Dodaj do ulubionych

Wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy

29.01.21, 16:24
Wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy niesie ze sobą szereg korzyści. Wymaga jednak przeprowadzenia kilku prac niezbędnych do uruchomienia nowego źródła ciepła. O czym powinniśmy wiedzieć, planując modernizację kotłowni?

Dlaczego warto wymienić kocioł?
Kocioł gazowy to bardzo dobre rozwiązania dla osób, które po uciążliwych doświadczeniach z ogrzewaniem węglowym szukają bezobsługowego źródła ciepła. Nowy kocioł na gaz nie tylko zwalnia z konieczności regularnego dokładania paliwa, ale poprawia też komfort cieplny w domu, chociażby poprzez możliwość regulacji pogodowej, czyli dostosowywania pracy urządzenia grzewczego do warunków panujących na zewnątrz.

Wymiana kotła węglowego na gazowy to również spory krok w stronę poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Gaz ziemny uważany jest za jedno z najczystszych paliw wykorzystywanych do ogrzewania budynków (emisja pyłów zawieszonych podczas pracy kotła gazowego jest kilkaset (!) razy niższa, niż emisja z kotłów węglowych).

Wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy pozwala również poprawić komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej w domu oraz obniżyć koszty jej ogrzewania. W domach ze starym kotłem węglowym za przygotowanie c.w.u. często odpowiada tzw. terma elektryczna. Nowy kocioł gazowy może bez przeszkód ogrzewać zarówno wodę w instalacji c.o. jak i c.w.u., co pozwala zrezygnować z kosztownego w eksploatacji podgrzewacza elektrycznego.

Na wymianę kotła węglowego na urządzenie gazowe można zyskać dofinansowanie, np. z Programu Czyste Powietrze. Udzielane jest ono w formie dotacji, a warunkiem jej uzyskania jest demontaż nieefektywnego pieca na paliwa stałe i zakup nowego ekologicznego źródła ciepła, spełniającego wymagania Programu.

Doprowadzenie gazu do domu - formalności
Z punktu widzenia kosztów eksploatacji kotła gazowego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest podłączenie domu do sieci gazowej. O tym, czy budynek może zostać do niej podłączony decydują: obecność takiej sieci w okolicy oraz możliwości techniczne przyłączenia do sieci gazowej. Aby je poznać należy złożyć wniosek o wydanie tzw. warunków przyłączeniowych w najbliższym zakładzie gazowym.

Po ich uzyskaniu warunków trzeba zlecić sporządzenie projektu wewnętrznej instalacji gazowej (obejmuje ona odcinek od kurka głównego znajdującego się w skrzynce gazowej do kotła). Należy też uzyskać pozwolenie na jej budowę, składając w urządzenie wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami. Nie musimy uzyskiwać odrębnego pozwolenia na budowę samej instalacji gazowej wewnętrznej, jeśli była ona przewidziana w projekcie budowlanym domu, na który uzyskaliśmy już pozwolenie.


Mając pozwolenie na budowę gazowej instalacji wewnętrznej można przystąpić do wykonaniem prac, które kończą się wpisem do dziennika budowy, próbą szczelności instalacji i zgłoszeniem zakończenia robót w odpowiednim inspektoracie nadzoru budowlanego. Następnie podpisuje się umowę kompleksową z zakładem gazowniczym na dostawę gazu i następuje montaż gazomierza.

Kotłownia dla kotła gazowego
Zazwyczaj nowy kocioł gazowy instalowany jest w pomieszczeniu, w którym znajdował się dotychczasowy piec na paliwo stałe. Nie jest to jednak jedyne wyjście, ponieważ nowoczesne kotły kondensacyjne mogą być instalowane również w innych pomieszczeniach niż kotłownia, nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, np. w kuchniach czy garderobach. Kubatura pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowany kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, czyli m.in. kocioł kondensacyjny nie może być mniejsza niż 6,5 m³. Pomieszczenie nie może być też niższe niż 2,2 m (lub 1,9 m, jeśli dom wybudowano przed 2002 r.).

Wybór kotła gazowego
Odpowiedni dobór kotła kondensacyjnego należy powierzyć fachowcom, którzy na podstawie uzyskanych informacji dobiorą urządzenie o właściwej mocy, najbardziej odpowiadające naszym potrzebom.

Bez wychodzenia z domu możemy też bezpłatnie skonsultować się ze specjalistą Viessmann – wystarczy, że skontaktujemy się z nim poprzez stronę internetową firmy. Pomoże on nie tylko w doborze odpowiedniego kotła gazowego, ale równie przygotuje niezobowiązującą, darmową wycenę nowego systemu grzewczego, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb budynku oraz inwestora.

Dowiedz się więcej!

- Komin na miarę potrzeb
- Wymiana kotła - prace instalacyjne

Cały artykuł przeczytaj tutaj: www.viessmann.pl/pl/blog/Wymiana-pieca-weglowego-na-kociol-gazowy.html
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka