Dodaj do ulubionych

Czy może wyrzucić nas z domu?

13.10.12, 11:54
Witam, mam pytanie. Jestem zameldowana razem z dwójką małych dzieci w mieszkaniu należącym do ojca dzieci (nie jesteśmy małżeństwem), on nie jest tu zameldowany, ale mieszkamy razem. Od dłuższego czasu nam się nie układa i rozstanie jest tylko kwestią czasu. Ja niestety nie mam dokąd iść, nie pracuję bo zajmuję się dziećmi i nie mam pieniędzy żeby coś wynająć. W związku z tym mam pytanie czy partner może wyrzucić nas z mieszkania bez żadnego problemu?
Obserwuj wątek
      • mayenna Re: Czy może wyrzucić nas z domu? 13.10.12, 13:17
        kobieta306 napisała:

> może
        Tego nie byłabym tak pewna. Pani jet konkubiną, mają dzieci zameldowane w tym lokalu. Pan ma prawo do lokalu, dzieci więc też maja prawo do tego. Skoro dzieci to i ich matka.Jeśli pan nie przeprowadzi eksmisji sądownie to raczej nie wyrzuci matki i dzieci na bruk w majestacie prawa.
        • blue_ania37 Re: Czy może wyrzucić nas z domu? 13.10.12, 13:22
          Z mojego doswiadczenia.
          To, że byłam zameldowana w domu i nawet byłam żoną w niczym mi nie pomogło.
          Jak pan mąż zmienił zamki i zawołałam policję to mi powiedzieli, że zamków mi nie przestrzelą i moge ewentualnie dochodzić sądownie do tego aby przywrócono mi prawo posiadania ( w tym przypadku było to prawo do mieszkania), ale podobno ratowało mnie tylko to, że byłam żoną.
          Zameldowanie ma moc jedynie administracyjną i nie daje praw do mieszkania.
          Ania
          • mayenna Re: Czy może wyrzucić nas z domu? 13.10.12, 13:35
            Kodeks rodzinny?
            Chodzi mi o to, że nie można wyrzcić matki z dziećmi na bruk bez orzeczenia sądowego. Nie dokona on eksmisji bez zapewnienia choćby na krótko lokalu zastępczego.
            Aniu, bez nakazu eksmisji nikogo nie można wyrzucić zmieniając zamki. Miałaś prawo wejść do domu otwierając je przy pomoc ślusarza. Meldunek daje takie prawo. Przerobiłam to na przykładzie mojego brata. Praw do domu nie ma - jest własnością jego dziecka, ale miałam prawo wymienić zamek i go do tego domu zebrać bo on tam ma meldunek. Taka była opinia prawnika.
            • tricolour Prawo mówi jednoznacznie... 13.10.12, 21:12
              ... "Obowiązek meldunkowy nie rodzi prawa do lokalu ani o nim nie przesądza. Jest tylko faktycznym potwierdzeniem organu administracyjnego, że dana osoba przebywa pod wskazanym adresem... Aby mieć prawo zajmowania lokalu, trzeba dysponować tytułem prawnym do niego, czyli stosownym prawem własności, lub chociażby umową najmu. Osoba nielegitymująca się takim tytułem może być na wniosek właściciela usunięta z lokalu w drodze eksmisji".

Mówiąc inaczej: meldunek do niczego nie daje prawa.
              • zmeczona100 Re: Prawo mówi jednoznacznie... 15.10.12, 22:55
                ricolour napisał:

> ... "Obowiązek meldunkowy nie rodzi prawa do lokalu ani o nim nie przesądza. Je
                > st tylko faktycznym potwierdzeniem organu administracyjnego, że dana osoba prze
                > bywa pod wskazanym adresem...

Czyli obowiązek potwierdza, że w tym miejscu znajduje się centrum życiowe danej osoby. A wtedy można pozbyć się tego kogoś jeśli nie dobrowolnie, to tylko przez sąd.
            • odmieniona44 Re: Czy może wyrzucić nas z domu? 16.10.12, 11:24
              mayenna napisała:

"Meldunek daje takie prawo"
              Jeżeli rzeczywiście to prawnik powołal się na okoliczność zameldowania, to zmień go bezwłocznie.
              Zameldowanie do tylko czynność administracyjna potwierdzajaca fakt zamieszkiwania pod wskazanym adresem. Nie jest podstawą prawną. W rzeczonej sytuacji prawo do lokalu wynikało z " posiadania", które jest uregulowane w Kodeksie Cywilnym.
    • niunia19851 Re: Czy może wyrzucić nas z domu? 13.10.12, 17:22
      Może Was wyrzucić ale to nie jest takie szybkie i proste najpierw: może dać Ci umowę najmu ponieważ korzystasz z jego lokalu i czynsz nawet z 2.000 - ty nie płacisz - na umowie jest napisane, że wygasa jeżeli np. przez 2 miesiące nie uiścisz opłaty najmu - wysyła ci listem poleconym za potwierdzeniem odbioru wezwanie do zapłaty w terminie do np. 7 dni jeżeli nie uiścisz opłaty masz się "wynieść" jężeli nie robisz tego dobrowolnie wtedy idzie do byle jakiego adwokata i wysyła do sądu pozew o natychmiastowe opuszczenie lokalu ze względów jak wyżej. Jest sprawa, dostajesz nakaz eksmisyjny i albo sama opuszczasz lokal albo wyprowadzi cię komornik.
      I to nie prawda, że jeżeli jest jego własność to i własność dzieci - one jedynie będą dziedziczyć po jego śmierci.
    • pyzz Re: Czy może wyrzucić nas z domu? 15.10.12, 17:28
      Nie może Was wyrzucić "bez problemu", ale są sposoby, aby w końcu to uzyskać.
      Jego mieszkanie jest jego własnością. Nie możesz oczekiwać, że z tytułu posiadania dzieci ich ojciec będzie pracował i utrzymywał Ciebie i je na poziomie, jaki Ty sobie życzysz, jednocześnie samemu mieszkając pod mostem.
      Mój ojciec zajmował się mną i dwiema siostrami, i jakoś pracował i utrzymywał nas. A ponieważ był mężczyzną nikomu nie przyszło do głowy, aby stwierdzić, że skoro się zajmuje dziećmi, to już nie musi pracować zarobkowo. Dlatego wybacz, ale nie bardzo rozumiem Twojego tłumaczenia braku pracy.
      • 32edzia Re: Czy może wyrzucić nas z domu? 16.10.12, 18:47
        Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Czyli może się nas pozbyc ale nie tak szybko.... Co do mojego braku pracy to nie jest tak że nie pracuję bo mi się nie chce i on ma nas utrzymywać. Po prostu młodsze dziecko jest za małe według mnie i nie chcę go posyłać do żłobka, a niestety nikt z rodziny czy znajomych nie może mi pomóc opiekując się nim. Na wiosnę zamierzam iść już do pracy i wtedy będzie mi łatwiej. Pisząc że nie pracuję chodziło mi o to czy z dnia na dzień może nas wyrzucić a wtedy nie miała bym dokąd pójść. Pozdrawiam.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka