Dodaj do ulubionych

Cesja do kredytu i notariusz

12.08.20, 13:23
Witam,

Jestem w trakcie rozwodu. Planuję przeprowadzić z mężem podział majątku oraz ustanowić rozdzielność majątkową jeszcze przed rozprawą rozwodową. Mamy wspólnie kredyt na mieszkanie. Mąż chce przejąć kredyt w banku. Dodatkowo chce mnie spłacić (chodzi o wkład własny oraz kwotę kredytu jaką do tej pory wpłaciliśmy) by być jedynym właścicielem mieszkania.
Mam w związku z tym kilka pytań. Być może ktoś z Państwa przechodził przed podobną procedurę i będzie w stanie mi odpowiedzieć.

1. Jeśli dobrze rozumiem najpierw oboje musimy wyrazić zgodę na cesję, a następnie bank bada zdolność kredytową męża i wydaje decyzję czy zgadza się na to, by on przejął kredyt. Czy ja będę poinformowana w jakikowiek sposób, że nie jestem już obciążona kredytem? Ile może to trwać?

2. Kiedy idzie się do notariusza by dokonać podziału majątku? Po dokonaniu cesji w banku? Obawiam się sytuacji, że dokonamy formalności u notariusza i nie będę już współwłaścicielem mieszkania, a bank finalnie nie zwolni mnie z kredytu. W jaki sposób można się tutaj zabezpieczyć?

Pozdrawiam
Obserwuj wątek
  • koronka2012 Re: Cesja do kredytu i notariusz 12.08.20, 20:52
   Ale masz świadomość, że taki podział jest bardzo daleki od sprawiedliwego i sąd rozliczyłby to korzystniej dla ciebie? spłatę mieszkania rozlicza się w skrócie tak: obecna wartość rynkowa - niespłacony kredyt / 2. To daje zupełnie inną kwotę niż rozliczenie nominalnie spłaconych rat, bo uwzględnia zmiany ceny mieszkań, a te bardzo wzrosły nawet przez ostatnie 2 lata.

   Niestety feler jest taki, że sąd nie jest władny zmienić umowy kredytowej z bankiem. Może jedynie zobowiązać męża w wyroku, żeby kredyt samodzielnie spłacał, ale bank nie musi brać tego pod uwagę

   Składacie zgody wniosek do banku i czekacie na rozpatrzenie. Bank wydaje wam obojgu decyzję.
   Jeśli bank zgodzi się na przejęcie kredytu - przygotowuje aneks do umowy i podpisujecie go oboje. Masz więc czarno na białym, że przestajesz być kredytobiorcą.

   I dopiero mając ten dokument w garści podpisujecie akt u notariusza. Ja zrobiłam to w tym samym dniu, wybrałam po prostu kancelarię blisko oddziału banku, notariusz przygotował akt, wyszliśmy podpisać papiery w banku i z nimi wróciliśmy podpisać akt u notariusza. Nie wiem tylko co z wpisem KW (my jeszcze nie mieliśmy księgi)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka