Dodaj do ulubionych

Estonia cieszy się na wejście do strefy euro

IP: *.elpos.net 14.12.10, 18:45
co za bzdury z tym przyciaganiem inwestycji przez przyjecie euro....tak naprawde przyklad czarnogory pokazuje, ze zadne erm2 nie sa potrzebne, ani nie roziwazuja problemow. przyjeli sobie euro za swoja walute i kto im zabroni? a czy od tego stali sie bogatsi? nie.
euro to projekt stricte polityczny.
Obserwuj wątek
  • nikodem_73 Estonia cieszy się na wejście do strefy euro 14.12.10, 21:52
   Może mi ktoś wyjaśni dlaczego dla norweskiego Statoil ważącym argumentem miałoby być akurat przyjęcie euro? A nie np. wysokość pensji? Wysokość podatków? Dostępność pracowników? Albo fakt, że Estończycy są uważani za... Skandynawów?

   Nie ma to jak rześka propaganda.
  • Gość: inwestor01 Estonia cieszy się na wejście do strefy euro IP: *.dynamic.chello.pl 14.12.10, 23:58
   Wspólna waluta ma sens w przypadku gospodarek o podobnej strukturze. Nasza gospodarka, czyli chłonny rynek zbytu i żródło taniej siły roboczej, jest zupełnie inna od gospodarki niemieckiej - eksportowej czy francuskiej. A pod te 2 główne kraje optymalizuje się politykę monetarną strefy euro. W obecnej sytuacji euro nie jest nam potrzebne.

   Co do Estonii, to euro na pewno słamsi ich eksport, ale może poprawić ich wiarygodność na rynku międzynarodowym. Z racji tego, ze są bardzo mali może im się to opłacać.
   • Gość: Gosc987 Re: Estonia cieszy się na wejście do strefy euro IP: *.pools.arcor-ip.net 15.12.10, 00:22
    Gość portalu: inwestor01 napisał(a):

    > Wspólna waluta ma sens w przypadku gospodarek o podobnej strukturze. Nasza gosp
    > odarka, czyli chłonny rynek zbytu i żródło taniej siły roboczej, jest zupełnie
    > inna od gospodarki niemieckiej - eksportowej czy francuskiej. A pod te 2 główne
    > kraje optymalizuje się politykę monetarną strefy euro. W obecnej sytuacji euro
    > nie jest nam potrzebne.
    >
    > Co do Estonii, to euro na pewno słamsi ich eksport, ale może poprawić ich wiary
    > godność na rynku międzynarodowym. Z racji tego, ze są bardzo mali może im się t
    > o opłacać.
    _________________________________
    Do jakiego czasu będzie chłonny rynek? Tania siła robocza? Tu zapominasz o jakości polskich produktów, kto to kupi? Jak w Estonii euro stłamsi eksport, skoro przelicznik i inne koszty z tym związane odpadną? Estońskie produkty w tym wypadku maga być tańsze np. od polskich, wiec?
    Żeby dorównać Niemcom czy Francuzom trzeba trochę ruszyć głową w Polsce i przestać wybierać hamulcowych jak i bałaganiarzy Polski. Wy sami hamujecie rozwój Polski popierając PiS i im pokrewne partie, wiec?
  • piotr333 Re: Estonia cieszy się na wejście do strefy euro 15.12.10, 00:24
   Nie próbuję być mądrzejszy niż jestem, ale nawet każdy zrozumie, że jeżeli jedziesz z Katowic do Krakowa, to wydajesz te pieniądze, które masz w portmonetce albo na karcie, z której nie ściągają żadnych dodatkowych pieniędzy za wymianę waluty. Wydajesz na luzie. Za to jak jedziesz do innego kraju, to każdy raz kontrolujesz się gdy wymieniasz w kantorze, albo w banku jedną walutę na drugą. Tym bardziej, że wszędzie starają się wyrolować cię na kursie wymiany (w Warszawie najbardziej na Starym Mieście, gdzie nie raz pomagałem obcokrajowcom przy złodziejskich punktach wymiany). Tak samo działa efekt psychologiczny gdy decydenci wybierają kraj inwestycji. Im szybciej zdecydujemy się na wprowadzenie euro, tym szybciej zaczniemy przystosowywać do nowej, zdecydowanie lepszej sytuacji. Chcieliśmy do NATO, jesteśmy, chcieliśmy do Unii, weszliśmy. Jeżeli chcemy grać rolę w Unii na jaką mamy szansę, to nie bawmy się w Słowaków (czy warto zostać w strefie euro, czy nie). Mamy prawo i szansę być wiodącą gospodarką w Unii, ale musimy zrozumieć, że to nie tylko same zyski i plusy, ale również od czasu do czasu pewne ograniczenia. Uwierzmy wreszcie w siebie, a nie czekajmy, że ktoś za nas, o nas będzie ciągle decydował. Uwierzmy, że w końcu jesteśmy Kimś, z dużej litery.
   • Gość: Gosc987 Re: Estonia cieszy się na wejście do strefy euro IP: *.pools.arcor-ip.net 15.12.10, 07:45
    piotr333 trzeba patrzeć globalnie na gospodarkę a nie tylko z swojego prywatnego talerza. Wprowadzenie euro nie można już odwrócić i wprowadzić własną walutę, niestety proces integracji już się za bardzo zaawansował, pozostanie z własną walutą np. w wypadku Polski w Unii przynosi Polsce niekorzyści. My tez byliśmy niezadowoleni, niektórzy do dziś przeliczają wszystko w DM i psioczą na euro, tego nie zmienisz. Błąd w Unii popełniła sama Bruksela z którego nawet do dziś się nie nauczyła i popiera dalej przystąpienie innych krajów np. Turcji, krajów bałkańskich do Unii. Taki populizm trzeba wstrzymać, Tuskowi i innym wybić z głowy, trzeba myśleć, zmusić inne kraje obecnej Unii (nowe!!!) do wyrównania poziomu gospodarczego i w końcu zacząć prowadzić wspólną politykę gospodarczo-finansową.
    Tego procesu już nikt nie odwróci a skoro odwróci to wiele krajów a szczególnie tych nowych w Unii pójdzie w ruinę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka