Dodaj do ulubionych

Czym jest kamień kotłowy i jak sobie z nim radzić?

27.08.20, 15:21
Kamień kotłowy to twardy osad, powstający w wyniku termicznego rozkładu związków wapnia i magnezu zawartych w wodzie. Osadza się na ścianach rur ograniczając przepływ wody i pokrywa powierzchnie elementów grzejnych utrudniając im oddawanie ciepła. Ale to nie wszystko...

Gdzie powstaje kamień kotłowy?

Choć nazwa sugeruje, że powstaje on głównie w kotłach grzewczych, tak naprawdę kamień kotłowy może pojawiać się we wszystkich urządzeniach, w których podgrzewana jest woda. A ponieważ stężenie jonów wapnia i magnezu w twardej wodzie jest duże, problem kamienia kotłowego dotyczy przede wszystkim urządzeń mających kontakt właśnie z wodą twardą. W tym przypadku osady kamienne mogą tworzyć się już w momencie podgrzewania wody nawet do temperatury nieznacznie przekraczającej 40°C.

Dlaczego kamień kotłowy szkodzi?


Osady kamienne powstające w twardej wodzie z czasem narastają. Odkładając się na powierzchniach rur zmniejszają ich średnicę, a tym samy przepływ wody. Kamień kotłowy osadza się również na elementach grzejnych znajdujących się m.in. w kotłach, zasobnikach ciepłej wody użytkowej czy też w kuchennych czajnikach. Warstwa osadu kamiennego utrudnia oddawanie ciepła, a narastając powoduje, że powierzchnie grzejne przekazują ciepło w coraz mniejszym stopniu. Elementy podgrzewające wodę muszą więc pracować coraz dłużej, aby ogrzać ją do wymaganej temperatury, co wiąże się z większych zużyciem energii. Kamień kotłowy powoduje więc wzrost kosztów ogrzewania wody. Osady kamienne nie tylko utrudniają pracę kotłów, podgrzewaczy i innych domowych urządzeń ale również je niszczą. Obecność kamienia kotłowego może skutkować przegrzewaniem się elementów oddających ciepło, a także prowadzić do korozji lub uszkodzeń będących wynikiem naprężeń cieplnych. Urządzenia, którym zagraża kamień kotły są narażone na częstsze awarie i szybsze niszczenie. Skraca się ich żywotność.

Jak rozwiązań problem uciążliwych osadów kamiennych?

Dowiedz się więcej na naszym blogu firmowym TUTAJ
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka