Dodaj do ulubionych

akcyza na ekogroszek

03.04.19, 11:06
Jakies ruchy pozorowane w akcyzie na wegiel slyszalem. Jak wprowadzone zmiany wplyna na cene wegla? Co z papierologią ktos kupowal ostatnio ekogroszek bez akcyzy? Duze utrudnienia? Bo jak zmiany to na pewno na gorsze
Obserwuj wątek
    • kroloft Re: akcyza na ekogroszek 03.04.19, 11:43
      Ostatnio kupiłem 200 kg węgla sztygar i też mnie zdziwiło ze teraz w formularzu muszę podawać numer i serie dowodu. Po co to komu. W sklepie otrzymałem zapewnienie ze strzegą danych jak źrenicy oka. No trudno zawsze to pare zotych mniej a ekogroszke fajna jakosc i nie spieka się
    • came0 Re: akcyza na ekogroszek 17.07.19, 21:28
      Wysokość akcyzy na węgiel się nie zmieniła, nadal jest to 37.47zł (brutto).
      Zmieniły się tylko przepisy dot. dokumentów: już na składnicy nie dostaniemy dowodu dostawy, tylko sprzedawca MUSI (! - tak wiem, to chore) wystawić nam fakturę*, a klient MUSI wypisać oświadczenie, że kupuje węgiel na własny użytek, a nie do dalszej odsprzedaży. I na tym oświadczeniu właśnie trzeba podać: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu i numer PESEL (sic!). To wszystko jest w ustawie o podatku akcyzowym, jakby ktoś miał pokusę poczytać. Tylko szukajcie tej ze zmianami od 2019, nie tej starej ;)
      *Faktury nie trzeba wystawiać, jeśli kupujesz mniej niż 200kg.

Interesuję się ochroną danych osobowych i z zainteresowaniem śledziłam losy tej ustawy. Wiem, że już (niestety) była p. Prezes UODO napisała do Ministra Energetyki jakoś w lutym tego roku list o treści (parafrazuję): "Oj,oj nieładnie. Nie za dużo tych danych chcecie? Nie daliście mi ostatecznej wersji ustawy do zaopiniowania, a macie taki obowiązek. Uważam, że samo imię, nazwisko i adres by wystarczyło." Na co Minister odpowiedział (znowu parafrazuję): "Tak, tak, niedobry ja. Oczywiście zmienimy przepis - KIEDYŚ błahahahahaha". No i tak sobie pogadali właśnie. A my nadal przekazujemy wszydtkie dane potrzebne do wzięcia kredytu przez internet przy każdym zakupie węgla. Brawo politycy.
    • olziik Re: akcyza na ekogroszek 25.04.20, 21:28
      no jest trochę dokumentów, ale teraz uprościli w związku z pandemią, domawialiśmy babci kilkanaście worków w Sobianek. Nie dość, że dobry opał to i tak wychodza klientom na przeciw

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka