Dodaj do ulubionych

8 mitów na temat pomp ciepła

26.02.21, 17:22
Pompy ciepła są coraz chętniej stosowane w budownictwie jednorodzinnym w naszym kraju. Mimo nieustannie rosnącego zainteresowania tymi urządzeniami grzewczymi, wciąż można usłyszeć wiele nieprawdziwych teorii na ich temat. Obalamy niektóre z nich.

1. Pompa ciepła to bardzo droga inwestycja
Koszt zakupu i montażu pompy ciepła wcale nie przewyższa kosztów związanych z inwestycją chociażby w kotłownię gazową. Biorąc pod uwagę pieniądze jakie należy przeznaczyć na projekt instalacji gazowej, wykonanie przyłącza, budowę komina oraz kotłowni (których pompa ciepła nie potrzebuje) oraz na zakup kotła kondensacyjnego, inwestycja w powietrzną pompę ciepła okazuje się znacznie tańszym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć również, że ceny pomp ciepła są coraz bardziej korzystne dla inwestorów, a możliwość skorzystania z dodatkowego wsparcia w formie dotacji na zakup i montaż urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii sprawia, że inwestycja w pompę ciepła nie jest takim obciążeniem dla domowego budżetu, jak by się mogło z pozoru wydawać.

2. Pompa ciepła hałasuje
Wszystkie pompy ciepła wprowadzane do sprzedaży muszą spełniać szereg wytycznych dotyczących maksymalnego dopuszczalnego poziomu hałasu. Pompy ciepła Viessmann konstruowane są w taki sposób, aby generowany przez nie hałas był jeszcze niższy niż zakładają normy. Obecnie produkowane urządzenia instalowane wewnątrz budynku generują hałas porównywalny, a nawet mniejszy od tego, jaki wytwarzają kotły gazowe czy lodówki.

Również jednostki zewnętrzne pomp ciepła typu split oraz urządzenia monoblokowe montowane na zewnętrza są ciche. Ich praca w przypadku urządzeń Vitocal jest praktycznie niesłyszalna, m.in. dzięki zoptymalizowanym akustycznie wentylatorom oraz inteligentnemu systemowi sterowania ich prędkością obrotową. Stosowana w nowoczesnych urządzeniach Viessmann technologia AAD (Advanced Acoustic Design) eliminuje szczególnie uciążliwe niskie szumy generowane podczas pracy pomp ciepła. Przykładowo, pompa ciepła typu split Vitocal 200-S spełniała wymagania dotyczące dopuszczalnego hałasu już w odległości 3 m od granic działki. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowana np. w budynkach w zabudowie szeregowej.

3. Powietrzna pompa ciepła nie wystarczy do ogrzewania domu
Nowoczesne pompy ciepła typu powietrze/woda mogą być z powodzeniem stosowane jako główne i jedyne źródło ciepła w budynku. Stwierdzenie, że taka pompa ciepła nie pracuje, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej 0°C jest kolejnym mitem! Powietrzne pompy ciepła pozyskują energię nawet z mroźnego powietrza i zmieniają ją w użyteczne ciepło do ogrzewania domu i wody użytkowej. Urządzenia Viessmann mogą pracować i ogrzewać budynek, gdy temperatura na zewnątrz sięga -20°C.

Jeśli pompa ciepła nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło budynku w wyjątkowo mroźne dni, wówczas okresowe wsparcie zapewni jej wbudowana grzałka elektryczna. Takich dni w sezonie grzewczym jest jednak bardzo niewiele lub nie występują wcale. Mimo to, nawet przy bardzo silnych mrozach pompa ciepła typu powietrze/woda będzie nadal ogrzewać pomieszczenia budynku.

4. Pompa ciepła nie może współpracować z grzejnikami
Pompy ciepła to urządzenia, które pracują najefektywniej z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się w domach, w których znajdują się grzejniki. Pompy ciepła pozwalają osiągać temperaturę zasilania nawet do 65°C, dzięki czemu mogą współpracować z grzejnikami niskotemperaturowymi. Należy jednak pamiętać, że sprawność tych urządzeń grzewczych będzie ogólnie ujmując wyższa, przy niższej temperaturze zasilania wewnętrznej instalacji (30–40°C).

Jakie są pozostała cztery mity? Sprawdź na naszym blogu firmowym: www.viessmann.pl/pl/blog/8-mitow-na-temat-pomp-ciepla.html
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka