Dodaj do ulubionych

Nie mógł wycofać zgody na przetwarzanie danych ...

27.10.11, 19:54
gnoi nikt nie nauczył ze jest coś takiego jak PESEL.
Obserwuj wątek
    • zgw Nie mógł wycofać zgody na przetwarzanie danych ... 02.11.11, 21:54
      Problem z cofnięciem zgody na przetwarzanie danych osobowych jest w wielu instytucjach. Nie tylko w Alior Banku. Mnie spotkało to:
      1/ u operatora komórkowego, gdy rozwiązałam umowę (twierdzi, że MUSZĄ przez 5 lat mnie przechowywać)
      2/ po odstąpieniu od PAY BACK - tam już była cała korespondencja i dopiero za którymś razem
      łaskawie poinformowano mnie o zaprzestaniu przetwarzania danych.

Niech jak najszybciej zostanie poprawiona ustawa o GIODO, bo to w tej chwili tylko pozorowanie ochrony danych.
      • Gość: MR Re: Nie mógł wycofać zgody na przetwarzanie danyc IP: *.dynamic.chello.pl 02.11.11, 22:13
        > 1/ u operatora komórkowego, gdy rozwiązałam umowę (twierdzi, że MUSZĄ przez 5
        > lat mnie przechowywać)

Nie wiem czy akurat 5 lat, mi się kojarzy że 3 lata, tylko że bez sensu robią bazując na zgodzie jako podstawie do przetwarzania danych, powinni przy rozpoczęciu przetwarzania tylko udzielić informacji o tym jakie dane będą przetwarzane i o możliwości sprzeciwu.
        • Gość: XYZ Nad czym ta dyskusja? Czemu nie nad głupotą klient IP: 195.42.249.* 03.11.11, 07:41
          Może to brzmi śmiesznie, ale regulamin na pewno po coś obowiązuje. I doskonale rozumiem Bank i jego konsekwentne działanie - klient podał określone dane, których potem nie aktualizował. Oczywiście bank mógłby pójść mu na rękę, ale równie dobrze i pewnie może czuć się teraz, bo wywiązuje się ze swojej części umowy, którą zawarł z klientem. A że klient sam uważa o czym powinien informować a o czym nie, to potem są takie akcje, jak w przypadku zgubienia dowodu i niezastrzeżenia go w bazie dokumentów zagubionych - ktoś oczyści konto a płacz i lament do Banku, jak by to on był winien.

Ludzie! Obudźcie się! Przestrzeganie prawa zaczyna się już na przejściu dla pieszych! Dura lex sed lex. A nie na zasadzie wybiórczości, które prawo mi pasuje :P
          • Gość: xyz P.S. IP: 195.42.249.* 03.11.11, 07:44
            nigdzie nie jest napisane że Bank nie ma zamiaru zaprzestać przetwarzania danych - jest jasno stwierdzone, iż z powodu niekonsekwentnego działania klienta, nie jest w stanie w oparciu o posiadane dokumenty dostatecznie zidentyfikować klienta.
            Dla znawców prawa oczywiście proponuję zapoznać się ze stosownymi regulacjami dot. przetwarzania danych - akty prawne w Polsce nie ograniczają się do trzech ustaw na krzyż + konstytucji.
    • Gość: me Re: Nie mógł wycofać zgody na przetwarzanie danyc IP: *.me.uk 03.11.11, 00:40
      No jasne, PESEL najlepiej podawać wszystkim albo i może na drzewie przed domem wywiesić. Od znajomości numeru PESEL jest już tylko krok do kradzieży tożsamości. Żądanie podania numeru PESEL przez podmioty inne niż administracja państwowa powinno być zabronione i ścigane z urzędu; z numerów tych powinna być też usunięta data urodzenia. Najlepiej, by numer ten został wyparty przez NIP (podobnie do rozwiązań stosowanych w niektórych krajach, np. Wielka Brytania), ale wygląda na to, że urzędasy muszą jak zwykle robić wszystko odwrotnie do tego, co podpowiada zdrowy rozsądek (optymistycznie zakładam, że nie jest to działanie celowe).
    • quinc Niesymetryczność 03.11.11, 07:59
      Jakoś tak jest, że aby udzielić zgody na przetwarzanie danych wystarczy krzyżyk na formularzu w Internecie. Weryfikacja danych osoby wypełniającej formularz nie jest konieczna. W zamian aby cofnąć zgodę trzeba gdzieś pisac albo chodzić.
      Może by nasi posłowie zajęli się tą niesymetrycznością, np. wprowadzjać prawo "skoro zgodę uzyskano przez Internet, to i wycofać zgodę można przez Internet".
    • Gość: Michał Nie mógł wycofać zgody na przetwarzanie danych ... IP: *.homebroker.pl 24.04.15, 12:33
      Obywatel Polski identyfikowany jest numerem PESEL, który jest niezmienny, co oznacza, że nawet w przypadku zmiany dowodu osobistego pozostaje taki sam. "Za każdym razem tożsamość klienta musi jednak zostać zweryfikowana. W opisanym przypadku pracownicy infolinii nie mogli prawidłowo przeprowadzić weryfikacji" Oczywiste jest, że stary dowód osobisty informuje nas o nieaktualnym numerze dowodu jak i serii, natomiast numer PESEL zawsze jest aktualny. Z jakiego powodu tożsamość jest weryfikowana na podstawie serii i numeru dowodu? Czy konsument który przekazuje infolinii informację o swoim numerze PESEL imionach rodziców, albo dacie podpisania umowy o założenie ROR itp. jest niewystarczające? Jak dla mnie ta praktyka jest nielogiczna.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka