Dodaj do ulubionych

Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców?

25.05.15, 11:46
S. Małgorzata Chmielewska, Tygodnik Powszechny i Fundacja Estera wystosowały razem do premier Kopacz list otwarty - apel o przyjęcie przez nasz kraj prześladowanych chrześcijan z Syrii.

W obliczu zagrożenia ofensywą Państwa Islamskiego, zwracamy się do Pani Premier z pilnym apelem o umożliwienie natychmiastowego przesiedlenia do Polski 300 rodzin chrześcijańskich z Damaszku, Homs i Aleppo (około 1500 osób), którym w najbliższych miesiącach grożą śmierć i prześladowania. Wśród wyczekujących pomocy są katolicy, prawosławni i protestanci.
(...)
Za rok może być też za późno.
(...)
Pragniemy także zwrócić uwagę Pani Premier, że w najbliższych tygodniach będą się decydować losy propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej tzw. unijnej agendy ds. migracji. Wiele wskazuje na to, że nasz kraj zostanie zobowiązany do przyjęcia pewnej liczby uchodźców z krajów Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Jesteśmy pewni, że przesiedlenie 300 rodzin chrześcijańskich z Syrii zwiększyłoby rolę naszego kraju w kształtowaniu polityki azylowej Unii Europejskiej.

www.tygodnikpowszechny.pl/przyjmijmy-przesladowanych-chrzescijan-z-syrii-28158
Wygląda na to, że wybory prezydenckie przesłoniły temat, co poniekąd zrozumiałe...
Obserwuj wątek
            • ding_yun Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 25.05.15, 19:35
              Z tego, co rozumiem te konkretne osoby w chwili pisania listu otwartego nadal znajdowały się na terenie ogarniętej wojną Syrii.
              Plus owszem - zgadzam się, że nie należy selekcjonować uchodźców według religii. Zgadzam się etycznie i ogólnoludzko. Patrząc na sprawę pragmatycznie widzę smutną prawdę, że pomoc dla chrześcijan będzie stosunkowo najłatwiej wywalczyć.
            • magdalaena1977 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 25.05.15, 19:46
              Odniosłam wrażenie, że generalnie chrześcijanie mieli więcej powodów do ucieczki niż inni Syryjczycy.

A w ogóle nie rozumiem, dlaczego Polska i cala UE nie ma jakiegoś sensownego programu pomocy uchodźcom - co by ich trochę odkarmić, trochę podszkolić a potem zasymilować. Czy są jakieś pozytywne schematy działania, które można wykorzystać?
              • verdana Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 25.05.15, 20:01
                Nie ma . Problem uchodźców jest zawsze bardzo trudny, bo oni nie chcą się asymilować, zresztą słusznie. Chcą przeczekać kataklizm i wrócić do domu. Niezależnie co sie zrobi, większość z nich nigdy sie nie zakorzeni, zawsze będą chcieli wrócić, a więc będą żyli na walizkach.
                A Polska chce przyjąć chrzescjan nie dlatego,z ę oni sa bardziej zagrożeni, tylko dlatego,że nie chcemy u siebie tych okropnych muzułmanów, choćby mieli pięć lat.
                • mary_ann Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 25.05.15, 21:53
                  Verdana napisała:
                  "A Polska chce przyjąć chrzescjan nie dlatego,z ę oni sa bardziej zagrożeni, tylko dlatego,że nie chcemy u siebie tych okropnych muzułmanów, choćby mieli pięć lat."

Niektórzy mają obawy nawet co do chrześcijan. Oto co pisze mój ulubiony ;) diakon na katolickim Areopagu21:

dk. Jacek Jan Pawłowicz 21/05/2015 07:31

Mniemy nadzieję, że chodzi tu tylko i WYŁĄCZNIE rodziny chrześcijańskie. Aby przy okazji nie dostali się do naszego kraju muzułmanie (a różnie to bywa) i wtedy będziemy hodowali żmije na własnych piersiach. Wyrażam tę wątpliwość właśnie w związku z tym, że akcję tę promuje TP. A powszechnie wiadomo czym jest ten antykatolicki tygodnik.
              • mary_ann Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 25.05.15, 21:49
                Mam podobne pytania, jak Ty.
                I w pierwszej chwili miałam taki odruch oporu jak Verdana - "jak to, ratować ludzi wg kryterium wyznaniowego?", ale po chwili zastanowienia przychodzi refleksja, że w tym wypadku akurat kwestia wyznania jest ściśle skorelowana z prześladowaniami i czy się to komu podoba, czy nie, na celowniku są chrześcijanie. Zatem niezależnie od tego, jak nazwiemy petycję czy program (pewnie można bardziej poprawnie z punktu widzenia humanitarnego), wypadałoby nad pomocą się zastanowić.
                Dywagowania o asymilacji jest trochę bez sensu w sytuacji, o której mowa - zdaje się, że jest to stan realnego zagrożenia życia. Jeśli w liście piszą nieprawdę, to wyprowadźcie mnie z błędu.
                • verdana Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 25.05.15, 21:58
                  Nie, tam na celowniku są nie tylko chrześcijanie, sporo muzułmanów nie tej opcji, opozycja itd. Uciekać chcą tysiące ludzi. Mnie mierzi, że chcemy przyjąć chrześcijan nie dlatego,że sa najbardziej zagrożeni, tylko dlatego,że inaczej UE może wymóc na Polsce przyjecie muzułmanów. I to jest jedyna przyczyna.
                  • ding_yun Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 25.05.15, 23:06
                    Mnie mierzi, że chcemy przyjąć chr
                    > ześcijan nie dlatego,że sa najbardziej zagrożeni, tylko dlatego,że inaczej UE m
                    > oże wymóc na Polsce przyjecie muzułmanów.

Jak na razie to sytuacja wygląda tak, że Polska nie chce przyjąć żadnych uchodźców, a pojedyncze osoby takie jak członkowie fundacji, którą wsparła s. Chmielewska walczą o to, żeby przyjąć chociaż małą grupę chrześcijan.
          • verdana Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 28.05.15, 16:10
            Z jednej strony masz rację. Z drugiej deklaracja, ze uratujemy tylko ludzi jednego wyznania jest dla mnie nie do przyjęcia.
            Przypuśćmy, że jakiś kraj chce ratować ludzi pod warunkiem, że wybierze sie nie najbardziej potrzebujących, a tylko tych, co nie są chrześcijanami? Jaki byłby skandal.
            • magdalaena1977 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 28.05.15, 17:06
              verdana napisała:

> Z jednej strony masz rację. Z drugiej deklaracja, ze uratujemy tylko ludzi jedn
              > ego wyznania jest dla mnie nie do przyjęcia.

Ale czy ktoś tak deklaruje?
              Ja podpisałam apel o udzielnie azylu syryjskim chrześcijanom, bo taki trafił na moją fejsbukową ścianę, ale jak się pojawi apel o pomoc dla muzułmanów też go podpiszę.
              • ding_yun Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 28.05.15, 17:26
                Dokładnie, mam te same odczucia, co Sebalda i Magdalena.

Co do siostry Chmielewskiej to potwierdza się powiedzenie, że każdy dobry uczynek będzie natychmiast ukarany. Napisała apel wspierający fundację, która chciała ewakuować konkretne rodziny. Teraz obrywa jej się i z lewa i z prawa - w mediach lecą na nią gromy za to, że apel dotyczył wyłącznie rodzin chrześcijańskich, a na swoim facebookowym profilu odpiera zarzuty z kategorii "a co jeśli znajdzie się między uchodźcami muzułmanin-agent państwa islamskiego".
                I nie podoba mi się, że krytykują ją Ci, którzy sami w kwestii przyjęcia uchodźców nie zrobili nic.
                • verdana Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 28.05.15, 20:50
                  Akurat do siostry Chmielewskiej nic nie mam - ona chce , jako zakonnica, katolicka organizacja ratować chrześcijan. Wolno jej.
                  Ale ludzie popierają akcje nie dlatego, żeby ratować chrześcijan. Popierają ją, bo nie chcą w Polsce "muslimów", terrorystów, islamistów. Wystarczy poczytać komentarze. Uchodźcy w ogóle sa kłopotliwi, ale przyjmijmy takich, co będą kłopotliwi mniej i wyznają dobrą, a nie złą religię. Innymi słowy, nie chodzi tu (nie w inicjatywie, a w poparciu dla niej) o ratowanie kogokolwiek - chodzi o wymiksowanie sie z potencjalnego wsparcia dla niechrzescijańskich ofiar.
                    • slotna Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 28.05.15, 23:12
                      Ja wierze w twoje dobre intencje, ale uwazam, ze idea sprowadzenia do Polski jakichkolwiek uchodzcow jest dla wiekszosci Polakow skandaliczna (bo dostana zasilki, lenie cholerne), a juz muzulmanskich? Wprowadza szariat i beda wysadzac budynki, nic innego :P Chetnie przekonam sie, ze jest inaczej, moze sa jakies sondaze? To akurat wazny i ciekawy temat.
                • mkw98 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 31.05.15, 23:44
                  ding_yun napisała:

> Co do siostry Chmielewskiej to potwierdza się powiedzenie, że każdy dobry uczyn
                  > ek będzie natychmiast ukarany.

Tak, niestety. :-( Jest mi bardzo przykro, kiedy czytam, co ludzie o niej wypisują i jak wmawiają jej rzecz, których nigdy nie twierdziła. Wiem, że to twarda zawodniczka i pewnie się za bardzo tym nie przejmuje, no ale jednak.
                  Straciłam resztki szacunku do Tochmana, przeczytawszy, że w apelu siostry wyczuwa "smród rasistowskiej karmy" itp.
    • anuszka_ha3.agh.edu.pl Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 29.05.15, 08:52
      A tymczasem Kukiz, któemu wg badania CBOS ufa 58% Polaków, mówi:
      m.youtube.com/watch?v=lIBJhgz2TEc
      - że 2000 imigrantów z Afryki to spisek na zniszczenie narodu polskiego, bo tutaj nie rodzą się dzieci. Że przez imigrantów Polska wymrze.
      Linkują to młode leszcze z wykop.pl. Do momentu wyborów prezydenckich nikt mi nie wierzył, że gówniarze karmią się w internecie wytworami trolli nasłanych przez Bóg wie kogo (narodowców, Rosję?). Wszyscy mi mówili: no ale to jest nisza i nie ma wpływu na szerokie rzesze społeczeństwa. A tu nagle po wyborach wszyscy się obudzili i nagle się wymądrzają o wpływie pokolenia internetu na politykę. Ja to już wiedziałam od wielu lat, ale mnie nikt nie słuchał.

Strach to mówić, ale nasze społeczeństwo popada w faszyzm.
      • mary_ann Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 29.05.15, 09:37
        Czytałam dziś te wypowiedzi Kukiza. Masakra.

"Strach to mówić, ale nasze społeczeństwo popada w faszyzm."

Też się tego boję. Oglądam od pewnego czasu występy Brauna (pełno tego w Internecie, łącznie z mowami końcowymi na procesach) i włos mi się na głowie jeży. Zwłaszcza jak czytam komentarze pod oraz widzę, jak bierni i w gruncie rzeczy bezradni są wobec jego zagrywek nie tylko dziennikarze, ale i sędziowie.

Ja wiem oczywiście, że Braun to (na razie?) polityczny plankton. Ale moim zdanie wykazuje krok po kroku kompletną bezradność naszej demokracji wobec zagrożenia faszyzmem. Mam na myśli bezradność dziennikarzy w starciu z jego obłędnymi tezami, ale i np. kompletną dezorientację i brak zdecydowania ze strony sądów (kto oglądał relacje z procesów, ten wie, o czym mówię).
        W Internecie pełno jest nagrań, w których wprost nawołuje do rozstrzeliwania zdrajców (a jako zdrajców definiuje np. osoby głosujące "przeciw życiu"), powtarza te swoje mantry o strzelnicy i dozbrajaniu się i pies z kulawą nogą się tym świrem nie interesuje. Mam nadzieję, że po cichu przynajmniej ABW go monitoruje, bo jak nie, to się tylko pochlastać.
    • luna15 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 29.05.15, 12:16
      Damy rade przyjąć wszystkich, ...nie.
      To jakie kryteria stosować, przyjmować tylko dzieci, tylko kobiety, tylko starych czy tylko tych z co najmniej średnim wykształceniem?Każde kryterium jest na swój sposób bez sensu, czyli przyjmijmy tych którzy maja szanse być zaakceptowani przez społeczeństwo, bo on tu beda mieszkać i beda tu szukać pracy, tu będą sie uczyc ich dzieci...muzułmanie nie zostrana zaakceptowani i mozna tupać i sie złoscić ale to jest rzeczywistosć podsycana strachem i obrazami terroru. Dlatego denerwuja mnie demonstracje takie jak to zrobiła Verdana bo na skutek takich postaw nikt tu nie znajdzie ochrony, na zasadzie jak nie wszyscy równi to niech w imie tej równosci wszyscy zostana u siebie i tam umra.
      • pavvka Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 29.05.15, 13:37
        luna15 napisała:

> Damy rade przyjąć wszystkich, ...nie.
        > To jakie kryteria stosować, przyjmować tylko dzieci, tylko kobiety, tylko stary
        > ch czy tylko tych z co najmniej średnim wykształceniem?Każde kryterium jest na
        > swój sposób bez sensu

Ale czy trzeba w ogóle stosować jakieś tego typu kryterium? Kraje sąsiadujące z Syrią (wszystkie biedniejsze od Polski) przyjmują wszystkich, którzy przekroczą granicę. Liban z 4 mln. mieszkańców ma u siebie już ok. 1,2 mln. syryjskich uchodźców ! Dlaczego bogata Europa (tak, Polska w skali globalnej też należy do bogatych krajów) nie może przejąć części tej masy ludzi - w skali Unii dałoby się ich rozmieścić tak żeby nie stanowili wielkiego ciężaru ekonomicznego.
        • luna15 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 29.05.15, 13:53
          Przyjmują i co dalej, jak to sobie wyobrażasz? Wysadzimy ich w środku miasta i co...
          Patrzmy dalej, fajnie byłoby gdyby udało im sie zasymilować i usamodzielnić, już widzę jak przeciętny Polak zatrudni muzułmanina, a nawet jak sie taki znajdzie to ci co maja odchyłkę spalą mu zakład. Jak będą egzystować dzieci muzułmańskie w naszej szkole? Uważam że żeby nie mnożyć problemów należy "przydział" do kraju podzielić wg religii tak by tym ludziom na prawdę pomóc a nie tylko grać dobrego wujka.
          • luna15 Bo 29.05.15, 13:55
            obciążenie ekonomiczne nie jest tu największym problemem, a strach, strach przed muzułmanami.
          • pavvka Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 29.05.15, 14:19
            luna15 napisała:

Są procedury mówiące jak się przyjmuje uchodźców, są ludzie, którzy się na tym znają. Poza tym uchodźcy to ludzie, którzy z założenia opuszczają kraj tymczasowo, a kiedy skończy się wojna, wracają skąd przyjechali, więc nie muszą, czy może nawet nie powinni się zbytnio asymilować.

Jeśli chodzi o religię, to IMO dla funkcjonowania w społeczeństwie nie ma wielkiego znaczenia. Syryjczycy różnią się kulturowo od Polaków również jeśli są chrześcijanami. Jeśli naprawdę chcesz żeby było z tego jak najmniej problemów, to prędzej powinnaś sugerować żeby przyjmować tylko Syryjczyków o jasnej karnacji, którzy w Polsce nie wyróżniają się z tłumu...
            • luna15 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 29.05.15, 14:55
              Nie wiadomo jak długo potrwa konflikt, może trwać jeszcze 10 lat, czy ci ludzie mają zawiesić swoje życie na kołku i czekać?
              Tu nie chodzi że się wyróżniają a czym się wyróżniają.Możemy być idealistami,ale to w rozmowach w prawdziwym życiu trzeba być praktycznym.Czyli tak działać by ograniczyć ryzyko konfliktów.Myślisz że szczególnie w małych, lokalnych społecznościach będzie identyczne przyjęcie rodziny muzułmańskiej jak chrześcijańskiej? Nie będzie. I nie ma znaczenia że będzie tez sporo ludzi życzliwych i nie uprzedzonych czy nie bojących się, grupa sceptyków wystarczy by doprowadzić do zachowań agresywnych.
              Przypominam że my jako Polska nie mamy możliwości przyjęcia dużej grupy ludzi, wiec jeśli mamy przyjąć to w pierwszej kolejności tych bardziej zagrożonych i tych tożsamych z nami religijnie by nie tworzyć dodatkowego zapalnika w postaci religii.
              • pavvka Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 29.05.15, 15:11
                luna15 napisała:

> Przypominam że my jako Polska nie mamy możliwości przyjęcia dużej grupy ludzi,
                > wiec jeśli mamy przyjąć to w pierwszej kolejności tych bardziej zagrożonych i t
                > ych tożsamych z nami religijnie by nie tworzyć dodatkowego zapalnika w postaci
                > religii.

Właściwie dlaczego nie mamy możliwości, i co rozumiesz przez 'dużą grupę ludzi'?

Poza tym, primo, ja akurat się z chrześcijaństwem nie identyfikuję, więc proszę nie pisać 'z nami'. Secundo, ludność tubylcza i tak będzie postrzegała Arabów jako obcych. Jeśli wyglądają arabsko, mówią po arabsku, ubierają się po swojemu, to to jaką religię wyznają będzie kwestią czwartorzędną. Na mszę do polskiego kościoła i tak zresztą nie pójdą, bo nie zrozumieją.
                • verdana Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 29.05.15, 15:49
                  W zyciu trzeba być praktycznym. Niech sobie ludzie umierają, bo przecież dla Polski będzie ogromnym obciążeniem przyjęcie 2 tysięcy ludzi. Jeśli już ich przyjmiemy, to nie tych, którzy potrzebują, tylko takich, z którymi będziemy mieli najmniej kłopotu - to powinno sie liczyć.
                  A potem zdziwienie, dlaczego różne kraje w czasie II wojny nie chciały pomagać Żydom i przyjmować uchodźców - bo tak było praktyczniej.
                  Naprawdę, to bardzo chrześcijańskie podejście - najważniejszy jest portfel. I życie tych najmniej kłopotliwych.
                  • luna15 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 29.05.15, 16:00
                    Z całym szacunkiem dla Ciebie Verdana uważam ze jesteś nieobiektywna i naginasz fakty.

Dlaczego mówisz "tych którzy najbardziej potrzebują" - najbardziej potrzebują tego chrześcijanie, nie muzułmanie.Pociski owszem sa demokratyczne ale już bojownicy nie.
                    Kłopot będzie zawsze - tu wbrew temu co insynuujesz kłopot nie tyle dla nas a dla tych ludzi by sie odnaleźć w naszym środowisku.
                    Portfel? Portfel jest na litość boską ważny bo nie wystarczy tych ludzi przyjąć, oni muszą gdzieś mieszkać, coś jeść... muszą!
                • luna15 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 29.05.15, 15:52
                  Przez duża grupę ludzi uważam kilka tysięcy.
                  Dlaczego? Dlatego że nie jesteśmy państwem bogatym, głównym problemem jest to ze tych ludzi trzeba gdzieś ulokować na okres nie wiadomo jak długi.Nasz klimat nie umożliwi mieszkania w namiotach.Biorąc pod uwagę długi okres oczekiwania na mieszkanie socjalne jak sobie to wyobrażasz?

Jak będzie postrzegała ich ludność tubylcza można się domyślać, na pewno będzie pewna rezerwa, ale o ile zakładam rezerwę przy chrześcijanach o tyle przy muzułmanach będzie to często strach a ten rodzi agresję.
                  Pamiętasz tworzenie pierwszych ośrodków dla chorych na AIDS? Pikiety, protesty? Czy tym zoranym wojna ludziom jest to potrzebne? W imię politycznej poprawności chcesz na nich robić eksperymenty?
                  Przecież to nie o to chodzi, a o to by pomagać skutecznie, pomoc dla samej idei równego traktowania jeśli skończy sie burdami i protestami i narazi tych ludzi na niebezpieczeństwo nic nie da.
                • katriel Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 30.05.15, 04:13
                  Offtopic:
                  > Na mszę do polskiego
                  > kościoła i tak zresztą nie pójdą, bo nie zrozumieją.

Nie wiem, jak w praktyce zachowaliby się syryjscy uchodźcy, ale ja np. jako katoliczka w dowolnie egzotycznym kraju zawsze idę na niedzielną mszę odprawianą w dowolnie niezrozumiałym języku, jeśli tylko taka jest dostępna. Przebieg mszy z grubsza znam, więc wiem co się dzieje (gesty celebransa podpowiadają, w którym momencie jesteśmy), czasem nawet idzie się domyślić o czym są czytania (po nazwach własnych plus orientacja w roku liturgicznym). Kazania nie zrozumiem, to sobie posiedzę i się pomodlę, moze mnie Duch Świety oświeci.

Kiedyś trafiłam w ten sposób w Parnawie na mszę odprawianą pół po estońsku (nie znam ani w ząb), pół po rosyjsku (uczyłam się, ale rozumiem piate przez dziesiąte), gdzie spotkałam grono starszych kobiet polskiego pochodzenia. Jedna z nich powiedziała mi wtedy "msza jest msza, choćby po kitajsku" - i tego się trzymam.
                  • magdalaena1977 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 30.05.15, 13:56
                    katriel napisała:

> Nie wiem, jak w praktyce zachowaliby się syryjscy uchodźcy, ale ja np. jako kat
                    > oliczka w dowolnie egzotycznym kraju zawsze idę na niedzielną mszę odprawianą w
                    > dowolnie niezrozumiałym języku, jeśli tylko taka jest dostępna.

Ja też. W dodatku udział w takiej mszy traktuję jako kolejną "atrakcję turystyczną" - ile było osób, w jakim wieku, jak zbierają na tacę, jak śpiewają ...
                    Jeśli mogę, wybieram zabytkowe katedry, bo wolę je zobaczyć "w akcji" niż tylko zwiedzić.
                        • anuszka_ha3.agh.edu.pl Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 31.05.15, 14:58
                          Nie lekceważyłabym tego, że są odmienni kulturowo. To zawsze jest problem i fakt faktem, pewnie tacy ludzie lepiej się dostosowują do kraju, w którym panuje podobna kultura. Skoro tak się umówiono w UE, to uchodźców trzeba przyjąć, ale też nie mydlmy sobie oczu, że wystarczy ich tu przywieźć i będzie super. Potrzebna jest gigantyczna robota, żeby tych ludzi nauczyć żyć tutaj. A państwo polskie w ogóle sobie nie radzi z uchodźcami. Pisano niedawno w gazetach, co się dzieje w polskich ośrodkach dla uchodźców - to są de facto więzienia.

Jeszcze co do pokrewieństwa kulturowego - w Egipcie chrześcijanie wycinają dziewczynkom łechtaczki tak samo jak muzułmanie. (Nie mówię teraz o Syrii, tylko podaję to jako skrajny przykład, że pokrewieństwo religijne może o niczym nie świadczyć.)

Zastanawia mnie z drugiej strony takie coś - państwo polskie pomaga ludziom pochodzenia polskiego zza wschodniej granicy. Ściągali np. mieszkańców Donbasu poszkodowanych w wojnie. Tylko na podstawie dość dalekiego chyba polskiego pochodzenia. Tak samo karta Polaka nadawana np. Białorusinom za polską prababkę. Tutaj akurat widać, że wybór, komu państwo polskie pomaga, to sprawa polityczna.
                      • luccio1 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 03.06.15, 11:31
                        > chrześcijanie z Syrii to w większości członkowie róż
                        > nych Kościołów wschodnich, często (z katolickiego punktu widzenia) potępionych
                        > za herezję jeszcze w starożytności. ;-)

Różnice dotyczą tutaj jedynie pojmowania Trójcy Świętej (stosunek wzajemny natur: Boskiej i ludzkiej w Chrystusie; pochodzenie Ducha Świętego: od Ojca i Syna, czy też: od Ojca przez Syna...).
                        Kwestie te dadzą się sprowadzić do terminologii, która - sama niedoskonała, ułomna - sili się opisać Byt Najdoskonalszy.
                  • mkw98 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 31.05.15, 22:55
                    > ja np. jako kat
                    > oliczka w dowolnie egzotycznym kraju zawsze idę na niedzielną mszę odprawianą w
                    > dowolnie niezrozumiałym języku, jeśli tylko taka jest dostępna.

Też tak robię. A np. moi znajomi Polacy mieszkający w Danii regularnie bywają na mszy po wietnamsku, bo to najbliższa dostępna. :-)
      • magdalaena1977 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 29.05.15, 22:32
        luna15 napisała:

> Damy rade przyjąć wszystkich, ...nie.
        > To jakie kryteria stosować, przyjmować tylko dzieci, tylko kobiety, tylko stary
        > ch czy tylko tych z co najmniej średnim wykształceniem?

Ja bym odsiała osoby poszukiwane listem gończym itp.

Szybkie googlanie wykazało, że są fundacje, które pomagają uchodźcom i wydaje się, że moja koncepcja - odkarmić, poduczyć, asymilować nie jest taka głupia.
        Oczywiście na początku Ci ludzie potrzebują prostej konkretnej pomocy w tym finansowej, ale przecież nie będą siedzieć na zasiłkach aż w ich kraju skończy się wojna. Mają chyba jakieś zawody, umiejętności i będą w stanie pracować. A jeśli będą pracować, to stworzą popyt na polskie towary i usługi.
        Zupełnie nie rozumiem, czemu jako państwo wydaliśmy dużo pieniędzy na wysyłanie żołnierzy do Afganistanu i Iraku a nie stać nas na pomoc ofiarom wojen.
    • mary_ann Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 31.05.15, 10:39
      Myślę, że warto zerknąć na stronę fundacji Estera, poczytać i obejrzeć krótki wywiad z prezeską fundacji. Wyjaśni się wtedy już chociażby to, że został opracowany program pomocy uchodźcom w adaptacji czy asymilacji, nauki języka polskiego (są wolontariusze), zgłosiły się społeczności gotowe ich przyjąć, a program finansowany jest z wpłat osób prywatnych i nie obciąża polskiego podatnika (co jest wręcz zawstydzające).

fundacjaestera.pl/
      Wracam do jednego - czas płynie. I oby nie było tak, jak z działaniami państw i kościołów w czasie drugiej wojny światowej w obliczu zagłady Żydów. Politycy kalkulowali, biskupi dywagowali o miejscu przecinka w encyklice potępiającej nazizm (która w związku z tym nigdy nie została ogłoszona), a wagony ludzi jechały ku obozom.

Odnośnie do tego, co dzieje się przeciw niearyjczykom na niemieckim obszarze, powiedzieliśmy słowo w naszym Bożonarodzeniowym przesłaniu. (...) W obecnym położeniu nie możemy niestety ofiarować wam żadnej innej skutecznej pomocy jak tylko naszą modlitwę. Jesteśmy jednak zdecydowani,w zależności od tego, czy okoliczności na to pozwolą, podnieść nasz głos za nimi". (papież Pius XII w liście z 30 kwietnia 1943, w odpowiedzi na list arcybiskupa Berlina z prośbą o wstawienie się za prześladowanymi Żydami).

źródło cytatu:
      B. Schneider (Hg.) Die Briefe Pius XII. an die deutschen Bischöffe 1939 bis 1944, Mainz 1966, s. 242; za: A. Wolff-Powęska A bliźniego swego... Kościoły w Niemczech wobec "problemu żydowskiego", Instytut Zachodni Poznań 2003, s. 344

• slotna Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 15.07.15, 19:13
      " A o tym, które rodziny z Syrii przyjmie Polska decydowała Fundacja Estera przy współpracy z lokalnymi duchownymi. - Dokładnie sprawdziliśmy, kim są członkowie wytypowanych rodzin, jakie mają powiązania i życiorysy. Przez jakiś czas ich telefony były na podsłuchu, weryfikowaliśmy ich świadectwa chrztu, by mieć pewność, że to chrześcijanie. Także księża znający ich od lat poświadczyli za nich i zapewnili, że reprezentują te same wartości, co my – mówiła Miriam Shaded założycielka i prezes zarządu Fundacji Estera."

polska.newsweek.pl/gdzie-beda-mieszkac-uchodzcy-z-syrii-w-polsce,artykuly,366774,1.html
      Cos wam to przypomina?
        • ding_yun Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 16.07.15, 10:50
          > Oby tym ludziom bylo latwiej majac potwierdzenia na pismie, gwarancje i sto za
          > swiadczen. Oby im to pomoglo

Niestety nic to nie pomoże - przeciwnie. Społeczeństwo dalej utwierdza się w przekonaniu, że chrześcijanin jest z definicji lepszy niż muzułmanin. Że każdego przybysza z Bliskiego Wschodu należy się obawiać, bo być może jest muzułmaninem czyli z automatu terrorystą.
      • ding_yun Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 16.07.15, 10:43
        > Cos wam to przypomina?
        >

Dla mnie ten artykuł był szokujący. Od początku popierałam sprowadzenie do Polski uchodźców różnych wyznań, ale popierałam też działania fundacji Estera. Sądziłam, że są oni po prostu w kontakcie z większą grupą chrześcijańskich rodzin, które pilnie wymagają ewakuacji i należy je jak najszybciej sprowadzić do naszego kraju, a potem zastanawiać się, co dalej i jak sprowadzimy innych uchodźców. Niestety ten artykuł stawia sprawę w zupełnie innym świetle i rację mieli ci, którzy od początku twierdzili, że chodzi o zwyczajną segregację. Dla mnie to jest niedopuszczalne.
          • luna15 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 19.07.15, 07:31
            Tam gdzie mówimy o ryzyku zamachu kroki sa zrozumiałe.

fakty.interia.pl/raporty/raport-panstwo-islamskie/newsy/news-co-najmniej-120-ofiar-zamachu-w-iraku-reakcja-usa,nId,1855263
            Czy polityczna poprawność usprawiedliwia podejmowanie takiego ryzyka?

Dziwicie sie że człowiek w pierwszej kolejności myśli o bezpieczeństwie własnych dzieci a dopiero potem cudzych?

Wiecie dlaczego fundacja tak zrobiła, bo nie mogą ryzykować wpadki, po wpadce szanse wywiezienia pozostałych chrześcijan i znalezienia dla nich domów byłyby znikome.
            • ding_yun Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 19.07.15, 16:12
              Rozumiem i popieram sprawdzanie ludzi pod kątem tego, czy nie mają powiązań z organizacjami terrorystycznymi.
              Nie rozumiem i nie popieram sprawdzania ludzi pod kątem tego, czy nie są przypadkiem muzułmanami.

Tak, wiem, że to jest trudne do przeprowadzenia.

Ale czy to znaczy, że mamy wszyscy odwrócić się od tych muzułmanów, którzy sami uciekają przed bojownikami państwa islamskiego?
                • luna15 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 20.07.15, 13:44
                  Dziś zamach w Turcji.

To okrutne wiem, ale na szali stawiamy dwa dobra; bezpieczeństwo nas tutaj kontra bezpieczeństwo muzułmanów, ja wiem że tam też sa dobrzy ludzie, gdyby można było czytać w myślach....
                  Dlaczego życie mojego dziecka ma mnie mniej obchodzić niż życie małego Syryjczyka, bo to nie jest tak ze uspokoi mnie stwierdzenie wiesz może będzie dobrze, zaryzykuj....a co jak nie będzie?
                            • pavvka Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 20.07.15, 17:18
                              Ale wiesz, że ryzyko zginięcia w wypadku samochodowym jest tak ze 2 rzędy wielkości wyższe niż śmierci w zamachu terrorystycznym? Realnie patrząc, gdybyś chciała minimalizować ryzyko śmierci, to powinnaś raczej patrzeć na statystyki bezpieczeństwa na drogach i jeździć tam gdzie jest ono wyższe, bo w porównaniu z tym różnice w poziomie ryzyka terroryzmu są zaniedbywalnie małe (może pomijając przypadki ekstremalne, typu Afganistan).
                              • ding_yun Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 20.07.15, 23:06
                                Słuchajcie, czy ktoś mi może wyjaśnić jedną rzecz bo nie rozumiem.
                                Czy osoby przeciwne sprowadzaniu muzułmanów do Polski ze względów bezpieczeństwa uważają, że:

a. to niebezpieczne bo wśród uchodźców może się znaleźć zakamuflowany agent państwa islamskiego
                                b. to niebezpieczne bo każdy muzułmanin to potencjalny terrorysta
                                  • luna15 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 21.07.15, 06:33
                                    Jesteście bardzo naiwni. Jak myślicie dlaczego fundacja tak "czesze" sprowadzanych ludzi, dla sportu ? Nie macie pojęcia o czym piszecie, polecam wizytę w Syrii i opinię po powrocie.
                                    Co do pytania - jeśli o mnie chodzi to punkt dotyczący 'ukrytego terrorysty", tak wiem ze nie wszyscy muzułmanie są źli tylko co z tego skoro nie wiem którzy.Rachunek prawdopodobieństwa mnie nie obchodzi jeśli istnieje choćby promil zagrożenia dla mojej rodziny.
                                    • asia.sthm Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 21.07.15, 09:27
                                      luna15 napisała:

> Jesteście bardzo naiwni. ..itd

W calym twym poscie udalo ci sie wykonac 3 ciezkie wywrotki w logice.
                                      1. Fundacja "czesze" bo ma zamiar odczesac terrorystow i ich odrzucic, tak?
                                      2. Polecasz mi wyjaz do Syrii aby zrozumiec jacy Oni niebezpieczni i dlaczego z tej Syrii wlasnie Oni uciekaja.
                                      3. Brejvikovi tak dobrze z oczu patrzylo, taki spokojny gosc o niebieskich oczkach i wielce chrzescijanski. A ty tylko muzulmanskiego promila sie boisz?

Luna, twoje argumenty wcale nie nabieraja powaznej wagi nawet jesli popierasz je gornolotnie ochrona twojej rodziny. To brzmi jak niewybredny dowcip.
                                      • luna15 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 21.07.15, 09:48
                                        Fundacja "czesze" bo ma zamiar odczesac terrorystow i ich odrzucic, tak?

Ma zamiar zminimalizować ryzyko, a skoro zminimalizować to znaczy ze ryzyko istnieje.

Polecasz mi wyjaz do Syrii aby zrozumiec jacy Oni niebezpieczni i dlaczego
                                        > z tej Syrii wlasnie Oni uciekaja.

Polecam bys zobaczyła wojnę z bliska a nie tylko przez okienko tv, można być bohaterem i dobrym samarytaninem jedząc czipsy przez tv, ale jednak warto wcześniej zapoznać się z prawdziwym życiem skoro tym prawdziwym życiem swoich i innych chce sie ryzykować.

Brejvikovi tak dobrze z oczu patrzylo, taki spokojny gosc o niebieskich oczk
                                        > ach i wielce chrzescijanski. A ty tylko muzulmanskiego promila sie boisz?

Brejvik jest psychopatą. Zabił kilkadziesiąt osób.

Wiesz ile osób zginęło przez ISIS, ONZ przestaje juz podawać dane bo tych ludzi jest tak dużo, ponad 100 tysięcy i ta liczba nieustannie rośnie...ja jestem niepoważna? Ty jesteś niepoważna porównując te dwa zjawiska.
                                        • pavvka Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 21.07.15, 11:55
                                          luna15 napisała:

> Brejvik jest psychopatą. Zabił kilkadziesiąt osób.
                                          >
                                          > Wiesz ile osób zginęło przez ISIS, ONZ przestaje juz podawać dane bo tych ludzi
                                          > jest tak dużo, ponad 100 tysięcy i ta liczba nieustannie rośnie...ja jestem n
                                          > iepoważna? Ty jesteś niepoważna porównując te dwa zjawiska.

Ale nie możesz porównywać wojny z pojedynczym atakiem pojedynczego człowieka. Mało było wojen, w których to chrześcijanie mordowali? Z niezbyt dawnych wspomnę Rwandę i b. Jugosławię (gdzie NB to muzułmanie byli stroną najbardziej poszkodowaną).
                                              • pavvka Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 21.07.15, 13:53
                                                Nikt nie kwestionuje tego, że ISIS dopuszcza się wyjątkowych okrucieństw, ale nieprawdą jest jakoby tylko chrześcijanie byli jej ofiarami. Takim samym celem są choćby muzułmanie-szyici i jezydzi oraz wszyscy, którzy z nimi walczą - patrz np. filmowane i publikowane w sieci egzekucje jeńców-muzułmanów.
                                                  • pavvka Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 21.07.15, 18:27
                                                    Chcemy edukować polskie społeczeństwo w zakresie tego kim są uchodźcy, czyli syryjscy chrześcijanie. Dążymy do tego, aby obalać mity narosłe wokół obywateli państw arabskich, zwłaszcza stereotyp myślowy, kwalifikujący wszystkich jako ortodoksyjnych muzułmanów. Zamierzamy zwiększać świadomość w zakresie faktycznego wizerunku chrześcijan syryjskich, którzy kierują się takimi samymi wartościami, co chrześcijanie europejscy.
                                                  • luna15 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 22.07.15, 06:02
                                                    Ponieważ życie i zdrowie są nadrzędnymi wartościami, Fundacja Estera zajmuje się organizacją wszechstronnej pomocy uchodźcom oraz ludziom znajdującym się w regionach zagrożonych wojną czy kataklizmem. Działania te obejmują bezpośrednie ratowanie życia i ochronę zdrowia oraz wspieranie i prowadzenie inicjatyw o charakterze zdrowotnym, edukacyjnym oraz charytatywnym. Szczególna pomoc adresowana jest do ofiar kataklizmów, konfliktów zbrojnych i wojen.
                                                    OCHRONA PRAW CZŁOWIEKA

Najwyższym osiągnięciem naszej kultury jest przyznanie wszystkim ludziom równorzędnych praw oraz ich wielopoziomowa ochrona. Fundacja Estera jest aktywnie zaangażowana w działanie przeciwko łamaniu praw człowieka, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, Konwencją Europejską o Ochronie Praw Człowieka i Wolności Podstawowych i Kartą Praw Podstawowych oraz Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Szczególny sprzeciw budzą w nas wszelkie formy dyskryminacji i przemocy wymierzone w najsłabszych. Dlatego ze zdwojoną siłą wspieramy ochronę praw kobiet i dzieci. Praw, które łamane są z różnych względów, w tym także kulturowych, religijnych lub w inny sposób powiązanych z tradycją czy szeroko pojętym życiem społecznym i politycznym.

Powiem tak, widzę sporo złej woli w tym co robisz, fundacja zajmuje sie pomocą wszechstronna, a jednym z jej celów i punktów /jednym a nie jedynym/ jest pomoc współbraciom w wierze, jakby na siłe wyszukujesz fragmenty mówiące tylko o tej pomocy pozostawiając reszte, czyli manipulujesz danymi, dlaczego to robisz i to względem ludzi którzy robia dużo wiecej i często z narażeniem życia niż my?
                                                  • asia.sthm Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 22.07.15, 11:07
                                                    pele999 napisał:
                                                    > Sytuacja sprzed kilku dni w Szwecji : chrzescijanska (mniejszosciowa)część ucho
                                                    > dźców , rzad musial ewakuowac z obozu z obawy o ich życie .

Pele, w jednym zdaniu dwa klamstwa udalo ci sie wmanipulowac.
                                                    Ani rzad, ani ewakulowac - dwie chrzescijanskie rodziny wyprowadzily sie z osrodka dla uchodzcow z powodu nieprzyjemnosci z innowiercami. Czuly sie zagrozone i znalazly sobie inne mieszkanie.
                                                    – De valde själva att ordna ny adress och flyttade därifrån utan vår medverkan eftersom de kände ett obehag, säger han.

Pele, czy jeszcze cos ci umknelo ( chetnie przetlumacze) czy zamierzasz tu celowo siac propagande jak to islamisci rzucaja sie chrzescijanom do gardel?
                                                  • pele999 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 22.07.15, 13:15
                                                    Zagalopowalas sie nieco , gdyż moim zamiarem nie bylo ani klamstwo , ani manipulacja .Na ów link ze stosownym komentarzem natknąłem się gdzie indziej i postanowiłem go niejako przekazać dalej . Mogę jedynie ubolewac , ze polegajac na tlumaczeniu kogoś innego , zasugerowalem się nim , ale od tego, do swiadomej manipulacji , którą mi zarzucasz jest jednak daleka droga .Skoro jednak znasz język i zglaszasz chęć tlumaczenia jeżeli coś mi umknelo , to przyznaję ze umknal mi praktycznie cały tekst, gdyż szwedzkiego nie znam ni w zab .
                                                  • asia.sthm Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 22.07.15, 14:13
                                                    pele999 napisał:

> Zagalopowalas sie nieco ....

Mikry ten moj galop byl w porownaniu z twoim galopiszczem. To jaka ciezka cholere wpisujesz nadzwyczaj klamliwe zdanie twierdzace podpierajac je linkiem do artykulu, ktorego nie potrafisz nawet zrozumiec piate przez dziesiate? Ubolewaj, ubolewaj nad swoja latwowiernoscia, poddawaniem sie w tym wypadku bezczelnym manipilacjom kogos kto celowo wprowadzil cie w blad a ty tak ot: >postanowiłem go niejako przekazać dalej>
                                                    Nie nalezalo uczciwie napisac tu: slyszalem, ze... pojecia nie mam czy to prawda, zasugerowano mi, ktos gdzies przebaknal ...itd. ? czy cos w ten desen?
                                                    Wybrales inny, pewny ton wypowiedzi .. A Luna tylko na to czekala na te oliwe na swoj ogien ;)

Artykul ci oczywiscie przetlumacze - daj mi jednak troche czasu, bo akurat musze leciec.
                                                  • asia.sthm Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 22.07.15, 17:53
                                                    Artykul w DN Publicerad 2015-07-18 15:28
                                                    Kristna flyktingar flyttade från asylboende efter hot av islamister

(moje wlasne tlumaczenie, niemrawe ale dokladne - (nawiasy moje, czyli tlumacza)

Chrzescijanscy uchodzcy wyprowadzili sie z osrodka dla "azylowcow" po grozbach islamistow.

Grozby i niepokojenie ze strony fundamenlistow islamskich doprowadzily grupe chrzescijan oczekujacych na azyl, do wyprowadzenia sie z osrodka urzedu Migracji w ”wojewodztwie” Kalmar – donosi gazeta Östra Småland.

- Dostalismy informacje od dwoch rodzin ze byly niepokojone przez grupe Syryjczykow i to spowodowalo, ze nie mogli nadal tam mieszkac – mowi dziennikarce Dagens Nyheter szef Urzedu Migracji w wojewodztwie Kalmar.
                                                    Zdarzenia mialy miec miejsce w osrodku w Mösterås, w ktorym wiekszosc z 80 osob czekajacych na azyl pochodzi z Syrii. Wedlug gazety Östra Småland grupa chrzescijan byla narazona na grozby i niepokojenie, miedzy innymi za posiadanie symboli chrzescijanskich np. krzyzykow na szyi i nie byli mile widziani we wspolnych pomieszczeniach ( swietlica, pralnia?) jesli agresywna grupa muslimska tam przebywala.
                                                    Atmosfera na koniec zrobila sie tak grozna, ze grupa chrzescijan zaczela sie bac o swoje bezpieczenstwo i wyprowadzila sie stamtad.

- Oni nie mieli odwagi tam dluzej pozostac. Nastroj zrobil sie za bardzo grozny. I nikt im nie pomogl – mowi gazecie anonimowy informator majacy dostep do tego osrodka..
                                                    Mikael Lönngren potwierdza, ze dwie chrzescijanskie rodziny wyprowadzily sie.

- Same zdecydowaly zorganizowac sobie nowy adres bez naszego w tym udzialu, poniewaz nie bylo im tam dobrze. (dokladnie: czuly niewygode ) – mowi.
                                                    Urzad Migracyjny potraktowal powaznie informacje o grozbach, udal sie na miejsce do osrodka zeby poinformowac mieszkancow o obowiazujacym szwedzkim prawie i aby zadne podobne incydenty nie mialy ponownie miejsca. Wedlug wiedzy Mikaela Lönngrena nie zgloszono nic Policji wiec i Urzad Migracji nie poprowadzi dochodzenia ze swojej strony.

- Poniewaz te dwie rodziny wyprowadzily sie z wlasnej woli, my juz tu nie mozemy wiecej zrobic. Jestesmy jednak bardzo wyczuleni jesli ktos nie czuje sie bezpiecznie oraz zachecamy do zglaszania wszelkich wykroczen Policji, jesli ktos chce.
                                                    To, ze wsrod czekajacych na azyl wystepuja konflikty na tle przynaleznosci religijnych jest rzadkoscia. Jedynie niewiele przypadkow jest nam zglaszanych.

- Ale mozliwe, ze niektore przypadki sa zatajane i nie sa nam znane.
                                                    Nie stosujemy takze zadnych segregacji wedlug etniczych czy tez religijnych roznic.

- Zakladamy, ze jesli ktos ucieka aby znalesc przystan (spokoj,schronienie) w Szwecji, to przestrzega prawa naszego kraju kiedy juz tu sie znajdzie. – mowi Mikael Lönngren.

W zeszlym roku 81 000 osob wystapilo o azyl w Szwecji, wiekszosc z nich z muslimskich krajow, najczesciej z Syrii. Chrzescijanscy uchodzcy pochodza glownie z Syrii I Iraku. Zapotrzebowanie na osrodki mieszkalne dla nich jest ogromny. W wojewodztwie Kalmar mamy 3 300 miejsc I wszystkie sa zajete.
                                                  • pavvka Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 22.07.15, 11:14
                                                    > Powiem tak, widzę sporo złej woli w tym co robisz, fundacja zajmuje sie pomocą
                                                    > wszechstronna, a jednym z jej celów i punktów /jednym a nie jedynym/ jest pomoc
                                                    > współbraciom w wierze, jakby na siłe wyszukujesz fragmenty mówiące tylko o tej
                                                    > pomocy pozostawiając reszte, czyli manipulujesz danymi

Czyli jeśli 90% tekstu misji brzmi ładnie, a tylko 10% pokazuje uprzedzenia religijne, to należy te 10% zignorować?
                                                  • luna15 Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 22.07.15, 11:21
                                                    Dlaczego uprzedzenia? Co to ma wspólnego z uprzedzeniami? Jeśli w Polsce fundacja X koncentruje sie na pomocy maltretowanym kobietom a jednocześnie pomaga tez innym osobom doświadczającym pomocy to nazwiesz to uprzedzeniem względem mężczyzn?
                                                    Niełatwo jest pomóc wszystkim, wiec warto zacząć od pomagania komuś nawet jeśli narazi się na zarzuty /jakże u nas w Polsce popularne/ że; "pomagają Ukraińcom, chrześcijanom, dzieciom w Afryce, psom, kotom...itp;..a w Polsce tyle osób żyje na granicy ubóstwa...Twoja argumentacja jest też tego rodzaju.
                                                  • ding_yun Re: Czy powinniśmy przyjąć syryjskich uchodźców? 22.07.15, 11:52
                                                    Obserwując pilnie nastroje społeczne dochodzę do wniosku, że jeżeli nawet do Polski trafi jakaś grupa muzułmańskich uchodźców z Syrii to raczej Polacy będą zagrożeniem dla nich, a nie odwrotnie.
                                                    Ciekawe dla mnie jest to, że Polacy masowo i chętnie emigrują do krajów w których mniejszość muzułmańska trzyma się mocno. I jakoś się nie boją - zadomawiają się, jeżdżą do pracy, sprowadzają rodziny, powołują na świat dzieci.