Dodaj do ulubionych

Ukraińcy w naszym mieście.

10.08.15, 20:39
W ostatnim czasie przybyło u nas Ukraińców. Które zakłady ich zatrudniają i na jakich umowach? Sezonowo czy na stałe? Czy zakłady pracy zapewniają im mieszkania? I czy to prawda, że zamiast dać podwyżki wieloletnim pracownikom, zwalniają naszych a zatrudniają obcych za minimalną? Pewnie tak, skoro opłaca im się zatrudnić nawet dodatkowa osobę tzw. "koordynatora" jelcz-laskowice.lento.pl/koordynator-ds-rekrutacji-jezyk-rosyjski,3170174.html
Ciekawe, czemu lokalne zakłady nie wymagają od Ukraińców znajomości języka polskiego lub angielskiego, tak jak od Polaków?
Obserwuj wątek
  • 2uboot2 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 11.08.15, 04:49
   Zwłaszcza, że nie są obywatelami UE. Z drugiej strony na ich miejscu też bym migrował i zarobkował, niż żył w ruinach czy zważywszy na młody wiek, poddał się mobilizacji i tłukł się w Donbasie z przebranym za rebelianta - specnazowcem.
  • pstrag1 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 11.08.15, 19:09
   Dlaczego przeszkadzają Tobie Ukraińcy?Nie wiesz co się u nich dzieje?Jeśli przyjechali tu za lepszym życiem i pracują to tylko dobrze o nich świadczy. Czy już nie pamiętasz ilu naszych rodaków wyjechało z Polski.Prawie z każdej polskiej rodziny ktoś do tej pory przebywa w innym kraju,jeśliby w tamtych państwach ludzie myśleli podobnie do Ciebie to pewnie do dziś mielibyśmy tak jak mają Ukraińcy w swoim
   kraju.Bądźmy więc solidarni z tymi którym jest gorzej od nas. Ja w naszym mieście biedy nie widzę,jeśli ktoś tylko chce to pracę ma.
   • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 11.08.15, 20:03
    Nie rozumiesz, o co chodzi i nie czytasz ze zrozumieniem. Nie chodzi o to, że jest bieda czy brakuje pracy dla Polaków, bo tak rzeczywiście nie jest. Chodzi o to, że przez Ukraińców Polacy nie mają lub za chwilę nie będą mieć GODNEJ pracy i GODNYCH zarobków, bo zamiast dać podwyżki naszym, pracodawcy wolą ściągnąć obcych. I nie porównuj sytuacji z Ukraińcami do wyjazdów Polaków do innych krajów. Polacy wyjeżdżając nie zabrali pracy np. Anglikom czy Niemcom, bo zostali zatrudnieni w takich sektorach i do takich prac, gdzie tamci nie chcieli pracować, typu zmywak, czy opieka nad staruszkami. I na tym polega różnica, bo u nas Ukraińcy nie wykonują prac takich, których my nie chcieliśmy, tylko pracują z nami/obok nas na produkcji, a że są tańsi, to za chwilę nas wygryzą. I nie będzie to ich wina, tylko skąpych, cwanych i chytrych, cebulakowatych pracodawców-Polaków, którzy będą woleli zatrudnić tańszego Ukraińca do TAKIEJ SAMEJ roboty niż Polaka. Gdyby przyjechali wykonywać takie prace, których Polacy nie chcą (analogicznie jak to ma miejsce na Zachodzie), to nikt by nie miał pretensji. Na Zachodzie Anglik czy Niemiec zatrudni Polaka dopiero wtedy, gdy na to miejsce nie znajdzie rodaka, a u nas tak nigdy nie będzie, bo Polak Polakowi wilkiem, a teraz jeszcze pod przykrywką "solidarności" z Ukrainą znajduje usprawiedliwienie dla swojej pazerności. Już ponad 1 mln Ukraińców jest w Polsce, ale lepiej niech sobie zrywają wiśnie czy niańczą dzieci za zbyt niskie dla Polaków stawki. Jak im pozwolimy na więcej, to nas potraktują jak za Bandery, taka ich mentalność.
    • niko-65 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 11.08.15, 20:47
     Bardzo istotny temat poruszyłeś. Powiem Ci dlaczego taki e firmy jak np. Hert czy Elika zatrudniają Ukraińców. Ludzi ci mają stawki zbliżone do Polaków ale pracodawca nie płaci odciążeń związanych z ZUS-em. Dodatkowo pracują po kilkanaście godzin dziennie często w soboty i niedziele. Nie trzeba im płacić nadgodzin i są w pełni dyspozycyjni. Tym sposobem pensje w tych firmach nigdy nie będą rosły a jedna trzecia będzie tam pracować jako pracownicy firm zewnętrznych i to często na umowach śmieciowych.
     Osobiści nic nie mam do Ukraińców. Jeżeli mamy uchylić trochę drzwi dla imigrantów to właśnie z tego kierunku a nie tych z północnej Afryki
     • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 11.08.15, 21:15
      Z moich osobistych obserwacji wynika, że ci Ukraińcy, którzy przyjechali do naszego miasta, nie potrafią się kulturalnie zachować. Widuję ich w weekendy na chodniku prowadzącym nad staw, ci młodsi idą całą szerokością chodnika i nie ruszą się, aby kobieta prowadząca wózek mogła ich ominąć. A ci starsi, bezzębni i przepici, siedzą rozwaleni na ławeczkach przy tym chodniku, rozmawiają na cały regulator i kopcą śmierdzące papierosy bez filtra i nawet nie ściszą głosu, jak się koło nich przechodzi. Jednym słowem, szybko się zaaklimatyzowali, czują się jak u siebie uncertain
    • pstrag1 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 12.08.15, 17:47
     Bardzo dobrze zrozumiałam o co Tobie chodzi,wydaje mi się jednak że to Ty sam szukasz usprawiedliwienia tego, że nie potrafisz wynegocjować z pracodawcą satysfakcjonującej Cię płacy. Jeśli zatem uważasz,że nie otrzymujesz płacy adekwatnej do swojego zaangażowania i umiejętności to po prostu podziękuj takiemu pracodawcy .Co do tego jaką pracę mają wykonywać Ukraińcy i za jaką płacę na szczęście nie decydujesz Ty lecz Ci którzy ich zatrudniają.Dlaczego piszę że na szczęście bo po Twoich wpisach coś mi się wydaje, iż zamarzyły się Tobie czasy niewolnictwa, co prawda według Ciebie za niewolnika mieliby robić Ukraińcy jednak według mnie to co proponujesz to forma niewolnictwa.
     • djmixer1 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 12.08.15, 18:11
      W Polsce oficjalna propaganda przedstawia sytuację na Ukrainie nieobiektywnie. Hunta obaliła tam prawowity rząd. Popierane przez imperialistyczne kraje głownie USA i ich wasali marionetki rujnują kraj.
      A Ukraińcy nie chcąc żyć w biedzie szukają szczęścia na zachodzie lub wschodzie.
      • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 12.08.15, 21:19
       To bardzo dziwne, ze na terenach zawłaszczonych przez ruskich jakoś ten "prawowity rząd" tam nie wraca. I nikt się o niego nie upomina. "Prawowity rząd" za którym jakoś nikt nie tęskni?
     • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 12.08.15, 20:17
      Nie chodzi o mnie, bo ja pracę i satysfakcjonujące zarobki mam (nie w tym mieście). Ale znam tu ludzi z okolicznych zakładów i najpierw byli zatrudniani normalnie, a teraz przez pośrednika (aby w razie czego łatwiej było się ich pozbyć), więc jak zaczną cokolwiek negocjować to pracodawca im podziękuje i weźmie Ukraińca. A podwyżek nie dostają od lat, i nawet negocjacje ze związkami nie pomogły, bo najpierw kryzys, a teraz Ukraińcy. To ty nie znasz realiów, jakie "nie potrafisz wynegocjować"??? A może tak w druga stronę, pracodawca nie mógłby sam z siebie dać podwyżki, tylko szuka tańszej siły roboczej??? PS. Jakie niby niewolnictwo ja proponuję? Zacytuj, bo nie widzę???To raczej pracodawcy zrobili sobie niewolników z Polaków (dając pół pensji pod stołem, okradają ludzi z emerytur i państwo z podatków), a teraz jeszcze z Ukraińców. A może ty jesteś pazernym pracodawcą z Herta czy Elicy?
      • subik Re: Ukraińcy w naszym mieście. 12.08.15, 21:28
       brawo ja: ma racje zachod ma minimalne wynagrodzenie gdzie mozna swobodnie przezyc a u nas nie dosc ze krytycznie to jeszcze ktos ze wschodu sie wpieprzy . Beda godne zarobki lub polikwidowane podatki to wtedy nie bedzie mi to przeszkadzalo!
       • norbert1253 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 13.08.15, 23:08
        Nie licz na to, że jak spadną podatki to wzrosną wynagrodzenia w tych zakładach. Po to są sprowadzani Ukraińcy żeby płace nie wzrosły. Z informacji, do których dotarłem to Hert jest mistrzem w "optymalizacji wydatków płacowych" . Dla przykładu kierowcy pracują przez sześć dni w tygodniu plus nadgodziny co daje miesięcznie blisko 300 godzin. Co ciekawe w jednej firmie zatrudnieni są na najniższej krajowej a za nadgodziny mają podpisaną umowę zlecenie z inną firmą. Jak przeliczy się miesięczne wynagrodzenie z tych dwóch umów przez ilość przepracowanych godzin to prawie wychodzi najniższe wynagrodzenie miesięczne. W normalnym kraju takie kombinacje by nie przeszły ale w Polsce chyba tkwimy jeszcze w XIX wieku w tym względzie.
        • makler4 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 14.08.15, 21:45
         Są też Ukrainki : ). Zgrabne i ładne kobiety.
         • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 14.08.15, 22:23
          zaleciało mi twoim odchodzącym w zapomnienie guru - Wojewódzkim
  • buciar Re: Ukraińcy w naszym mieście. 16.08.15, 00:37
   Tak na marginesie.
   Skoro ukraińcy,robią bydło [opis "brawo" z ławeczkami] ,dlaczego nie nazywać tego po imieniu.?
   Nas Polaków nie oszczędza się na Wyspach,Holandi czy innej Germanii.Bawimy się w OBIEKTYWIZM,[zawsze jakoś z lewacka mi to brzmi],który zazwyczaj mocno kopie nas z rykoszetem potem po odbytach.
  • doa_zyczliwy Re: Ukraińcy w naszym mieście. 18.08.15, 13:42
   Nie mam nic przeciwko cudzoziemskim pracownikom, ale mam zastrzeżenia co do firm, które takich zatrudniają. Gmina w trosce o mieszkańców i miejsca pracy udzielała/udziela ulg podatkowych i inwestycyjnych, oddaje na preferencyjnych warunkach grunty przemysłowe, a szanowne firmy w pogoni za zyskami usiłują pozyskać tańszych pracowników.
   Gmina powinna zrewidować swoje stanowisko wobec niektórych zakładów. Kto zatrudnia cudzoziemców traci przywileje, zwraca lokalne benefity i paszoł won. Trzeba to zrobić natychmiast zanim problem przybierze masowe rozmiary.
   Nie wracajmy do czasów bezrobocia w Jelczu-Laskowicach i nie fundujmy sobie tutaj konfliktu polsko-ukraińskiego.
   • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 18.08.15, 17:10
    Doa_życzliwy, dokładnie tak samo uważam, strefa powstała na preferencyjnych warunkach udzielonych zakładom przez gminę, a gmina dysponuje podatkami naszymi-Polaków, a nie Ukraińców. Bo jak pracodawcy ściągną więcej Ukraińców to za chwilę będzie takie bezrobocie jak 10 lat temu, przed powstaniem strefy.
    • 2uboot2 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 18.08.15, 19:46
     A w ogóle na jakich wizach tutaj przybyli skoro nie są obywatelami UE? Czy to nie jest temat dla Straży Granicznej?
   • mieszkajacywpl Re: Ukraińcy w naszym mieście. 25.08.15, 08:27
    Cenne spostrzeżenie..
    • doa_zyczliwy Re: Ukraińcy w naszym mieście. 25.08.15, 13:45
     Kolejne zakłady zgłaszają zapotrzebowania na pracowników z Ukrainy. 60-80 osób jednorazowo. Jestem zdumiony postawą ludzi, których taki niekorzystny trend bezpośrednio dotyczy. Są ślepi i głusi, podniecają się polityką krajową i nie zauważają, że ktoś da im szpica za bramę.
     Chciałem poznać zdanie radnych na ten temat, oczywiście jest tak jak myślałem. Są po wyborach i zajmują się wyłącznie sobą, oraz biciem piany.
     Pewnie zaraz kilku mądrali napisze, że się czepiam, bredzę, nie mam racji, ale 60 etatów oddanych obcym tylko w jednym zakładzie, to tyleż bezrobotnych miejscowych. Nie dlatego, że nie nie chcą pracować, bo są gotowi za najniższą krajową, ale dlatego, że ktoś szuka niewolników.
     • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 25.08.15, 14:48
      Mylisz się. 60 miejsc pracy to czasem o wiele więcej bezrobotnych. To tylko czubek piramidy. Ale tak działa kapitał. I na warunkach na jakie sami wyraziliśmy zgodę.
      • ka-tar Re: Ukraińcy w naszym mieście. 25.08.15, 22:43

       Witam. W Autolivie od miesiaca szukają ludzi, którzy umieja język ukraiński. Ktorzy beda tlumaczyc Ukraincom co maja robic ....przez posrednika zostana zatrudnieni na umowe zlecenie.... poprostu żal , pewnie za minimalną, zaklad stoi w PL a pracowac beda obcokrajowcy, dobre
       • 2uboot2 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 26.08.15, 18:41
        Jeśli jest podpięty pod strefę, to w grę wchodzą zwolnienia podatkowe, to już byłby w ogóle skandal.. Znam dwa przypadki, gdzie nie przyjęto osoby miejscowe, aplikujące na stanowiska. Priorytetem widać tania siła z poza Unii.
        • doa_zyczliwy Re: Ukraińcy w naszym mieście. 26.08.15, 20:47
         Przykre. Dzisiaj przed Biedronką spotkałem młodego człowieka w czarnej koszulce z podobizną jakiegoś łysola i napisem Stepan Bandera - My Hero. Nie wytrzymałem, spytałem czy wie jak to Polacy odbierają i się dowiedziałem. Gdzie mam sobie pójść, kim była moja matka i co mi zrobi jak się nie zamknę.
         • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 26.08.15, 20:53
          No to pięknie, skoro Bandera jest dla nich autorytetem... Daliśmy im palec, wezmą całą rękę. Zagnieżdżą się u nas na dobre, rozmnożą i za parę lat czeka nas powtórka z Wołynia...
          • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 26.08.15, 21:36
           Jest u nas gościem. Jak gość zachowuje się nieodpowiednio i obraza gospodarzy, to powinien wyjść. Oczywiście nie rzutuje to na ogół.
         • przebudzonyx Re: Ukraińcy w naszym mieście. 27.08.15, 00:37
          Dziwi mnie to, że inni Polacy w pobliżu nie zareagowali - chyba już tak mają wszystko w d... że dadzą sobie na głowę wejść ...

          Ciekawe co by się działo gdyby w Izraelu wyszedł w koszulce Adolf Hitler - My Hero ?
          • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 29.08.15, 21:02
           zdziwiłbyś się, ale w Izraelu działają partie neonazistowskie i antysemickie - bojówki zasilają rosyjscy Żydzi
           www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/234780,1,nazisci-w-izraelu.read
           • przebudzonyx Re: Ukraińcy w naszym mieście. 11.09.15, 01:06
            Jednak reagują na to konkretnie:

            "Fotografia tatuażu Władymira pojawiła się w prasie i wywołała ogólne oburzenie. Sąsiedzi z miasteczka zerwali z Tronorockimi znajomość. Również w nowym miejscu zamieszkania przybysze nie zaznali spokoju. Ludzie stronili od nich, nazywali nazistami. Bardziej krewcy domagali się wydalenia z osiedla. "
         • realdisorder Re: Ukraińcy w naszym mieście. 29.08.15, 20:05
          Następnym razem zrób zdjęcie,żeby był dowód i wiadomo było z kim się umówić na dyskusję o historii.
          • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 29.08.15, 21:03
           panel dyskusyjny z opcją sztachety?
  • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 18.08.15, 21:28
   "W Polsce funkcjonował i do tej pory funkcjonuje model uzupełniającego zatrudnienia obcokrajowców, który ma chronić nasz rynek przed zalaniem go zagranicznymi pracownikami. System taki sprowadza się między innymi do obowiązku przeprowadzania postępowania sprawdzającego, czy dany wakat cieszy się zainteresowaniem polskich pracowników. Postępowanie to bywa nazywane „testem rynku pracy„. Pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca musi zamieścić ofertę pracy we właściwym miejscowo Powiatowym Urząd Pracy. Jeśli z powodu braku zainteresowania tą ofertą w terminie 14 dni nie uda się zorganizować rekrutacji na to stanowisko albo jeśli pomimo zorganizowania rekrutacji w ciągu 21 dni nie uda się wyłonić kandydata, starosta wydaje pracodawcy zaświadczenie o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy. Wtedy dopiero stanowisko to może zostać powierzone cudzoziemcowi, ponieważ bez zaświadczenia wydanego przez Starostę, Wojewoda nie wyda zezwolenia na pracę.

   Oczywiście mocno sformalizowane postępowanie o wydanie zezwolenia na pracę nie sprzyjało zatrudnianiu cudzoziemców. Od pewnego czasu w przepisach prawa uczyniony został wyłom od zasady uzupełniającego zatrudnienia, mający stanowić odpowiedź na problem słabego zainteresowania emigracją zarobkową do naszego kraju. Wyjątek ten dotyczy pracowników zza naszej wschodniej granicy, obywateli:

   Ukrainy;
   Republiki Armenii;
   Republiki Białoruś;
   Republiki Gruzji;
   Republiki Mołdowy;
   Federacji Rosyjskiej.

   Jeśli dopełnisz odpowiednich formalności w przypadku obywateli tych państw zezwolenie na pracę nie jest wymagane. Nie obowiązuje więc wymóg przeprowadzania testu rynku pracy. Pracodawca zainteresowany zatrudnieniem np. Ukraińca rejestruje w Powiatowym Urzędzie Pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi pracy. Oświadczenie należy koniecznie zarejestrować przed powierzeniem pracy obcokrajowcowi, a umowa musi zostać zawarta w formie pisemnej. W innym przypadku dojdzie do sytuacji nielegalnego powierzenia pracy cudzoziemcowi, co może nieść ze sobą bolesne konsekwencje.
   Oświadczenie rejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy musi spełniać pewne wymogi:

   określać nazwę zawodu, w jakim pracę wykonywać będzie cudzoziemiec;
   określać miejsce wykonywania pracy;
   określać datę rozpoczęcia oraz okres wykonywania pracy;
   określać rodzaj umowy zawartej z cudzoziemcem;
   określać wynagrodzenie brutto;
   zawierać oświadczenie o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy złożone przez podmiot powierzający pracę;
   zawierać oświadczenie o zapoznaniu się z przepisami związanymi z pobytem i zatrudnieniem cudzoziemców złożone przez podmiot powierzający pracę.

   Po dopełnieniu tego obowiązku można zatrudnić obywatela jednego z wymienionych państw. Może on wykonywać pracę na terytorium Polski przez okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Okres 6 miesięcy pracy w ciągu kolejnych 12 miesięcy można przerywać, co daje pracodawcy sporą elastyczność. Jeśli okaże się, że zapotrzebowanie na danego pracownika jest większe, istnieje możliwość wystąpienia o wydanie zezwolenia na pracę. Po wejściu w życie nowej ustawy można to zrobić na dwa sposoby, wnioskując o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na podstawie przepisów ustawy o cudzoziemcach lub o wydanie zezwolenia na pracę na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy".
   • doa_zyczliwy Re: Ukraińcy w naszym mieście. 18.08.15, 22:20
    Nie wróży to niczego dobrego. Tzw "strefa" jest największym pracodawcą, została stworzona w oparciu o znaczne ulgi i przywileje. Wszyscy podatnicy lokalni pośrednio ponieśli koszty, tysiące ludzi zbudowało pozycję tych firm. Teraz odwracają się do mieszkańców i swoich pracowników plecami. W momencie kiedy Polacy zaczną tracić pracę na rzecz cudzoziemców, a te niewielkie pensje spadać dojdzie do konfliktu. Nie trzeba być prorokiem żeby przewidzieć kogo uznają winnymi.
    Władza śpi, nie widzi co się rodzi, a ma pełne prawo przypomnieć na jakich warunkach firmy powstały i jakie były założenia. Zwłaszcza, że obecny burmistrz postrzegany jest jako ojciec przedsięwzięcia.
    • norbert1253 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 18.08.15, 22:45
     Cofamy się do XIX wieku. Jak nie chcesz pracować za najniższą krajową to na twoje miejsce czekają obcokrajowcy. Będą pracować za te stawki i to po kilkanaście godzin dżinnie bez prawa do urlopu.
   • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 19.08.15, 21:18
    masz pretensje do ludzi, którzy korzystają z możliwości, czy do prawa?
    bo jak do prawa, to z pewnego punktu widzenia, słusznie
    nie możesz winić ludzi za wykorzystanie możliwości, jakie im się daje
  • playolawa Re: Ukraińcy w naszym mieście. 27.08.15, 01:57
   Jak czytam w powiatowej, wasz burmistrz przyjął gości z Ukrainy, Wasze miasto pomaga w tworzeniu struktur OSP na Ukrainie. Firmy ze strefy zatrudniają / poszukują pracowników z Ukrainy. Wszystko to zmierza w złym kierunku, władza wchodzi w dup... Ukraińcom aż miło. W Oławie też jest ich co raz więcej. Zabierają pracę Polakom i mało tego, zaniżają nasze zarobki. Pracuję w jelczańskiej strefie, rozmawiam z ludźmi i wszyscy są oburzeni faktem zatrudniania Ukraińców. Dobrze ktoś tu pisze, strefa powstała by zmniejszyć bezrobocie Polaków, firmy otrzymują ulgi kosztem nas wszystkich. I teraz te firmy zamiast zatrudniać Polaków, ściągają Ukraińców? My , jako mieszkańcy, pracownicy strefy, powinniśmy się skrzyknąć i wystosować odpowiednie pismo do władz Jelcza-Laskowic i Oławy!
  • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 04.09.15, 13:13
   Co niektórzy starsi mieszkańcy JL na okoliczności pojawienia się u nas Ukraińców postanowili dorobić. Przypomnieli sobie ruskij jazyk i wystosowali ogłoszenia o krasiwych kamnatach i kwartirach na wynajem. Koślawe bukwy pisane niemłodą ręką na kartkach z pożółkłych zeszytów makulaturowych pojawiły się kilka dni temu na słupach ogłoszeniowych. O tempora, o mores! Ci, którzy wiekowo są bliżsi wydarzeniom z Wołynia niż młodzi pracujący na strefie, chcą się dorobić na banderowcach i przyczynić się do ich zagnieżdżenia tutaj. No cóż, pieniądze nie śmierdzą, najwyżej zapłacą nimi podatki tongue_out
   • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 04.09.15, 15:54
    Możesz mi odpowiedzieć, gdzie wyprodukowano podzespoły komputera, z którego korzystasz, Panie Moralisto? Czy kraj ów respektuje prawa człowieka?
    • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 04.09.15, 19:21
     W zasadzie nie wiem, czy to do mnie było to pytanie, bo nie przypominam sobie, abym zmieniła płeć. Tam, skąd pochodzi mój komputer, dbają o swój rynek pracy, nie srają we własne gniazdo i zatrudniają rodaków a nie obcych. Obcy nie mają tam czego szukać, chyba, że turystycznie.
     • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 04.09.15, 21:40
      wszystko się zgadza
      ja się tylko dziwię moralizowaniu o zarabianiu na cudzej krzywdzie
      przy okazji siedzenia przy kompie składanym rękami dzieci lub więźniów politycznych
      • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 04.09.15, 22:33
       Mnie natomiast dziwi Twoja nadmierna ekscytacja moimi postami, czyżby "uderz w stół, a nożyce się odezwą"? Nie śmiałabym odbierać Ci tytułu Pierwszego Moralizatora Forum, wyzywającego wszystkich swoich oponentów od nieudaczników (Twoje ulubione określenie) w każdym możliwym temacie. Bez Twojego umoralniania i wskazywania jedynie słusznej politycznej opcji (Ikonowicz byłby zadowolony, że nazwałeś jego siostrę histeryczką?) to forum straci swój niepowtarzalny charakter. Twoje posty dają mi tyle uciechy, że nawet dorzucę Ci gratis medal z ziemniaka. Zaiste, jesteś godnym następcą śp. moorelanda-mongrovii oraz schizofrenika Jasia R. znanego tu przed laty jako fiat stilo oraz tlk. Co więcej, mój komputer złożony rękami pokrzywdzonych przez los wskazuje, że jesteś nowym wcieleniem katki i czasoumilacza. Pozdrawiam , bez odbioru.
       • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 04.09.15, 22:58
        ciebie nie nazwałem
        jakoś nie widzę u ciebie pchania na piedestał partii kanapowych lub tworzenia z siebie sztucznej większości
        więc nie rób z siebie poszkodowanej
        na razie pani pouczająca sama uciekasz w jakieś dygresje osobiste
        • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 04.09.15, 23:35
         "ciebie nie nazwałem"
         Zaimki osobowe piszemy wielką literą. Trochę szacunku by się przydało.

         "Panie Moralisto" vs. "pani pouczająca"
         Przemawia przez Ciebie brak szacunku do kobiet.
         • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 00:32
          uciekasz w coraz to bardziej egzotyczne oskarżenia
          brak szacunku do kobiet wymyślony z pisania małą literą nie jest jeszcze ujęty w kodeksie karnym
          więcej fantazji
          • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 10:09
           To Ty musisz wykazać więcej fantazji, aby Twoje było na wierzchu. Ze mną nie pójdzie Ci tak łatwo. Mam dobrą pamięć, więc musisz wykazywać więcej konsekwencji w tym , co wypisujesz. W jednym wątku pozujesz na kulturalnego, wielbiciela poezji i amatora wydarzeń kulturalnych, w kolejnym zaprzeczasz samemu sobie i prezentujesz elementarny brak kultury, zwracając się do interlokutora (już nawet pomijając płeć) małą literą. I jeszcze się tłumaczysz, że nie ma tego w kodeksie karnym (to miało być błyskotliwe?). W kk tego nie ma, ale jest w savoir vivre, którego kulturalny człowiek na jakiego się kreujesz, powinien przestrzegać. Masz jakiś kompleks niższości, Twoim przełożonym jest kobieta albo żyjesz pod pantoflem?
           • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 15:02
            znów nudy
            jak masz jakiś problem personalny to rozwijaj sobie to w prywatnej korespondencji
            zapraszam
            nie kreuję się na nikogo: nie zauważyłaś jeszcze prześmiewczego tonu?
            jak mawiał Joker: why so serious?
            czy na końcu zwracając się do ciebie mam pisać: Jaśnie Panno Wielce Oświecona Hrabianko Contesso Delikatesso?
            Wymagasz wielkich liter tylko na początku wyrazu, czy mam z capslockiem?
            a może wytłuszczyć druk lub zmienić wielkość czcionki? kolor zwykły czarny, czy złoty?
            proszę o szybką odpowiedź, bo nie chcę cię tak urażać
   • norbert1253 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 04.09.15, 22:31
    Nie wiem dlaczego tak się ekscytujesz tymi Ukraińcami. Prawda jest taka, że jesteśmy zmuszeni ściągać do naszego pięknego kraju obcokrajowców, bo jest nas coraz mniej. Uważam, że obywatele naszego wschodniego sąsiada są dla nas najlepszym rozwiązaniem. Bliscy kulturowa, wyglądają tak jak my i łatwo się asymilują. Brońmy się przed napływem imigrantów z krajów gdzie koran reguluje wszystkie sfery życia.
    Brońmy się przed tym:
    www.youtube.com/watch?v=lFFxq2izkMU
    www.youtube.com/results?search_query=uchod%C5%BAcy+na+w%C4%99grzech
    • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 04.09.15, 22:43
     "jesteśmy zmuszeni ściągać do naszego pięknego kraju obcokrajowców"
     Nie jesteśmy do niczego zmuszeni w tej kwestii, dopóki jest wysokie bezrobocie wśród rodaków! uwierzyłeś w medialną papkę, która fundują Ci przedstawiciele "polskich" pracodawców (Lewiatany i inne) , lobbujący sprowadzanie taniej siły roboczej wyłącznie dla własnej korzyści.

     "jest nas coraz mniej"
     owszem, ale ściąganie UPAińców nie sprawi, że w cudowny sposób nas przybędzie

     "łatwo się asymilują"
     i równie łatwo odwracają ten proces, wyżynając sąsiadów w pień, co już pokazali.

     Inaczej będziesz śpiewał, jak tańszy banderowiec wygryzie Cię z roboty, co niebawem nastąpi.
     • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 04.09.15, 23:01
      jak koszty pracy nadal będą wysokie, to dalej tak będzie
      no ale państwo chcą mieć płace kapitalistyczne a sferę socjalną socjalistyczną
      czyli po staremu: każdemu według potrzeb
      niektórzy to z komuny nigdy nie wyszli
     • norbert1253 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 04.09.15, 23:40
      W naszej gminie nie ma problemu z bezrobociem i każdy kto che to bez problemu pracę znajdzie. Problem jest taki, że wielu wcale jej nie szuka lub ma przerośnięte ambicje. Wielu pracuje na czarno. Masz rację, że pracownicy z za wschodniej granicy są sprowadzani po to żeby płace utrzymać na niskim poziomie. Ważne żeby obcokrajowcy byli zatrudniani na takich samych zasadach jak Polacy. Takie same składki na ZUS, takie same podatki i prawo do urlopu. Pracodawcom nie może się opłacać bardziej zatrudniać Ukraińców niż Polaków.
      Co do wyżynania sąsiadów to chyba sam w to nie wierzysz. Minęło już ponad 70 lat od mordów UPA i ciągle musimy o tym pamiętać ale nie możemy tym żyć. Jeszcze raz twierdzę, że Ukraińcy są najlepszym imigrantami dla Polski.
      • 2uboot2 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 04:39
       Mam dwoje znajomych bez przerośniętych ambicji, którzy nie dostali pracy w danej firmie, bo pracodawca wolał skorzystać z desantu ukraińskiego, którego obywatele ani w UE nie są, ani nie są za nich odprowadzane składki analogiczne jak za polskiego pracownika. Minęło 70 lat i gadżetomania z podobiznami Bandery i obnoszenie się z symbolami upa, jak to ująłeś najlepszymi emigrantami dla Polski jest u nich najwyraźniej na topie.
       • norbert1253 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 08:47
        Ja osobiście nie znam nikogo kto szuka pracy i jej nie znalazł. Co Twoich znajomych to masz rację. Winą naszych rządzących jest to, że dopuszczają do sytuacji gdzie koszty pracy w przypadku cudzoziemców są niższe. Ten temat poruszałem we wcześniejszym poście. Co do Bandery to jaki naród tacy bohaterowie. Nie mili Armii Krajowej, Armii Andersa czy odrębnych formacji walczących u boku sowietów. Mieli OUN, UPA czy SS-Galizien i do tego się odwołują. Nas Polaków słusznie to oburza ale nie jest to dla nas zagrożeniem. Ukraińcy walczą teraz o utrzymanie swojej państwowości i tożsamości narodowej. Słabe państwo, słaby naród, który może być wchłonięty przez sąsiadów. Nie militarnie tylko ekonomicznie i kulturowo. Najlepszym przykładem dobrej asymilacji Ukraińców są przesiedleńcy z Akcji Wisła. Wiele rodzin mieszkało i mieszka w naszej okolicy. Ich potomkowie nie czują się już Łemkami i całkowicie się wtopili w nasze społeczeństwo.
        • doa_zyczliwy Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 13:29
         norbert1253 napisał:

         Najlepszym przykładem dobrej asymilacji Ukraińców są przesiedleńcy z Akcji
         > Wisła. Wiele rodzin mieszkało i mieszka w naszej okolicy. Ich potomkowie nie cz
         > ują się już Łemkami i całkowicie się wtopili w nasze społeczeństwo.

         A to ciekawostka. Na której wiosce? Przecież nie jest tajemnicą skąd przyjeżdżali ludzie do naszej gminy. Tiutków, Łoszniów, Trembowla, Krowinka, Województwo Wołyńskie itd. Wiadomo gdzie osiedlono banderowców, którzy przyjechali na papierach Polaków.
         O Łemkach z akcji Wisła pierwsze słyszę. Dwie -trzy rodziny mieszkały po wojnie w Dziuplinie, ale o ile się nie mylę przyjechały razem z innymi z Podhajec.
         Koniecznie podziel się wiedzą, bo tych faktów nie znam.
         • norbert1253 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 15:00
          Odsyłam do książki:
          "Rozsiedlenie ludności w ramach akcji "Wisła"
          Laskowice 6 rodzin
          Piekary 5 rodzin
          Kopalina 5 rodzin
          Chwałowice 4 rodziny
          Grędzina 4 rodziny
          Dziuplina 3 rodziny
          Brzezinki 13 rodzin
          Jelcz 5 rodzin
          Łęg 4 rodziny
          Ratowice 3 rodziny.
          To tak pokrótce i gro tych ludzi żyje wśród nas.
          • doa_zyczliwy Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 15:51
           Nadal uważasz, że to wiele.
           • norbert1253 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 16:44
            Coś koło 50 rodzi i to aż tak bardzo mało nie jest. Co ważne do dziś wszyscy się zasymilowali. Znam osobiści kilku potomków tych osób i z tego to co obserwuję wnuki tych przesiedleńców kompletnie nie identyfikują się z Łemkami. Mieszane małżeństwa i izolacja załatwiły wszystko. Dziś są Polakami. Kultura polska jest zdecydowanie silniejsza i bogatsza od ukraińskie i nie grozi nam zdominowanie przez tą drugą. Ekonomicznie, gospodarczo i militarnie też mamy przewagę więc Twoje obawy są chyba przesadzone.
            A tak na marginesie, wczoraj oglądałem mecz i oczy zaszły mi łzami jak widziałem naszą reprezentację śpiewającą hymn. Wszyscy z przejęciem śpiewali Mazurka Dąbrowskie. W niemieckiej reprezentacji większość nie otworzyło nawet ust podczas ich hymnu.
          • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 15:58
           Według wizji niektórych, te rodziny rozbudowują tu od ponad 70 struktury UPA w cierpliwym oczekiwaniu na nadejście większej ilości "chachłów". Na pewno gdzieś muszą trzymać sztachety i kosy z napisem "rezat Lachiw" przywiezione jeszcze sprzed 70 lat.
           Na zachodnim obrzeżu polskiego państwa czekają na powtórkę z rzezi wołyńskiej. I chcą stworzyć państwo ukraińskie na Dolnym Śląsku.
           Gratuluje wyobraźni.
           Czy ktoś ma teorię o tunelach wybudowanych przez banderowskich pogrobowców w celu rozpoczęcia antypolskiego powstania? Kto przebije?
    • buciar Re: Ukraińcy w naszym mieście. 06.09.15, 13:02
     Nie wiem dlaczego tak się ekscytujesz tymi Ukraińcami. Prawda jest taka, że jes
     > teśmy zmuszeni ściągać do naszego pięknego kraju obcokrajowców, bo jest nas cor
     > az mniej. Uważam, że obywatele naszego wschodniego sąsiada są dla nas najlepszy
     > m rozwiązaniem. Bliscy kulturowa, wyglądają tak jak my i łatwo się asymilują.
     > Brońmy się przed napływem imigrantów z krajów gdzie koran reguluje wszystkie s
     > fery życia.

     Przez kogo zmuszeni? To podstawowe pytanie.Bo jeśli masz na myśli sytuację demograficzną,to przecież Polacy z Donbasu,Kazachstanu i innych sowieckich rubieży, tylko czekają na przychylny gest ze strony naszego państwa.
     No chyba ,że chodzi o inne naciski.Nie zdziwiłbym się.
     • norbert1253 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 06.09.15, 14:24
      Tak ma oczywiście na myśli sytuację demograficzną. Co do Polaków z Donbasu czy Kazachstanu to nie ulega dyskusji, że ich przede wszystkim powinniśmy ściągnąć. Nie chciałbym jednak gasić Twojego entuzjazmu ale minęło wiele lat od ich deportacji w głąb ZSRR. Wiele lat izolacji, mieszane małżeństwa zrobiły swoje. Ich poczucie polskości też jest już średnie i będą potrzebować takiej samej asymilacji jak Ukraińcy.
      • buciar Re: Ukraińcy w naszym mieście. 06.09.15, 14:55
       Na próżno gasiłbyś we mnie te emocje.Gdy czytam ,że nasi niezasymilowani rodacy,to w zasadzie ten sam problem co Ukraińcy [w skrócie,ale przecież z Twojej wypowiedzi jednak wynika to jasno],o entuzjazmie ,mowy by nie może.
       Co do drugiej części wcześniejszej wypowiedzi,zgadzam się w pełni.
       • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 06.09.15, 15:19
        Sytuacja jest skomplikowana, ale narasta do okazji handlu wymiennego. My mamy urodzonych w Polsce, ale wciąż niezasymilowanych i pałających bezbrzeżną miłością do ruskiego systemu. Możemy wymienić ruskolubnych na polskich ziemiach na naszych na ziemiach ruskich. Tu się po prostu męczą. Ułatwmy im życie.
  • proszenieregulowacodbiornikow Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 00:19
   najlepiej mieć wszystko od razu
   ale nie ma tak dobrze
   właściwie, to dlaczego ja muszę tłumaczyć takie oczywistości?
   • brawo_ja Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 10:12
    Doprawdy niczego nie musisz tłumaczyć, nikt od Ciebie tego nie oczekuje. Jeżeli nie masz merytorycznych uwag w tym temacie, to nie bij piany. Mam wrażenie, że piszesz dla samego pisania, bo nic ono nie wnosi.
    PS. Komuna miała tą zaletę, że człowiek był Obywatelem, a nie zasobem ludzkim jak teraz...
    • norbert1253 Re: Ukraińcy w naszym mieście. 05.09.15, 11:32
     W komunie to nawet milicja była obywatelska.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka