tlk115
05.01.12, 21:46
Po ostatnich wyborach samorządowych na jesieni 2010 roku, w powiecie oławskim utworzyła się swoista, nigdzie niespotykana i egzotyczna koalicja, czego wyrazem było to, że starostą została osoba z PiS, a vicestarostą osoba z SLD. Głównym autorem tej koalicji, jak się powszechnie uważa był Józef Hołyński z WS 2010. Ale po kolei.
W tychże wyborach najwięcej mandatów radnych powiatowych zdobyła PO, bo aż 7. W powiecie utworzono antyplatformianą koalicję, spychającą PO do opozycji. Żeby ta koalicja była skuteczna i miała większość oraz z uwagi na wspomnianą liczbę radnych PO, musieli do niej przystąpić wszyscy pozostali oprócz PO. Powstała więc koalicja: Bezpartyjny Blok Samorządowy BBS, Prawo i Sprawiedliwość PiS, Sojusz Lewicy Demokratycznej SLD – Wspólnota Samorządowa 2010 WS 2010. WS 2010 uzyskała w powiecie 5 mandatów radnych, PiS – 3, BBS – 2, a SLD tylko jeden mandat. Dziwna więc sytuacja – najsłabsze SLD z jednym mandatem zdobywa bardzo dobrze płatne stanowisko vicestarosty. Jednak, jak juz wyżej było wspomniane, aby antyplatformiana koalicja była skuteczna, musieli do niej przystąpić wszyscy pozostali, których trzeba było jakoś udobruchać. Myliłby się jednak ten, który sądzi że starostowie są samodzielni i niesterowani. Jest realnie całkowicie odwrotnie – siedzą oni cicho i nie sprzeciwiają się, bo wiedzą ze wtedy zostaliby natychmiast odwołani z wysokich i dobrze płatnych funkcji. W rzeczywistości powiatem rządzą Józef Hołyński (nie jest on z naszej gminy, w powiecie są radni z różnych stron naszego powiatu) – lider WS 2010, członek Zarządu Wojewódzkiego PSL, wieloletni przewodniczący Rady Powiatu, a obecnie viceprzewodniczący oraz Franciszek Październik – lider BBS, burmistrz Oławy, który realnie steruje swoimi BBS-owskimi radnymi (choć sam nigdy w powiecie nie zasiadał). Tych panów przede wszystkim słuchają się posłusznie starostowie. Obecnie starostą jest Zdzisław Brezdeń z PiS, vicestarostą – Joanna Kruk-Gręziak z SLD (obaj wieloletni radni Rady Powiatu, a Gręziak – kandydatka SLD na burmistrza Oławy i na posła w ostatnich wyborach), a przewodniczącą Rady Powiatu Ewa Szczepanik z BBS – wieloletnia sekretarz miasta Oławy. Początkowo ustalono, że członkami Zarządu Powiatu zostaną: Krystyna Cecko z BBS, Bożena Worek z WS 2010 (dyrektor PSP nr 2 w J-L) i Łukasz Dudkowski z PiS (szef MGCK w J-L). Jednak Dudkowski szybko zrezygnował z funkcji członka zarządu i jego miejsce miał zająć Tomasz Kołodziej z WS 2010, były viceburmistrz J-L. Tymczasem, w opinii wielu ludzi, specjalnie dla Kołodzieja utworzono nowe, wysoko płatne stanowisko – około 10 tysięcy miesięcznie (tego stanowiska nigdy w powiecie nie było), także członka Zarządu Powiatu, tyle że tzw. ETATOWEGO. Jak widać żeby antyplatformiana, niecodzienna i egzotyczna koalicja trzymała się kupy, trzeba było wiele osób udobruchać.
Niepisaną tradycją było to, że stanowisko drugiego viceprzewodniczącego Rady Powiatu przypadało dla opozycji. Tym razem tak się nie stało – ta funkcję objął Piotr Błaszków z rządzącej WS 2010 – oficjalnie bezpartyjnej, choć ten pan podobnie jak Hołyński jest w Zarządzie Wojewódzkim PSL.
Głośno było także o sytuacji, kiedy starosta Brezdeń najprawdopodobniej sterowany przez oławskiego burmistrza Października, wypowiedział umowę sekretarzowi powiatowemu Arkadiuszowi Kwiatkowskiemu umowę o pracę, co przypieczętowali radni rządzącej miastem Oławą koalicji BBS – PiS. Jednak zaskarżył to ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sekretarzem powiatu miała zostać Krystyna Cecko z BBS, a jej miejsce na funkcji radnego powiatowego – Jerzy Październik także z BBS, brat burmistrza Oławy.
Z kolei w Radzie Nadzorczej PKS w Oławie jej członkami została wspomniana Cecko z BBS – wieloletnia ekspertka UM Oława ds. oświaty, a w przeszłości nauczycielka biologii i już bodajże od lat 70-tych członkini PZPR, a może i POP PZPR. Co do BBS, to o ile w naszej gminie była to nowość, to w Oławie jest on bardzo silny, istnieje od 2002 roku, ma najwięcej radnych w oławskiej Radzie Miejskiej, a burmistrz z BBS i jego lider – Franciszek Październik jest burmistrzem Oławy już trzecią kadencję. Do BBS w Oławie przed ostatnimi wyborami samorządowymi 2010 roku dołączyło kilku wcześniejszych radnych SLD, ale już i przed tym w BBS nie brakowało i nie brakuje byłych członków PZPR, ludzi którzy w czasach komuny chodzili w pierwszym szeregu na pochodzie pierwszomajowym, donosili na ludzi którzy posyłali swoje dzieci do Komunii, jest tam były milicjant, o którym mówi się że w latach 80-tych prześladował czasem i solidarnościowców, lekarz który w stanie wojennym wydał sanitariuszy, protestujących przeciw PRL-owskiemu reżimowi oraz człowiek który oficjalnie przyznał się do współpracy ze służbami PRL. Na BBS często dużo osób mówi ,,bezpartyjni komuniści” lub ,,bezpartyjne komuchy”. Sam burmistrz Oławy z BBS już w czasach PRL, w latach 80-tych pełnił funkcję vice naczelnika miasta Oława, choć on akurat do PZPR nie należał. I choć BBS ma w powiecie tylko dwóch radnych (w mieście Oława są siłą dominującą), to są języczkiem u wagi.
Abstrahując od tych informacji, warto dodać że obecna koalicja jest na rękę rządzącym poszczególnymi samorządami w naszym powiecie. Miastem Oława rządzi osoba z BBS, burmistrzem naszego miasta i gminy Kazimierz Putyra z WS 2010, a wójtem gminy Domaniów została Dorota Swadek-Schneider także z WS 2010 (kandydatka PSL na posła w ostatnich wyborach).
Radnymi powiatowymi z naszej gminy są m.in.: Marek Szponar i Marzena Szostak z PO, Tomasz Kołodziej, Lesław Danilewicz i Bożena Worek z WS 2010 oraz Łukasz Dudkowski z PiS.
Dodam, że praktycznie liderem współrządzącego Powiatem PiS w naszej gminie jest Łukasz Dudkowski, SLD-Stanisław Grzesik, WS 2010 – Kazimierz Putyra, a BBS – Krzysztof Konopka.
Jak oceniacie obecny Zarząd Powiatu? Tak bardzo narzekano na okres starostowania Szponara, a jak Wam się podoba obecna sytuacja w starostwie? Ciekawe, jak obecna egzotyczna koalicja wypadnie w inwestycjach, np. drogowych?