Dodaj do ulubionych

Sprzedaż spadku a rozliczenie roczne

21.11.07, 19:46
Witam. W sierpniu tego roku nabyłam spadek po moim zmarłym ojcu.
Spadkiem było mieszkanie. Wspólnie z rodzeństwem i obecną żoną
mojego ojca postanowiliśmy sprzedać to mieszkanie. W kacelarii
notarialnej pani notariusz zakomunikowała wszystkim nam zgromadzonym
iż od sprzedaży nabytego wcześniej spadku należy odprowadzić podatek
w wysokości 19% do US. Moje pytanie brzmi: czy podatek ten mam
zapłacić przy rozliczaniu się w przyszłym roku z US za rok 2007? Czy
tez muszę to zrobić jeszcze w tym roku? I jeszcze jedno pytanie. W
tym roku doszła możliwość odliczania od podatku wydatków na dziecko.
Skoro US będzie mi winien pieniądze z tego tytułu i ja jemu tez będę
winna pieniądze z tytułu zapłaty podatku za sprzedaż spadku to czy
istnieje możliwość zbilansowania tych dwóch rzeczy? Czy podatek
muszę zapłacić a później czekać na jego zwrot z innego tytułu?
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry serdecznie dziękuję.
Magdalena G.
Obserwuj wątek
    • swietoslawy Re: Sprzedaż spadku a rozliczenie roczne 21.11.07, 21:36
      Po sprzedaży mieszkania w 2007 r. podatek płaci się w zeznaniu za
      2008 r. Dlatego podatek można obniżyć poprzez ulgę "na dziecko".

      prośba o dodatkowe informacje - w którym roku zmarł Pani ojciec i
      kto był zameldowany i od jak dawna w tym mieszkaniu.

      Przepis o który Pani pyta brzmi:
      Art. 30e. 1. Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw
      określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy
      wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.
      2. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód
      stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia
      nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami
      ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę
      odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1,
      dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
      3. W przypadku odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub
      praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) dochód ustala się
      u każdej ze stron umowy na zasadach, o których mowa w ust. 2.
      4. Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w
      art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.
      5. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych
      określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z
      dochodami (przychodami) z innych źródeł.
      6. Przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania, jeżeli:
      1) budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych lub lokali
      mieszkalnych oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania
      gruntów są przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
      2) przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw stanowi
      przychód z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych
      produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt
          • swietoslawy Re: Sprzedaż spadku a rozliczenie roczne 22.11.07, 10:12
            Zgaduję, że „sprzedaż spadku” to transakcja mająca miejsce po
            nabyciu spadku, a przed jego działem. Art. 1036 kodeksu cywilnego
            brzmi tak: „Spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców
            rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku
            zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest
            bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące
            temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku”. To
            pozwala sprzedać nieruchomość przed działem spadku, o ile wszyscy
            spadkobiercy dogadają się ze sobą w tej sprawie. Jak dla mnie organy
            podatkowe potraktują to tak samo jak sprzedaż nieruchomości - trzeba
            zapłacić 19% podatek dochodowy, który rozlicza się w zeznaniu za
            2007 r. złożonym w 2008 r. Podatek można obniżyć o 1145,08 zł na
            każde dziecko. Tak jak napisałem w odniesieniu do sprzedaży
            mieszkania po dziale spadku.
    • swietoslawy korekta 21.11.07, 21:40
      Po sprzedaży mieszkania w 2007 r. podatek płaci się w zeznaniu za
      2007 r., czyli w 2008 r. Dlatego podatek można obniżyć poprzez
      ulgę "na dziecko".

      błędny poprzedni post okazał sie szybszy od mojego łącza
      internetowego :-).
    • makum Re: Sprzedaż spadku a rozliczenie roczne 22.11.07, 09:04
      W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzedażą spadku a nie
      sprzedażą mieszkania więc umowa o dział spadku podlega podatkowi od
      czynności cywilnoprawnych a nie podatkowi dochodowemu. W przypadku
      sprzedaży swojej części spadku podstawą podatku jest wartość rynkowa
      tej części spadku a podatek wynosi 2% (jeżeli spadkiem są
      nieruchomości, ruchomości, rzeczy) i 1 % w przypadku praw
      majątkowych. Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od sprzedaży.
      • swietoslawy Re: Sprzedaż spadku a rozliczenie roczne 22.11.07, 09:29
        makum a Ty znowu swoje. Przecież internautka jasno pisze - "zdaniem
        notariusza mam zapłacić 19% podatek dochodowy". Z Twojego postu
        wynika, że uczysz notariusza pobierać podatek p.c.c. Przecież
        notariusz jest płatnikiem tego podatku a Ty mu mówisz "Panie tu jest
        pcc a nie podatek dochodowy". Czy ktoś tu rozmawia o pcc?
          • niunia_1977 Re: Sprzedaż spadku a rozliczenie roczne 22.11.07, 12:48
            nie jest to sprzedaż swojej części spadku innemu spadkobiercy tylko
            zupełnie obcej osobie. spadek był zasądzony sądownie, była żona
            mojego ojca otrzymała połowę spadku (z racji tego, że byli w
            separacji), dzieci jest pięcioro, więc każdy z nas otrzymał po równo
            z pozostałej części spadku (czyli mieszkanie zostało podzielone na
            pół, a druga połowa na 5 części). jedno mieszkanie na tyle osób to
            absurd, więc wszyscy postanowiliśmy je sprzedać. jednak nie
            sprzedajemy w takim przypadku mieszkania jako mieszkania tylko jakby
            własność do niego, ponieważ to nasz spadek. kasę za mieszkanie
            podzielono wg nakazu sądu dokładnie tak jak wcześniej napisałam. i w
            kancelarii notarialnej gdzie z osobą, która to mieszkanie kupiła
            spisywaliśmy akt notarialny pani notariusz wyraźnie zaznaczyła, że
            musimy rozliczyć się z tego w zeznaniu podatkowym. jednak pan mnie
            troche wystraszył, że trzeba to zrobić 14 dni po sprzedaży, ponieważ
            mieszkanie sprzedaliśmy juz na początku listopada. zgłupiałam
            szczerze mówiąc w tym momencie:(
            • makum Re: Sprzedaż spadku a rozliczenie roczne 22.11.07, 12:56
              W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzedażą mieszkania a nie
              działem spadku. Dochód ze sprzedaży podalega opodatkowaniu w
              zeznaniu rocznym, płaci się go w terminie do 30 kwietnia, zgodnie z
              przepisami, które zacytował swietoslawy.
            • swietoslawy Re: Sprzedaż spadku a rozliczenie roczne 22.11.07, 12:58
              Proszę Pani niech Pani nie czyta postów Makuma. Ten człowiek od roku
              udziela wadliwych odpowiedzi na forach gazety.pl. Jest co prawda
              doradcą podatkowym, ale odpowiedzi udziela błędnych. 14 dniowy
              termin dotyczy podatku od podatku od czynności cywilnoprawnych.
              Natomiast notariusz mówił o podatku dochodowym od osób fizycznych.
              Rozlicza Pani ten podatek w zeznaniu rocznym za 2007 r. składanym w
              2008 r. i pomniejsza podatek tam wykazany o ulgę na jedno dziecko
              1145 zł.
              • makum Re: Sprzedaż spadku a rozliczenie roczne 22.11.07, 13:37
                Zamiast obrażać innych zajrzyj do ustawy o podatku dochodowym od
                osób fizycznych, następnie do formularza zeznania i powiedz jak
                można podatek od sprzedaży mieszkania pomniejszyć o ulgę rodzinną?
                Dochodów ze sprzedaży mieszkania nie łączy się z dochodami
                pozostałymi a podatek z tego tytułu dolicza się do podatku z
                pozostałych źródeł.
                Wygląda to tak: liczymy podatek od dochodów (poza dochodem ze
                sprzedaży) np z pracy, działalności. Od tego podatku możemy odliczyć
                ulgę na dziecko i inne ulgi- liczymy podatek po uwzględnieniu
                zapłaconych zaliczek i następnie do tej kwoty doliczamy podatek z
                tytułu sprzedaży mieszkania.
                Czyli jeżeli w 2007 r. nie miała Pani innych dochodów poza dochodem
                ze sprzedaży mieszkania to nie skorzysta Pani z ulgi na dziecko.
                  • niunia_1977 Re: Sprzedaż spadku a rozliczenie roczne 22.11.07, 16:05
                    moim dochodem jest dochód z umowy o pracę. pieniądze ze sprzedaży
                    tego mieszkania nie sa moim jedynym w tym roku źródłem dochodu. mam
                    nadzieję, że będę mogł w zeznaniu rocznym za ten rok zbilansować
                    sobie te dwa podatki i ewentualnie dopłacić do skarbówki różnicę z
                    ich wyliczenia. mam jeszcze jedno pytanie. jeszcze w tym roku
                    będziemy wykupować wraz z mężem mieszkanie komunalne. jestem tu
                    zameldowana od prawie 20 lat, mąż od prawie 10 lat. wiemy, że
                    wykupimy je na korzystnych warunkach, ponieważ przysługują nam ulgi
                    z tytułu wieku bloku, stanu ogólnego mieszkania itp. czy przy takim
                    wykupie mieszkania od Urzędu Miasta (bo wydział komunalny podlega
                    UM) jesteśmy zobowiązani zapłacić jakis podatek do skarbówki?
                    dziękuje i pozdrawiam.
                    Magdalena
                    • swietoslawy Re: Sprzedaż spadku a rozliczenie roczne 22.11.07, 19:41
                      Może coś się z tego się przyda.

                      www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2094.130.0.40.16.3.0.1.htm

                      www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2077.220.0.39.12.1.0.1.htm

                      www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2079.239.0.40.1.1.0.1.htm

                      www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2072.178.0.39.1.1.0.1.htm

                      www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2077.178.0.39.1.1.0.1.htm

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka