Dodaj do ulubionych

ulga odsetkowa a kredyt na 2 rodziny

16.03.08, 14:41
czy jest możliwość rozpisania ulgi odsetkowej na 2 różne PIT-y?
jak to "ugryźć"?
Obserwuj wątek
        • swietoslawy Re: ulga odsetkowa a kredyt na 2 rodziny 07.04.08, 15:36
          poprosze o takie stanowisko MF - moim zdaniem jest to nieprawda i MF
          nigdy nie wydal takiego pisma (jak to mowia politycy "calkowita
          nieprawda"). Skąd w ogóle pomysl ze z ulgi odsetkowej w ramach
          jednej nieruchomosci moze korzystac tylko jedna rodzina? Moga
          korzystac wlasciciele a tych moze byc kilku.

          Czytałem z 15 interpretacji organów podatkowych, które w sytuacji
          gdy np. para w konkubinacie czy kilka rodzin kupiły jedno
          mieszkanie/dom i figurują zarówno w akcie notarialnym jak i umowach
          kredytowych i kazdy z wspolwlascicieli korzysta z ulgi odsetkowej, o
          ile splacaja razem kredyt. Byly tez takie interpretacje, ze
          mezczyzna splacal odsetki za kobiete i US odmawial jej prawa do
          ulgi. Ale tylko dlatego, ze nie splacala kredytu
          • swietoslawy Re: ulga odsetkowa a kredyt na 2 rodziny 23.04.08, 22:01
            znalazłem przy okazji pismo MF na ten temat

            Podatnik jest współwłaścicielem mieszkania, zakup sfinansowany
            został kredytem, udzielonym w grudniu 2006 r. trzem kredytobiorcom.
            Akt notarialny, ostatecznie przenoszący prawo własności został
            sporządzony w maju 2007 r.
            Podatnik zwraca się z zapytaniem o możliwości skorzystania z ulgi
            mieszkaniowej z tytułu zakupu mieszkania, głównie interesuje go jaka
            część kredytu może ulec odliczeniu od podatku, jeżeli jest
            współwłaścicielem, a nie wyłącznym właścicielem mieszkania.
            Zdaniem podatnika przysługuje mu ulga odsetkowa do 2027 z tytułu
            zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, sfinansowanego kredytem;
            odsetki mogą być odliczane od maksymalnej kwoty kredytu 189.000 zł.,
            a pierwsze odliczenie odsetek może nastąpić w 2007 roku, gdyż jest
            to rok zakończenia inwestycji.
            Po rozpatrzeniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach
            wyjaśnia co następuje:
            Zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób
            fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr.14, poz. 176 ze zm.) od podstawy
            obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się z
            zastrzeżeniem ust. 2 - 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym
            wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego
            podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie
            inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb
            mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku
            mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo
            od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności
            gospodarczej.
            Warunki uprawniające do skorzystania z ulgi odsetkowej zostały
            wymienione w art. 26b ust. 2 pkt. 1 - 7 wymienionej ustawy.
            Niespełnienie któregokolwiek z tych warunków powoduje, że podatnik
            nie nabywa prawa do skorzystania z ulgi.
            Ustawą z 16 listopada 2006 r. o zmianie przepisów ustawy o podatku
            dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw
            (Dz.U. Nr. 217, poz. 1588), która weszła w życie od 1 stycznia 2007
            r. został uchylony art. 26b, tym samym wygasło prawo odliczenia ulgi
            odsetkowej. W ramach praw nabytych prawo do odliczania ulgi
            zachowują podatnicy, którym w latach 2002 - 2006 udzielono kredytu
            czy pożyczki mieszkaniowej.
            Wynika to z art. 9 ust. 1 ustawy nowelizującej, który stanowi, że
            podatnikowi, któremu w latach 2007 - 2006 został udzielony kredyt
            (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w
            brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje
            na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie wymienionej w
            art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.,
            prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu
            (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt
            (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej
            jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r. Przy czym nie dotyczy to
            kredytów udzielonych zgodnie z ustawą z dnia 8 września 2006 r. o
            finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (Dz.U.
            Nr. 183, poz. 1354).
            Zgodnie z art. 26b ust. 5 wymienionej ustawy odliczenia ulgi
            odsetkowej dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym
            została zakończona dana inwestycja.
            Stosownie do art. 26b ust. 6 ustawy odsetki naliczone za okres
            począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r. zapłacone przed rokiem
            określonym w ust. 5, mogą być odliczone od podstawy obliczenia
            podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza
            odsetki.
            Wydatki na spłatę odsetek mogą być odliczone od podstawy obliczenia
            podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku,
            w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki; w tym przypadku
            odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek
            przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych
            w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.
            Pierwszego odliczenia faktycznie zapłaconych odsetek można dokonać
            dopiero w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym
            dana inwestycja została zakończona.
            W przypadku zakupu na rynku pierwotnym nowo wybudowanego budynku
            mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku istnieje wymóg
            formy aktu notarialnego, ostatecznie przenoszącego prawo własności.
            Zatem, w odniesieniu do lokali mieszkalnych, momentem zakończenia
            inwestycji nie jest data zakończenia budowy budynku, ani data
            decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku – lecz data, w której
            nastąpiło przeniesienie na podatnika prawa własności i ustanowienie
            odrębnej własności takiego lokalu na podstawie umowy zawartej w
            formie aktu notarialnego.
            Nadmienia się, że zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt. 7 lit. g)
            wymienionej ustawy odliczenie wydatków na spłatę odsetek od kredytu
            stosuje się, jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie
            korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków
            poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na
            systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo -
            kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad
            określonych w odrębnych przepisach.
            W konsekwencji, prawo do odliczenia – na zasadach określonych w
            ustawie – przysługuje podatnikowi, który faktycznie w roku
            podatkowym dokonał spłaty odsetek od kredytu (pożyczki)
            mieszkaniowego udzielonego przez podmiot uprawniony na podstawie
            przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach
            oszczędnościowo - kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z
            umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji
            wymienionych przez ustawodawcę.
            W świetle powyższego, w przypadku omawianej ulgi, istotne znaczenie
            ma to, kto faktycznie dokonał spłaty przedmiotowych odsetek.
            Jeżeli z umowy kredytowej wynika, że kredytobiorcą jest więcej niż
            jedna osoba i każda odpowiada solidarnie za spłatę zadłużenia (w tym
            odsetek), to prawo do odliczeń na podstawie art. 26b ust. 1 ustawy o
            podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje temu kredytobiorcy
            (współkredytobiorcy), który faktycznie dokonał spłaty odsetek od
            udzielonego kredytu, o ile spełnia pozostałe warunki określone przez
            ustawodawcę.
            Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy właścicielem lokalu mieszkalnego
            jest kilku kredytobiorców, czy tylko jeden z nich.
            W przedmiotowej sprawie przeniesienie własności w formie aktu
            notarialnego nastąpiło w 2007 roku, zatem po raz pierwszy podatnik
            będzie mógł skorzystać z ulgi odsetkowej dokonując odliczeń w
            zeznaniu podatkowym za 2007 rok. W zeznaniu podatkowym za rok 2007
            odliczeniu będą podlegały odsetki od kredytu, zapłacone w okresie od
            dnia dokonania pierwszej spłaty do 31 grudnia 2007 roku. Zgodnie z
            art. 26 ust. 4 pkt. 2 wymienionej ustawy odliczenie obejmuje
            wyłącznie odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty
            stanowiącej iloczyn 70 m kw. powierzchni użytkowej budynku
            mieszkalnego, ustalonego dla celów obliczenia premii gwarancyjnej od
            wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III
            kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok
            zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10 w art. 25b ustawy.
            Aktualnie jest to kwota równa 189.000 zł., co oznacza, że podatnicy
            mogą odliczać odsetki od kredytu w maksymalnej wysokości 189.000 zł.
            Jeśli kredyt był wyższy, od dochodu odliczać można tylko część
            odsetek, czyli w takim procencie, jaki uzyska z podzielenia kwoty
            limitowanej (189.000 zł.) przez całą kwotę kredytu (np.200.000 zł.)
            x 100.
            Wysokość i terminy zapłaty odsetek, w myśl art. 26b ust. 1 pkt. 6
            ustawy o podatku dochodowym o osób fizycznych, powinny być
            udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot o którym mowa w
            art. 26b ust. 2 pkt. 2 tej ustawy. Nie ma przy tym znaczenia, w
            jakiej walucie został kredyt zaciągnięty, przy czym w zaświadczeniu
            wystawionym przez bank kredytodawcy k

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka