Dodaj do ulubionych

Studiowanie fizyki a przedmioty ścisłe

27.12.11, 20:19
Chce studiowac fizykę, teraz czeka mnie matura. I tutaj pytanie mam: oczywiste jest to, że trzeba zdac fizykę rozszerzoną, na maksymalną ilość pkt. A jak jest z pozostałymi przedmiotami ścisłymi? Czy jeżeli na maksymalną ilość pkt. zdam rozszerzoną fizyką i matematykę, to wystarczy maksymalna ilośc pkt. z chemii, ale na poziomie podstawowym?
I właściwie gdzie pracować po fizyce? Jest w ogóle zapotrzebowanie na ludzi po fizyce?
Pomijam nauczyciela, bo się nie nadaję.
Obserwuj wątek
  • Gość: heh Re: Studiowanie fizyki a przedmioty ścisłe IP: *.aster.pl 28.12.11, 00:00
   zależy gdzie startujesz, generalnie sytuacja jest taka, że nawet na niezłe polskie uczelnie nie trzeba zdawać nawet fizyki (wystarczy matematyka), a liczba kandydatów jest zwykle bliska ilości miejsc, więc często dostają się wszyscy chętni ze zdaną maturą.
   Chemię to nie wiem skąd wziąłeś ;)
   I temat zalatuje prowokacją, nie wiem jak jest teraz, ale chyba na maturze zdaje się jeden poziom?
   Zupełnie inną bajką jest studiowanie fizyki za granicą, ale tego nie napisałeś.
   Generalnie jest spora szansa, że np na taki UJ dostaniesz się ze zdaną na średnim poziomie matematyką. To, czy sobie poradzisz, to inny temat.

   Po fizyce, jeśli chcesz zostać w Polsce, to generalnie możesz zostać na uczelni :) Rynek pracy strasznie kuleje i generalnie polecam wyjazd za granicę, ale może za 5-6 lat się coś zmieni. Bo możliwości jest sporo. Napawdę sporo. Ale dla ludzi kumatych :) Taka przykładowa ścieżka:
   coraz bardziej popularna jest ekonofizyka, gdzie 1-3 robisz standardowy program, a później rozwijasz się w kierunku modeli statystycznych, z tym, że zamiast w fizyce, stosujesz je w ekonomii. Tak w uproszczeniu. Fizycy/inżynierowie są spoko, bo mają pojęcie o modelach opartych np na równaniach różniczkowych + umieją programować (ważna informacja przy wyborze przedmiotów :), znowu informatycy nie bardzo wiedzą o co chodzi z tymi szlaczkami. Matematycy już od jakiegoś czasu są bardziej cenieni w działach bardziej quantitative w np bankach w Polsce od jakichś ludzi po finansach czy czymś, fizycy wcale nie wychodzą gorzej. Po prostu rzadko który fizyk się tym interesuje na studiach :)

   Masz więc przykład wyżej, działy ilościowe w instytucjach finansowych. Fizyk się sprawdzi (jak pójdziesz w tym kierunku), bo ci po finansach nie kumają matlaba czy SAS czy C++, a informatycy nie kumają matmy (i w sumie matlaba też by się musieli nauczyć). Chociaż w Polsce w finansach jesteś guru z VBA, ale to już taka dygresja.

   Tego nie musisz wybierać od razu, najpierw się poorientuj, czego się musisz nauczyć przeglądając ogłoszenia pracy, chodząc na różne targi pracy. Ważny jest wybór przedmiotów po 2gim roku, jeśli zaciekawią Cię np finanse, to idź na jakąś ekonofizykę + bierz kursy programowania (jakiś C++/Java/C#) + koniecznie wszystko co możesz z matlabem. W pracy jest spora szansa, że i tak ci wrzucą coś innego, ale tu chodzi o to, żebyś miał wyrobiony ten tok rozumowania, jeśli będziesz miał coś zasymulować, albo zaimplementować jakiś model. Równie dobrze możesz być niezłym programistą w jakiejś Javie i jeśli ktoś po informatyce ci powie, że nie, to chyba nie ma mózgu.

   Reasumując, fizyka jest spoko, jeżeli chodzi o pracę, po prostu ludzie są idiotami i nie mają zielonego pojęcia jak wykorzystać to, czego się nauczyli. Oczywiście pomijam tutaj przyszłych naukowców, bo powyższe nie odnosi się do sytuacji, w której będziesz na tyle dobry, by zostać na uczelni ew. wyjechać na jakiś grant na MIT czy inne stanfordy.
  • Gość: timi Re: Studiowanie fizyki a przedmioty ścisłe IP: *.opera-mini.net 29.12.11, 08:06
   Np.we Wrocławiu na Uniwersytet czy na Politechnike na ten kierunek dostanie się każdy nawet ten który w ogóle nie zdawał fizyki czy matmy na maturze.Zawsze robią drugi nabór bo jest mało chętnych.Nie polecam bo pracy po tym niema.Kolezanka kończy fizyke techniczną i zostaje na Uczelni robić doktorat bo pracy niema po tym w ogóle.Wystarczy przejrzeć oferty pracy.Jak jesteś ścisłowcem to idz na mechanike itp
  • Gość: gftguykf Re: Studiowanie fizyki a przedmioty ścisłe IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.12, 15:36
   Na Uniwersytet warszawski trzeba zdawać fizykę lub matematykę lub biologię lub chemię lub informatykę na dowolnym poziomie. Każdy z tych przedmiotów ma inną wagę (tzn.: najłatwiej dostać się z fizyką lub matematyką), ale chętnych i tak jest mniej niż miejsc. Jeżeli jesteś bardzo dobry to możesz się dostać na tzw.: indywidualną fizykę - tutaj wymagają dobrze zdanej rozszerzonej matematyki i fizyki lub olimpiady.

   Tak wyglądała przynajmniej sytuacja dwa lata temu, wątpię aby zasady mocno się zmieniły (na pewno w małym stopniu - około 15% - 30% wszystkich możliwych punktów, zaczęli uwzględniać matury z 3 przedmiotów obowiązkowych tak jak wszędzie na UW), chętnych raczej nadal za mało. Radzę zajrzeć na strony interesujących Cię uczelni/ wydziałów - tam znajdziesz konkretne wymagania.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka