Dodaj do ulubionych

"Ci zaklamani holendrzy"

09.10.04, 16:24
Swojego czasu byl na forum link do stronki www.holandia.org. Stronka ma byc
pomoca rodakom stawiajacym swoje pierwsze kroki w Holandii. Co tam czytamy:

"Przed czym chciałbym przestrzec na początek to by nie "ufać" Holendrom, to w
większości przypadków ludzie dwulicowi i zakłamani. Holendrzy zostali
wychowani w świecie trochę dziwnych wartości, tu liczy się "ik" czyli tylko
moje własne potrzeby... Ktoś powie, że przesadzam, że źle trafiłem... nic z
tych rzeczy; złożyło się na to wiele czynników, oczywiście jest to opinia jak
najbardziej subiektywna, jednakże mam nadzieję, że wielu z Państwa myśli
podobnie."

Przyznam, ze mnie to zaskoczylo. Jakie sa wasze odczucia?
Obserwuj wątek
    • nastka72 Re: "Ci zaklamani holendrzy" 09.10.04, 16:33
      no coz ...

uwazam ze jesli komus nie podoba sie Holandia ,jej mieszkancy ...to powinien
      chyba pomyslec o zmianie miejsca zamieszkania .
      ja nie twierdze ze mamy przyjmowac ich obyczaje ,charaktery i spolecznosc
      absolutnie bezkrytycznie i piac na ich czesc peany

natomiast nie podoba mi sie ta krytyka przy jednoczesnym korzystaniu z
      oferowanych przez ten kraj udogodnien i zycia wrr...

i na podstawie takich wlasnie opinii, tu jeszcze dodatkowo oficjalnie
      wyglaszanych ,rodza sie stereotypy w stylu "chytrzy Holendrzy" "dwulicowe i
      sprytne Polki" bleee naprawde bleee

Nastka

• widmowolnosci Re: "Ci zaklamani holendrzy" 09.10.04, 19:33
        Nie uwazam ze holendrzy sa inni niz inne nacje,tak samo jak nie gorzej
        jest we Francji, Angli nie wspominajac o sytuacjach zza Atlantykiem w
        USA czy Kanadzie. A Pl w czasach dzisiejszych ? Z kazdym rokiem
        nasilenie tej samej tendencji...sobkowstwa.Najpierw belka we wlasnym
        oku...Pozdr.WW
        • nastka72 Re: "Ci zaklamani holendrzy" 09.10.04, 23:36
          payuta napisała:

> Jessssu Nestka ja znow sie z Toba zgadzam.To juz beda trzy ciastka.Napisz
          tylko
          >
          > jeszcze jakie,a moze bede mogla se sama wybrac??????P.P.

Payuta masz do wyboru jableczniczek albo serniczek :)
          Nastka

ps Nie ma mowy Oli na myszowatego nie zamieniam !ale jakiegos innego mixa
          mozemy zdzialac ;):D

• k.borsuk Re: "Ci zaklamani holendrzy" 11.10.04, 20:33
        Przyjechałem do Holandii za dziewczyną, kiedyś mieszkałem w PL, później wraz z rodzicami przeniosłem się do RFN tam dorastałęm i później studia w PL, o jakich ulepszeniach piszesz? Tu w Holandii? Co jest takiego wspaniałego? Normalnie jak wszędzie, może żyje się spokojniej; a co do ludzi? Czyż tacy nie są?Wg. mnie tak. Oczywiście jest to odczucie bardzo subiektywne i nie można tego generalizować na wszystkich holendrów, ale niestety tak tu jest.I nikt i nic tego nie zmieni. Inne wychowanie, inna kultura inna mentalność. Nigdy nie napisałem "chytrzy", należałoby "oszczędni", a co do Polek to temat już był wałkowany...
        Pozdr.
        • k.borsuk Re: "Ci zaklamani holendrzy" 11.10.04, 20:47
          Jeszcze jedna taka kwestia, szanuję Wasze wypowiedzi, ale z większości Waszych
          wypowiedzi ukazuje się wspaniały sielankowy wręcz utopijny obraz kraju
          tulipanów...a niestety taki nie jest. W NL nie ma tolerancji, otrzymujemy za
          to "pobudzającą" dawkę hipokryzji.
          A co do tego co napisałem na www; przeszedłem wiele w NL, zresztą nie tylko
          ja...
          jeszcze raz gorąco
          pozdr.
          • go.ga Re: "Ci zaklamani holendrzy" 11.10.04, 23:26
            Nie zauwazylam, ze ktokolwiek tutaj stwarzal sielankowy obraz Holandii. Czasem
            sobie ponarzekamy (na pogode, na sluzbe zdrowia), piszemy o klopotach z
            aklimatyzacja tutaj ale tez doceniamy plusy mieszkania tutaj. Nigdzie nie jest
            idealnie, ani w Polsce ani tutaj. Na pewno w Holandii jest inna kulura, ale ja
            jakos wierze, ze pewne podstawowe cechy sa w ludziach takie same, i tu i tam sa
            dabre i zle ludzie :-). A sek w tym, zeby sobie tak ulozyc zycie prywatne, zeby
            w najblizszym otaczeniu miec wartosciowych ludzi i wtedy wszedzie mozna
            mieszkac. A jesli odniosles wrazenie, ze stwarza sie tu sielankowy obraz zycia,
            to w sumie nawet dobrze, znaczy ze forumowicze potrafia cieszyc sie urokami
            zycia zamiast siedziec i zrzedzic jak to im zle w zyciu i w jakim niedobrym
            kraju mieszkaja. Z calym szacunkiem dla Twoich przejsc zyciowych, kazdy z nas
            zapewne swoje w zyciu przeszedl, ale wyciaganie z tego wnioskow "holenrzy sa
            zli" to tak samo jak wyciaganie wniosku po nieudanym zwiazku "kobiety to
            dziwki" czy "mezczyzni to swinie"- malo dojrzale.
        • nastka72 Re: "Ci zaklamani holendrzy" 11.10.04, 21:24
          Nigdzie nie napisalam ze w Holandii jest cos wspanialego ,ten kraj jak kazdy
          inny ma wiele plusow i minusow .Mozliwosc normalnej pracy i placy to
          podstawowe "udogodnienie" ( sprobuj z pensji nauczyciela na przyklad przezyc w
          Pl caly miesiac ,w Nl nie jest to dla nauczyciela z takimi samymi
          kwalifikacjami jak moje w kraju ,najmniejszym problemem)

to ta jedna kwestia .

druga znacznie istotniejsza to :
          sposob redagowania twojej strony od strony merytorycznej
          jezeli juz decydujesz sie na zalozenie powiedzmy oficjalnej strony
          informacyjnej to musi byc ona oparta na faktach a nie Twoich subiektywnych
          odczuciach ,ktore moga wywolac zupelnie niepotrzebne negatywne nastawienie do
          tego kraju i ludzi.
          Uwazam ,ze kraj, w ktorym mieszkamy jako osoby tam nie urodzone zasluguje na
          odrobine szacunku za stworzone mozliwosci bytowe chciazby.

nie rozumiem rowniez na podstawie jakich to postow tworzysz teorie o naszej
          sielankowej wizji Nl ? ?

tyle i nic wiecej :)
          Nastka
          • payuta Re: "Ci zaklamani holendrzy" 11.10.04, 22:39
            Ochote na dyskusje mam wiec zaczynam.
            Ja sie czasem po niektorych postach i innych czytankach zastanawiam co ja tu
            wlasciwie robie???Odbilo mi czy co???`po co ja z tej Polski wyjezdzalam ????
            Przeciez tam kraina miodem i mlekiem plynaca,zadnych przekretow ,zadnej
            biurokracji,politycy swiecsi od boga,ludzie dobrzy i madrzy tacy -zwlokami z
            biedy handluja,schorowane emerytki z recina 350 zloty,po oplatach i lekow
            wykupieniu,fantazja swa ulanska zupki se gotuja ,dzieci w sklepach z glodu
            chleb kradna jesli mamie akurat nie starczylo na kisiel,zony mezow w swiat
            wysylaja by pare groszy dorobili bo znow na wegiel i buty dzieciom nie starczy.
            A ja se tu siedze ,dzieci wychowuje do pracy isc nie mosze bo maz we wlasnym
            kraju na mnie i dzieci wystarczajaco zarobi ,cieplo mam glodna nie
            chodze,dzieci buty maja.A ze mnie tu mezczyzni w reke nie caluja i pierwszej
            nie przepuszczaja to co?- bialo czerwonymi sztandarami mam zucac???Na
            przescieradle czarnymi literami napisac;ZADAM BY MNIE HOLENDER PO REKACH
            CALOWAL;a moze i strajki glodowe z tego powodu uzadzac?????
            Jasne ze tu nie ma lekko ze poczatki trudne ze brakuje polskiej atmosfery ,ale
            oni maja cos co kazdy normalny zdrowy czlowiek chce miec,a ze my nie calkiem
            po ich mysli jestesmy??---No to co- oni tez nie calkiem po naszej mysli sa.P.P.
            • k.borsuk Re: "Ci zaklamani holendrzy" 11.10.04, 23:01
              Co to ma do rzeczy, albo nie zrozumiałaś posta, albo sentymenty Cie poniosły? Bo jak to wytłumaczyć. A co do Holandii mało która z Was przyjechała tu i zaczynała od 0, więc po co się "mądrować' udawać nie wiadomo kogo, skoro przyjechało się na GOTOWE! A to różnica, o której łatwo zapomnieć.
              Czy to noramlny kraj gdzie pomiatają Twoim dyplomem? Wydaje mi się że nie...
              Pierwszy przykład, a mozna mnożyć. Na Ziemię drogie Panie, na Ziemię.

Pozdr.
              Krzysztof
              • payuta Re: "Ci zaklamani holendrzy" 11.10.04, 23:14
                Na ziemi to ja stoje drogi pani i to na czterech nogach podkuta.Sie nie znamy i
                sie mylimy .Na gotowe to wraca moj maz z pracy.A dorobic to sie musielismy
                sami.Niestety nie kazdy holender ma bogatych rodzicow lub dobrze prosperujaca
                firmy sa i tacy co swoimi wlasnymi raczkami dochodza do tego co maja .Jedni
                szybciej ,drudzy wolniej ,ale swoje i bez nazekania na cudze.
                A to ze pana boli ze tu panu dyplomika nie uznaja,no coz moze brutalnie ale po
                jaka holere go pan robil skoro go tu nie uznaja??????P.P.
              • nesla Re: "Ci zaklamani holendrzy" 12.10.04, 10:13
                borsuk, co tobie sie wydaje, ze o nas wiesz?? I skad ta pewnosc?? Masz wglad do
                naszych zyciorysow? Jak ja przyjechalam do Holandii to zaczynalismy od zera, bo
                moj Holender do czasu naszego samenwonen tulal sie po swiecie i w Holandii
                wynajmowal tylko male mieszkanko a wszystkie oszczednosci wydawal na podroze...
                To sie nazywa gotowe? Z dyplomami to tez twoje indywidualne doswiadczenie, bo
                moim nikt nie pomiata. Zejdz na ziemie!
              • widmowolnosci Re: "Ci zaklamani holendrzy" 12.10.04, 00:50
                Sluchajcie , moglbym psy wieszac na holendrach , wlasnie wrocilem z 5
                godzinnego zebrania od 7 do 12 , korporacij w ktorej zarzadzie jestem od
                prawie 8 lat, dzisiaj dostalem tak zwany eervol ontslag,tylko dlatego ze
                bylem przeciwny niesprawiedliwosci.Oczywiscie tak tylko sie im wydaje ze
                mnie sie pozbyli.Niedlugo im udziele oneervol ontslaag.Jezeli nie w
                pierwsszej instancji to w drugiej lub trzeciej.Demokratia ,dat gheloof
                ik van, en ik blijf geloven.Powiadomie was czy mi sie udalo.Pozdr.WW
                • beba3 W obronie Borsuka 12.10.04, 12:52
                  No, musze stanac bo on nic zlego nie napisal. Ma swoje zdanie chlopak i racje
                  tez. Wy tez macie swoje i jeszcze jakbyscie tak troszke pogadali (na spokojnie)
                  to nawet do takich samych wnioskow byscie doszli....
                  Nie jest latwo zaczynac wszystkiego od nowa, niektorzy maja wieksze lub
                  mniejsze problemy. Z jednej strony piszemy ze to i to nam sie nie podoba z
                  drugiej chwalimy inne rzeczy. Chcielibysmy wrocic i zostac jednoczesnie. Serce
                  i dusza chca jednego, rozsadek podpowiada inne rozwiazania. U kazdego to jest
                  nasilone w roznym stopniu. To sprawa bardzo indywidualna....
                  Mozna by tak dlugo pisac ale do czego zmiezam? Wlasnie po to jest to Forum
                  abysmy mogli sobie ponarzekac i pocieszyc sie z tego co mamy czy co
                  osiagnelismy w Holandii, powspominac Polske...
                  Borsuku! Doskonale rozumiem Twoj problem. Chcislbys pojsc do pracy tymczasem
                  musisz sie doksztalcic, przekwalfikowac lub szukac pracy tak jakbys byl bez
                  dyplomu. Bardzo deprymujace, fakt.
                  Czy znasz dobrze holenderski? Jezeli tak to jestes w o niebo lepszej sytuacji
                  niz ja - niech to bedzie dla Ciebie jakas pociecha....
                  Coz kiedy sobie pomysle o perspektywie powrotu do kraju i o rzeczywistosci
                  polskiej o ktorej pisze Payuta to przechodza mnie dreszcze. Wszystko to prawda
                  i nalezy miec swiadomosc ze i my moglibysmy byc w takiej sytuacji ale taka jest
                  natura czlowieka. Chce wiecej i lepiej. Co wlasciwie nie jest niczym zlym -
                  poprawic sobie warunki zycia.
                  A Holendrzy sa oszczedni - co do tego nie ma watpliwosci, jak sadze ale nie
                  jest to zla cecha. Jezeli sa skapi i to w kogos 'uderza' to wtedy jest problem.
                  Ja nie zalozylabym stony w necie w ktorym 'na dzien dobry' krytykowalabym z
                  gory do dolu moje zycie w Holandii i obwiniala o to Holendrow. Wolalabym raczej
                  obiektywnie przedstawic ten kraj i ludzi w nim zyjacych, ukazac specyfike a
                  dopiero potem przedstawic swoje wlasne przezycia i odczucia.

pozd

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie
                  • payuta Re: W obronie Borsuka 12.10.04, 14:44
                    Ja bardzo mocno bym chciala zaznaczyc ze ja nie jestem przeciw Krzysiowi,ani
                    zadnej z osob z tego forum.Na Krzysia biore poprawke bo jest w wieku ;Jasia
                    Buntowniczka;,kazdy z nas przez to przechodzil ,ja tez, wiec wiem jak to jest i
                    jak juz w koncu mu ten dyplom uznaja to jako pierwsza za zdrowie Borsuka kufel
                    goracej kawy z mleczkiem wypije.Ja z gory wszystkich o wyrozumialosc prosze za
                    posty moje przeszle,terazniejsze i przyszle.Werry hapy jestem ze kazde z nas
                    inaczej mysli,ma inne zdanie,i dzieki wielkie za to forum i za to ze tu se
                    podyskutowac ,posprzeczac i ponazekac mozna.P.P.
                  • widmowolnosci Re: "Ci zaklamani holendrzy" 12.10.04, 18:46
                    Razem ze mna jeszcze paru z zarzadu usuneli , chodzi im o majatek
                    olbrzymiej wartosci.Walka trwa od lat , i pewnie jeszcze lata bedzie
                    trwala.Sabelka na nic tu, rozumek i wiadomosci, non stop siedze w
                    prawniczych ksiazkach.Teraz jest jasne ze bez sadu sie nie
                    obedzie.Nawet sie specjalnie nie przejolem bo taka opcje od dawna
                    bralismy pod uwage.Wiec nie spadlo to na nas jak grom z jasnego
                    nieba.Ale pazernosc tych co maja bardzo duzo i proby okradania
                    biedniejszych zawsze powoduje u mnie odraze.Ale to ma miejsce tak
                    tutaj jak i wszedzie na calym swiecie.W polsce jest bardziej chamskie
                    niz tutaj.Tutaj to oni swietnie potrafia wszystko ubrac ze to niby
                    taka koniecznosc.Pozdr.Widmo

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka