Dodaj do ulubionych

Dla kogo mieszkanie od gminy?

IP: *.146.243.246.nat.umts.dynamic.eranet.pl 28.03.11, 19:36
Proszę zwrócić uwagę na sytuację finansową mieszkańców z mieszkań komunalnych po proponowanych
podwyżkach.
1. Rodzina 3 osobowa, jeśli zajmuje mieszkanie powyżej 58,5m2 obniżki nie uzyska.
2. Rodzina 3 osobowa, jeśli ma łączny dochód brutto powyżej 3178,32zł (netto ok. 1800zł) obniżki nie
uzyska, a miesięczne koszty utrzymania to:
Czynsz za mieszkanie 58,5x10,2=597zł
Woda i ścieki 100zł
Węgiel 6 ton po 700zł =4200zł/12 miesięcy=350zł
Prąd 150zł
Gaz (ciepła woda) 70zł
Daje to nam 1267zł miesięcznych wydatków związanych z mieszkaniem.
1800zł-1267zł=533zł pozostaje na przeżycie trzy osobowej rodziny
Czy osoba, która ma na „przeżycie” 177,60 zł miesięcznie może sobie odłożyć na mieszkanie własnościowe.
Obserwuj wątek
    • Gość: gugcia0 panie Kowalski,brutto 3178 zl nie oznacza IP: *.dynamic.chello.pl 28.03.11, 22:40
      1800 zl netto,bo jest odpis na dziecko oraz stawki ZUS/podatek obnizaja dochod na ok.2400 zl netto,to jedno,na zime nie trzeba az 6 ton wegla,zylem w latach 60 w mieszkaniu dziadka,85 m2 w Krakowie,piece,i spalalismy ok. 3 ton wegla,czyli nie 4200 a 2100 zl,sam mam 3 osobowa rodzine,blok,woda i scieki to ok.70 zl,prad 67 zl,gaz 35 zl (kuchnia),podaje wiec pan przyklad dosc ostro ponad normy zwyklego,oszczednego zuzycia, i teraz liczac realne koszty okaze sie,ze owa rodzina ma zaplacic 597 plus 70 plus 170 plus 67 plus 35,co daje ok.940 zl na miesiac,dajmy 1000 zl, w wynajetym od gminy mieszkaniu,w ktorym gmina robi remonty,sprzata je,nie ma podatku wieczystego ani od nieruchomosci,bo to gminy.I co najwazniejsze rodzina ta nie wydala ani 1 zl na zakup owego 58 metrowego mieszkania,mogla za zarobione kiedys i teraz pieniadze kupic auto lub jechac na ladne wakacje.A teraz ja- 50 lat,tez 3 osobowa rodzina,pracowalem przez 16 lat co rok,przez cale lato przez 16 lat w RFN aby kupic moje wlasnosciowe,hipoteczne mieszkanie 71 m2 w bloku w Krakowie.I w tym wlasnym mieszkaniu spoldzielnia nalicza mi 585 zl oplat plus 67 prad plus 35 gaz plus 40 Internet plus ok.100 zl telefon plus 150 zl raz na rok podatku i wieczystego,daje ok. 800 zl oplat, we wlasnym,na ktore pracowalem 16 lat i gdzie utopiony jest kapital rzedu 500 tys zl na obecne realcje w Krakowie Srodmiescie,kapital,ktory dalby mi w Kredyt banku ok.30 tys zl odsetek rocznie,nowa Skoda Fabia.Czyli ta "biedna "rodzinka opisana przez Pana,panie Kowalski ,nie wydawszy nigdy ani zlotego musi placic o 200 zl wiecej za mieszkanie niz moja rodzina.Nie uwazam tego za wielka kare ani nadmierne obciazenie,znam ludzi w miescie,ktorzy od lat placa po 1500 zl za wynajem 2 pokoikow(45m2) w bloku i sa tam z 2 dzieci i nikt nie doklada im ani centa,bo im dochody jakos o 17 zl przewyzszaja limity,sa mlodzi,ok.35 lat rodzice,dzieci 11 i 8 lat,nie zalapali sie w PRL na komunalne 130m2 przy ul.Batorego czy Lea za grosze.Im trzeba wspolczuc i milionom innym w podobnej sytuacji a nie jadacym na prawie zerowych oplatach w PRL (oplaty za 100m2 w komunalce byly rowne 2 kg kielbasy na czarnym rynku) i jadacym takze w IIIRP na dosc malych oplatach,do niedawna moi znajomi z centrum, 5 minut od Rynku,100 m2 w komunalnym za ok.600 zl,rynkowo warte 3 tys zl.Bardzo dobrze,ze rzad i gminy wreszcie urealnia ten komunistyczny kwaterunek.Znam b.dyrektorow,lekarzy dentystow,artystow,profesorow,dochody od 5 do 20 tys zl miesiecznie,cale towarzystwo w komunalnych 100 do 150 m2 w centrum,2 lazienki,luksus,czynsze dla biednych,na poczte jada placic czynsz dla biednych Lexusem albo nowym terenowym Mercedesem,wakacje w Meksyku lub Karaiby.Takich to mamy biednych lokatorow komunalnych ( nie wszystkich ) w centrum Krakowa.Akurat znam ich,bo obracam sie w owych "sferach" od 50 lat.Uwazam,ze najwyzszy czas aby zrobic z tym porzadek.Takze z tym dzidziczeniem,bo dzieci w/w bogaczy robia tak,ze wymeldowuje sie brat czy siostra,on lub ona buduja sobie skromny domek 300m2 na Woli Justowskiej,a druga czesc rodzenstwa zostaje w kwaterunku po Tatusiu i "meczy sie" w 130 m2 przy Batorego.Ma tam wielki problem,bo nie ma gdzie Mercedesa parkowac.
    • pikpok25 Odwrócona hipoteka 29.03.11, 10:22
      Odwrócona hipoteka:
      Jeśli ja dostaję mieszkanie od babci za darmo to jest to skandal bo bank ani państwo ani deweloper nic na tym nie zarabia.

TAk być nie może.

Trzeba wprowadzić odwróconą hipotekę. Wtedy bank przejmie mieszkanie, wypłaci jakieś grosze mojej babci a później ja będe mógł wziąć kredyt na 30 lat żeby wykupić to mieszkanie. Bank zarobi w tym przypadku podwójnie. Państo dostanie różne podatki i opłaty.
    • stara_dominikowa Re: Dla kogo mieszkanie od gminy? 29.03.11, 10:44
      Pół roku przed wyborami rząd, tracący elektorat wśród klasy średniej, podlizuje się im wizją zliberalizowania rynku najmu. Nie wierzę im za grosz, mojego głosu nie zdobędą mimo, że popieram antykomunistyczne ruchy tego typu. Uważam, że wszystkim wyszłoby na dobre uwolnienie właścicieli od nieproporcjonalnych zobowiązań wobec jaśnielokatorów -> więcej mieszkań na wynajem -> tańszy wynajem -> mniej lemingów z kredytami pod korek -> spadek cen mieszkań.
      Założę się, że skończy się na szumnych zapowiedziach, po wyborach w jakiejkolwiek konfiguracji powstanie koalicja - rząd wycofa się rakiem: przeciwne będzie lobby bankowe (jak to mniej lemingów??), deweloperskie (jak to tańsze mieszkania??).
    • Gość: Alls Juz teraz w Łodzi IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.03.11, 11:10
      Juz teraz w Łodzi w lokalach komuanalnych czynszu nie płaci ok. 60 % lokatorów. Po wprowadzeniu takich przepisów odsetek ten wzrośnie do 80%. Kto zapłaci za mieszkanie 800zł czynszu skoro to wląca sie rudera sprzed 100 lat??? BRAWO PO - po wprowadzeniu tego przepisu poparcie spadnie wam o 10% jak nic :) Może PIS albo SLD wezmą was do koalicji ;)
      • sabciasal nie płaci bo nie ma kary 29.03.11, 11:58
        nie wiem skad ta informacja o niepłacących 60%, ale załóżmy że tak jest.
        częśc nie płaci, bo ma świadomość, że wyrzucenie z mieszkania komunalnego jest praktycvznie niemożliwe. gdy taka wizja się sprecyzuje - zaczną. A pozabieranie mieskzań komunalnych ludziom o świetnym statusie materialnym prosi się od lat.
    • Gość: divak2 Kiedyś wynajmowałem komunalne IP: 159.245.16.* 29.03.11, 11:13
      Kiedyś (~2lata temu) wynajmowaliśmy z żoną mieszkanie komunalne od lokatorów, którzy dostali je od miasta, ale w nim nie mieszkali bo w międzyczasie dorobili się domku za miastem :) Ciekawe czy gminy wiedzą komu wynajmują swoje zasoby i czy są w stanie sprawdzić choćby PITy swoich lokatorów.
    • Gość: GOŚĆ Dla kogo mieszkanie od gminy? IP: *.play-internet.pl 29.03.11, 12:26
      Przynajmniej trzy czwarte robotników na budowach pracuje na czarno lub za najniższą krajową a drugą często dwa razy wyzszą wypłate dostają pod stołem więc korzystają z dopłat i zasiłków. Gminy to powinny budować drogi dbać o uzbrojenie terenu. Budownictwem zajmować się powinny prywatne firmy bo w komunalnych nowych blokach lub TBSach dostają mieszkania głównie cwaniaczki których stać na zakup mieszkania a umieją je załatwić za darmo. Gdyby jeszcze nie płacących i menelstwo można było od razu wystawić przed blok mieszkania były by tańsze w zakupie i wynajmie , było by ich dosyć. Państwo ingerując w rynek najmu mieszkań największą krzywdę robi tym którzy ich nie mają.
      • Gość: aSIA gminne mieszkania a korupcja IP: *.nitka.net.pl 29.03.11, 12:43
        Mieszkam w takim gminnym właśnie 80 m2 z czynszem 600 PLN - od lat 30. Nasza kamienica akurat jest zadbana bo gmina ma głęboko jakie koszty ponosi. I tak u mnie ogródek przed kamienicą jest sprzątany 2 razy w roku, tyle samo razy ktoś tam coś sadzi i plewi. Ostatnio był specjalista od trucia chwastów (coś spreyował w glebe).
        Klamki kradzione były w tym roku kilkakrotnie i zawsze wymieniane na te same, metalowe (plastiku nikt by nie ukradł). Jak tylko ktoś stary tapczan wywali na podwórko przyjeżdża ekipa zabrać. Jest sprzątaczka na stałe. Malują raz w roku. Czasem ekstra ktoś jest by pomyć okna!.

Te koszta, tworzone bez troski o publiczny grosz teraz gmina ma dać nam lokatorom do spłaty w formie zwiększonego czynszu????
        Niedawno Premier Tusk pytał i wątpił czy jesteśmy aniołami rządzonymi przez idiotów
        ?
    • Gość: Ewa Dla kogo mieszkanie od gminy? IP: *.u.itsa.pl 29.03.11, 12:45
      Na takiej ustawie najbardziej zostaną uderzeni po kieszeni "średniacy", którzy już dzisiaj mają odrobinę za duzo, by dostać jakąkolwiek pomoc mieszkaniową ze strony gminy, a za mało, by bank chciał im dac kredyt mieszkaniowy na własne locum. Zyskają za to różnego typu menele, którym i tak gmina pomaga w najróżniejszy sposób. To po pierwsze, a po drugie, to od kiedy bank lokatorom, którzy nie sa przecież właścicielami, udziela kredyty pod zawstaw mieszkania, nawet w formie "odwróconej hipoteki"?
    • Gość: szauwia1 Popieram zmianę w ustawie o ochronie lokatorów, IP: *.warszawa.vectranet.pl 29.03.11, 14:24
      brak możliwości pozbycia się niepłacącego lokatora od lat blokuje rynek najmu mieszkań prywatnych. Ludzie wolą by mieszkanie stało puste albo wynajmują znajomym bez umowy, bo nie chcą latami sądzić się bezskutecznie z nieuczciwym lokatorem, którego chroni chora ustawa. Przez tę ustawę matka z małym dzieckiem albo emeryt ma małe szanse na wynajęcie mieszkania na wolnym rynku. Odblokowanie rynku najmu natychmiast obniżyłoby ceny, przez to więcej osób stać by było na wynajem.
      • Gość: Warmiak Re: Popieram zmianę w ustawie o ochronie lokatoró IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.03.11, 15:33
        Olsztyn, 3 nowe bloki komunalne przy ul. Poprzecznej. Ogromne parkingi zapełnione samochodami biedaków. Na kilkadziesiąt rodzin najwyżej kilka kwalifikowałoby się na mieszkania komunalne. Dla oka kilku lokatorów niepełnosprawnych i kilka rodzin biednych, często od pokoleń niepracujących, bardzo roszczeniowych, znających swoje prawa, którym wszystko się należy. Reszta powtykana przez tych, którzy mają coś do powiedzenia. Fajny taki prezent za 250-300 tys. zł.
    • Gość: Jaś Dla kogo mieszkanie od gminy? IP: *.play-internet.pl 29.03.11, 17:03
      Najwiekszym wrogiem lokatorów jest ustawa o ochronie lokatorów. Największym wrogiem bezrobotnych jest Urząd Pracy. Ustawa uczy że można nie płacić za mieszkanie i je demolować. Urząd pracy uczy, że zamiast szukać pracy można brać zasiłek nic nie robiąc lub pracować na czarno. Obie rzeczy uczą kombinatorstwa i sprzyjają powstawaniu patologii.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka