Dodaj do ulubionych

zarządzanie rezerwami jak funduszem zrównoważonym

21.04.06, 11:43
a czy byłoby dobrym pomysłem aby NBP zarządzał rezerwami walutowymi tak
jak się zarządza funduszem inwestycyjnym o zrównoważonej polityce
inwestycyjnej (czyli np. obligacje + akcje, tych drugich byłoby np. 20-30
%) może wtedy byłyby wyższe dochody z tytułu zarządzania tymi rezerwami
dla NBP i wówczas NBP mógłby przekazać do budżetu wyższą kwotę zysku.

gdyby np. teretycznie zarzad NBP zadeklarował ze po niezbędnych zmianach
prawnych przyjąłby taką strategie zarządzania aktywami dewizowymi to jak by
to wpłynęło na rynki finansowe (walutowy, akcji ) w okresie 1 roku po
ogłoszenie takiej strategii ?

Obserwuj wątek
    • ekspertwgi Re: zarządzanie rezerwami jak funduszem zrównoważ 21.04.06, 16:33
      Artykuł 52 ustawy o NBP mówi:
      Art. 52. 1. NBP realizuje funkcje centralnej bankowej instytucji dewizowej poprzez gromadzenie rezerw dewizowych, zarządzanie rezerwami dewizowymi oraz podejmowanie czynności bankowych i innych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu dewizowego i płynności płatniczej kraju.

Jak widać rezerwy są zarządzane i NBP osiąga z nich satysfakcjonujące wyniki. Nie jestem zwolennikiem proponowanego sposobu z dwóch powodów. Po pierwsze rezerwy mają służyć jak sama nazwa wskazuje do zapewnienia bezpieczeństwa. W wyniku inwestycji w obligacje (mam tu na myśli rządowe papiery) oraz akcji rezerwy tracą swój cel. W przypadku kryzysu państwa, może się okazać że obligacje są niewypłacalne, a giełda bije rekordy słabości. W tym momencie rezerwy tracą na wartości dając w zamian mniejsze bezpieczeństwo niż same rezerwy walutowe. Po drugie są to zbyt mało płynne rynki, aby można na nich takimi kapitałami w miarę bezpiecznie zarządzać. Co jakiś czas pojawia się problem zbytniego zaangażowania funduszy na polskiej giełdzie. Jeśli do tego doszłoby jeszcze NBP okazałoby się, że giełdy w Warszawie nie można nazwać wolnym rynkiem.
      Istnieje jeszcze problem odpowiedzialności za zarządzanie. Wystarczy spojrzeć na NFI, które nie możnabyło nazwać sukcesem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka