Dodaj do ulubionych

Automatyka+budownictwo????

IP: *.ip.jarsat.pl 12.11.09, 17:11
Witam wszystkich forumowiczów
Moja sytuacja jest następująca: obecnie studiuje automatykę i robotykę i całkiem nieźle mi to wychodzi, chociaż jakimś super orłem w temacie nie jestem :P teraz jestem w trakcie 3 semestru, a na 5 czyli przyszły rok akademicki (semestr zimowy) chciałbym wziąć jako drugi kierunek budownictwo. I tutaj zaczyna się powód dlaczego ten post powstał. Może na początek dlaczego chciałbym to wziąć i dlaczego jako drugi kierunek. Będąc na obecnym kierunku coś mnie trapi wewnątrz, nie wiem czy to może nie ten kierunek czy może jeszcze nie do końca zdaje sobie sprawę z tego co mnie czeka później na obecnych studiach i po nich. Budownictwo natomiast ma w sobie coś co mnie do niego ciągnie, nie wiem ale wcześniej tak nie myślałem o tym kierunku teraz zagłębiłem się trochę w program i muszę przyznać że brzmi interesująco, a i perspektywy zdobycia dobrze płatnej pracy są obiecujące ( w sumie po tym i po tym są takie :P). Teraz może powstać pytanie dlaczego nie zmieniłem po prostu kierunku, ano dlatego że nie przekreślam całkowicie tego na którym obecnie jestem zwłaszcza że po 1 roku miałem nadzieje że utworzy mi się w głowie jakiś obraz tego jak może to wszystko wyglądać (niestety tak się nie stało :< ) myślę że sobie poradzę z utrzymaniem 2 kierunków które niestety są zgoła różne i mało przedmiotów się przepisze zwłaszcza że planuje na 3sem budownictwa/7sem automatów wziąć dziekankę na budownictwie trochę przerwy po napisaniu trochę pracy i dalej studia. Boli mnie trochę i martwi że jak skończę to wszystko to będę gdzieś tak pod 30 :P nie są to jeszcze plany ostateczne a raczej ciągłe gdybanie pomyślałem że może napisze to tutaj to ktoś mi coś podpowie/poradzi, a może nawet znajdzie się ktoś, kto taką sytuacje lub podobną miał :) Tym który dotarli do tego momentu dziękuje za czas poświęcony na moje wypociny :) Pozdrawiam serdecznie!
Obserwuj wątek
      • Gość: MaaC_Z Re: Automatyka+budownictwo???? IP: *.ip.jarsat.pl 12.11.09, 20:04
        Powiem CI tak, że jeżeli do czegoś dojdzie to tak jak powiedziałem na 5sem wezmę
        budownictwo ale skończenie automatów i tak będzie moim priorytetem i jeżeli prze
        trwam ten czas gdy będę miał 2 kierunki a budownictwo rzeczywiście mnie wciągnie
        na tyle by je kontynuować to tak będzie a jak nie to i tak będzie jeden dyplom
        czyli praca jakaś a następnie magisterka i dalej w świat :P Dzięki za odpowiedź :)
        • Gość: Michał Re: Automatyka+budownictwo???? IP: *.proxnet.pl 13.11.09, 13:37
          Ziomo,olej to. Nie bierz dwóch kierunków. To nie są studia humanistyczne,ani
          ekonomiczne,że weźmiesz dwa kierunki i Twoje szanse na pracę będą większe.
          Pracodawca oczekuje od inżynierów konkretnej wiedzy w danej dziedzinie. Co
          będziesz miał po automatyce i budownictwie? Ani nie będziesz dobrym
          automatykiem,ani nie będziesz dobry budowlańcem. Skup się na jednym i jedź z nim
          na pełnej ku...e!
          • Gość: MaaC_Z Re: Automatyka+budownictwo???? IP: *.ip.jarsat.pl 13.11.09, 17:49
            Troche mnie źle zrozumiałeś :) nie chce brać tego 2 kierunku po to żeby mieć dwa
            dyplomy i szukać czegoś na rynku pracy co by łączyło je bardziej mi zależy na
            tym żeby odnaleźć kierunek który będzie mi sprawiał frajdę i późniejsza praca po
            nim a automatów nie chce rzucać bo szkoda mi tego czasu i energi który w to
            wpakowałem wiem strasznie to zagmatwane i ogólnie takie jakieś :P Dzięki za odp ;)
            • Gość: milego dnia:) Re: Automatyka+budownictwo???? IP: *.acx.pl 13.11.09, 21:53
              Jesli myslisz o karierze w budownictwie to sie troche spozniles.
              Czeka Cie 5 lat studiow, zeby moc ubiegac sie o nieograniczone upr.
              wykonawcze lub projektowe. 2-4 lat (w zaleznosci od specjalnosci w
              jakiej ubiegasz sie o uprawnienia) praktyki zawodowej po studiach,
              zeby w ogole moc przystapic do egzaminu na uprawnienia w izbie
              inzynierow. W rzeczywistosci praktyka ktora musi byc potwierdzona w
              ksiazce praktyk trwa dluzej niz okres podany wczesniej, bo izba
              czesto wykresla zapisy z ksiazki i tym sposobem rzadko komu udaje
              sie zdobyc uprawnienia przed 30stką.
              Jezeli chcesz byc zwiazany z budownictwem w jakis sposob poradzilbym
              ci skonczenie automatyki i zaczac robic uprawnienia budowlane w
              zakesie instalacji elektrycznych (dokladnie nie pamietam nazwy,
              musialbym sprawidzic w PB). Instalacje elektryczne, teletechnika,
              teleinformatyka to czesc projektu budowlanego. Wiem, z
              doswiadczenia, ze mozna na tym niezlą kasę kręcić (np. instalacje
              alarmowe, przeciwlamaniowe, BMS itp.).
              P.S. W tym przypadku takze bedziesz musial udokumentowac szanownej
              izbie inzynierow praktyke zawodową :)
                  • dystansownik Re: Automatyka+budownictwo???? 15.11.09, 12:57
                    > Skup sie na jednych studiach, a potem zrob uprawnienia. To nie
                    > administracja czy politologia. Co bedziesz mial z tego ze skonczysz
                    > dwa czy trzy kierunki skoro nie posiadajac uprawnien nie bedziesz
                    > samodzielnie mogl wykonywac zawodu? Poza tym geodezja i budownictwo
                    > to dwie rozne bajki.

Jestem na ostatnim roku budownictwa i potwierdzam wszystko co "milego dnia:)"
                    napisał.

Po pierwsze, skończenie studiów to dopiero początek, potem trzeba jeszcze zrobić
                    uprawnienia, które teoretycznie wymagają min. 2 lata doświadczenia (dla
                    uprawnień bez ograniczeń do kierowania robotami budowlanymi) przy pracach
                    określonych w prawie budowlanym. W praktyce wygląda to tak, że zbierasz wpisy do
                    książki, a potem izba sobie wykreśla co im się nie podoba, więc trzeba na
                    wszelki wypadek nazbierać więcej praktyki.
                    Bez uprawnień możesz co najwyżej pracować na wypłatę inżyniera posiadającego
                    uprawnienia. Fakt, że jak się człowiek dobrze ustawi, to i bez uprawnień może
                    kosić dobrą kasę, ale nie znam inżyniera, który nie chciałby uprawnień robić z
                    własnej woli. Każdy ma nadzieję na znalezienie pracy po studiach, po której w
                    końcu tych uprawnień się dorobią.

Po drugie, budownictwo jako kierunek studiów tylko otwiera drogę do pracy w
                    zawodzie i daje pewne podstawy. W tej branży liczy się tylko doświadczenie, a
                    nie surowa teoria wyniesiona z uczelni. Po ukończeniu studiów nie będziesz umiał
                    nic konkretnego (a jeśli będziesz myślał, że wszystko umiesz, to będziesz
                    naprawdę marnym inżynierem).
                    Dlatego tu nie ma znaczenia, ile kierunków skończysz, bo i tak każdy pracodawca
                    w pierwszej chwili popatrzy na to czy masz uprawnienia, ile masz doświadczenia i
                    w jakiej specjalności, a następnie może na to jaką uczelnię skończyłeś, jeśli
                    dopiero zaczynasz karierę.

Najgorsze jest to, że wizja pracy jaką rozpościera przed nami uczelnia i jak to
                    wygląda w rzeczywistości, często bardzo się różnią. Miałem okazję się o tym
                    przekonać idąc na praktykę na budowie. Faktem jest, że to mnie tylko przekonało
                    do tego zawodu, jako dobrego wyboru (przynajmniej dla mnie), ale jednocześnie
                    zobaczyłem bezsens większości tego z czym miałem do czynienia na studiach.

Ostatnią kwestią jest to, że wybór budownictwa "bo po tym jest kasa" jest chyba
                    najgłupszym powodem dla którego można by wybrać ten kierunek.
                    Obecnie sytuacja wygląda tak, że inżynierowie budowlani należą do jednych z
                    najgorzej opłacanych inżynierów. Wynagrodzenie w głównej mierze jest uzależnione
                    od uprawnień i posiadanego doświadczenia, więc na początek dostaje się grosze.
                    Znam przypadki ludzi, którzy cieszą się, że znajdują robotę w zawodzie za 1600
                    zł netto miesięcznie, byle zbierać praktykę do książki.

Ważną kwestią jest też możliwość znalezienia pracy po studiach. Nie warto
                    wierzyć w uczelnianą i medialną propagandę, że na każdego absolwenta czeka 5
                    ofert pracy (a na pewno nie takich, które by go satysfakcjonowały).
                    Budownictwo jeszcze nie powróciło do przedkryzysowego boomu budowlanego, kiedy o
                    pracę rzeczywiście było lekko. Pewnie do tego przez najbliższe kilka lat nie
                    wrócimy.
                    Liczba ofert pracy dla świeżych inżynierów jest znikoma, a jednocześnie
                    budownictwo stało się jednym z najbardziej popularnych kierunków studiów. Jaki
                    jest tego efekt, chyba nie trudno przewidzieć.

Dlatego dobrze radzę, żeby pochopnie nie podejmować decyzji o studiowaniu tego
                    kierunku, tym bardziej w połączeniu z innym, skoro na dobrą sprawę jeden
                    drugiemu nie pomoże. A już na pewno odradzam wybieranie budownictwa, jak chce
                    się to zrobić głównie dla kasy, bo nieźle się zawiedziecie.
                      • Gość: MaaC_Z Re: Automatyka+budownictwo???? IP: *.ip.jarsat.pl 15.11.09, 16:02
                        Z mojej strony mogę powiedzieć że od samego początku jak zacząłem myśleć o tym
                        kierunku to główną motywacją do tego nie była wizja jakichś mega zarobków tylko
                        znalezienie czegoś co będzie mi sprawiało przyjemność jak już będę pracował w
                        zawodzie, do podjęcia jakichkolwiek decyzji i podjęcia działań zostało mi
                        jeszcze sporo czasu więc wszystko może się jeszcze zmienić :) ale zależało mi na
                        tym żeby zobaczyć co inni sądzą o takim planie na przyszłość zwłaszcza jak ktoś
                        może dodać coś od siebie z własnego doświadczenia dziękuje wszystkim za odpowiedź :)
                        • dystansownik Re: Automatyka+budownictwo???? 15.11.09, 16:45
                          > znalezienie czegoś co będzie mi sprawiało przyjemność jak już będę pracował w
                          > zawodzie

Ale nawet z taką motywacją możesz się mocno zdziwić. Zacznijmy od tego, że sama
                          praca inżyniera niekoniecznie jest tym czym może się wydawać.
                          Jeśli chciałbyś pracować na budowie, to przy większych projektach, 90% pracy to
                          kontrola zaopatrzenia, administracja i kontakt z kontrahentami oraz
                          podwykonawcami. Kierownik budowy potrafi przez tydzień nie wejść dalej na budowę
                          niż do swojego baraku, bo nie ma ku temu potrzeby, a ma inne sprawy na głowie.

Innym problemem jest też to przy jakiego typu projektach chce się pracować.
                          Większość osób chciałaby chyba skończyć przy czymś ambitniejszym, ale co jak
                          znajdziesz robotę tylko przy pierdółkach, gdzie praca będzie całkowicie
                          monotonna ??

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka