Dodaj do ulubionych

Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglowego?

07.05.16, 23:43
W moim domu (zabudowa szeregowa) zakończył się gazowy sezon grzewczy. Mam dwóch sąsiadów, którzy nie lubią ciepła, a wiec zimą grzeją gazem na pół gwizdka. To najlepiej było widać w Święta Bożego Narodzenia (mieli gości, a więc grzali dobrze), kiedy zużycie gazu przez mój piec było naprawdę na niskim poziomie. Mój dom wybudowany w 1988 roku nie jest ocieplony wełną, ani broń boże styropianem (na innych osiedlach mieszkaniowych już pokazują się grzyby...), bo ma dość grube mury z ceramicznych pustaków. W miarę możliwości i umiejętności osobiście uszczelniłem niektóre mostki cieplne, chociaż pewne miejsca wymagałyby jeszcze interwencji. Ponadto okna i drzwi mam dobrze dopasowane i ocieplone. Mam nowy dwuobiegowy piec gazowy, który służy jako jednoobiegowy, o czym się dowiedziałem dopiero po jego montażu w październiku 2015 roku. Ten piec sam sobie pobiera tlen do spalania poprzez komin. Do ogrzewania wody wykorzystuję przepływowy piec gazowy, który znajduje się w kuchni. Także w kuchni mam piec gazowy do gotowania.
Ogrzewałem 120 m kwadratowych powierzchni mieszkalnej (ogólna temp. 18,5 stopni C regulowana czujnikiem w jednym pokoju i na grzejnikach w pozostałych pomieszczeniach) + pokój bardzo rzadko używany o powierzchni około 12 m kwadratowych (temperatura około 15 stopni C regulowania na grzejniku).
A teraz do rzeczy.
W okresie od 28.10.2015 roku do 27.04.2016 roku (sześć miesięcy) całkowite zużycie gazu (ogrzewanie + ciepła woda + gotowanie na kuchni gazowej) kosztowało mnie 2290 zł (800 zł + 960 zł + 530 zł), czyli średnio niespełna 385 zł miesięcznie. Gdy weźmie się pod uwagę, że za ciepłą wodę i gaz zużyty do gotowania posiłków na kuchni gazowej cały rok miesięcznie płacę około 100 zł, co należałoby odjąć, to faktyczny miesięczny koszt ogrzewania minionej zimy u mnie wyniósł 285 zł.
Wobec powyższego, jak to się ma do ogrzewania zwłaszcza węglowego. Proszę o opinie.
Obserwuj wątek
  • pawel958 Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 19.09.16, 14:24
   zgadzam się z tym, co powiedział machwiej. Sam tak zrobiłem. Nie mając dostępu do sieci zdecydowałem się na gaz płynny w zbiorniku i nie narzekam. Na początku trochę się obawiałem, ale teraz nie żałuję. Dostałem w dodatku rabat na instalację zbiornika i na pierwsze tankowanie więc koszty na początek nie były zbyt wysokie. Więcej szczegółów a propo zbiornika i gazu, z którego ja korzystam możesz znaleźć tutaj: www.baltykgaz.pl/zbiornik-na-gaz-plynny
   • rafalcichocki Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 30.12.16, 13:06
    pawel958 napisał(a):

    > zgadzam się z tym, co powiedział machwiej. Sam tak zrobiłem. Nie mając dostępu do sieci zdecydowałem się na gaz płynny w zbiorniku i nie narzekam. Na początku trochę się obawiałem, ale teraz nie żałuję. Dostałem w dodatku rabat na instalację zbiornika i na pierwsze tankowanie więc koszty na początek nie były zbyt wysokie. Więcej szczegółów a propo zbiornika i gazu, z którego ja korzystam możesz znaleźć tutaj: www.baltykgaz.pl/zbiornik-na-gaz-plynny

    Witam,

    W przypadku braku podłączenia budynku do sieci gazowej polecam wybór pompy ciepła, ponieważ jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie w porównaniu do kotła zasilanego gazem LPG.
    Wyboru najlepiej dokonać przed rozpoczęciem budowy, gdyż w przypadku pomp ciepła, istnieje możliwość zrezygnowania z budowy części kominów oraz wydzielonej kotłowni, co wpłynie na dodatkowe oszczędności.
    W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o pompach ciepła zachęcam do odwiedzenia strony internetowej: www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/gruntowe/supraeco-ste-1.html
    W razie pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers
  • uro.bor.os83 Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 10.01.17, 09:25
   Oczywiście, że jest tańsze. Od 2014 roku możemy cieszyć się zupełnie innym sposobem rozliczania zużycia gazu. Powoduje to, że sprzedawcy oferują niższe stawki za 1m3 niż jest to w Taryfie gazus.pl/poradnik/ile-kosztuje-m3-gazu.html. Na etapie wyboru dostawcy zawsze możesz skorzystać z porównywarki, tam znajdziesz wszystkie informacje na temat ofert oraz umowy. Poza tym ogrzewanie gazem jest bardziej komfortowe, a co najważniejsze nie zanieczyszcza środowiska.
   • properone Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 16.01.17, 16:22
    twierdzenie, że spalanie gazu nie zanieczyszcza środowiska zawsze mnie bawiło. a CO2? a tlenki siarki, azotu, węgla no i pył zawieszony i benzopiren o którym tak głośno w ostatnich dniach z powodu smogu? daleko tu do wszelakich odnawialnych źródeł energii z pompą ciepła na czele. co więcej rachunki są niższa niż w przyadku gazu
  • archemidas Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 22.01.17, 20:53
   W porównaniu z piecem węglowym, ogrzewanie gazowe ma wiele zalet na które należy zwrócić uwagę. Po pierwsze jest tańsze. Jasne - należy ponieść nakłady finansowe na sprzęt, między innymi kocioł gazowy. Warto rozejrzeć się w internecie gdzie tanio można dostać poszczególne elementy, ja ze swojej strony polece tę stronę www.saga.info.pl po drugie wygoda - wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę i kocioł będzie grzać na tyle aby podtrzymać temperaturę, co znacznie obniża koszta, nie trzeba pilnować jak węgla by dołożyć, trzymać ogień no i temat smogu o którym można by napisać wiele...
     • 5boleslaw Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglowego? 03.03.17, 11:01
      Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że ogrzewanie węglowe niesie ze sobą pewne zagrożenie czadem i pyłem (jako produkt spalania), wydobywającym się z paleniska. Co prawda kotłownia najczęściej znajduje się w oddzielnym niezamieszkałym pomieszczeniu i powinna mieć odpowiednie napowietrzanie, niemniej takie niebezpieczeństwo zawsze istnieje dla mieszkańców budynku.
      Gorzej jest w przypadku kominków, które znajdują się w mieszkaniu, bo te wspomniane mikroskopijne pyły, a także pewna ilość dymu ze spalania, przedostają się do mieszkania i według ostatnio przeczytanego w internecie fachowego opracowania powoduję, że mieszkańcy oddychają powietrzem bardzo zanieczyszczonym, odpowiadającym tzw. smogowi, kiedy ogłasza się komunikaty o nim.
      Ponadto w atmosferze otaczającej budynek, zarówno w przypadku palenia węglem, jak i korzystania z kominka, znajdują się szkodliwe produkty spalania, które wydobyły się przez komin i opadają. Wg tego opracowania, powstałe mikroskopijne pyły ze spalania drewna są szczególnie szkodliwe, gdyż nie tylko pozostają w płucach, ale także wchłaniane są do krwioobiegu.
      Ten temat dzisiaj jest na fali, ale niestety trudno jest mu się przebić do świadomości wielu osób, które samodzielnie ogrzewają swoje domy.
      • konsultant_viessmann Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 06.03.17, 19:30
       Otóż to!
       W przypadku pyłów najbardziej niebezpieczne są najmniejsze frakcje oznaczane jako PM2,5, które niedość że najszybciej są wchłaniane przez organizm to dodatkowo przenoszą WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne). Najczęściej wymienianym z nich jest benzo(a)piren, który udowodniono że jest wysoce kancerogenny. Niestety mimo to wciąż jego normy są wysoce przekraczane, a na tle Uni Europejskiej wyglądamy tragicznie LINK.
        • konsultant_viessmann Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 08.03.17, 09:05
         Tak zgodzę się, ale nie całkowicie. Taki zakaz będzie obowiązywał tylko dla Krakowa, natomiast w uchwale antysmogwej dla Małopolski wciąż jest możliwość zainstalowania kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji niegorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Z pewnością powinniśmy odczuć poprawę powietrza w ciągu najbliższych kilka lat.
   • ekspertgaspol Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 04.10.17, 11:03
    Dzień dobry,

    warto zastanowić się nad opcją dostawy gazu płynnego z rozliczeniem za zużycie gazu jedynie za zużyte paliwo. Zbiornik posiada licznik, z którego są przesyłane dane odnośnie zużycia bezpośrednio do dostawcy, na których podstawie wystawiana jest faktura. Dostawca informowany jest również o stanie napełnienia zbiornika i w razie potrzeby sam ustala datę dostawy paliwa.
    Zachęcam do zapoznania się z informacjami o ogrzewaniu domu gazem płynnym ze zbiornika dostępnych typach zbiorników LPG na stronie: www.gaspol.pl/dla-domu/instalacja-zbiornikowa-lpg. Dostępne są tam na niej również informacje związane z dzierżawą zbiornika i procesem inwestycyjnym w przypadku kompleksowej instalacji zbiornikowej LPG.

    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    Ekspert marki GASPOL SA
  • konsultant_viessmann Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 03.10.17, 10:51
   Co do tego węgla, to teraz trzeba być bardzo ostrożnym w inwestycji.... Do nowych domów, lub przy modernizacjach systemów grzewczych polecamy już rozwiązania bardziej ekologiczne i przyszłościowe. Kolejne województwa wprowadzają obostrzenia co do używania paliw stałych, ich jakości i sposobu spalania... Wprowadzane są zakazy spalania paliw stałych w kotłach... Realizując inwestycję zmiany systemu ogrzewania lub jego instalacji w nowym budynku należy wziąć pod uwagę również te kwestie.... No i również to, że spalanie węglem przy rosnących cenach surowca i koniecznością obsługi całego systemu przestaje być już tak atrakcyjne.
    • konsultant_viessmann Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 04.10.17, 20:48
     Są osoby, które rozpalanie w kotle i pilnowanie go traktują jako rozrywkę, jednak w dzisiejszych czasach, młodzi inwestorzy chcą komfortu, wolnego czasu, spędzanego w czystości, a nie w popiole, czy sadzy...
     Można oczywiście przedstawić argumenty, że nowoczesne kotły stałopalne mają podajniki i są w pewnym stopniu zautomatyzowane, ale nigdy nie będą tak wygodne jak pompy ciepła, czy kotły gazowe. W dzisiejszych czasach nie są też niezależne od dostaw energii elektrycznej. Dochodzi w tym temacie również konieczność magazynowania paliwa, czyli konieczność wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia....
   • erzecznikknauftherm Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 04.12.17, 15:17
    Przy montażu ogrzewania podłogowego należy natomiast zadbać o odpowiednią termoizolację, aby maksymalnie ograniczyć straty ciepła do gruntu. Warto, by styropian do takich zastosowań miał jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda i odpowiednią odporność na naprężenia ściskające, co najmniej 200 kPa. Polecamy nasze nowe, twarde płyty z wypustkami ułatwiającymi prowadzenie rur: www.knauf-industries.pl/products,product,188,knauf-therm-expert-floor-heating-eps-200--33.html
    • properone Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 06.12.17, 17:08
     Centralne ogrzewanie, to najczęściej stosowane systemy grzewcze w domu. Charakteryzuje się wysoką wydajnością grzewczą, cichą i wygodną pracą układu oraz komfortem montażu. Centralne ogrzewanie może być zasilane dowolnym źródłem ciepła, ale polecam instalację pompy ciepła, jako centralnej jednostki grzewczej.
   • jayna39 Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 24.01.18, 14:13
    Ja zdecydowanie wybieram ogrzewanie gazowe. Jeśli wybierzesz odpowiedni kocioł kondensacyjny, który będzie energooszczędny to z całą pewnością będziesz płacić mniej za ogrzewanie, niż w przypadku ogrzewania węglowego. Ja mam u siebie kocioł od www.dedietrich-kotly.pl/mcr3 i mam niskie rachunki, także polecam. Tym bardziej, że ich kotły ograniczają emisję CO2 do środowiska.
  • pupu16 Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 25.01.18, 05:53
   Jak zyje takich bzdur nie słyszałam. Ogrzewaniae gazowe jest b drogie, mnie kosztuje ok. 1000 zł na mc, przy czym mam zimno... stary dom ok. 130 m, nieocieplony...wiekszosc wypowiedzi tu to sam spam, zachecajacy do zakupu ogrzewania gazowego. Paliwa stałe to ok. 40 % taniej, myslcie ludzie, jakby gaz był tanszy, kto by sie meczył paliwami stałymi??
   Na innych stornach jest masa porównywarek cen:
   www.instalacjebudowlane.pl/3742-23-40-porownanie-kosztow-ogrzewania-roznymi-mediami.html
   • e-kt Re: Czy ogrzewanie gazowe jest tańsze od np.węglo 15.10.19, 09:49
    To prawda, pompa ciepła jest najtańszym sposobem na ogrzewanie budynku, w grę wchodzą tu tylko niewielkie koszty energii elektrycznej. Aby podnieść jej sprawność, najlepiej połączyć ją z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Pełną efektywność i oszczędność energii takiego systemu zapewni odpowiednio gruba warstwa termoizolacji podłogi ułożona tuż pod rurami grzewczymi. Najlepiej w takich zastosowaniach sprawdzą się płyty grafitowe, np. www.knauf-industries.pl/products,product,206,knauf-therm-expert-dachpodloga-eps-80--31.html

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka