrahentowi konieczność jej podpisania.
   • Gość: Janek Re: brawo Jasiu! IP: *.contium.pl 12.10.10, 11:22
    Z tą akceptacją zapis wygląda tak:

    § 2. 1. Faktury mogą być przesyłane, w tym udostępniane, w formie elektronicznej w
    dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tego sposobu
    przesyłania faktur przez odbiorcę faktury, zwanej dalej „akceptacją”.
    2. Akceptacja albo jej cofnięcie mogą być wyrażone w formie pisemnej lub w formie
    elektronicznej
    .

    Nigdzie nie jest napisane, że ta akceptacja elektroniczna ma być kwalifikowana czyli potwierdzona podpisem elektronicznym, więc na moje oko wystarczy na stronie sklepu w panelu administracyjnym użytkownika czy na stronie e-boka "haczyk" z tekstem "Wyrażam zgodę na otrzymywanie..." i raz postawiony działa dopóki się go nie zdejmie. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
    Co oczywiście nie usprawiedliwia absurdalności tego zapisu!
  • Gość: aquariusthomas Re: Zielone światło dla faktur wysyłanych e-maile IP: *.radom.vectranet.pl 12.10.10, 11:20
   Poczta Polska i tak zawsze była stratna. Nie ma sensu utrzymywać zdychającego molocha przy życiu sztucznymi środkami, które tylko zwiększają mu cierpienia. Jak sie sam reformować nie chce. Beta wyszukiwarka listów poleconych chyba z rok juz działa. pełnej wersji nie ma. Dlaczego nie można zintegrować tego z internetem tak by juz w kilka minut po opłaceniu list polecony czy paczka był widoczny na ekranie monitora. Bo wtedy by się skończyły kradzieże...
   -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   aquariusthomas.eshopping24.eu/
   • idepozapalki Re: Faktura w PDF nie musi być fv elektroniczną ! 12.10.10, 15:41
    Mieszasz dwie rzeczy: wysłanie mailem pliku pdf nie oznacza od razu skanu. To raz. Skan zakłada, że ktoś dokument wydrukował i zeskanował, a to wcale nie jest konieczne.

    Dwa:
    Faktura wysłana skanem nie jest fakturą elektroniczną. Jest dokumentem wysłanym elektronicznie, a to różnica.
    Uznaje się, że prawdziwa faktura elektroniczna to tylko ta wysłana via EDI.

    Trzy:
    wyrok NSA nie zmienia prawa. Tworzy precedens, który może być potem podstawą dla innych wyroków sądowych.

    Cztery:
    nie wiem co chcesz od projektu. Pozwala on na przesyłanie faktur drogą elektroniczną (skanów lub dokumentów generowanych elektronicznie). Nie definiuje też formatu, więc przestań non stop powtarzać o pdfach. I ostatnie: to nie to rozporządzenie wymusza drukowanie. Wydrukować będziesz musiał, jak przyjdzie kontrola.
   • idepozapalki Re: Taki mały problem 12.10.10, 15:37
    O litości...

    A jak zapewniasz to teraz, kiedy faktura trafia Ci do skrzynki na listy?
    Podaj mi 3 różnice pomiędzy fakturą, którą wyjąłeś z koperty a skanem albo pdfem.

    Zagięcia, pogięcia, brud czy cokolwiek takiego nie wchodzą w grę.
    • Gość: ktostam Re: Taki mały problem IP: 79.110.195.* 12.10.10, 17:57
     Mówisz do mnie tak jakbym ja te przepisy pisał. Ja tylko interpretuje co jest napisane. PDF nie gwarantuje autentyczności i integralności. Taki wymóg na faktury elektroniczne narzuca nowa dyrektywa unii europejskiej. Teraz od MF zależy czy będzie ten wymóg poważnie traktował (praktyka ostatnich 5 lat pokazuje że niestety nie możemy liczyć na zdrowy rozsądek).
     • idepozapalki Re: Taki mały problem 13.10.10, 08:40
      A czy ktokolwiek twierdzi, że pdf to efaktura? Pdf, scan, word, xml, html, czy cokolwiek innego to po prostu faktura przesłana za pomocą innego medium niż fizyczne.

      ten sposób jest alternatywą dla poczty, dlatego wymagania odnośnie integralności itd tutaj nie zachodzą.

      Nie wiem skąd Ci się wzięło to, że ktoś zrównuje pdfa z efakturą. PDF to alternatywa dla poczty, ale traktowany jest jak papier.
       • idepozapalki Re: Taki mały problem 13.10.10, 18:50
        Pomyśl logicznie. Nikt nie chce tutaj robić z faktury wysłanej mailem e-faktury. Rozporządzenie po prostu pozwala traktować taką fakturę na równi z papierową fakturą przesłaną pocztą.

        Przeczytaj dokładnie rozporządzenie. One de facto potwierdza wyrok NSA o którym wspominasz. Oczywiście, wspomina o integralności danych itd, ale zauważ to:
        4. Autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury są zachowane, w szczególności,
        w przypadku wykorzystania:
        itd itd itd

        W przypadku e-podpisu i EDI te wymagania definiują inne przepisy. A w przypadku wysyłania faktur mailem nie musisz tego wypełniać, pod warunkiem, że wyraziłeś zgodę na dostanie takiej faktury.

        NSA nie stanowi prawa. MF miało wyrok NSA, ale nie musiało go akceptować, co mogłoby zaowocować setkami przegranych procesów. Musieli więc wydać rozporządzenie, które zmienia prawo na tyle, że takie sprawy do NSA nie trafią.

        Wg mnie MF ciągle się z tym nie zgadza, nasze MF jest wyjątkowo niechętne technicznym nowościom i nowym możliwością, czego dowodem może być np archaiczne wymaganie dotyczące faktur EDI. Ale to inna bajka. Poza tym mentalność naszych urzędników jest często sprzed 20 lat, ciężko więc oczekiwać od nich "pędu do nowości".

        Myślę, że dla MF pewnym punktem było też to, jak bardzo spadną przychody PP. Zdają sobie sprawę, że dla i tak słabo stojącej PP będzie to spory strzał.

        Podsumowując: nie musisz spełniać żadnych wymagań żeby wysłać fakturę mailem, w dowolnym formacie. Jedyne co musisz mieć to akceptacja takiego stanu przez odbiorcę.

        eot
        • Gość: ktostam Re: Taki mały problem IP: 79.110.195.* 13.10.10, 19:54
         > NSA nie stanowi prawa. MF miało wyrok NSA, ale nie musiało go akceptować, co mo
         > głoby zaowocować setkami przegranych procesów. Musieli więc wydać rozporządzeni
         > e, które zmienia prawo na tyle, że takie sprawy do NSA nie trafią.

         Nic nie musieli. Rozporządzenie się zmieniło, bo zmieniono dyrektywę unii europejskiej w tej sprawie.

         > Wg mnie MF ciągle się z tym nie zgadza, nasze MF jest wyjątkowo niechętne techn
         > icznym nowościom i nowym możliwością, czego dowodem może być np archaiczne wyma
         > ganie dotyczące faktur EDI. Ale to inna bajka. Poza tym mentalność naszych urzę
         > dników jest często sprzed 20 lat, ciężko więc oczekiwać od nich "pędu do nowośc
         > i".

         No właśnie ja cały czas o tym piszę, że oni są oporni. W tym cały problem. Ja nie mam czasu żeby się szarpać z urzędnikami i klientami którzy się ich boją. Jak ja sam dostaję fakturę mailem to grzecznie ją zginam i nie marudzę.
         Dlatego według mnie przy nowym rozporządzeniu, dla tych co nie mają jeszcze e-podpisu, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie własnoręcznie wygenerowanej pary kluczy publiczny/prywatny i umieszczenie na firmowej stronie klucza publicznego.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka