Dodaj do ulubionych

Egzaminy wstepne na UJ dla zagranicznych

09.02.11, 00:06
Witam. Obecnie mieszkam w Ameryce i bede w tym roku chciala sie dostac na Uniwersytet Jagiellonski. Dowiedzialam sie, ze bede musiala zdawac egzaminy wstepne poniewaz posiadam obywatelstwo polskie. Interesuja mnie studia w kierunku ekonomi lub zazadzania i chcac sie dostac, obowiazuje mnie egzamin z jezyka polskiego i angielskiego. Jesli chodzi o j. angielski to sie bardzo nie przejmuje, gorzej z polskim. W Polsce skonczylam zerowke i wyjechalam a tutaj chodzilam do Polskiej szkoly raz w tygodniu przez 3godz i wiadomo ze wiele sie w tym czasie nie potrafilam nauczyc poniewaz lektury, wiersze itp. byly omawiane tak ogolnie. Teraz chodze na korepetycje z j. polskiego i przerabiam cala literature polska w ciagu kilka miesiecy i zaczyna mnie to troche przerazac heh. Pisze tutaj poniewaz chcialabym sie dowiedziec czy te egzaminy z polskiego naprawde beda takie trudne i czy one wygladaja dokladnie tak samo jak matura? Zastanawialam sie tez czy zdawac na poziomie podstawowym czy rozszerzonym oraz czy moglabym sprobowac te obydwa? Wiecie moze tez na jakich lekturach powinam sie skupic? Jak narazie to korzystam z tej stronki, na ktorej znajduje sie spis utworow dla poziomu podstawowego i rozszerzonego: www.maturalne.net/lektury-na-maturze/

Moze takze wiecie kiedy trzeba sie rejestrowac na studia przez ERK? Na stronie UJ jeszcze nic nie pisze a nie chcialabym tego przeoczyc :)

Pozdrawiam i z gory dzieki ;)
Obserwuj wątek
    • Gość: Tawananna* Re: Egzaminy wstepne na UJ dla zagranicznych IP: 150.254.82.* 09.02.11, 13:53
      Jedna rada (zupełnie bez złośliwości!): popracuj nad interpunkcją (chyba, że tylko na forum jesteś z nią na bakier). Polska interpunkcja różni się dość znacznie od angielskiej, ale szczególnie trudna do nauczenia nie jest - a pewnie będą za nią jakieś punkty.

A ogólnie piszesz bardzo dobrze, zwłaszcza jak na kogoś, kto spędził ponad pół życia za granicą. Z literaturą dasz sobie radę!
        • Gość: hehe Re: Egzaminy wstepne na UJ dla zagranicznych IP: *.promax.media.pl 10.02.11, 18:41
          "NIE MARNUJ SOBIE ZYCIA![/b] Dostalas wielka szanse, jestes w USA i masz dost
          > ep do najlepszych uniwerkow na swiecie, a ty sie pchasz gdzies na prowincje, na
          > uniwerek z czwartej setki rankingow, nie rob tego, to jak uderzyc Boga w twarz"

Ja nie rozumiem tego wyobrażenia Polaków na temat cudownego życia w USA. Tak się składa, że mam tam rodzinę i wiem, że to jest mylne. Miasta są brudne, biedne, duża ilość nielegalnych emigrantów i kaleczenie języka angielskiego. Piszę głównie o znanym mi trochę Los Angeles. Ale reszta tego kraju wygląda podobnie. Edukacja jest strasznie niska. Czesne za studia jest bardzo wysokie!! Jeżeli zna język polski to może studiować w Polsce za mniejsze pieniądze bez okrojonego materiału. Ja się wybieram na studia na Ukrainę. Znam język i studia tam wyniosą mnie taniej, niż tu. Też zrobisz mi wyrzuty, że zamykam sobie drogę do studiowania na renomowanych polskich uczelniach? Egzamin z języka polskiego będzie bardziej przypominał egzamin z języka obcego, niż ojczystego. Nie masz czym się martwić.
        • Gość: Tawananna* Re: Egzaminy wstepne na UJ dla zagranicznych IP: *.adsl.inetia.pl 10.02.11, 19:47
          Znam przynajmniej kilka osób, które - będąc w podobnej sytuacji - zdecydowały się na studia w Polsce (i akurat one nie żałowały). Przeważyła bezpłatność i, co ważniejsze, względy emocjonalne - po iluś latach spędzonych za granicą osoby te chciały przyjechać do Polski - kraju dzieciństwa. Czasem chodziło też o poprawienie znajomości j. polskiego (bo nie każda wychowana na emigracji osoba mówi i pisze tak dobrze jak autor wątku).

Moim zdaniem to żadna katastrofa, zwłaszcza, że po trzyletnim licencjacie w Polsce można wrócić do USA i zrobić już tam M.A. (tak jak wiele osób idzie do średnich college'ów, by ostatecznie skończyć dobre uczelnie). Na pewno namawiałabym na jedną część studiów za granicą, nawet jeśli ktoś jest zdecydowany na pozostanie w Polsce na stałe (a może nawet zwłaszcza wtedy - bo w Polsce dyplom amerykańskiej uczelni wygląda dobrze).
      • alltimelow Re: Egzaminy wstepne na UJ dla zagranicznych 11.02.11, 06:25
        Z interpunkcja mam wlasnie bardzo duzy problem jesli chodzi o pisanie. Po prostu od pierwszej klasy chodze tu do szkoly i jestem przyzwyczajona do tego jak mnie tutaj uczono pisac roznie wypracowania itp. Jak mam cos dluzszego do napisania po Polsku to zaczynam stawiac np. przecinki tam gdzie normalnie dalabym jakbym pisala po Angielsku, ale jak pisze na forum albo przez internet ze znajomymi to za bardzo nie zwracam na to uwagi.
        Moja nauczycielka z korkow nawet przekazala jedna lekcje na gramatyke i interpunkcje i troche mi to wszystko wytlumaczyla. Mam wszystkie te reguly zapisane w zeszycie i teraz trzeba je po prostu zapamietac. Napewno za to beda mi punkty obnizac na egzaminach jesli sie tego nie naucze. Jak pisze po Polsku jakies wypracowanie to mam wlasnie klopoty np. ze stylem, interpunkcja, odmiana niektorych wyrazow no i ze slownictwem, poniewaz nie jest az takie bogate.

Mam nadzieje ze nie bedzie tak zle hehe ;)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka