Dodaj do ulubionych

oFE! KliP czyli propagandowa opowieść

25.03.11, 08:05
Nie mnie rozsądzać, kto ma rację, ale byłoby dobrze, gdyby krytykujący za manipulację sami zachowywali odpowiedni poziom. A tak nie jest. Na pewno nie w przypadku tego tekstu.
Obserwuj wątek
    • Gość: gość oFE! KliP czyli propagandowa opowieść IP: 212.203.98.* 25.03.11, 08:24
      Co roku z ZUS dostaję informację ile składek wpłynęło na moją emeryturę oraz informację jaka byłaby moja emerytura gdybym dzisiaj zakończyła pracę a ile dostane jak będę pracować do 60 roku życia. Prawda kwoty nie są zawrotne, ale wiem czego mogę się spodziewać.
      A proszę mi powiedzieć czy ktoś dostał z OFE informację ile dostanie emerytury??????
      Piszą ile to jednostek rozrachunkowych juz zgromadziłam natomiast ani słowa ile dostanę w zamian .
      Obrońcy OFE to po prostu naciągacze i lobbyści OFE.
      • Gość: mafjmafj wiesz ile kasy jest na OFE IP: *.5-4.cable.virginmedia.com 25.03.11, 08:36
        wiesz dokladnie ile kasy OFE zgromadzilo. I znajac przeszle dokonania swojego funduszu mozesz prognozowac jakie beda przyszle. Oczywiscie przy pewnych zalozeniach, np. ze przyszly rozwoj gospodarczy bedzie podobny.

To co mozna powiedziec o ZUSie, ze rewaloryzacja skladek bedzie glownie ograniczana stanem budzetu. I tu sprawa jest jasna. Przy tych samych zalozeniach, obciazenia z tytulu emerytur beda rosly kolosalnie w najblizszych dziesiecioleciach, a wiec kasy do podzialu bedzie mniej.

• Gość: mafjmafj subfundusze IP: *.5-4.cable.virginmedia.com 25.03.11, 08:29
      oczywiscie najbardziej korzystna zmiana, tj wprowadzenia subfunduszy w OFE,

gdzie to emeryt in-spe decyduje ile czego w co chce inwestowac
      e.g. akcje, obligacje (nie tylko zrzadowe), zagraniczne oraz surowce itp.

nie moze dotyczyc kasy ktora jest w ZUSie, bo ona znika jak tylko tam trafi.
      I to obnaza roznice pomiedzy OFE i ZUSem.

W OFE obligacje moga byc zamienione na bardziej dochodowe inwestycje.
      W ZUSie stopa zwrotu bedzie mierzona laska rzadow.
    • asr1 nie każdemu da się wcisnąć kit !!! 25.03.11, 08:39
      Jest faktem, że dużą część społeczeństwa OFE nie obchodzi. Myślę, że tak z 50% to beneficjenci systemu co to nie należą do OFE lub nie płacą składki/kasty uprzywilejowane/ lub ich składka jest nie adekwatna do przywilejów np górnicy. Tak więc grabienie kasy z OFE odbywa się w ich interesie. Rząd ustami naszego "genialnego inaczej" premiera powiedział jasno gdzie ma tych z OFE, liczy się tu i teraz a zwłaszcza ci co mogą mu zapewnić wygranie wyborów. Moim zdaniem popełnił katastrofalny błąd bo zapomniał, że PO nie wygrywa wyborów głosami "mocherów", górników i rolników ale głosami szeroko rozumianego małego biznesu i inteligencji a premier właśnie napluł nam w twarz. Dodatkowo obraża nas taką propagandą zakładając, ze jesteśmy jak zauważył Prof Balcerowicz stadem baranów które można strzyc i się nie zorientuje, duża część z nas mogłaby panu premierowi i min finansów korepetycji udzielać z ekonomii ja np z matematyki. To co PO zrobiła z OFE to ordynarny "dill" z PSL/KRUS/ i służbami : ja wam nie ruszę przywilejów a wy milczcie i prawie się udało gdyby nie Profesor. Nie oznacza to, ze podzielam poglądy Prof w sprawie cięć socjalnych trzeba ciąć zupełnie co innego jak : KRUS, "mundurówki" w tym obniżenie "mundurowych" emerytur tym co nie osiągnęli stosownego wieku i są zdolni do pracy. No szlag mnie trafia jak codzienie widzę 40 letniego chorążego emeryta. Nie pracuje ale codziennie jak wracam z pracy wali browar pod sklepem spracowany liczeniem kalesonów w wojsku. A już szczytem bezczelności jest mówienie o prawach nabytych dla mundurowych tzn według nowych zasad mają być tylko nowo wstępujący to jakiś żart ??? to znaczy, że nie można wydłużyć nikomu w Polsce wieku emerytalnego jeżeli już podjął pracę bo prawa nabyte ???. Czy premier kojarzy co opowiada ????. czy chodzi o "dill" ja wam wy mnie a reszta może nam skoczyć bo za 30 lat nie będzie nas ???. Jednak idą wybory i jeżeli PO nie odsuniemy od władzy to sami sobie będziemy winni. Jest tylko mały problem na kogo głosować ?? ja np na Palikota bez względu na manipulowanie sondażami przez media chodzące na pasku władzy. A co do spotu - kiedyś Amerykanie zrzucali nam stonkę na kartofle a teraz kto nam zrzuca ten kit ???
    • 22drexler oFE! KliP czyli propagandowa opowieść 25.03.11, 10:00
      Jest rok 2011. To jest redaktor Maciuś. Maciuś nic nie zrozumiał z reformy OFE, ale chciałby powiedzieć na jej temat kilka słów.

No i powiedział.
      Jak widać z większości komentarzy propagandystą pan redaktor jest skutecznym.

Człowiekowi się nie chce już przekonywać, że obligacyjna część składki jest bezsensu (podkreślmy, obligacyjna!). To jest tak oczywiste, że jeśli ktoś do tej pory tego nie zrozumiał, to nie warto strzępić klawiatury.

W kółko jednak jest przytaczany z profesorską wyższością argument, że zamiast likwidacji tej "obligacyjnej" części składki należy przyciąć tu, przyciąć tam, ukrócić tam, zreformować to, zreformować tamto (to jest główny argument L.B. & co).

To jest trochę tak (pisałem o tym w innym wątku) jakby przekonywać wędrowca, który wdrapuje się z mozołem pod górę z wielkim plecakiem, aby ZAMIAST wyrzucić z tego plecaka ZBĘDNE cegły, usprawnił plecak, albo zażył witaminkę, albo zrobił kilka przysiadów dla nabrania kondycji, albo wyrzucił z plecaka latarkę, kurtkę czy plaster, albo przynajmniej zmniejszył ich ilość.

Pewnie wiele z tych porad jest bardzo słusznuch. Rząd o tym wie (z resztą radzą często ci, którzy wcześniej nie umieli tych dobrych porad wprowadzić w życie).
      Ale słuszność tych porad nie zmienia faktu posiadania zbędnych cegieł w plecaku.
      Po co je dźwigać ??!!
      Dla dobrego samopoczucia tych którzy te cegły tam wędrowcowi powrzucali, czy dla panów redaktorów którzy kurczowo trzymają się autorytetów, które przecież nie mogą się mylić co do słuszności posiadania cegieł ?

A druga sprawa, jak pociesznie niektórzy rozdzielają OFE od polskiego państwa, budżetu, czy mówiąc ogólniej odrywają je od Ziemi. Tak jakby OFE były na Marsie. I tam były przechowywane w sejfie pieniądze (NASZE !!!) w przeciwieństwie do tych (kradzionych nam !!!) przez obrzydliwe strasznie nam obce polskie państwo.
      Ludzie, przecież to wszystko są naczynia połączone, wszystko to i tak są tylko zapisy, wszystko i tak zależy od kondycji NASZEJ WSPÓLNEJ gospodarki i stanu budżetu NASZEGO WSPÓLNEGO PAŃSTWA.
      Przecież za te OFE gwarantuje państwo, które będzie wam wypłacać emerytury z ZUS, nawet gdy to OFE padnie.
      Natomiast gdy zbankrutuje państwo, a za nim runie giełda to możecie sobie wasze jednostki udziałowe wydrukować i wykorzystać w ustronnym miejscu.
      OFE nie leżą na Marsie !

I jeszcze jedna rzecz. Eksperyment z wkomponowaniem 11 lat temu do emerytalnego systemu repartycyjnego pewnej części systemu kapitałowego jest ciekawy i należy mieć szacunek do ich inicjatorów i krajów, które przewidując problemy demograficzne już wtedy spróbowały coś zrobić. Jednak trzeba pamiętać, że zdecydowały się na to takie potęgi jak Chile, Pribałtika, Słowacja, Polska itp. Natomiast takie egzotyczne, niemądre, niedoświadczone i zacofane kraje jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Holandia, Belgia itd. na ten krok się jeszcze nie zdecydowały i pozostały przy tym obrzydliwie niesprawiedliwym systemie, w którym pieniądze odkładane przez dzisiejszych pracujących na ich WŁASNE emerytury państwo im KRADNIE (!!!) i łoży na obecnych emerytów.
        • Gość: b Re: oFE! KliP czyli propagandowa opowieść IP: *.ssp.dialog.net.pl 25.03.11, 22:35
          Mam pomysł na kolejny odcinek: "Jest rok 2044. To jest Janek. Janek chciałby zrozumieć, dlaczego polskie emerytury są najniższe w Europie, mimo ze Bogdan obiecał co innego "?

>>>
          to ja ci powiem, co Bogdan obiecał :)

jest rok 2044 przed siedzibą pewnego znacznego, acz zbankrutowanego towarzystwa emerytalnego, zebrała się grupka zdesperowanych ludzi i krzyczą
          - złodzieje, oddajcie nasz pieniądze

Wtem otwiera się nagle okno i słychać
          - a Bogdan mów spierd ....ć !

To Bogdan powiedział:)
        • Gość: p Re: oFE! KliP czyli propagandowa opowieść IP: *.ssp.dialog.net.pl 25.03.11, 22:46
          22drexler

ma rację zapomniał jeszcze tylko dodać, że jak OFE spektakularnie padnie, to państwo które gwarantuje OFE zostanie z głodnymi emerytami, a właściciele OFE, Lewickie, Góry i cała reszta odnajdą się z drinkami na Kajmanach

ktoś już pisał że zarobek członków rad nadzorczych to ponad 100 000 mięsiecznie
          i proszę nie zapominać że to te pieniądze pobrane są z NASZYCH składek!
          niezależnie czy OFE straci czy nie!
          kpina z ludzi i swoista przymusowa maszynka do grabienia obywateli
      • gralp Re: oFE! KliP czyli propagandowa opowieść 26.03.11, 00:30
        @22drexler

przykro mi, że musiałeś się tak natrudzić, aby wyjaśnić rzeczy "oczywiste" nam baranom. to było doprawdy druzgocące.

czy kiedykolwiek zastanawiałeś się przechodząc przez pobliski rynek jak wielkim marnotrawstwem i OCZYWISTYM BEZSENSEM jest aby tylu ludzi przywoziło dzień w dzień kwiatki, ziemniaki i inne banany, każdy własnym transportem, a potem stało jeden obok drugiego oferując przechodniom zasadniczo ten sam towar? ileż można by zaoszczędzić, gdyby był tylko jeden transport i tylko jeden sprzedawca? niezłych kilka pensji na jednym rynku, razy tysiące rynków - to juz grube miliony. minister Rostowski powinien się zainteresować, czyż nie? z jakiegoś powodu jeszcze tego nie zrobił, ale wszystko przed nami.

nie wiem na ile oczywiste są potencjalne skutki tego rodzaju "oszczędności", ale podejrzewam, że w wypadku dyskusji naród tradycyjnie by się podzielił na zaciekle walczące obozy. 22drexler masz rację - gospodarka to naczynia połączone, wyobraź zatem sobie konsekwencje likwidacji warzywno-kwiatowo-owocowych ryneczków w szerszej perspektywie.

OFE nie są instytucjami charytatywnymi, ludzie tam zatrudnieni muszą z czegoś żyć i chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi inaczej. podobnie jest z wszystkimi instytucjami zarówno prywatnymi jak i publicznymi, włączając ZUS, rząd, parlament, również kościoły. to co je odróżnia, to to, że te pierwsze muszą na siebie same zarobić i nie mają gwarancji istnienia bez względu na wyniki pracy (pomimo iż składka jest obowiązkowa masz swobodę wyboru OFE). jest conajmniej półprawdą, jeśli nie wręcz ściemą w żywe oczy, mówienie o tym, że składki przekazane do ZUS zamiast do OFE nie będą częściowo przejadane przez instytucje zarządzające. otóż będą i to w znacznie większym stopniu, bo ZUS potrafi tylko jeść, niczego sam nie generuje.

OFE są instytucjami do zarabiania pieniędzy. zarabiaja na siebie i przy okazji na swych klientów, czyli na nas robaczków. inwestują gdzie tylko mogą tak aby uzyskać możliwie wysoki zwrot. ponieważ pieniądz nie wie co to patriotyzm, OFE chętnie zainwestują daleko poza granicami o ile tylko będą miały taką możliwość. to właśnie był jeden z powodów dla których na początku reformy narzucono tak wysoki procent przymusowych inwestycji w krajowe obligacje, w przeciwnym wypadku, nasze składki szybko by się znalazły poza granicami kraju. celem takiego rygoru było również zredukowanie szoku jakim był dla budżetu państwa tak znaczny odpływ gotówki, oraz minimalizacja ryzyka z jakim związane było wprowadzanie nowego systemu. ale w założeniach ten udział miał być stopniowo redukowany, tak by w miarę dojrzewania OFE mogły coraz bardziej różnicować swoje (i nasze) portfele.

kolejne rządy nie zdecydowały się na to posunięcie bo wiedziały, że oznacza to obnizanie popytu na obligazje, tymczasem każdemu brakowało w kieszeni, na pokrycie wyborczych obietnic i każdy chciał uzyskać jak najwięcej. to własnie rządowa zasługa, iż pieniądze w pokaźnej częsci są transferowane z ZUS do OFE, z OFE do budżetu, a z budżetu spowrotem do ZUS. gdyby tak jak minister Rostowski patrzeć tylko na ten motyw układanki to wygląda faktycznie paranoidalnie, jakby ktoś celowo chciał odpowadzić kasę na bok - sprawa ewidentna dla CBA.

masz rację 22drexler twierdząc, że w upadłej gospodarce papierowe pieniadze OFE na niewiele się zdadzą. ale bez OFE prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest o wiele wyższe, bo znikają znaczące instytucje finansowe będące źródłem inwestycji. powiem więcej - jeśli socjalista Rostowski będzie ministrem jessze 10 lat to wspomniany upadek i powrót do kryzysu lat 80. jest prawie pewny.
    • bogdan331 oFE! KliP czyli propagandowa opowieść 25.03.11, 16:20
      Partia tuska to to samo co pisbolszewia.Trudno ją odgonić od koryta.Tu, w tym klipie bolszewickim są same półprawdy!Tusku myślałem,że masz twarz.Jak dokładnie się przyjrzałem zamiast twarzy masz cholewę.Złodziejską i kłamliwą.Jeśli Komorowski jako prezydent tego szajsu nie zawetuje tzn. ,że należy do tej samej bandy co pisbolszewia.
    • seren.dipity Podzielę się liczbami 25.03.11, 21:27
      w ofe od '99r mam 40 tys (dzięki, że maja być dziedziczone), z informacji z zus z 2010 mam 66 tys. To już mnie przeraża, bo do ofe idzie, ups szło 7,5%, reszta, czyli jakieś 35%? nie jestem pewna, do zus. Proporcjonalnie te liczby i tak mają się nijak, nieprawdaż?
    • Gość: baba oFE! KliP czyli propagandowa opowieść IP: *.pljtelecom.pl 25.03.11, 22:56
      Rząd (głosowałam na nich, cholera!) myślał, że uda się im po cichu obciąć co nieco, że się większość nie zorientuje. Bo, nikomu nie ubliżając, jest cała masa ludzi, którzy mają mierne pojęcie o tym, co dzieję się z ich składką, co ona robi w OFE, właściwie mało obchodzi ich czas na emeryturze - ale, my się dobrze zorientowaliśmy: leniom nie chce się wziąć od dawna za prawdziwe reformy tj. odebranie 35-letnim polskim emerytom, górnikom (KRUSu się nie ruszy) tych rajskich praw, wydłużenie czasu pracy choćby kobietom, któryc średnia życia osiąga 80 lat (jestem kobietą, ale patrzę nieco dalej niż na koniec swojego nosa) - woleli prościutko jednym cięciem znaleźć fajne pieniążki, nasze, fakt nie do ruszenia, bo na emerytury, pieniązki. Ale nasze.

I jeśli ktoś nie widzi, że nas rząd okrada żywcem, to po prostu jest idiotą.
      ...tylko na kogo teraz przyjdzie głosować - same barany i dyletanci w tym kraju.
      Może Balcerowicz powinien założyć jakąś partię? Tylko ilu pójdzie za nim: 5, może 8%...

• Gość: w Re: oFE! KliP czyli propagandowa opowieść IP: *.ssp.dialog.net.pl 25.03.11, 23:35
        woleli prościutko jednym cięciem znaleźć fajne pieniążki, nasze, fakt nie do ruszenia, bo na emerytury, pieniązki.
        >>>
        to nie są "nasze pieniążk" to nie jest konto w banku
        tam leży trochę obligacji i akcji wartych tyle o ile państwo będzie mialo ochotę wykupić, a firmy notowane na giełdzie nie padną....
        realne pieniążki to te które wpadają do kieszeni właścicieli OFE z odprowadzanych składek średnio 100 000 miesiecznie ..
    • Gość: 123 oFE! KliP czyli propagandowa opowieść IP: *.wohnheime.ruhr-uni-bochum.de 25.03.11, 23:24
      Czegoś tutaj nie rozumiem.
      Janek ma dwa konta: jedno w ZUS i jedno w OFE. Z nagromadzonego (zaksięgowanego) kapitału zostanie wypłacona jego przyszła emerytura.

Według starego systemu do ZUS trafiały 63gr, a do OFE 37gr. Po wprowadzeniu nowego systemu stosunek zmienił się na 82gr do 18gr.

Z filmiku wnioskuję, że OFE nie ma już obowiązku kupować obligacji państwa, tylko całość inwestuje na giełdzie. (Państwo przestaje się zadłużać)

Janek dalej będzie miał zaksięgowaną na dwóch kontach cała złotówkę (minus prowizje dla OFE), z której zostanie wypłacona jego emerytura.

ZUS musi wypłacać bieżące emerytury obywatelom ze starego systemu (babci Janka).
      Składki wypływające do ZUS nie wystarczają, więc państwo dopłaca pieniądze z budżetu.

Pomimo tego, iż Janek odprowadza teraz więcej pieniędzy do ZUS nie oznacza to, że jego emerytura będzie o 19gr mniejsza, ponieważ te pieniądze dostaje jego babcia. Janek te 19gr będzie miał zaksięgowane na swoim koncie w ZUS zamiast na OFE.

Kiedy te 19gr było księgowane na koncie w OFE, Państwo musiało wypuścić obligację i płacić od nich odsetki, żeby wypłacić emeryturę babci Janka. Na pokrycie kosztów obligacji Janke musi dołożyć pieniądze w formie wyższych podatków.

No to chyba wszytko działa. Nie widzę tutaj żadnej propagandy. Niezależnie od tego gdzie trafiają pieniądze Janka (ZUS czy OFE), Janek musi wypłacić emeryturę swojej babci. Jeżeli Janek nie wpłaca pieniędzy do ZUS, wpłaca je tam państwo z budżetu, do którego Janek płaci pieniądze w formie podatków.

W czym problem?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka