Dodaj do ulubionych

Zapomniany żołnierz. Rzecz o Stanisławie Juraszku

05.04.13, 10:11
Czytając książkę Piotra Wiernika „Zapomniany żołnierz. Rzecz o Stanisławie Juraszku” możemy poznać losy polskiego żołnierza, które odcisnęły swój ślad na kartach historii. Jest to biografia człowieka utalentowanego, kochającego sztukę, malarstwo i pewnie rozwijałby swoje zdolności, gdyby nie wybuch II wojny światowej, który przekreślił plany wielu ludzi. Młody człowiek, który z zamiłowania jest artystą malarzem niestety w obliczu II wojny światowej staje przed trudnym wyborem – zostawia wszystko i rusza do walki w obronie ojczyzny, nie zważając na swój młody wiek, plany i marzenia. Ojczyzna jest dla niego najważniejsza i w jej obronie pragnie wziąć udział.

„Książka ma zachować w pamięci z imienia i nazwiska, los pojedynczego żołnierza polskiego, który poległ na polu chwały i na trwałe zapisał się w księdze bohaterów.” – pisze autor książki poświęconej losowi polskiego żołnierza Stanisława Juraszka oficera Wojska Polskiego. „Oficer 1.Batalionu, 3.Dywizji Strzelców Karpackich, 2.Korpusu Polskiego Stanisław Juraszek zapisał się na kartach historii jako bohater.” – pisze Piotr Wiernik. Za swoje zasługi, odwagę i męstwo został oznaczony wieloma odznaczeniami między innymi dwukrotnie Krzyżem Walecznych w tym jeden, za kampanię włoską niestety już pośmiertnie. Walczył pod rozkazami Wodza Naczelnego generała Władysława Sikorskiego i dowódcy Armii Polskiej na Wschodzie generała Władysława Andersa. „Jego żołnierska droga była typowa dla wielu tysięcy Polek i Polaków, których wojenne losy rozproszyły po świecie.”
Biografia Stanisława Juraszka ukazuje nie tylko ważne wydarzenia z życia żołnierza, ale także w szczegółowy sposób opisuje warunki w jakich przyszło walczyć wielu jak on podobnym młodym ludziom, które nie zawsze były lekkie. Świadczą o tym słowa autora – „Warunki życia i szkolenia na pustyni irackiej były bardzo trudne. Temperatura dochodziła do 50 °C. Szerzyła się malaria, wielu żołnierzy wycieńczonych w radzieckich obozach lub miejscach zsyłki zapadało na tę chorobę i umierało. Kwatermistrzostwo jak najszybciej, bo już 3 września, dostarczyło hełmy tropikalne. Bez nich poruszanie się na słońcu było udręką.”. To tylko jeden z przykładów niedogodności z jakimi przyszło się zmagać żołnierzom. Możemy także przeczytać o ogólnym stanie wojska i licznych bitwach w jakich brał udział nasz bohater.

„Zarysowana biografia nie jest skończoną całością. Zostawia wiele otwartych kart, które z braku informacji nie zostały zapisane. Książka nie jest opracowaniem naukowym i aby stała się bardziej czytelna pozbawiona została odnośników bibliograficznych. Zawiera jedynie wykaz materiałów wykorzystanych bądź cytowanych w tekście, ale nie przywołuje ich w tych miejscach. Podobny zabieg zastosowano przy sięganiu po informacje zawarte w Internecie.” – pisze autor Piotr Wiernik.

Kogo interesuje historia II wojny światowej, losy polskich żołnierzy, którzy niekoniecznie zostali nimi z zamiłowania, ale równie bohatersko przyczynili się w obronie swojego kraju to ta książka z pewnością dostarczy wiele ciekawych wiadomości i historycznych faktów. Pomoc polskich żołnierzy w obronie Francji, wyprawa wojenna do Norwegii, kampania włoska, walki na Środkowym i Bliskim wschodzie, wyprawa w walka w Wielkiej Brytanii – oto kilka przykładów miejsc w których wysławił się Stanisław Juraszek. Zainteresowanych losami polskiego żołnierza w walkach w obronie kraju na obczyźnie w czasie II wojny światowej odsyłam do lektury książki, która ukazała się w formie ebooka. www.ebooki123.pl/zapomniany-zolnierz-rzecz-o-stanislawie-juraszku_p7
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka