Dodaj do ulubionych

Główny najemca mieszkania, jakie prawa?

11.05.20, 07:50

Znajoma, lat ok 60, wyprowadziła się z własnego mieszkania, mieszkanienie nie wykupione - ona jako główny najemca, po zmarłym ojcu. W owym mieszkaniu został jej mąż, człowiek nie do życia, oraz córka juz pełnoletnia. Ona mieszka na stancji, a zarabia najniższą krajową. Co może zrobić aby to ona mieszkała w swoim mieszkaniu a jej mąż się wyprowadził? Wcześniej mieszkał tam tez jej syn, który czesto przychodził pijany, robił awantury, często pił razem z ojcem, bili się. Parę razy była wzywana policja.
Co mozna jej doradzic?
Obserwuj wątek
  • vermieter Re: Główny najemca mieszkania, jakie prawa? 12.05.20, 19:33
   Niby własne, ale nie wykupione, spadkobierczyni jako główny najemca, wygląda, że nic nie jest uregulowane. Jeszcze się okaże, że podatek spadkowy nie zapłacony, mąż chyba też za nic płaci, córka też nie, skoro nie jest głównym najemcą. Długi rosną, nadzieja w tym, że może korona się zlituje nad znajomą.
  • koronka2012 Re: Główny najemca mieszkania, jakie prawa? 12.05.20, 19:52
   Niech się zgłosi do MOPS, może udzielą jej darmowej porady prawnej. Problem w tym, że to ona jest odpowiedzialna za wszelkie rachunki i coś musi zrobić.

   Niech wystąpi o rozwód i eksmisję pana, nie da się tego uniknąć. Zgłaszała może przemoc domową? teraz wprowadzili jakąś ustawę, która ma chronić ofiary, ale nie znam szczegółów, mignęło mi tylko hasło w TV.
  • leda16 Re: Główny najemca mieszkania, jakie prawa? 13.05.20, 20:54
   Własne jest tylko to, co kupione albo darowane. W testamencie też można darować wyłącznie swoją własność, nigdy cudzą. Mieszkanie jest więc własnością Spółdzielni Mieszkaniowej. A Pani ma tam status zameldowanej na stałe lokatorki, nic więcej. Jeśli więc się wyprowadziła, musi się też wymeldować, bo inaczej dostanie eksmisję a komornik wejdzie Jej na pensję. Ja bym doradziła, aby ciupasem do tego mieszkania wracała i wniosła o eksmisję męża z powodu znęcania się nad nią. Również w związku z zatwierdzonymi już przepisami o usunięciu na bruk dręczyciela rodziny, ma znacznie szybszy dostęp niż lata procesu o eksmisję, do zrealizowania swojego chciejstwa. Aby uprawdopodobnić zarzuty, konieczna będzie obdukcja z pobicia lub gwałtu.
  • kajda28 Re: Główny najemca mieszkania, jakie prawa? 29.08.20, 03:20
   Znajoma niestety nie ma siły aby walczyć o powrót do domu.
   Próbowała , ale po 3 dniach wróciła na stancje . Zdrowie jednak ważniejsze .
   Nie doświadcza przemocy fizycznej , pewnie dlatego myśli że nic nie może zrobić .
   Narazie rachunki są płacone , nie ma zaległości.

   Jej mama uciekła od męża pijaka, jej szwagierka uciekła od męża pijaka , i ona ucieka ... Tylko że tamte uciekły na swoje , a ona błąka się po cudzych kątach .
   • wojtasek00007 Re: Główny najemca mieszkania, jakie prawa? 02.09.20, 22:48
    Z tego co czytam, wynika że to mieszkanie ZGM, gdzie jako córka przejęła mieszkanie, ale nie jest ono własnościowe. Po prostu przejęła najem.
    W punktu prawnego jest tak, że jak nie będzie zamieszkiwała, to pomimo płacenia, zostanie jej wypowiedziana umowa najmu. To, że tak się nie stało, to kwestia czasu przez jaki nie zamieszkuje i braku "życzliwości" u siąsiadów. Na dłuższą metę tak się jednak nie da. Jeśli najem zostanie wypowiedziany, to mąż i dzieci wylatują również, bo nie są w żaden sposób upoważnieni do tego mieszkania. Radziłbym dograć kwestie rodzinne typu rozwód lub separację. No i czym prędzej wrócić na mieszkanie. Przypomnę, że znęcanie nie jest wyłącznie fizyczne.
    Jeśli sprawy nie rozwiąże wracając na mieszkanie, na wiosnę wszyscy wylecą na bruk bez prawa do innego lokalu. A "życzliwych" i chętnych na te mieszkanie nie brakuje. Stąd to tylko kwestia czasu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka