Dodaj do ulubionych

Zell am See - Schmitten

25.04.17, 15:32
Witam! Wybieram się w ostatnim tygodniu czerwca do Austrii do Fusch niedaleko Zell am See...nocleg w hotelu Post. Chcę się wybrać na jednodniową wycieczke pieszą z Zell am See na szczyt Schmitten przez Sonnkogelsmile Czy ktoś z Was był i może powiedzieć czy trasa jest męcząca oraz ile godzin mi zajmie treking. Dodam że jestem aktywnym górołazem więc kondycję mam dobrą. Liczę na jakieś podpowiedzismile
Obserwuj wątek
      • wislok1 Re: Zell am See - Schmitten 25.04.17, 16:55
        Tu można załadować mapę turystyczną pokazaną we wcześniejszym poście:
        www.schmitten.at/de/service/downloads/panoramen

Tu jest ściąga z propozycjami górskich wędrówek w okolicach Zell am See:
        www.zellamsee-kaprun.com/de/aktivitaeten/sommer/wandern/wandertouren/wandertouren-karte

Jest mapa interaktywna z zaznaczonymi czasami na pokonanie poszczególnych odcinków !

• kot180790 Re: Zell am See - Schmitten 25.04.17, 19:20
          Dziękuję za odpowiedzsmile Poza tym może ktoś mi odpowie na inne pytania dotyczące atrakcji landusmile Nie będę otwierać nowego wątku więc zadam tu pytania:
          1- Czy na drogą Grossglockner Hochalpenstrasse przeznaczając czas 8h wystarczy na przejechanie i zatrzymywanie się na zdjęcia?
          2- Wodospady Krimml ile potrzeba czasu aby przejśc 3 kaskady wodospadu i ile czasu aby zejść z największej półki skalanej?
          3- Wawóz w Taxenbach Kitzlochklamm czas jaki chcę na niego przeznaczyć to 2-3 h wystarczy?
          4- Czy ktoś był nad wodospadem Walcheralm którego szlak zaczyna się w Ferleiten przez bramkami na Grossglockner. tzw droga pod wodospadem...jaki czas aby dojśc do wodospadu i spowrotem do Ferleiten?
          5- Czy zwiedzając wąwóz Partnachklam w Garmisch Partenkirchen 2 h wystarczy na jego przejście i wyjście koło skoczni w GaPa?
          • wislok1 Re: Zell am See - Schmitten 25.04.17, 23:47
            1- Czy na drogą Grossglockner Hochalpenstrasse przeznaczając czas 8h wystarczy na przejechanie i zatrzymywanie się na zdjęcia?

Powinno, zakładam, że pojedziesz tam i z powrotem

2,3,4 - niestety nie pomogę
            Wodospady Krimml więcej niż kilka godzin nie zabiorą, tak twierdzi znajomy, który szczegółów nie pamięta

5- Czy zwiedzając wąwóz Partnachklam w Garmisch Partenkirchen 2 h wystarczy na
            jego przejście i wyjście koło skoczni w GaPa
            ?

Przetestowane...
            Na przejście wąwozu Partnachklamm wystarczy godzina, nie więcej...
            Żeby wrócić się do skoczni w GaPa też, jak się znowu pójdzie wąwozem...

Są tam też inne szlaki, oczywiście wtedy pójdzie się dłużej...
                • kot180790 Re: Zell am See - Schmitten 26.04.17, 12:24
                  Skoro taksmile to z chęcią...tak jak wspominałam jadę w czerwcu i wtedy może być różnie z pogodą...co można zwiedzić oprócz tych atrakcji które wymieniłam w razie deszczowej aury? Od razu mówie odpadają baseny i te rzeczy gdzie trzeba siedzieć i nic poza tym....
                  • aseretka Re: Zell am See - Schmitten 26.04.17, 17:01
                    Będąc w okolicach Zell am See też kiedyś trafiłam na deszczową aurę, co uniemożliwiło mi m.in. przejazd droga wysokogórska Hochalpenstrasse-Grossglocknerstrasse. Na taką pogodę najlepsze jest zwiedzanie Salzburga:
                    fotoforum.gazeta.pl/72,2,91,118460045,122415862.html
                    i kolejne posty.
                    Zawsze jest gdzie się schronić przed deszczem. smile
                    Można też odwiedzić jaskinię Lamprechtshöhle:
                    fotoforum.gazeta.pl/72,2,91,118460045,121420819.html
                    Tam też nie pada. smile
                    • kot180790 Re: Zell am See - Schmitten 26.04.17, 18:50
                      WitajsmileDziękuję za infosmile
                      na niepogodę mamy zaplanowane wąwozy, wodospady krimll, Salzburgsmile Ogolnie to jestem pesymistką zawsze wychodzę z założenia że będzie źle itp...wink
                      Jaskinia którą podałaś znajduję się niedaleko Zell am See...a coś więcej na temat tej jaskini? Link otwiera się ale niestety nie widzę wszystkich zdjęć;/
                      Czy do jaskini prowadzi jakiś szlak że trzeba iść dość długo szlakiem i dopiero docieramy do jaskini? Ile kosztuję wstęp? Czy trzeba mieć jakieś narzędzia typu latarka? Czy jaskinię zwiedza się z przewodnikiem czy kupujemy bilet i wchodzimy sami? Czy droga powrotna to ta sama droga co wchodziliśmy do jaskini? Ile czasu zajmuje zwiedzenie wraz z powrotem?
                      • aseretka Re: Zell am See - Schmitten 26.04.17, 20:22
                        Wejście do jaskini znajduje się zaraz po lewej stronie drogi 311, jadąc od Zell am See. Lamprechtshöhle jest najdłuższą jaskinią przechodnią na świecie, rozciągającą się na przestrzeni 35 km, odkąd w 1993 r. grupa polskich grotołazów odkryła drugi właz na wysokości 2.178 m n.p.m. Niestety cała droga nie jest dostępna dla turystów. Tylko niewielka część jaskini została zabezpieczona i otwarta dla zwiedzających, którzy przemierzając kładki i stopnie prowadzące do jej wnętrza, mogą podziwiać malownicze tunele i rozległą halę, pokonując różnicę wysokości 70 m, czyli około 30 pięter. Gdy po wejściu do jaskini, gdzie chodzi się samodzielnie bez przewodnika, spojrzałam na pnące się w górę schody, to w głowie mi się zakręciło i mało co, a bym zrezygnowała, obawiając się o moje nadciśnienie. Do wspinaczki zachęcił mnie jednak huk spadającej kaskadami wody. Wspinając się po stromych schodach mijaliśmy urocze wodospady, malutkie jeziorka i wyżłobione w skale groty o fantastycznych kształtach. Choć nie było tu ulubionych przeze mnie stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów, dotarcie do kresu wędrówki sprawiło mi niezwykła przyjemność. Rozczarowana nawet byłam, że nie wolno mi dalej iść. Ta jaskinia naprawdę była odmienna od tych, które wcześniej zwiedzałam w różnych zakątkach Europy i zadowolona jestem, że udało mi się ją zobaczyć.
                        www.austria.info/pl/cele-podrozy/regiony-na-wedrowki/wedrowka-bez-plecaka/ziemia-salzburska
                        Aktualna cena to 6,5 euro. Wstęp bez przewodnika.
                        www.lamprechtshoehle.at/
                          • aseretka Re: Zell am See - Schmitten 27.04.17, 09:02
                            Jeśli to by Cię interesowało, to kilka km wcześniej po prawej stronie tej samej drogi 311, nieopodal wioski Weissach bei Lofer, znajduje się wejście do Wąwozu Seisenbergklamm.
                            www.naturgewalten.at/english/seisenberg-gorge/
                            Stosunkowo niewielki potok Weissbachtal, pokonując wysokość poziomu wodospadu, wyrył tu w skale prawdziwy cud natury – głęboki na 80 m wąwóz o długości 600 m. Seisenbergklamm podzielony jest geologicznie na dwie części. Przednia, o długości 400 m, jest szersza, gdyż stanowi przedłużenie doliny Weissbach. Jej ściany pokrywają różne gatunki roślin, krzewów a nawet drzew. Druga część, wyryta w twardej skale jest znacznie głębsza, nie przenika do niej światło dzienne, a jej ściany porastają tylko mchy i porosty. Zwiedzanie wąwozu ułatwia system kładek i mostków wkomponowanych w naturalne otoczenie. Malownicze przejście w ciemnych, wąskich korytarzach przy huku spadającej wody stwarza niezapomniane przeżycie. Oczy cieszy też kilka pięknych wodospadów. Kiedy spojrzy się na spadające masy wody i posłucha się ich grzmotu, nikogo nie powinien zdziwić fakt, że co roku wąwóz pogłębia się o kolejnych 6 mm.
                            Przejście wąwozem w tę i z powrotem zajmuje ok. 1,5 h. Koszt biletu 5,00 euro.
                            www.seisenbergklamm.com/
                            Po wejściu konieczne jest "pilnowanie" zakupionych biletów, ponieważ przy wyjściu ponownie trzeba włożyć zakupione bilety do czytnika lub ponownie uiścić opłatę. Na końcu trasy jest bowiem drugie wejście, gdzie nie ma kas biletowych i osoby, które tamtędy wchodzą bez biletu muszą zapłacić za wstęp po przejściu wąwozu.
                      • aseretka Re: Zell am See - Schmitten 26.04.17, 20:27
                        Parking znajduje się niemal przy samej jaskini. Latarki ani inne "narzędzia" nie są potrzebne. Czas zwiedzania wraz z drogą powrotną zajmuje ok. 1-1,5 h (zależy os sprawności zwiedzających). Dla mnie starszej osoby, jak napisałam wcześniej, droga w górę jaskini była trochę uciążliwa i często odpoczywałam. smile
                  • wislok1 Re: Zell am See - Schmitten 26.04.17, 20:26
                    Z pogodą w górach zawsze może być różnie, wiadomo...

Ja bym się zaopatrzył w Kartę Ziemi Salzburskiej
                    www.salzburgerland.com/pl/salzburgerland-card/

Jest tam tyle atrakcji, że da się ją wykorzystać w pogodę i w niepogodę, a wydatek się zwróci po 2-3 dniach

• pucor Re: Zell am See - Schmitten 26.04.17, 19:21
            od siebie dodam ze fajnie zobaczyc stau see to okolice kaprun ale dokladnie to ja juz nie pamietam pare lat temu bylam ale zrobily na mnie ogromne wrazenie...co do pyt 1 mysle ze 8 godz starczy ale pewnosci nie mam nie patrzelismy na zegarek ..taka wycieczka to plan na caly dzien..udanego urlopu smile
    • jusytka Re: Zell am See - Schmitten 02.05.17, 10:01
      Na południe od Salzburga, w masywie Tennen w Alpach Austriackich, na wysokości 1000 m nad dnem doliny znajduje się wejście do Eisriesenweltu (Świata Lodowych Olbrzymów) - systemu jaskiń o długości przynajmniej 40 km.
      Pierwsza rzecz, jaka się rzuca w oczy po wejściu do jaskiń, to 30-metrowa ściana lodowa, górująca nad labiryntem pieczar i korytarzy. Cała ta baśniowa kraina wypełniona jest przepięknymi formami o pastelowych barwach. W przeciwieństwie do innych jakiń, które zbudowane są z wapienia, tutaj mamy do czynienia z rzeźbami lodowymi. Są to np. lodowe draperie, posągi, kaskady, iglice, kolumny i kwiaty.
      Eisriesenwelt to największy system jaskiń w Austrii i największy na Ziemi system jaskiń stałe wypełnionych lodem. Temperatura wewnątrz przez cały rok nie przekracza 0°C, a przeciekająca przez szczeliny w sklepieniu woda natychmiast zamarza.
      • kot180790 Re: Zell am See - Schmitten 02.05.17, 10:55
        Dziękuję za opis. Jak do jaskini dojechać? Można własnym autem? Jak daleko od parkingu znajduję się ta jaskinia? Ile godzin potrzeba aby ją przejść? Oraz czy droga powrotna do parkingu jest ta sama co wejście do jaskini?
          • kot180790 Re: Zell am See - Schmitten 02.05.17, 17:39
            Tak jak wspominałam planujemy być rano około godziny 8.00 (niedziela) być w okolicach Hallstatt. Czy w niedzielę będzie problem z zaparkowaniem aby móc zwiedzić troszkę miasteczko? Wystarczy nam 2h aby w szybkim tempie przejść wzdłuż jeziora po stronie zabudowań? Wygoglowałam iż w miasteczku są problemy z parkingami.
            • wislok1 Re: Zell am See - Schmitten 02.05.17, 19:55
              W miasteczku nie ma problemu z parkowaniem...
              Po prostu są wyznaczone parkingi poza centrum i tam się parkuje...
              ( niestety są płatne, ale trudno oczekiwać bezpłatności, gmina chce zarobić )
              Parkingi są wyraźnie oznaczone i trzeba zjechać na prawo po wyjeździe z tunelu !

Potem idzie się spacerem wzdłuż jeziora do centrum Hallstatt ( tam gdzie są 2 kościoły )
              Aby przejść i to nie w szybkim tempie 2 godziny na pewno wystarczą....
              Żeby posiedzieć nad jeziorem, zwiedzić kościoły, zajrzeć do sklepików, wypadałoby dodać jeszcze 1 godzinkę minimum...
              Jest też w miejscowości kopalnia soli - tu trzeba przeznaczyć na zwiedzania z 2 godziny...
              • kot180790 Re: Zell am See - Schmitten 02.05.17, 20:40
                Tak wiem o kopalni soli, o kościółku z czaszkami, o punkcie widokowym na górze ale niestety mamy 6 dni i to już jest tak wszystko na wariata planowane aby móc zobaczyć podstawowe atrakcje. A miasteczko samo w sobie już jest ponoć atrakcją.
                • wislok1 Re: Zell am See - Schmitten 02.05.17, 21:05

Mapka z parkingami:
                  www.hallstatt.net/parken-in-hallstatt/
                  ( najlepiej parkować na Parkingu nr 2 )

Na pewno jest nie do skopiowania....
                  Chińczycy spróbowali, z miernym skutkiem...
                  Cały urok Hallstatt polega na połączeniu wysokich gór i jeziora z osadą....

Rewelacja...
                  ( z informacji praktycznych: niedaleko parkingu nr 2 jest market spożywczy, czynny w niedzielę,
                  rzecz bardzo rzadko spotykana w Austrii )

• aseretka Re: Zell am See - Schmitten 05.05.17, 15:04
              W Hallstatt byliśmy na początku września.
              fotoforum.gazeta.pl/72,2,91,159109803,159111795.html
              Niestety, wbrew temu, co twierdzi wislok, są kłopoty z parkowaniem. Miejsce znaleźliśmy dopiero na ostatnim (największym) parkingu i mogliśmy na niego wjechać dopiero, gdy zwolniło się miejsce, bo ktoś wyjechał.
              Na samo przejście brzegiem jeziora, nawet z wdrapaniem się do kaplicy św. Michała, gdzie przechowywane są czaszkami, wystarczą dwie godziny.
                • wislok1 Re: Zell am See - Schmitten 05.05.17, 20:39
                  Hallstatt jest wielkim ośrodkiem turystyki JEDNODNIOWEJ
                  Choćby z tego powodu, że noclegi w miasteczku są bardzo drogie, droższe o jakieś 50% niż w sąsiednich gminach !
                  Jak planujecie być tam rano w niedzielę, to większość turystów jeszcze tam nie dojedzie !
                  My byliśmy około 10 w niedzielę i nie było żadnego problemu z wolnymi miejscami na parkingu...
                  Około 1 po południu, przed naszym wyjazdem parking był już raczej pełny, choć nadal były wolne miejsca...

Można mieć pecha, np. w Hallstatt jest jakaś impreza, festyn, specjalny dzień kopalni soli...
                  Wtedy mogą dodatkowi goście zwiększyć frekwencję...
                  Ale ja pierwszy raz czytam o kłopotach z parkowaniem...
                  • wislok1 Re: Zell am See - Schmitten 05.05.17, 20:43
                    Noclegi są bardzo drogie, bo miasteczko upodobali sobie bogaci Chińczycy, a nowych hoteli nie wolno budować...
                    Więc te stare zarabiają podnosząc ceny...
                    Nie jedliśmy tam, bo ceny w restauracjach były wysokie, chyba też pod Chińczyków...
                    Za to ceny pamiątek, map były jak wszędzie...
                    A supermarket niedaleko parkingu miał ceny dyskontowe...
                  • kot180790 Re: Zell am See - Schmitten 06.05.17, 09:58
                    Wyjeżdzam z okolicy Zawiercia więc po 7h myślę iż będziemy w Hallstatt a to będzie godzina 7 ranosmile więc raczej w niedzielę ludzie będą spać. A potem zamierzamy jechać na grossglockner hochalpenstrasse. Wszystko oczywiście zależy od pogody.
                    • aseretka Re: Zell am See - Schmitten 06.05.17, 10:59
                      > Wyjeżdzam z okolicy Zawiercia więc po 7h myślę iż będziemy w Hallstatt a to będzie
                      > godzina 7 ranosmile więc raczej w niedzielę ludzie będą spać. A potem zamierzamy jechać
                      > na grossglockner hochalpenstrasse.
                      Podziwiam, że bezpośrednio po nocnej podróży gotowi jesteście do zwiedzania i wycieczek. smile
                    • wislok1 Re: Zell am See - Schmitten 06.05.17, 11:23
                      Wcześnie rano w niedzielę faktycznie prawie wszyscy śpią...

Austriacy lubią wypoczywać "nad wodą", więc najwięcej ludzi może być nad jeziorami w okolicach Hallstatt...

Grossglockner Hochalpenstrasse też może być "oblężona"...
                      Ale tu wszystko zależy od tego, czy będzie ładna pogoda wysoko w górach...
                • aseretka Re: Zell am See - Schmitten 05.05.17, 21:38
                  Byliśmy w poniedziałek. Do Hallstatt wyjechaliśmy z Bruck zaraz po śniadaniu i dojechaliśmy ok. 10:00.
                  Moim zdaniem miasteczko lepiej prezentuje się przed południem, kiedy oświetlają je promienie słońca. Od zachodu ograniczają je góry i po południu raczej nie jest dobrze oświetlone. Ale trudno mi orzec, bo osobiście tego nie sprawdziłam.
    • kot180790 Re: Zell am See - Schmitten 31.05.17, 07:16
      Czy ktoś pokonywał trasę z Bad Gastein na Stubnerkogel? Zastanawiam się czy jednak nie iść na nogach niż jechać kolejką. Jakieś sugestie jak długa jest ta trasa? Czy jest bardzo męcząca? Jakieś mapy z trasą bo nic na necie nie mogę znaleść.? Będę wdzięczna za pomoc.
          • wislok1 Re: Zell am See - Schmitten 02.06.17, 06:35
            Proszę bardzo:
            www.schmitten.at/de/sommer/wandergebiet/wandertipps/4-seen-kunstwanderung

To jest propozycja wędrówki z przewodnikiem
            Piszą, że trasa jest przyjemna i podają czas

Pozdrowienia z Austrii

• wislok1 Re: Zell am See - Schmitten 03.06.17, 19:33
                    Każdy robi, jak lubi....

My lubimy wyjechać na górę kolejką i tam zrobić spacer, wracając do górnej stacji kolejki...
                    Odpadają wtedy mocne wejścia i zejścia, nie ma najbardziej męczących wędrówek w górę i w dół...
                • kot180790 Re: Zell am See - Schmitten 21.07.17, 07:01
                  Wróciliśmy już z urlopu w Alpach. Na Schmitten poszliśmy na nogach. Trasa bardzo przyjemna i urokliwa. Pogoda o jakiej marzyliśmy. Widoki piekne. Szlaki do naszych się nie umywają...szerokie trasy wysłane żwirem lub asfaltem. Dużo ławek, leżaków itp do odpoczywania. Na każdym szlak można wejść z psem bądź innym zwierzakiem. Polecam ten szczy w 100%...a i co najważniejsze jak dla nas...nie ma czegoś takiego jak punkty pobory opłat za wejście do PN.smile wc wszędzie za darmo...ogólnie duże zaskoczenie na plus.
                  • kot180790 Re: Zell am See - Schmitten 21.07.17, 07:14
                    Ponadto odbyliśmy treking na Stubnerkogel. Nie skorzystaliśmy z kolejki...trasa zajęła nam około 7h z odpoczywaniem. Most jaki jest zawieszony nad przepaścią dla mnie zrobił duże wrażenie. O mało co się tam nie przekręciłamsmile drugi raz nigdy w życiu bym nie przeszła. Wszędzie na szlaku pasły się krowy bądź konie.

Odwiedziliśmy drogę wysokogórską Grossgloknerstrasse...po 6 byliśmy na Edelwaissespitze więc mogliśmy podziwiać wschodzące słonce....pogoda była w tym dniu folderowa...wszędzie mnóstwo zatoczek aby móc się zatrzymać i zrobić zdjęcia. Wc gratisowe. Na Grossglokner przepiekne widoki no i te świstaki sa cudaśnesmile prawie jedzą z ręki. Pozwiedzaliśmy o 11 wróciliśmy spowrotem do Fusch i kierunek wodospady Krimml.
                    Wodospady przy takiej pogodzie i to przepiekne zwjawisko tęczowe jest niesamowite. Zwiedziliśmy 3 progi skalne wodospadu. Popołudniem udaliśmy się na leżakowanie nad jeziorem Zell am See. Przepiękne jezioro...zreszta wszystko było najsmile
                    Zwiedziliśmy także Hallstatt o wschodzie słońca 5 rano....niebo niebiesko czerwone odbijające sie w jeziorze...wspaniały widok. Oświetlone uliczki których światła również wpadaja do wody. Samo miasteczko jest bardzo urokliwe aby je zobaczyć wystarczyło nam 1h.
                    Wąwóz Kitzlochklamm - wrażenia na nas nie zrobił za to wąwóz w kaprun jak najbardziej na Tak! Przepiękna krystaliczna woda...po wyjściu z wąwozu niespodzianka w postaci tak krystalicznie turkusowo-zielonego jeziora w życiu nie widziałam...obejście jeziora na spokojnie i wąwozu zajęło nam 2 h. Bilety wstępu ulgowe ponieważ w hotelu fusch dostaliśmy blankieciki na zniżki tzw. Karty.
                    W drodzę powrotnej zobaczyliśmy Salzburg -piękne miasto...niestety strasznie zatłoczone turystami. Oraz jezoro Koningsee w Niemczech. Najbardziej właśnie to jezioro mi się spodobało. Niebiesko zielone jezioro otoczone ze wszystkich stron górami...w sumie jak fiordy w Norwegiiwink
                    Multum statków na jeziorze wożących turystów...ryneczek miasteczka to jak nasze Zakopane i Krupówki...nic dodac nic ująć.
                    W Niemczech jaki i samej Austrii dużo Polaków...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka