Dodaj do ulubionych

Klientka potraktowała książeczkę mieszkaniową j...

04.05.11, 14:19
www.kapitanat.pl/szacunek_premii_gwarancyjnej.xls - do obliczenia ile warta ksiazeczka
Obserwuj wątek
      • Gość: . Re: Klientka potraktowała książeczkę mieszkaniową IP: *.dynamic.chello.pl 04.05.11, 16:07
        Ja Ci wytłumaczę. Pani Ewa chce zrobić w ch*ja US zakładając książeczkę mieszkaniową, a środki przeznaczyć na nie związane z tym cele, unikając podatku.

        I teraz, jeżeli przeznaczy pieniążki na cele mieszkaniowe to "może czuć się bezpieczna" bo tak wynika z umowy i regulaminu. Ale jak przeznaczy na co innego, a przeznaczy bo sama tak powiedziała, to czuć się bezpiecznie NIE może i US się o tym dowie. Skąd się dowie? A no zapewniam, że się dowie.
          • Gość: grr Re: Klientka potraktowała książeczkę mieszkaniową IP: *.maverick.com.pl 04.05.11, 19:18
            jeszcze trzeba odróżnić książeczkę od książeczki, a nie ludzi w błąd wprowadzać, jeżeli wymaga sądu rodzinnego to znaczy jest to książeczka w formie papierowej założona na małoletniego i rodzic od tak skoro nie jest dla niego nie może likwidować tak owej książeczki

            a w formie lokaty, to po prostu OKM czyli oszczędnościowa książeczka mieszkaniowa i jest bez podatku belki i nie trzeba środków przeznaczać na mieszkanie
            • Gość: obywatel książeczka mieszkaniowa to nie zwykła lokata IP: *.dynamic.chello.pl 05.05.11, 07:47
              Zgodnie z art. 52a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się od podatku dochodowego odsetki i premie gwarancyjne od wkładów zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych. Ponieważ celem ustawodawcy było zachęcenie i ułatwienie podatnikom gromadzenia środków pieniężnych na cele mieszkaniowe poprzez zwolnienie z opodatkowania odsetek od tych wkładów.
              W przypadku złożenia przez klienta oświadczenia o przeznaczeniu środków zgromadzonych na książeczce mieszkaniowej na cele mieszkaniowe, wypłata tych środków będzie objęta zwolnieniem wskazanym w art. 52a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
              Zatem jeśli klient złoży oświadczenie o przeznaczeniu środków zgromadzonych na książeczce mieszkaniowej a tak nie uczyni to nie tylko zapłaci zaległy podatek, + karne odsetki ale odpowie za poświadczenie nieprawdy……………….. a bank i tak wyjdzie na swoje (a doradcy bankowi odbiorą premię za namówienie kolejnego klienta do skorzystania z produktu bankowego!)
      • pstryczek-elektryczek Re: Klientka potraktowała książeczkę mieszkaniową 26.03.13, 15:27
        Wytłumaczenie tego co odpowiedział przedstawiciel banku jest proste. Bank wykonuje usługę i nie pobiera podatku zgodnie z tym co zadeklarował klient. Jak do banku zapuka US to są kryci, a jak zapuka do osoby która w ten sposób inwestowała to bank umywa ręce. Sprawa wygląda podobnie jak olej opałowy, można go wlać do baku samochodu i na nim jeździć taniej ale jak US się dowie to zapuka do obywatela o daninę.
    • Gość: zaba Klientka potraktowała książeczkę mieszkaniową j... IP: 194.11.254.* 05.05.11, 05:31
      Właśnie kupiliśmy z N mieszkanie i N, jako że posiada książeczkę mieszkaniową postanowił ją zrealizować. Okazuje się że nie może, ponieważ nie jest jedynym właścicielem nabytego mieszkania (drugi to ja). A jako że jeszcze nie jesteśmy małżeństwem książeczki wykorzystać nie można. Pani w okienku nie wspomniała o tym słowem przy poprzedniej wizycie N w banku w celu rozeznania. Teraz mamy 3 miesiące na wzięcie ślubu i dołączenie aneksu do umowy notarialnej albo trzeba będzie przekazać książeczkę komuś z rodziny N. To jest dopiero skandal.
    • money.pl Przeciez to kompletny belkot 05.05.11, 06:49
      tego nie da sie zrozumiec.Co to znaczy ze "potraktowala jak..." ,przeciez na tej ksiazeczce na samym wierzchu juz jest napisane,ze to jest ksiazeczka mieszkaniowa.Poza tym takie oprocentowanie obowiazuje po udokumentowaniu na co ida pieniadze.Dokladnie jak ze "starymi" ksiazeczkami i premia gwarancyjna.Dostaje sie ja,po pokazaniu,ze kasa idzie na zakup mieszkania albo na remont i trzeba pokazac dokumenty.
    • Gość: Anna chciwosc i naiwnosc niepoplaca IP: *.dynamic.chello.pl 05.05.11, 07:52
      To że bank i jego pracownicy świadomie wprowadzają klientów w błąd to jedno a to że gazeta wpisuje sie w ich propagandę to dziwne bo sprawa z punktu widzenia prawa jest jasna:
      Zgodnie z art. 52a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się od podatku dochodowego odsetki i premie gwarancyjne od wkładów zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych. Ponieważ celem ustawodawcy było zachęcenie i ułatwienie podatnikom gromadzenia środków pieniężnych na cele mieszkaniowe poprzez zwolnienie z opodatkowania odsetek od tych wkładów.
      W przypadku złożenia przez klienta oświadczenia o przeznaczeniu środków zgromadzonych na książeczce mieszkaniowej na cele mieszkaniowe, wypłata tych środków będzie objęta zwolnieniem wskazanym w art. 52a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
      Zatem jeśli klient złoży oświadczenie o przeznaczeniu środków zgromadzonych na książeczce mieszkaniowej a tak nie uczyni to nie tylko zapłaci zaległy podatek, + karne odsetki ale odpowie za poświadczenie nieprawdy……………….. a bank i tak wyjdzie na swoje (a doradcy bankowi odbiorą premię za namówienie kolejnego klienta do skorzystania z produktu bankowego!)
    • Gość: Gość portalu Klientka potraktowała książeczkę mieszkaniową j... IP: 80.87.32.* 14.05.11, 05:07
      W przedstawionym artykule pojawiło się sporo uproszczeń wprowadzających czytelnika w błąd. Klientka nie jest cwaniarą, która po prostu chciała zrobić skarbówkę w balona. Klientka banku została namówiona w oddziale na założenie nowej książeczki jako lokaty. Pracownicy banku nie tylko twierdzili, że to doskonała okazja, bo nie ma belki, namawiali również do założenia kilku książeczek na osobę (ot, pewnie plan sprzedażowy). Luka w prawie polega nie na wykorzystaniu zaokrąglania podatku jak w lokatach jednodniówkach, ale na definicji pojęcia "cele mieszkaniowe". Otóż cele te są ściśle zdefiniowane w ustawie. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych cele mieszkaniowe uprawniające do zwolnienia z podatku obejmują nie tylko nabycie i remont ale też działkę i "na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na powyższe cele w banku". Oszczędności książeczkowe mogłyby zostać przeznaczone na pokrycie rat kredytu hipotecznego, który już klient posiada w innym banku. Oświadczenie klienta o przeznaczeniu środków zwalnia go z odpowiedzialności przed US (który i tak się dowie od banku przy większych kwotach). W ustawi brak jest terminu, w którym te "cele mieszkaniowe" się realizuje. Czyli zgodnie z prawem na świętego nigdy. A oficjalne odpowiedzi z PKO BP jak tutaj przedstawione są no cóż... jakie pytanie, taka odpowiedź. Może klient spać spokojnie? Może. Bank się w to nie miesza, bo nie ma obowiązku pobrać podatku. Ale ma obowiązek poinformować urząd skarbowy. Tego pracownicy banku, ba nawet dyrektorzy oddziałów nie powiedzą, gdyż nie mają o tym zielonego pojęcia a bardzo usilnie wyrabiają sprzedaż. Mnie w lokalnym PKO namówiono na książeczkę swobodnie twierdząc, że nie ma podatku a cele nie muszą być mieszkaniowe, bo i tak tego nikt nie sprawdza.
      I to jest dopiero niezły pasztet. Bo jedynym, który będzie świadomie spał spokojnie będzie tylko bank.
      Pozdrawiam

      • Gość: Gość portalu 2 Re: Klientka potraktowała książeczkę mieszkaniową IP: 80.87.32.* 19.05.11, 03:50
        I jeszcze tytułem uzupełnienia. Ja swoją nową "książeczkę mieszkaniową" właśnie zlikwidowałam. Grubo przed terminem, tracąc wszelkie odsetki. Pracownik w kolejnym oddziale (konkretnie Poznań) był bardzo zdziwiony likwidacją i chcę to bardzo podkreślić przekonywał mnie cyt. " Proszę nie likwidować, bo szkoda takiej lokaty bez belki. Nie ma obowiązku przeznaczania środków na cele mieszkaniowe, bo klient się może rozmyślić. Natomiast na infolinii PKO dowiedziałam się, że jeśli się nie przeznaczy tych odsetek na mieszkanie, to należałoby podatek od tego samodzielnie rozliczyć w PIT-ie.
        I co Wy na to?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka