Dodaj do ulubionych

Powiśle - czyli gdzie?

09.11.04, 21:25
W podtytule forum chciałam napisać Powiśle czyli od ... do - ale zaczęłam sie
zastanwiać. Wydaje mi się, że Powiśle zaczyna od Mariensztatu (a może to juz
Powiśle) a kończy przy Trasie Łazienkowskiej... Co sadzicie?

A tak w ogóle witam i zapraszam do dyskusji. Jesli forum nie wzbudzi
specjalnego zanteresowania to je zamknę, ale mam nadzieję, że bedzie inaczej.
Obserwuj wątek
    • blinski Re: Powiśle - czyli gdzie? 09.11.04, 22:01
      a agrykola to jest już dolny mokotów? ja zawsze też ją brałem za powiśle:) no i
      gdzieś przeczytałem, że moje dawne liceum im. sobieskiego leży na dolnym
      mokotowie, a też zawsze myślałem że na powiślu..
      a czy forum wzbudzi zainteresowanie? hm.. jeśli na forum 'śródmieście' pada
      kilka komentarzy na tydzień, to nie liczyłbym na sukces, choć jestem optymistą;)
      • szansonistka Re: Powiśle - czyli gdzie? 09.11.04, 23:42
        Agrykola... Nie nazwałabym tego rejonu Powiślem, ale Mokotowem też nie. Gdyby
        ktoś mnie zapytał - odpowiedziałabym zapewne w Śródmieściu :-)

A co do popularności forum. Nie liczę na cuda, ale wydaje mi się, że na Powiślu
        mieszka sporo ludzi przywiązanych do swojej okolicy - więc może... Śródmieście
        wydaje mi sie hasłem nie budzącym zbyt wielu emocji. Ludzie utożsamiają sie
        chyba z bliższa okolicą. Ja np. nigdy nie mówię - mieszkam w Śródmieściu.No i
        chyba na tle innych dzielnic (zwłaszcza dużych blokowisk) nie jest chyba
        rewelacyjnie z internetem. Pozdrawiam.
      • malevich Re: Powiśle - czyli gdzie? 10.11.04, 00:29
        Agrykola to jeszcze obszar dzielnicy Śródmieście, a historycznie biorąc Ujazdów.
        Zaczyna się przy Trasie Łazienkowskiej a kończy na Podchorążych. Tam zaczyna się
        dolny Mokotów (Sielce).

Fajny pomysł z forum. Pozdrawiam - bywalczyni Powiśla.
          • szansonistka Re: Powiśle - czyli gdzie? 10.11.04, 15:23
            Według mnie to jest Solec (Sniegockiej, Przemysłowa, Fabryczna). Czerniaków jest
            dalej, takie pomysły biora się z tego, że w czasie powstania był tu okręg
            Czerniaków. Prawdziwy Czerniaków jest dalej na południe. Ten rejon mozna raczej
            nazwać Powiślem czerniakowskim - taką nomenklaturę stosuje wielu varsavianistów.
            Przed wojną czasem ten rejon nazywano Czerniakowem - ale prawdziwy Czerniaków ma
            serce tam, gdzie fort, kościół Bernardynów itd. A forum nie założyłam po to by
            sie tu nawzajem obrażano. Ciekawe skad nagle teraz taki trend na prześciganie
            się w byciu prawdziwszym Warszawiakiem. Jakies to smutne.
            • szansonistka Re: Powiśle - czyli gdzie? 10.11.04, 15:29
              Polecam lekturę tego wątku - forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=437&w=17438447

Wszystko nie jest tak oczywiste jak sie wydaje. Np. większość mieszkańców Solca,
              mówi że mieszka na Powiślu. To forum założyłam dla mieszkańców Powiśla i Solca.
              Jesli istnieje taka potrzeba mogę tak nazwać forum "Powiśle i Solec".
              • antoni.goczal Re: Powiśle - czyli gdzie? 10.11.04, 21:05
                szansonistka napisała:

> Polecam lekturę tego wątku - forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=437&w=17438447
                >
                > Wszystko nie jest tak oczywiste jak sie wydaje. Np. większość mieszkańców
                Solca
                > ,
                > mówi że mieszka na Powiślu. To forum założyłam dla mieszkańców Powiśla i
                Solca.
                > Jesli istnieje taka potrzeba mogę tak nazwać forum "Powiśle i Solec".

Nie ja jestem winien tego, że w Warszawie jest już b. mało warszawiaków.
                • blinski Re: Powiśle - czyli gdzie? 10.11.04, 21:21
                  mnie za bardzo nie obchodzi, czy ktoś jest warszawiakiem z 2, 3 czy 6
                  pokolenia - a może z pierwszego, bo przyjechał tu rok temu. takie gadanie o
                  warszawiakach bardziej i mniej warszawskich przypomina mi lpr-owskie gadanie o
                  najbardziej polskich polakach i na pewno niczemu nie służy.
                  jeśli chodzi o mnie jestem warszawiakiem od 4 pokoleń, i od zawsze moja rodzina
                  mieszkała na powiślu bądż czerniakowie. dla mnie solec to część powiśla, a
                  czerniaków - dolnego mokotowa, tak wszyscy tutaj uważali od zawsze i nikomu do
                  głowy by nie przyszło twierdzić inaczej.
                  a agrykola - wychodzi na to - to po prostu agrykola:) z resztą o łazienkach też
                  wolałbym tak mówić - nie jako części danej dzielnicy, ale jako taką
                  małej 'dzielnicy' samej w sobie:)
                  • szansonistka Re: Powiśle - czyli gdzie? 10.11.04, 21:37
                    Mam podobne odczucia i mam nadzieję, że nie będziemy na tym forum zastanawiac
                    sie nad tym kto jest prawdziwym warszawiakiem, a kto nie - bo na to po prostu
                    szkoda czasu. Dla mnie podstawową kategoria jest to czy ktoś dba o swoją
                    okolicę, lubi ją,interesuje się jej historią. Ja mieszkam na Powiślu "właściwym"
                    i o rejonie bliskim parku Rydza-Śmigłego zawsze myślałam Solec. Później poznałam
                    trochę ludzi stamtąd mieszkających często tam od wielu lat i zauważyłam, że
                    mówią o swojej okolicy Powiśle. Solec to dla mnie przede wszystkim nazwa
                    historyczna, ale warto o niej pamietać. Czerniaków to zupełnie inna historia,
                    choć przed wojną i Powiśle i Czerniaków były uważane za równie szemrane okolice
                    ;-) Chociaż rejon od Śniegockiej i kolonia profesorska nie zaliczają sie chyba
                    do tej przedwojennej złej sławy, a właśnie okolice dzisiejszego BUWu. Pozdrawiam
                    :-)
                    • blinski Re: Powiśle - czyli gdzie? 10.11.04, 22:04
                      wiesz, ja mam przyjaciółkę i kumpla z powiśla 'właściwego' (tamka i
                      kruczkowskiego), i dla nich solec tak jak dla mnie zawsze był powiślem - o
                      nazwie solec nawet nie słyszeli, kiedyś sobie o takich pierdółkach przy piwku
                      gadaliśmy.
                      ja właśnie ze śniegockiej jestem, a dokładnie ze skrzyżowania z czerniakowską:).

• szansonistka Re: Powiśle - czyli gdzie? 10.11.04, 22:08
                        Ja z Dobrej :-) Pisząc "właściwego" - nie miałam oczywiście na myśli zadnego
                        poczucia wyższości. Dlatego chyba pozostaniemy przy nazwie "Powiśle". Miło
                        porozmawiać z sąsiadem, mam nadzieję, że znajdzie sie nas wiecej.
                        • blinski Re: Powiśle - czyli gdzie? 10.11.04, 22:16
                          :)
                          nie mam nic przeciwko nazwie 'właściwe' - właściwe, czyli to niekontrowersyjne,
                          o którym nikt nie śmie powiedzieć, że to nie powiśle:)
                          no ciekawe, może się kto zaplącze:) dałaś wątek reklamowy na 'warszawie'? nie
                          zwróciłem uwagi, znalazłem to forum przez 'śródmieście'.
                          • szansonistka Re: Powiśle - czyli gdzie? 10.11.04, 22:21
                            Dałam, ale tam jest tłoczno i wątek szybko spadł w dół. Może jutro go podniosę.
                            Chciałabym mieć taką sygnaturkę z linkiem, ale nie wiem jak to sie robi.
                            Poszukam na forum o forum, tam był kiedyś "przepis".
                  • terenia.nasweter Re: Powiśle - czyli gdzie? 11.11.04, 12:52
                    blinski napisał:

> mnie za bardzo nie obchodzi, czy ktoś jest warszawiakiem z 2, 3 czy 6
                    > pokolenia - a może z pierwszego, bo przyjechał tu rok temu. takie gadanie o
                    > warszawiakach bardziej i mniej warszawskich przypomina mi lpr-owskie gadanie
                    o
                    > najbardziej polskich polakach i na pewno niczemu nie służy.
                    > jeśli chodzi o mnie jestem warszawiakiem od 4 pokoleń, i od zawsze moja
                    rodzina
                    >
                    > mieszkała na powiślu bądż czerniakowie. dla mnie solec to część powiśla, a
                    > czerniaków - dolnego mokotowa, tak wszyscy tutaj uważali od zawsze i nikomu
                    do
                    > głowy by nie przyszło twierdzić inaczej.
                    > a agrykola - wychodzi na to - to po prostu agrykola:) z resztą o łazienkach
                    też
                    >
                    > wolałbym tak mówić - nie jako części danej dzielnicy, ale jako taką
                    > małej 'dzielnicy' samej w sobie:)
                    >
                    >
                    >
                    >
                    >
                    Potwiedziłeś tylko tezę Antoniego.

PS
                    A ja mam dosyć napływowego bydła. Popatrz jak w piątki warszawianie wyjeżdzają
                    tłumnie do swoich rodzin. Może by tak już nie wrócili ?
                    • blinski Re: Powiśle - czyli gdzie? 11.11.04, 13:00
                      > Potwiedziłeś tylko tezę Antoniego.

?

PS
                      > A ja mam dosyć napływowego bydła. Popatrz jak w piątki warszawianie
                      wyjeżdzają
                      > tłumnie do swoich rodzin. Może by tak już nie wrócili ?

ja mam zdecydowanie bardziej dość typowego warszawskiego, osiedlowo-blokowego,
                      łyso-drelichowego, piwno-ławeczkowego bydła. jeśłi chodzi o napływowych, to
                      dość mam jedynie bab rozkładających się ze swoimi stoliczkami z mydłęm i
                      powidłem w mających być reprezentatywnymi punktach miasta.
                      wg. badań procentowo napływowi są dużo lepiej wykształceni od rdzennych
                      warszawiaków.
                      • antoni.goczal Re: Powiśle - czyli gdzie? 25.11.04, 09:58
                        blinski napisał:

> > Potwiedziłeś tylko tezę Antoniego.
                        >
                        > ?
                        >
                        >
                        > PS
                        > > A ja mam dosyć napływowego bydła. Popatrz jak w piątki warszawianie
                        > wyjeżdzają
                        > > tłumnie do swoich rodzin. Może by tak już nie wrócili ?
                        >
                        >
                        >
                        > ja mam zdecydowanie bardziej dość typowego warszawskiego, osiedlowo-
                        blokowego,
                        > łyso-drelichowego, piwno-ławeczkowego bydła. jeśłi chodzi o napływowych, to
                        > dość mam jedynie bab rozkładających się ze swoimi stoliczkami z mydłęm i
                        > powidłem w mających być reprezentatywnymi punktach miasta.
                        > wg. badań procentowo napływowi są dużo lepiej wykształceni od rdzennych
                        > warszawiaków.
                        >
                        >
                        >
                        >
                        >
                        >
                        Napływowe bydło to jest właśnie to łyso-drelichowe.
                        Jest obok tego ludność napływowa; taka jak Ty. Uciekąjąca przed brakiem
                        perspektyw na wsi lub w małych miasteczkach. Ja to rozumiem.
                        Ale razem będziecie tylko wraszawianami; niezwiązanymi żadnymi więzami wyższego
                        rzędu z Warszawą. Poza kasą i wynajmowanym pokoikiem we trzech.
                          • stdz1 Re: Powiśle - czyli gdzie? 25.11.04, 18:14
                            Slusznie! Popieram!!

Swoją drogą to ciekawe jak łatwo przychodzi ludziom wypisywanie inwektyw przez
                            Internet. Zapewne wynika to z anonimowości jaką daje sieć. Osobiście stosuję
                            regułę, że nie piszę na Internecie niczego czego nie wstydziłbym się podpisać
                            własnym imieniem i nazwiskiem. Ale to temat na osobną dyskusję (nie na tym forum).

Pozdrowienia!

Stefan
                        • blinski Re: Powiśle - czyli gdzie? 25.11.04, 18:42
                          > Napływowe bydło to jest właśnie to łyso-drelichowe.

bardzo milo jest tak myslec, ale czas zejsc na ziemie. obok naplywowego
                          malomiasteczkowego i wiejskiego bydla zyje duzo wieksza grupa typowo miejskiego
                          bydla - urodzona i mieszkajaca od zawsze wsrod wielkich blokowisk, taplajaca
                          sie od zawsze w tym samym sosie osiedlowych pyskow. chyba nie powiesz, ze
                          wszystkie osiedlowe drechy zjechaly tu z jakiegos legionowa czy pruszkowa? ja
                          niektore z tych zakazanych geb ogladam od przedszkola, i mam na zywo przed
                          oczami obraz ich staczania sie.

> Jest obok tego ludność napływowa; taka jak Ty. Uciekąjąca przed brakiem
                          > perspektyw na wsi lub w małych miasteczkach. Ja to rozumiem.
                          > Ale razem będziecie tylko wraszawianami; niezwiązanymi żadnymi więzami
                          wyższego
                          >
                          > rzędu z Warszawą. Poza kasą i wynajmowanym pokoikiem we trzech.

jestem warszawiakiem, powislakiem (powislaninem?) od paru pokolen - o czym
                          zreszta wczesniej mowilem - i wstyd mi za ciebie. nie cierpie pojmowanego w ten
                          sposob patriotyzmu lokalnego. jesli mieszkancy innych miast wyrazajacy sie
                          niepochlebnie o warszawie stykali sie wczesniej z warszawiakami takimi jak ty,
                          to wcale im sie nie dziwie ich sadow o nas.
                          btw, ktos wie jak przywrocic na forum polskie znaki? nie chodzi o 'polski
                          (214)', z gory mowie - poza tym na gg np. polskie znaki mi chodza.
                    • szansonistka Re: Powiśle - czyli gdzie? 11.11.04, 17:30
                      A ja mam dosyć chamstwa. Obojetne dla mnie czy przyjezdnego czy miejscowego. A
                      jest tego coraz więcej :-( U nas na Powislu co prawda jest w miarę spokojnie,
                      ale spacer do centrum i posłuchanie rozmów grozi zawałem. Polecam artykuł o
                      przeklinaniu w najnowszej Polityce.
    • stdz1 Re: Powiśle - czyli gdzie? 11.11.04, 16:52
      Cieszę się, że takie forum powstało. Właśnie sprowadziłem się w te rejony (ul.
      Koźmińska).

Mam pytanie: czy ktoś z Was znalazł może na Internecie jakieś obrazy jak ma
      wyglądac ten apartamentowiec, który wyrasta na rogu Koźmińskiej i Śniegockiej
      (to ze 30m ode mnie)?

Stefan
      • blinski Re: Powiśle - czyli gdzie? 11.11.04, 16:57
        kto w ogóle to buduje? bo nawet się nie przyjrzałem, więc nie mam po czym w
        necie szukać.. mam nadzieję że nie będzie miał np. brązowej stolarki, której
        nie cierpię i która w ogóle by nie pasowała, tak jak np. w budynku właśnie
        wykańczanym na solcu przy albercie.
        • stdz1 Re: Powiśle - czyli gdzie? 11.11.04, 17:09
          blinski napisał:

> kto w ogóle to buduje? bo nawet się nie przyjrzałem, więc nie mam po czym w
          > necie szukać..

Buduje firma "Filadelfia" (w internecie nie istnieje), wykonawcą jest Warbud (na
          ich stronie jest krótka wzmianka o tej inwestycji
          www.warbud.pl/warbud.php?dir=kontrakty&part=present&aa=2 ).

I tyle.

Stefan
          • szansonistka Re: Powiśle - czyli gdzie? 11.11.04, 17:34
            Dziwne - też nei mogę nic znaleźć w internecie... Czyżby mielu tylu chętnych, że
            nie muszą się reklamować. Nie wierzę.

Ten budynek przy Albercie - Solec 38, średnio mi się podoba, ale nie jest
            najgorszy.

Witam nowe osoby na forum :-))))
            • stdz1 Re: Powiśle - czyli gdzie? 11.11.04, 17:48
              szansonistka napisała:

> Dziwne - też nei mogę nic znaleźć w internecie... Czyżby mielu tylu chętnych, ż
              > e
              > nie muszą się reklamować. Nie wierzę.

Jeśli dobrze pamiętam, to z budową tego apartamentowca był związany jakiś
              skandal (chyba wydano im nielegalnie pozwolenie na budowę). Może to jest taka
              inwestycja dla różnych krewnych i znajomych królika (a raczej: znajomych tego
              kto wydał to pozwolenie ;-)

Tak czy owak ja się w sumie jednak cieszę, że go budują, bo to mimo wszystko
              oznacza jakiś awans okolicy. Taką w każdym razie mam nadzieję...

Stefan
              • szansonistka Re: Powiśle - czyli gdzie? 11.11.04, 18:15
                Z tego co pamietam afera polegała na tym, ze firma Filadelfia chciała budować na
                terenie ogródka jordanowskiego... Muszę się wybrać obejrzeć wszystkie te nowości
                - dzisiaj sie nie udało, pojechaliśmy do Konstancina.
                • stdz1 Apartamentowiec Śniegockiej róg Koźmińskiej 11.11.04, 18:25
                  szansonistka napisała:

> Z tego co pamietam afera polegała na tym, ze firma Filadelfia chciała budować n
                  > a
                  > terenie ogródka jordanowskiego...

Tak, tak. A bylo to w sprzeczności z planem zagospodarowania :-)

Budynek już w zasadzie stoi (to znaczy same mury, teraz będą wykańczać).

Stefan
                  • madzia517 Re: gdzie ja w takim razie mieszkam? 15.11.04, 15:59
                    sprowadziłam sie na ulicę szwoleźerow prawie piec lat temu ale dotad jak ktos
                    mnie pyta gdzue mieszkam to nie do konca wiem co powiedziec, mowie srodmiescie,
                    ale to chyba przez sentyment bo od urodzenia do przeprowadzki mieszkalam przy
                    placu grzybowskim, czy to powisle, czerniakow,jesli ktos ma chec mie oswiecic
                    zapraszam...
                        • lmalczewski Re: gdzie ja w takim razie mieszkam? 17.11.04, 14:20
                          Pozwalam sobie przekleić fragment wątku lewe_oko z Forum Zabytki.

"MSI:

Obszar nr 6 POWIŚLE
                          Al. Solidarności - korona Skarpy Warszawskiej w kierunku południowym począwszy
                          od al. Solidarności do dworca Warszawa-Powile (zgodnie z linią Skarpy wytyczoną
                          w pkt. 1 Śródmieście Północne, tj. powyżej ul. Sowiej, Furmańskiej, Browarnej,
                          Topiel, Kruczkowskiego) - linia kolejowa od stacji Warszawa Powiśle do mostu
                          Średnicowego - nrt Wisły w kierunku północnym do mostu Śląsko-Dąbrowskiego
                          (wzdłuż granicy Śródmiecie/Praga Północ)

Obszar nr 7 SOLEC
                          Linia kolejowa od mosu Średnicowego do stacji Warszawa-Powiśle - korona Skarpy
                          Warszawskiej w kierunku południowym począwszy od Al. Jerozolimskich na wysokości
                          Muzeum Narodowego, przekraczając ul. Książęcą na wysokości kładki, pomiędzy ul.
                          Na Skapie i Rozbrat, poprzez park na zapleczu Sejmu do ulicy Górnośląskiej na
                          wysokości kładki, powyżej ul. Myśliwieckiej do Trasy Łazienkowskiej - Trasa
                          Łazienkowska - most Berlinga - nurt Wisły w kierunku północnym do mostu
                          Średnicowego (wzdłuż granicy dzielnic Śródmieście/Praga Południe)

Obszar nr 11 CZERNIAKÓW
                          Południwe ogrodzenie wodociągów (granca dzielnic Śródmieście/Mokotów) -
                          Czerniakowska - Witosa - Idzikowskiego - Gołkowska - zachodn brzeg Jeziorka
                          Czerniakowskiego - wschodni odcinek rancy rejonu będzie wynikaæ z
                          przygotowywanego planu szczegółowego dla tego obszaru"
                        • szansonistka Re: gdzie ja w takim razie mieszkam? 17.11.04, 15:00
                          Tak, tak wiem - piszę tak, ponieważ większośc ludzi używa takiego nazewnictwa.
                          Co do Szwoleżerów masz rację. Nie wiem dlaczego umiejscowiłam w głowie tę ulicę
                          nieco "niżej", w pobliżu Podchorążych - która to jest granicą Ujazdowa
                          (Śródmieścia) i Sielc (Mokotowa).
    • aniamarysia Re: Powiśle - czyli gdzie? 19.11.04, 22:20
      w sumie tez mam z tym problem, mieszkam na fabrycznej od połtora roku, byli
      własciciele mieszkania nazywaja ta okolice solcem, na mapie to "niby"powisle,
      gmina środniescie, a społdzielnia mieszkaniowa ....torwar....zgłupiec mozna,
      nie wiem gdzie mieszkam.....

szansonistka napisała:

> W podtytule forum chciałam napisać Powiśle czyli od ... do - ale zaczęłam sie
      > zastanwiać. Wydaje mi się, że Powiśle zaczyna od Mariensztatu (a może to juz
      > Powiśle) a kończy przy Trasie Łazienkowskiej... Co sadzicie?
      >
      > A tak w ogóle witam i zapraszam do dyskusji. Jesli forum nie wzbudzi
      > specjalnego zanteresowania to je zamknę, ale mam nadzieję, że bedzie inaczej.
      • m74 Re: Powiśle - czyli gdzie? 12.12.04, 20:06
        > w sumie tez mam z tym problem, mieszkam na fabrycznej od połtora roku, byli
        > własciciele mieszkania nazywaja ta okolice solcem, na mapie to "niby"powisle,
        > gmina środniescie, a społdzielnia mieszkaniowa ....torwar....zgłupiec mozna,
        > nie wiem gdzie mieszkam.....

Bardzo sympatyczne forum, ad dawna na takie czekałem.
        Zamieszkałem na Koźmińskiej ponad dwa lata temu i już czuję się silnie z tym
        miejscem związany, celowo szukałem mieszkania w tej okolicy, centrum blisko,
        parki, mieszkania nie są takie drogie jak na bezpośrednie sąsiedztwo Łazienek.
        Mieszkam na rogu Koźmińskiej i Jezierskiego, przed oknem mam piekarnię i lampy
        gazowe na ulicy obsadzonej drzewami morwowymi, z kwiaciarnia na końcu ulicy już
        przy rozbrat. Szkoda, że nie ma fajnych knajp, jakiegoś bistro na rogu. No i
        dni w których są mecze całkowicie zmieniają okolicę i ludzie są zupełnie inni.
    • bumbecki Re: Powiśle - czyli gdzie? 13.12.04, 12:06
      witam :)

na Powiślu mieszkałam coś około 25 lat :) dopiero poźniej rzuciło mnie na
      Ursynów a teraz na Pragę Północ. Nadal jestem częstym gościem Powiśla bo jeżdzę
      do rodziców a może kiedyś znów uda mi się tu zamieszkać :)
      Co do granic - dla mnie i mojej rodziny powiśle zaczynało się gdzieś koło
      Ludnej a kończyło w okolicach Legii.
      Ktoś wcześniej zastanawiał sie skąd nazwa SM Torwar - kiedyś ta spółdzielnia
      nazywało się Energetyka, na osiedlu mieszkało wiele osób związanych z
      elektociepłowniami Siekierki i Żerań. Później nastąpiła jakaś reorganizacja i
      stąd zmiana nazwy, ale nie wiem dlaczego właśnie na taką.

A kto z was pamięta bar-restaurację "Feluś" ? :))

pzdr.
      Agnieszka
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka