Dodaj do ulubionych

Jak zminimalizować hałas z pompy ciepła?

27.06.18, 14:24
Witajcie!

Powietrzna pompa ciepła typu split składają się z dwóch jednostek. Wewnętrzna, instalowana w budynku charakteryzuje się dość cichą prącą - emituje zwykle tylko niewielki szum. Z tą jednostka z reguły nie ma problemów, ponieważ w razie potrzeby możemy wyciszyć pomieszczenie, w którym jest zainstalowana. Dość głośne, uciążliwe zwłaszcza nocą dźwięki, mogą natomiast emitować sprężarka i wentylator, zlokalizowane w jednostce zewnętrznej. Umieszczenie tych elementów poza budynkiem i z dala od okien naszych sypialni nie rozwiązuje problemu, jakim jest hałas z pompy ciepła, bo choć nie będzie on uciążliwy dla nas, może taki być dla naszych sąsiadów.

Jak głośna jest powietrzna pompa ciepła typu split?

Od września 2015 r. każda pompa ciepła opatrzona jest etykietą energetyczną, na której znaleźć można m.in. informację dotyczącą mocy akustycznej, czyli hałasu jaki generuje w miejscu montażu. Podana na etykiecie wartość dotyczy znamionowej mocy grzewczej urządzenia, która nie jest jego mocą maksymalną. Hałas z pompy ciepła pracującej z największą mocą może więc być większy od określonego na etykiecie. Takich sytuacji w skali roku będzie jednak niewiele. Mimo to, planując miejsce montażu pompy ciepła należałoby uwzględnić maksymalną moc urządzenia.

Nie zmienia to faktu, że w ofercie producentów znajdziemy pompy ciepła, których jednostka zewnętrzna pracuje dość cicho. Dla przykładu, na odległość 3 m od pompy ciepła Vitocal 200-S dochodzą dźwięki na poziomie 35 dB, które są praktycznie niesłyszalne. Ta powietrzna pompa ciepła typu split pozwala osiągnąć graniczny próg 40 dB (A) w odległości mniejszej niż 2 m. Nie będzie więc uciążliwa dla naszych sąsiadów, nawet jeśli ich dom znajduje się blisko granicy działki.

Czy można zminimalizować hałas z pompy ciepła? Przeczytaj nasz nowy wpis na blogu! TUTAJ
Obserwuj wątek
    • highit Re: Jak zminimalizować hałas z pompy ciepła? 27.06.18, 16:02
      A czy prosty, nawet najprostszym rozwiązaniem nie będzie wybór pomp wyciszonych? Cechują się one bardziej dostosowaną budową, któa ogranicza poziom wydobywających się hałasów. Poczytaj sobie o pompach wyciszonych na www.ponako.pl/pompy-wyciszone/. Znajomy poleciał mi to rozwiązanie i faktycznie działa tak jak powinno. Hałas wydobywających się dźwięków został zredukowany do minimum.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka