Dodaj do ulubionych

Jak żyć bez ślubu kościelnego

19.01.20, 22:49

Witam
Na początku przedstawia krótko historie mojego związku. Dwa lata temu poznałam mężczyznę w którym zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Po roku naszego związku zaszła w ciążę co prawda nie planowaną, ale wiadomość o ciąży przyniosła nam obojgu niesamowitą radość. Mój partner postanowił się że mną zaręczyć, byłam niesamowicie szczęśliwa. Gdy zaczęłam planować termin slubu mój partner nalegał abyśmy odłożyli ślub na później, a dokładniej już po porodzie. Z racji tej że.mieszkam.na wsi I ludzie uwielbiają żyć nie swoim życiem nalegalam abyśmy wzięli wcześniej ślub cywilny. Mąż się zgodził Ale mu mojemu zaskoczeniu zaczął odkładać terminy ciągłe wyszukujący wymówki.... bo mama wyjeżdża do pracy za granicę, nie ta pora roku itp itd. W 4 miesiącu ciąży dowiedziałam się że mój partner jest w związku małżeńskim z inną kobietą i oczekuje na rozwód. Byłam załamana... nawet nie potrafię opisać co czułam... Mój świat przewróciła się do góry nogami.... dosłownie scenariusz jak z filmu, nikomu nie życzę tego co przeżyłam. Nie wiedziałam co robić.... Czy budować związek z mężczyzną który mnie okłamał I do którego straciłam kompletnie zaufanie, czy też może wychowywać dzieciątko samodzielnie. Po długich rozmowach z partnerem postanowiłam Dax mu szansę I zbudować rodzinę dla.naszego dzieciątka. W.5.miesiącu ciąży wzięliśmy ślub cywilny. Mój mąż jest w trakcie załatwiania niezbędnych dokumentów o unieważnienie slubu koscielnego, aczkolwiek pytanie kiedy I czy w ogóle to dostanie. Kocham.moja rodzinkę, mamy wspaniałą córeczkę która oboje bardzo kochamy. Ale jest mi niesamowicie ciężko z żyć z myślą że być może nigdy nie wezmę slubu kościelnego, a jeszcze bardziej z faktem że zostałam tak bardzo oszukana przez mężczyznę którego tak bardzo kocham. Nawet nie mam z kim porozmawiać o zaistnialej sytuacji boję się powiedzieć rodzicom bo wiem że ich to bardzo zaboli. Czy jest tutaj ktoś mi w stanie powiedzieć jakie są szanse.na unieważnienie małżeństwA koscielnego ?

Obserwuj wątek
    • gyubal_wahazar Re: Jak żyć bez ślubu kościelnego 20.01.20, 01:43
      Są wprost porporcjonalna do szmalu jaki w nie włożysz. I mówimy o najbiedniej kilkudziesięciu tysiącach, które mogłabyś przeznaczyć na swoje dziecko. Chcesz więc napraawdę iść w taką obłudę i napychać kabzę katabasom ? Tobie też wmówili, że Bóg i kościół to to samo ?
      • longinazpoznania Re: Jak żyć bez ślubu kościelnego 20.01.20, 17:00
        Naprawdę chcesz ślubu kościelnego z kimś kto nie zasługuje na najmniejszą uwagę ( teraz masz dziecko no i mieszkasz na wsi, więc sprawa jakby przesadzona). Nie mogę uwierzyć,że na wsi coś takiego jeszcze pokutuje(chyba,że to głęboka wieś jak z chłopów Reymonta), jak brak ślubu kościelnego skreśla Cię z normalnego życia.
      • basia801 Re: Jak żyć bez ślubu kościelnego 26.01.20, 18:01
        gyubal_wahazar napisał:

> Są wprost porporcjonalna do szmalu jaki w nie włożysz. I mówimy o najbiedniej k
        > ilkudziesięciu tysiącach, które mogłabyś przeznaczyć na swoje dziecko. Chcesz w
        > ięc napraawdę iść w taką obłudę i napychać kabzę katabasom ? Tobie też wmówili,
        > że Bóg i kościół to to samo ?
        no i tu muszę przyznać rację kasa kasa i jeszcze raz kasa miałam podobną sytuację i zrezygnowałam z unieważnienia ślubu kościelnego bo i po co mi to żyję teraz z partnerem i jest mi bardzo dobrze.
        żyje w grzechu wg kościoła ale co im do tego, sami mają rodziny i są kapłanami
    • anula36 Re: Jak żyć bez ślubu kościelnego 21.01.20, 15:43
      to sa 2 rozne sprawy.
      szansa na to ze maz dostanie uniewaznienie slubu koscielnego jest - kiedy, tego na pewno nie wiemy.
      druga sprawa czy ten czlowiek jest wystarczajaco dojrzaly zeby zawszec kolejny tym razem wazny slub koscielny, jesli zachowuje sie jw?
      • bladeloki Re: Jak żyć bez ślubu kościelnego 23.01.20, 09:10
        Dziękuję za chociaż jeden poważny komentarz. Mój mąż jest wspaniałym mężczyzną, ale kwestia dojrzałości hmm chyba pozostawia wiele do życzenia!!! Od maja mnie zwodzisz że zacznie się interesować rozwodem kościelnym i dopiero pod moim naciskiem zaczął coś robić w tym kierunku dopiero teraz. Jest to sprawa nieziemsko przykra dla mnie, ale on tego nie rozumie. Jak dla niego co było to było I najważniejsze jest jego szczęście.
        • anula36 Re: Jak żyć bez ślubu kościelnego 23.01.20, 20:43
          nie ma czegos takiego jak rozwod koscielny, jest uznanie zawarcia malzenstwa za niewazne, po takim wyroku sadu koscielnego, Twoj maz staje sie znow kawalerem, tzn nigdy nie byl zonaty.
          Przyczyn niewaznego zawarcia malzenstwa, jesli traktuje sie cala sprawe powaznie, jest malo.Zainteresowana osoba, która ma zamiar złożyć skargę o stwierdzenie nieważności małżeństwa, musi najpierw uświadomić sobie, na jakiej podstawie chce to zrobić. Nie wnosi bowiem o orzeczenie rozwodu, jak to ma miejsce w sądzie cywilnym, ale uważa, że jego małżeństwo było zawarte nieważnie.

Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte z powodu jakieś przeszkody zrywającej kanony 1083 – 1094 Kodeksu Kanonicznego.
          wiek młodociany (14 lat dla kobiety i 16 dla mężczyzny),
          niezdolność płciowa (impotencja),
          istniejący węzeł małżeński ( małżeństwo z inną osobą),
          różność religii (ślub z osobą nieochrzczoną),
          święcenia,
          śluby lub profesja zakonna,
          uprowadzenie,
          przeszkoda występku (małżonkobójstwa),
          pokrewieństwo (w linii prostej i do 4 stopnia linii bocznej),
          powinowactwo (w linii prostej),
          przyzwoitości publicznej,
          pokrewieństwa prawnego (powstałego z adopcji).
          Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej. Określone zostały przez prawodawcę w kanony 1095-1107.
          brak minimum małżeńskiego poznania
          pozbawienie używania rozumu,
          poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich,
          niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej,
          podstęp przy zawieraniu małżeństwa ( umyślne wprowadzenie w błąd),
          symulacja,
          wykluczenie któregoś z istotnych przymiotów lub elementów małżeństwa (jedność, nierozerwalność ,zrodzenie i wychowanie potomstwa),
          zawieranie małżeństwa pod warunkiem,
          przymus i bojaźń.
          Przyczyną nieważności małżeństwa mogą być braki dotyczące formy kanonicznej, a więc sposobu zawierania małżeństwa. Dotyczy w szczególności kapłana asystującego przy zawieraniu małżeństwa (posiadanie przez niego odpowiedniego upoważnienia), oraz zobowiązanie do zawierania małżeństwa przez katolików według formy kanonicznej.
          Byc moze Twoj maz ma swiadomosc,ze zadna z nich nie zaistniala i przed Bogiem jest i bedzie zawsze mezem tamtej kobiety, dlatego ociaga sie ze skladaniem wniosku.

• stasi1 Re: Jak żyć bez ślubu kościelnego 21.01.20, 17:22
      Kaczyńska M. ma unieważnione dwa śluby, więc nie ma problemu. Nawet na wsiach nie każdy ma ślub kościelny ale raczej nie widuje się par które na próbę mieszkają z sobą. Jakby co to przenoszą się do miasta. Znajomi stwierdzili że ich syn (tak 26 lat) się żeni, po 8 latach bycia w parze(ale nie mieszkali z sobą). Za dwa lata . Znajoma przejmuje się co też powie jej teść bo przecież nie chcą brać ślubu kościelnego. A i tak będą mieli przekichane. Ja na to w mieście to nawet nikt tego nie zauważy
    • koronka2012 Re: Jak żyć bez ślubu kościelnego 24.01.20, 18:26
      Urzekła mnie twoja historia. W 4 miesiącu ciąży wykryłaś, że facet nie ma rozwodu, a już w 5 miesiącu ślub cywilny braliście.... Baardzo szybko te sądy działają, nie wiem po co te reformy, skoro wszystko tak błyskiem idzie tongue_out

Tak czy inaczej - na plaster ci ten kościelny? bo "co ludzie powiedzą"? bo chyba nie życie w grzechu spędza ci sen z powiek, skoro wpakowałaś się w ciążę z żonatym facetem? wybacz, ale nie sposób nie zauważyć przez 2 lata, że ktoś ma rodzinę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka