Dodaj do ulubionych

Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy banko...

IP: *.chello.pl 06.11.10, 14:58
i oto cala prawda o tym na tym gdzie jest dobrobyt ostatnnich 20 lat,
nie ma darmowych obiadow mowi stara maksyma biznesu, teraz przyszedl czas zapalty za dobry obiad
czy na pewno sie oplacilo?
w 89 zamienilismy "komunistyczna niewole" na " liberalna wolnosc"
oplacilo sie drodzy Panstwo?
Obserwuj wątek
      • Gość: Marcin Re: Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy ban IP: 80.54.33.* 06.11.10, 16:26
        Skoro tak to dlaczego mamy komunistyczny przymus ubezpieczeń w ZUS-ie, dlaczego jedna grupa zawodowa np. górnicą mogą się paść na garbie innych, dlaczego stale zwiększa się liczba urzędasów i netopyzmu, jakim prawem funkcjonuje publiczna tv, kolej, poczta itd.? Pełno komunizmu jest jeszcze tylko inaczej przykryty i trochę ochłapów rzuconych. Liberalizm, wolność mogliśmy poczuć przez chwilę dzięki ustawi Wilczka, ale to był lekki powiem i po nim dalej cofnęliśmy się w czerwoną stronę.
        • mara571 Re: Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy ban 06.11.10, 17:02
          Gość portalu: Marcin napisał(a):

> Skoro tak to dlaczego mamy komunistyczny przymus ubezpieczeń w ZUS-ie,
          Przymus ubezpieczen w ZUS-ie istnieje nawet w USA. Skladkami finansuje sie emerytury poprzedniej generacji i dlatego zniknal problem starych ludzi zebrzacych przed kosciolem.
          I jak do tej pory ten system jest najbezpieczniejszy. Z prywatnie zarzadzanych funduszy emerytalnych kasa lubi znikac. Jesli masz znajomych w USA zapytaj czy ich stan konta w prywatnej kasie nareszcie rowny jest stanowi konta z roku 2007.
          dlaczego
          > jakim prawem funkcjonuje publiczna
          > tv, kolej, poczta itd.?
          Poczte mozna sprywatyzowac, infrastruktury koleji nie (dowod znajdziesz w W.Brytanii). Po panstwowych torach moga jezdzic pociagi prywatnych i publicznych firm.
          Brak publicznej tv w USA spowodowal oglupienie spoleczenstwa. Dzieki publicznej telewizji w W. Brytanii, Francji czy Niemczech prywatna nie moze pukac od dna.

> Pełno komunizmu jest jeszcze tylko inaczej przykryty i
          > trochę ochłapów rzuconych. Liberalizm, wolność mogliśmy poczuć przez chwilę dz
          > ięki ustawi Wilczka, ale to był lekki powiem i po nim dalej cofnęliśmy się w cz
          > erwoną stronę.
          Ustawa Wilczka dala podwaliny pod wiele fortun III RP. Zwyklemu obywatelowi nic.
            • mara571 niezupelnie 06.11.10, 18:42
              mamy na emeryturach i rentach zbyt wiele osob, ktore nie osiagnely wieku emerytalnego. Czesto dzieki przywilejom zawodowym ( nauczyciele, ktorzy powinni dluzej pracowac np. po poludniu, aby zapwenic szkole calodniowa).
              Wszystki rzady od roku 1982 likwidowaly problem bezrobocia przez takie czy inne formy wczesniejszych emerytur. Moj tesc i matka przyjaciolki zostali wyslani na emeryture w styczniu 1982. Pobieraja ja do dzisiaj. Trudno mi w Polsce spotkac kobiete w wieku 55 lat, ktora nie jest na emeryturze. Wszystkie skorzystaly z jakiegos przepisu, ktory ktorys rzad wydal. I co najlepsze absolutna wiekszosc dalej pracuje i pobiera emeryture! Przeciez to jest chore.

Jesli opisane powyzej zjawiska nazywasz nieefektywnym wydawaniem publicznej kasy to sie zgadzamy.
              Prace zlecone, kontrakty, praca na czarno, placenie oficjalnie nizszych poborow anizeli faktycznie to ma miejsce to wszystko powoduje zmiejszone wplywy do ZUS-u i NFZ.
              W dodatku mamy nadal zbyt wielu "zatrudnionych" w rolnictwie.
              Moj niemiecki pracodawca i ja odprowadzamy 40% mojego dochodu brutto do ubezpieczen spolecznych (finty-fifty). Gdybym podjela dodatkowa prace w innej firmie dalej musze placic skladki (z wyjatkiem zdrowotnej, tu jestem na gornym pulapie). W ten sposob 40 mln Niemcow placi skladki, a emerytow jest na razie ok 20 mln.
            • Gość: thor Re: Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy ban IP: 89.229.106.* 06.11.10, 19:30
              w Polsce publicza kasa jest wydawana bardzo efektywnie!
              na przykładzie służby zdrowia:

blogi.ifin24.pl/trystero/2010/10/08/zanim-zaczniesz-dyskusje-o-polskiej-sluzbie-zdrowia%E2%80%A6-cz-i/
              blogi.ifin24.pl/trystero/2010/10/09/zanim-zaczniesz-dyskusje-o-polskiej-sluzbie-zdrowia%E2%80%A6-cz-ii/
              porównaj efektywnośc naszej "postkomunistycznej" z tą prywatną super hiper z USA
              niech se neoliberały obejrzą

w Polsce nie jest problemem zbyt mała efektywnośc wydawania kasy tylko zbyt niskie wpływy do budżetu spowodowane małym opodatkowaniem ogromnych zysków czerpanych przez zagraniczne sieci handlowe
                • Gość: Gosc987 Re: to nie tylko sieci handlowe IP: *.pools.arcor-ip.net 06.11.10, 19:51
                  mara571 napisała:

> sa jeszcze specjalne strefy ekonomiczne i przede wszystkim szara strefa.
                  > I co najwazniejsze nadal niska swiadomosc Polakow, ze korzystajac z jej uslug o
                  > kradaja SAMI SIEBIE.
                  Mara571 a co masz jeszcze w Polsce polskiego? Wez pod lupę choćby dla przykładu serek homogenizowany, przecież jest on robiony na zagranicznej licencji. Jak mogą miec tu Polacy niska świadomość?
              • Gość: Gosc987 Re: Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy ban IP: *.pools.arcor-ip.net 06.11.10, 19:47
                Gość portalu: thor napisał(a):
                > w Polsce nie jest problemem zbyt mała efektywnośc wydawania kasy tylko zbyt
                > niskie wpływy do budżetu spowodowane małym opodatkowaniem ogromnych zysków czer
                > panych przez zagraniczne sieci handlowe

• mara571 z tego wniosek, ze w Nieczech tez, 06.11.10, 20:24
                      bo male firmy handlowe padaja juz od lat 90-tych. Strefy piesze w centrum opanowaly sieciowki i banki. Najnowsza grupe stanowia ksiegarnie, w moim miescie zamknieto 3 po otwarciu kolejnej filii Thalii.
                      Zostaly tylko apteki, chronione w Niemczech ustawowo ( nie wiecej niz 4) przez CDU i FDP, bo to ich liczna klientela wyborcza.
                        • mara571 Naprawde? 06.11.10, 21:05
                          to zapytaj babci, mamusi co bylo wczesniej na Königsstraße w Stutgacie w lokalach, gdzie dzisiaj jest H&M i Zara, Douglas, DM.
                          A co sie stalo z Tante-Emma-Laden?
                          Wszystkie nadal dzialaja? Zadnego Aldi-Süd. Lidla, Netto, Kaisera?
                          Obudz sie!

• Gość: Gosc987 Re: Naprawde? IP: *.pools.arcor-ip.net 06.11.10, 21:18
                            mara571 napisała:

> to zapytaj babci, mamusi co bylo wczesniej na Königsstraße w Stutgacie w lokala
                            > ch, gdzie dzisiaj jest H&M i Zara, Douglas, DM.
                            > A co sie stalo z Tante-Emma-Laden?
                            > Wszystkie nadal dzialaja? Zadnego Aldi-Süd. Lidla, Netto, Kaisera?
                            > Obudz sie!
                            Przecież jest to od dawna wiadome i od dawna, to znaczy od długich lat to postępuje, ze wielkie sklepy uciekają poza obręb miasta, po prostu centra miast są za drogie, a co mówić Königsstrasse w Stuttgarcie, wiesz ile czynsz kosztuje na tej ulicy?
                            Ja tez przeniosłam się z wielkiej aglomeracji na wieś, a wiesz dlaczego? Przytulniej, taniej, swojsko i przyjemniej, budowa domu tańsza, po prostu jetzt kann ich das Leben genießen (nie wiem jak to napisać po polsku).
          • Gość: Marcin Re: Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy ban IP: 94.254.133.* 06.11.10, 19:48
            > Przymus ubezpieczen w ZUS-ie istnieje nawet w USA. Skladkami finansuje sie emer
            > ytury poprzedniej generacji i dlatego zniknal problem starych ludzi zebrzacych
            > przed kosciolem.
            > I jak do tej pory ten system jest najbezpieczniejszy. Z prywatnie zarzadzanych
            > funduszy emerytalnych kasa lubi znikac. Jesli masz znajomych w USA zapytaj czy
            > ich stan konta w prywatnej kasie nareszcie rowny jest stanowi konta z roku 2007

Szanowny panie, ja się nie pytam gdzie istnieje jeszcze ZUS tylko wskazuje że jest to strikte komunistyczny wynalazek i jeśli funkcjonuje to nie może być mowy o liberalizmie. Mamy zasadę że z moich pieniędzy wypłacą emeryturę mojemu sąsiadowi, sąsiad zapłaci jakiejś kobiecinie z Pcimia itd. Czy jest to liberalne? Nie jest to komunistyczne. Liberalizm byłby jeśli przystąpienie do tego systemu byłoby dobrowolne teraz jestem wciągany w ten system siłą, chociaż wiadomo że jest to dla mnie niekorzystne.

>Poczte mozna sprywatyzowac, infrastruktury koleji nie (dowod znajdziesz w W.Brytanii). Po >panstwowych torach moga jezdzic pociagi prywatnych i publicznych firm.
            >Brak publicznej tv w USA spowodowal oglupienie spoleczenstwa. Dzieki publicznej telewizji >w W. Brytanii, Francji czy Niemczech prywatna nie moze pukac od dna.

Znowu chyba mijamy się co meritum. Nie chodzi tylko o te szczególne przykłady. Są one podane ot tak z rękawa i można je mnożyć np. związki zawodowe w liberalizmie w ogóle nie do pomyślenia więc nie nazywajmy czarnego białym i niech gość wypowiadający się jako pierwszy z godziny 14:58 nie szczeka jaką mu krzywdę robi liberalizm bo go nie ma. ( Na marginesie dyskusja np. o tv mogłaby być wielce ciekawa choćby biorąc pod uwagę fakt że w Polsce debil, debilem pogania www.przeglad-tygodnik.pl/index.php?site=kraj&name=2796 ale nie jest to przedmiotem sporu).

> Ustawa Wilczka dala podwaliny pod wiele fortun III RP. Zwyklemu obywatelowi nic.

Obywatelowi nic? Mogłem sobie założyć firmę jaką tylko chciałem (poza małymi wyjątkami, których teraz jest - nie chce przekłamać ale procentowo są to 4 cyfrowe liczy - w brud i jeszcze trochę). Nie było zbędnych papierzysk, płaszczenia się przed urzędnikiem itd. Dla mnie to bardzo dużo i jak obserwowałem na dziesiątkach przykładów nie byłem w tym odosobniony.

• mara571 znowu mi sie trafil wyznawca JKM 06.11.10, 20:10
              po pierwsze jestem kobieta.
              Po drugie Bismarck (zalozyciel pierwszej powszechnej kasy emerytalnej) nie byl komunista.
              Po trzecie: moze firme bylo latwiej zalozyc, ale prowadzic juz nie. Nie mam pojecia ile masz lat, ale ja tamte czasy pamietam i w rodzinie mialam nie jednego przedsiebiorce w tamtych czasach. Jako tako udawalo sie tym z "kapitalem polonijnym", bo surowce byly kupowane poza Polska.
              Kuzyn mial znajomego posla i przydzialy surowca zawsze sobie zalatwil (posel z PZPR byl cichym wspolnikiem), reszta spedzala najwiecej czasu na zalatwianiu niedostepnych surowcow.
              I na koniec pytanie: o jaki liberalizm ci chodzi?
              O ten konserwatywny z XIX wieku? Bylo minelo, zgodnie z filozoficzna maksyma, ze nigdy nie wchodzi sie do tej samej rzeki (podobno Heraklit).
              Czy o ten tzw neoliberalizm milosciwie nam panujacy na swiecie obecnie?
              • Gość: Gosc987 Re: znowu mi sie trafil wyznawca JKM IP: *.pools.arcor-ip.net 06.11.10, 20:22
                mara571 napisała:

> po pierwsze jestem kobieta.
                > Po drugie Bismarck (zalozyciel pierwszej powszechnej kasy emerytalnej) nie byl
                > komunista.
                > Po trzecie: moze firme bylo latwiej zalozyc, ale prowadzic juz nie. Nie mam poj
                > ecia ile masz lat, ale ja tamte czasy pamietam i w rodzinie mialam nie jednego
                > przedsiebiorce w tamtych czasach. Jako tako udawalo sie tym z "kapitalem poloni
                > jnym", bo surowce byly kupowane poza Polska.
                > Kuzyn mial znajomego posla i przydzialy surowca zawsze sobie zalatwil (posel z
                > PZPR byl cichym wspolnikiem), reszta spedzala najwiecej czasu na zalatwianiu ni
                > edostepnych surowcow.
                > I na koniec pytanie: o jaki liberalizm ci chodzi?
                > O ten konserwatywny z XIX wieku? Bylo minelo, zgodnie z filozoficzna maksyma, z
                > e nigdy nie wchodzi sie do tej samej rzeki (podobno Heraklit).
                > Czy o ten tzw neoliberalizm milosciwie nam panujacy na swiecie obecnie?

mara571 przecież to przykład nowego polskiego nowobogackiego, któremu poprzewracało się w głowie, on jest pępkiem Polski, bo mu się należy, bo państwo, bo ja wymagam, ... ale o obowiązku obywatelskim, o obowiązku wobec społeczeństwa nie wspomni ani słowa.
                • Gość: Gosc987 Re: znowu mi sie trafil wyznawca JKM IP: *.pools.arcor-ip.net 06.11.10, 21:50

> Przepraszam że skrót że jest pani kobietą.
                  > Proszę o napisanie czym ZUS jest komunisty czy liberalny i wyciągnięcie z tego
                  > wniosku w jakim państwie funkcjonujemy.
                    • Gość: Gosc987 Re: znowu mi sie trafil wyznawca JKM IP: *.pools.arcor-ip.net 06.11.10, 22:02

> Rozumiesz co czytasz? Nie pytam gdzie występuje ZUS tylko czym jest. Jak już bę
                      > dziesz wiedział jak działa to przypisz go do a) komunizm b) liberalizmu.
                      Jakimi kategoriami ty myślisz, przecież powinna być dla każdego ta sprawa oczywista, a ty stawiasz jeszcze pytania, a co gorsza podważasz solidarność społeczną? Co będzie człowieku jak w starszym wieku będziesz potrzebował bardzo kosztownych i długich świadczeń medycznych? Pomyślałeś już w tym kierunku? Jednostronne, egoistyczne myślenie nie jest tu akurat na miejscu!!!
                      • Gość: Marcin Re: znowu mi sie trafil wyznawca JKM IP: 94.254.186.* 06.11.10, 22:27
                        1. Nie potrafisz (ale nie chcesz) odpowiedzieć na proste pytanie. Świadczenia emerytalne są elementem większej całości i chce się dowiedzieć jaka to całość.
                        2. Dla kogo solidarność społeczna jest jeszcze oczywista poza komunistą?
                        3. Gosc987 napisał(a): "Co będzie człowieku jak w starszym wieku będziesz potrzebował bardzo kosztownych i długich świadczeń medycznych? Pomyślałeś już w tym kierunku?" Najbardziej lubię tę mantrą ale słabo straszysz, daj jeszcze jakąś plagę na moją rodzinę.
                        • Gość: Gosc987 Re: znowu mi sie trafil wyznawca JKM IP: *.pools.arcor-ip.net 06.11.10, 22:35

> 1. Nie potrafisz (ale nie chcesz) odpowiedzieć na proste pytanie. Świadczenia e
                          > merytalne są elementem większej całości i chce się dowiedzieć jaka to całość.
                          > 2. Dla kogo solidarność społeczna jest jeszcze oczywista poza komunistą?
                          > 3. Gosc987 napisał(a): "Co będzie człowieku jak w starszym wieku będziesz pot
                          > rzebował bardzo kosztownych i długich świadczeń medycznych? Pomyślałeś już w ty
                          > m kierunku?" Najbardziej lubię tę mantrą ale słabo straszysz, daj jeszcze jakąś
                          > plagę na moją rodzinę.
                          Człowieku ty nawet pomyśleć nie potrafisz, czyja własnością są świadczenia społeczne? Państwa czy społeczeństwa? Z czego otrzymuje społeczeństwo świadczenia społeczne takie jak służba zdrowia, przy niej szpitale, czy świadczenia społeczne w postaci zasiłków dla bezrobotnych, świadczeń starczych? Ty chyba nie masz pojęcia ile kosztują świadczenia lekarskie w bardzo skomplikowanych i groźnych chorobach, radze się dowiedzieć. O reszcie świadczeń nie będę już pisać bo widzę ze nie ma z kim dyskutować na ten temat. Jesteś tak jak ci którzy nabrali pożyczek i nie uwzględnili niczego jak i raty drożenia produktów na świecie i teraz marudzą i plączą ile się da na forum. Jakimi kategoriami ty myślisz? Dorośnij człowieku i zapomnij o PRL'u.
                • mara571 wszystko jest albo biale albo czarne? 06.11.10, 22:44

Liberalizm ma niejedno oblicze. Istnieje liberalizm katolicki i socjalny. I ordoliberalizm, ktoremu Niemcy zawdzieczaja dzisiejsza sile.
                  Ty jak sadze jestes wyznawca libertarianizmu.
                  Polacy zyja w kraju neoliberalnym, ktory zachowal resztki panstwa socjalnego.

Skladki na fundusz emerytalny to nic innego jak podatek celowy. Niektore kraje skandynawskie pobieraja go w podatku dochodowym (Norwegia, Szwecja).
                  Bledem jest, ze tego podatku nie placa osoby zyjace z kapitalu.
                  • Gość: Gosc987 Re: wszystko jest albo biale albo czarne? IP: *.pools.arcor-ip.net 06.11.10, 22:58
                    mara571 napisała:

>
                    > Liberalizm ma niejedno oblicze. Istnieje liberalizm katolicki i socjalny. I ord
                    > oliberalizm, ktoremu Niemcy zawdzieczaja dzisiejsza sile.
                    > Ty jak sadze jestes wyznawca libertarianizmu.
                    > Polacy zyja w kraju neoliberalnym, ktory zachowal resztki panstwa socjalnego.
                    >
                    > Skladki na fundusz emerytalny to nic innego jak podatek celowy. Niektore kraje
                    > skandynawskie pobieraja go w podatku dochodowym (Norwegia, Szwecja).
                    > Bledem jest, ze tego podatku nie placa osoby zyjace z kapitalu.
                    Jak to nie płacą osoby żyjące z kapitału? Oni muszą nawet więcej płacić jak zwykły zjadacz chleba pracujący u nich, ci muszą się ubezpieczyć prywatnie (są granice zarobków), na tak zwany po polsku ZUS.
                  • Gość: MichalM Re: wszystko jest albo biale albo czarne? IP: *.rwd.prospect.pl 07.11.10, 10:32
                    Liberalizm oznacza wolność w Polsce nie ma już ANI JEDNEJ dziedziny życia która nie podlega kontroli i uregulowaniu prawnemu. Każde działanie podlega kontroli państwa, choć w państwie liberalnym uregulowaniom powinny podlegać tylko te działania które wpływają na innych. Oczywistym jest że państwo wprowadza odpowiedzialność karną za morderstwo, niezrozumiałe jest dlaczego państwo reguluje dobrowolną umowę o eutanazje. Jasne jest że obiekt publiczny musi być wybudowany zgodnie z przepisami które zapewnią bezpieczeństwo osób w nim przebywających, dlaczego jednak takim wymogom podlega PRYWATNY budynek nie udostępniany publicznie. Podaj mi choć JEDEN przykład DOWOLNEJ dziedziny życia nie uregulowany nakazami i zakazami a pochylę głowę i powiem że w Polsce jest Liberalizm
                      • Gość: MichalM Re: a czy ja twierdze, ze milosciwie nam panujacy IP: *.rwd.prospect.pl 07.11.10, 15:12
                        Najwyraźniej masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem wiec powtórzę. Jeżeli mamy neoliberalizm to chciałbym się dowiedzieć w jakiej dziedzinie działalności gospodarczej bo ja nie znam żadnej. Nawet zwykły kiosk ruchu podlega setkom uregulowań które są bariera wejścia nie do przeskoczenia dla wielu prostych ludzi którzy w liberalnej gospodarce spokojnie mogli by taki kiosk prowadzić. Tam gdzie państwo tworzy bariery faworyzujące duże firmy nie ma zadnej wolności jest socjalizm korporacyjny, wielkie koncerny rzucają ochłapy z pańskiego stołu żeby gawiedz mogła dostać 1000 pln becikowego a w zamian załatwiaja sobie przysłowiowego strażaka który tak skutecznie generuje koszty ze male firmy padaja a na myśl o tworzeniu nowych dostaje się wysypki.Oczywiście wszystko pod hasłami równości społecznej i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom
                        • mara571 Michal przeciez ci napisalam, ze neoliberalizm 07.11.10, 17:27
                          nic z wolnoscia i liberalizmem wspolnego nie ma.
                          Noeliberalizm to ustroj dajacy wolnosc wielkim koncernom w tworzeniu monopoli i oligopoli, unikaniu podatktow, wymuszaniu prawa korzystnego dla tych koncernow w imie "wolnosci przeplywu kapitalu i uslug".
                          A o rownosci spolecznej na najwyzszych pietrach multikoncernow nikt nawet nie mysli. To przerazone rzady probuja w obawie przed wybuchem rozruchow utrzymac programy socjalne kosztem rosnacych deficytow budzetowych.

• Gość: MichalM Re: Michal przeciez ci napisalam, ze neoliberaliz IP: *.rwd.prospect.pl 07.11.10, 18:52
                            Więc używaj poprawnych pojęć liberalizm i neoliberalizm i wolność to to samo pojęcie tyle że liberalizm odnosi się do strefy społeczno politycznej a neoliberalizm do gospodarczej ale znaczą dokładnie to samo WOLNOŚĆ PODEJMOWANIA DECYZJI I DZIAŁAŃ. W stefie gospodarczej nie ma żadnego neoliberalizmu jest zamordyzm mający w zarodku tłumić konkurencję dla wielkich firm bo w warunkach neoliberalnych upadają pod własnym ciężarem, jedyne co może je trzymać przy życiu to brak konkurencji i do tego własnie dążą, ale nie nazywajmy tego neoliberalizmem
                              • Gość: MichalM Re: upieram sie, ze wspolczesny neoliberalizm IP: *.rwd.prospect.pl 08.11.10, 13:08
                                Pierwsze współczesny system ekonomiczny tak USA jak i UE ma dokładnie wszystkie cechy których nie powinien mieć system neoliberalny czyli interwencjonizm państwowy w każdą dziedzinę życia gospodarczego od regulacji przez dotacje aż do nacjonalizacji firm (banki, motoryzacja). Istnieje ponadto olbrzymi udział nieefektywnego sektora publicznego czego w Polsce klasycznym przykładem jest PP, PKP, większość kopalń. Ponadto zaburzone są relacje na rynku pracy przez drakoński kodeks pracy i nie chodzi to place minimalna ale o miliony przepisów typu rozszerzone badania lekarskie do pracy na wysokości do 2m. Wy krytycy neoliberalizmu macie jakieś klepki na oczach wskazujecie wszystkie najgorsze wady socjalizmu i mówice że to neoliberalizm. Jedno krótkie pytanie podaj mi które to działania współczesnych rządów są neoliberalne tylko przeczytaj najpierw definicje neoliberalizmu i choć jedną książkę Friedmana
        • Gość: Dosc987 Re: Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy ban IP: *.pools.arcor-ip.net 06.11.10, 18:53

> Skoro tak to dlaczego mamy komunistyczny przymus ubezpieczeń w ZUS-ie, dlaczego
          > jedna grupa zawodowa np. górnicą mogą się paść na garbie innych, dlaczego stal
          > e zwiększa się liczba urzędasów i netopyzmu, jakim prawem funkcjonuje publiczna
          > tv, kolej, poczta itd.? Pełno komunizmu jest jeszcze tylko inaczej przykryty i
          > trochę ochłapów rzuconych. Liberalizm, wolność mogliśmy poczuć przez chwilę dz
          > ięki ustawi Wilczka, ale to był lekki powiem i po nim dalej cofnęliśmy się w cz
          > erwoną stronę.
          Co za cymbał? Przecież według ciebie należy ci się wszystko za darmo, państwo funkcjonuje z powietrza, a na twoje leczenie jak i świadczenia starcze musi przecież państwo dać bo ono ma na pieniądze drukarkę. Ot jak widać, PRL nie wywietrzał ci jeszcze z głowy.
      • Gość: olo Re: Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy ban IP: 151.59.19.* 06.11.10, 15:39
        wyborcza.biz/biznes/1,100969,8449912,_Puls_Biznesu___Nadzor_bankowy_zmartwiony_zlymi_kredytami.html
        stan kredytów mieszkaniowych. Na te, zagrożone, banki muszą dokonywać odpisów. W II kwartale br. wartość utworzonych w tym celu rezerw wyniosła 0,5 mld zł. Oznacza to aż 70 - procentowy przyrost w stosunku do I kwartału.

A ile w skali roku? 300% w następnym roku 400% i jest katastrofa 2.000% w ciągu dwóch lat.
    • lava71 życie na kredyt się kończy ... 06.11.10, 15:37
      Jak by ktoś się pytał to my w Polsce kryzys mamy jeszcze przed sobą.
      Wzrost kosztów utrzymania, realny spadek wynagrodzeń, wzrost bezrobocia i kolejne padające firmy ... Rekomendacja T i likwidacja RnS powinny w końcu zapoczątkować normalizację cen w nieruchomościach co z kolei ugotuje kilka tysięcy szczęśliwych posiadaczy kwadratów kupionych po 10k/mkw i na 110% w okresie owczego pędu.
      To co nas jeszcze trzyma przy życiu to ostatki oszczędności i inwestycje dotowane z pieniędzy unijnych. Ale jak przekroczymy 55% zadłużenia w stosunku do PKB to i z inwestycjami będzie koniec bo nie będzie się już można zadłużać aby pozyskać "wkład własny" niezbędny do uzyskania dofinansowania.
      Komuna była patologiczna ale obecny dziki konsumpcjonizm ... zwany także przez niektórych nie wiadomo dlaczego kapitalizmem ... już dawno ją przerósł.
      • Gość: olo Re: życie na kredyt się kończy ... IP: 151.59.19.* 06.11.10, 15:47
        ava71 napisał:
        > Jak by ktoś się pytał to my w Polsce kryzys mamy jeszcze przed sobą.
        > Wzrost kosztów utrzymania, realny spadek wynagrodzeń, wzrost bezrobocia ...

Zobaczmy ceny energii
        finanse.wp.pl/gid,12804131,galeria.html?
        Najdroższy prąd jest w...
        Największe podwyżki prądu są w...

Ale to ie koniec podwyżek a za rok VAT i reszta.
      • Gość: Observer Re: życie na kredyt się kończy ... IP: *.ptr.magnet.ie 06.11.10, 16:09
        Mniej wiecej masz racje
        - zapomniales dodac ze do tej pory emigranci przysylali kase do Polski bo liczyli ze wroca. Nastapia dwa zjawiska:
        - wroca, wiec przestana przysylac kase,
        - zostana za granica i tez przestana wysylac poniewaz zaczna ukladac sobie zycie za granica

Te miliardy przesylane do Pl tworzyly nadplynnosc w bankach, ktore obnizaly wymogi oraz marze na kredyty. Polska jest raczej wyjatkiem jesli chodzi o sytuacje finansowa bankow...
        • mara571 nie za bardzo podazam za twoim wywodem 06.11.10, 16:49
          > Mniej wiecej masz racje
          > - zapomniales dodac ze do tej pory emigranci przysylali kase do Polski bo liczy
          > li ze wroca.
          Przysylali dlatego, ze zostawili rodziny.
          Czesto brali kredyt, aby moc wyjechac, bo gotowki na bilet i pierwsze dni brakowalo.
          te kredyty albo zostaly splacone, albo nigdy nie zostana splacone.

Nastapia dwa zjawiska:
          > - wroca, wiec przestana przysylac kase,
          > - zostana za granica i tez przestana wysylac poniewaz zaczna ukladac sobie zyci
          > e za granica

Wiekszosc juz zdecydowala, ze zostanie i sciagnela rodzine. W tej sytuacji pieniedzy juz nie przysylaja.
          Sa tacy, co nadal przysylaja na budowe lub remont domow, w ktorych chca mieszkac po powrocie do Polski.

> Te miliardy przesylane do Pl tworzyly nadplynnosc w bankach, ktore obnizaly wym
          > ogi oraz marze na kredyty. Polska jest raczej wyjatkiem jesli chodzi o sytuacje
          > finansowa bankow...

Nie wierze, ze same przekazy tworzyly "nadplynnosc" bankow. To raczej matki bankow dzialajacych w Polsce dostarczyly corkom te miliardy na kredyty hipoteczne w latach 2006-2007.

A tak na marginesie: bankow mi nie zal. Same stworzyly system, w ktorym udzielano kredytow dosc lekkomyslnie bez solidnej kontroli kredytobiorcow.
          Zastanow sie sam: klient dostal kredyt hipoteczny, ktorego rata przekraczala 40% dochodow miesiecznych netto, a mimo to nastepny bank udzielal kredytu na zakup sprzetu ADG, mebli czy RTV.

• luni8 Re: życie na kredyt się kończy ... 06.11.10, 21:59
        Z kapitalizmem mo to tyle wspólnego co demokracja z demokracją ludową.
        Obecnie mamy socjal-kapitalizm. I to nie chodzi mi nawet o kwestie finansowe, a o sporą papierkologię i masę niepotrzebnych pozwoleń czy koncesji
    • Gość: l Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy banko... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.11.10, 16:25
      czołem tusiaki!!!!!!!!!!!!!!
      jedno pytanie - czy przed wyborami prrrrremierrrrrr wystąpi w tvn i powie ze z mocy prawa przez niego ustalonego i podpisanego przez juz awansem przez hrabiego "prezydenta" umarza się wszelkie długi POlakom pod warunkiem że dostarczą do banku zaświadczenie z komisji wyborczej o oddanym głosie POparcia na jedną jedyną właściwą partię prawdziwych POlaków????? poświadczenie przez proboszcza własnej parafii mile widzane.

od razu POparcie wzrośnie do 10000000% i będzie kolejny CUD na wisłą!!!!!!!!!!!!!!!!
    • hooligan1414 nie ma strachu - niestety tylko dla niektórych 06.11.10, 16:53
      w tym kraju dochody połowy ludzi pochodzą z budżetu - więc o ich kredyty mozna być spokojnym - rudy mesjasz bedzie im indeksował, rewaloryzował etc, bo przeciez ich dochody sa najważniejsze i trzeba ich bronić. Kotwica budżetowa? śmiech na sali - w ostatniej chwili wyciągną jakiegoś asa z rękawa, jak zwykle zresztą. Sztucznie zmniejsza dług na papierze, powiększa PKB, zmienia konstytucję, bądź ja po prostu oleją (skoro kazdy może, to chyba rząd w szczegolności, nie?). Kolejna grupa, która spłaci swe kredyty to pracownicy firm o chrakterze monopolistycznym - te wszystkie Orleny, Taurony, Energii, Enee, zakłady ciepłownicze, zakłady oczyszczania miasta, wodociągi etc. Oni już sobie sami zindeksują. Więc przyszłość widzę ciemnoróżowo - to taki kolor - wynik zmieszania czarnego (dla jednych) i różpwego (dla drugich). Welcome to Potato Republic of Poland
    • Gość: Lenart Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy banko... IP: *.ssp.dialog.net.pl 06.11.10, 17:20
      Trzeba sobie uzmysłowić, że każdy kredyt trzeba spłacić. Większość lubi zyć na kredyt. Nie potrafi odłozyć co miesiąc pewnej kwoty. Na przykład po roku zakupić daną rzecz. Zaraz odezwą się głosy. Ale z czego odłożyć. Ale z czego ratę zapłacić, na tym nikt się nie zastanawia.
      Tylko kupuje się na raty. Tłumaczenie że przecież bank mógł nie dać, to żadne tłumaczenie.
      • luni8 Re: Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy ban 06.11.10, 22:10
        Bo ludzie nie umieją odkładać.
        Już na tym forum widziałem ludzi zarabiających po 4k na rękę i mówiących że nie mają jak odłożyć. Co dziwniejsze po przeliczeniu wydatków rzeczywiście ciężko było coś usunąć.
        Kupno na raty jest prostsze bo łatwiej znaleźć pieniądze które trzeba wpłacić teraz niż zaoszdzędzić tę samą sumę samodzielnie
        • Gość: Gosc987 Re: Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy ban IP: *.pools.arcor-ip.net 06.11.10, 22:19
          luni8 napisała:

> Bo ludzie nie umieją odkładać.
          > Już na tym forum widziałem ludzi zarabiających po 4k na rękę i mówiących że nie
          > mają jak odłożyć. Co dziwniejsze po przeliczeniu wydatków rzeczywiście ciężko
          > było coś usunąć.
          > Kupno na raty jest prostsze bo łatwiej znaleźć pieniądze które trzeba wpłacić t
          > eraz niż zaoszdzędzić tę samą sumę samodzielnie

O tym ze ludzie z wschodniego bloku są bardzo zadłużeni pisały i ostrzegały Unie już dawno, dawno zachodnie media. Po prostu kryzys w byłym bloku wschodnim może pogrążyć bardzo uniie i nie wiadomo czy go unia przetrwa. Malo się na ten temat pisało, po prostu się okrywało, nie rozumie z jakiej racji? W ostrzeżeniach jak i doniesieniach było zaznaczone ze kryzys w byłych krajach wschodnich dopiero się zacznie, one przeszły poprzedni kryzys obronna ręka gdyż unia pompowała pieniądze w nie by jeszcze i one przy Grecji, Irlandii, Anglii nie runęły.
          Po prostu prywatne gospodarstwa, jak i rzemieślnicy, rodzimy przemysł w tych krajach obok państwa są po uszy zadłużone i przeprowadzenie reform zaciskania pasa mogłoby doprowadzić do rewolucji ponieważ te społeczeństwa jeszcze do niczego nie dojrzały.
            • Gość: Gosc987 Re: tu mapa niemieckich dluznkiow opublikowana IP: *.pools.arcor-ip.net 06.11.10, 23:09
              mara571 napisała:

> w tym tygodniu.
              >
              rel="nofollow">www.spiegel.de/wirtschaft/service/0,1518,727244,00.html
              > Dlugi w Polsce i innych krajach bloku wschodniego przy tych niemieckich to piku
              > s.
              Mara571 z ta roznieca Niemcy maja go u siebie i jęczą jak mogą, niemieckie społeczeństwo nie jest biedne mimo ze wiecznie marudzi, niemiecki przemysł przoduje w świecie i zarabia niemałe pieniądze przez co przeważnie z niemieckich pieniędzy jest utrzymywana Unia. W dodatku Niemcy maja wielu dłużników, jak poproszą ich o pieniądze to niemieckie długi będą zniwelowane do zera i zostanie im jeszcze coś na zapas. Co ma Polska: zadłużone społeczeństwo, zadłużony swój własny przemysł (jest jego niewiele wiec nie może wnosić żadnych wielkich korzyści dla Polski), wprawdzie Polska nie posiada już rodzimego przemysłu, długi ma Polska poza granicami swojego kraju. Jaka widzisz różnicę i jakąś pozytywną perspektywę dla Polski? No jaką?
              • mara571 chyba nie przeczytalas 06.11.10, 23:29
                co ci przeslalam.
                6 milionow Niemcow (slownie szesc milionow) nie jest w stanie regulowac swoich rachunkow, czynszow i rat kredytowych (Verbindlichkeiten). 6 mln na 80.
                Tak zle to w Polsce nie jest. We wschodnich landach dluznikow tez jest mniej niz na polnocy Niemiec.
    • bazinga banki na gpw 06.11.10, 19:11
      z innej beczki: marne rekomendacje dla banków, wyceny sporo poniżej aktualnych kursów GPW - czas wyjść z inwestycji w sektor bankowy?
    • ekav Toniemy w niespłaconych długach. Zalegamy banko... 07.11.10, 08:10
      Obowiazkiem bliskich jest troszczyc sie o czlonkow rodziny. jezeli ktos cale zycie nie robil to dlaczego ma miec jakies zasilki czy renty z moich skaldek? Dlaczego mam utrzymywac cudze dzieci a potem moje zamiast swoja matke utrzymuja znowu innch. Ubezpieczenia, podatki sluza zniewoleniu i oglpieni.DArmowe dawanie pieniedzy jest demoralizujace. I chodzi tu o wszelkie zasilki czy wczesniejsze emerytury. Za frajera jest uwazany ten kto nie pojdzie do opieki lub nie wyludzi na zlamany paznokoec renty. Ludzi e[rzyzuczaili sie ze im sie nalezy
      Media swoje robia tez wmawiajac ludzom ze ich wartosc jako czlowieka jest zalezna od stanu posiadania.
      Wszyscy zapomnieli jedynie ze nie ma pieniedzy niczyich.
      • Gość: gugcia0 klopoty to sie dopiero zaczna,zblizaja sie ciezkie IP: *.chello.pl 07.11.10, 23:46
        czasy.W roku 2011 VAT podskoczy do 23%, ale w latach nastepnych do 25%.Prad bedzie drozal stale,wg.Dziennika gazeta prawna z 26.10. prad podrozeje o 100% w ciagu 10 lat,czyli juz za 2 lata o 20%,zywnosc juz bardzo drozeje,dzis byl o tym material w newsach Polsatu.Podrozeja paliwa do aut,wszystkie,najbardziej ON,bo benzyna juz jest prawie w zachodnich cenach.Podrozeja ceny towarow akcyzowych,leki,podatki i oplaty.Dla zwyklego zjadacza chleba ceny beda rosly o ok.10 do 20% na rok, a pensje beda spadac lub stac w miejscu.Bezrobocie wzrosnie gdy umocni sie zloty,padnie eksport,lud ciemny w Polsce cieszy sie,ze zloty sie umacnia,bo stale pada argument o wycieczkach do Egiptu.Lud nie kapuje,ze jak juz wroci z tej wycieczki to zostanie zwolniony przez swoj zaklad,ktory wlasnie padl i zostana ludowi tylko sliczne wspomnienia z Egiptu.Silny zloty wykonczy w Polsce sporo firm i spowoduje masowy import, dajac prace ludziom na Zachodzie - to jest czesc planu,transfer problemu bezrobocia za pomoca kursu walut.Bezrobotny nie zaplaci raty kredytowej w wys. 2 lub 3 tys zl,bank zabierze mieszkanie,auto,dom i co?Bedzie takich zabranych mieszkan,aut i domow,setki tysiecy,to i ceny owych dobr spadna,zreszta juz spadaja.Auta sa juz za czapke gruszek, a ceny mieszkan w Krakowie spadly juz o 20% w dalszych dzielnicach,te realne,nie ofertowe.Ludzie majacy cash,nie kredyt,sa w stanie kupic duzy dom pod Krakowem,14 km od ul.Opolskiej,wies Maszyce,za mniej niz 400 tys zl,150 m2 plus 20 arowa dzialka,dom ma 5 lat,wykonczony lux.Nie ma sie co dziwic,taki sam kupia za 100 tys euro,czyli 400 tys zl, w Niemczech,Nadrenia Palatynat,okolice Trewiru,Mozela,ladne okolice,duzo pustych domow,brak klientow.To samo bedzie w Polsce za kilka lat,1 mln ludzi wyjedzie na stale do RFN, paru innych do innych krajow,w Polsce braknie klientow na zakup nieruchomosci,malo jest chetnych na przenosiny do kraju z 350 euro netto pensji,cenami jak w RFN,prawie,i 25% Vatem.Banki zostana ze swoimi odebranymi dluznikom nieruchomosciami i beda je odpalac za pol darmo,rujnujac ceny na rynku.Podobnie auta,ale auta sa ogolnie niewazne,to zlom na 5 lat przy obecnych metodach produkcji.Problemy z listopada 2010 to jest jeszcze Las Vegas i dolce vita w porownaniu z tym co nadejdzie.
    • bolkowiak Polak nie umie oszczędzać !!! 09.11.10, 10:21
      Nie dziwota, że nie spłacamy długów. Polak nigdy nie potrafił oszczędzać, tylko wydawać. Nawet mamy powiedzenie "postaw się a zastaw się". Takie przysłowia nie biorą się z powietrza.

Poza tym nasz naród jest słabo wyedukowany ekonomicznie. Banki opychały lokatopolisy czy funduszolokaty, a później był płącz, że były tylko straty, choć w reklamach pokazywano niebotyczne zyski.

Dopóki Polak nie nauczy się systematycznie oszczędzać, zawsze będzie miał długi bez względu na to ile by nie zarabiał. Takie są fakty.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka