Dodaj do ulubionych

lingwistyka stosowana

IP: *.152.143.67.dsl.dynamic.t-mobile.pl 14.05.12, 21:18
witam.
od dluzszego czasu mysle o studiach na lingwistyce stosowanej, najlepiej na uw lub uam. jednak problem jest taki, ze jezyk w szkole, oprocz angielskiego, to lacina. nie mam lekcji z niemieckiego i nie mam o nim najmniejszego pojecia. mature z laciny moglabym zdawac, ale nie wiem, czy bylabym brana pod uwage podczas rekrutacji, a bardzo zalezy mi na tych studiach.
dodam, ze koncze wlasnie pierwsza klase liceum.

z gory dzieki wielkie za odpowiedzi
Obserwuj wątek
    • murilega Re: lingwistyka stosowana 09.07.12, 18:16
      Jestem tegoroczną maturzystką, nie mam jeszcze wyników, ale co nieco wiem :) Od razu mówię, że na UW nie masz szans, nie wiem, jak jest z tą drugą uczelnią, ale przypuszczam, że podobnie. Po pierwsze, lingwistyka stosowana, to kierunek poświęcony dogłębnemu poznawaniu dwóch języków nowożytnych (do wyboru ang, niem, fr, hiszp). Wybiera się kombinację językową i z tych języków musisz zdać maturę ROZSZERZONĄ. Innej opcji nie ma. Matura z łaciny w ogóle Ci się nie przyda, jednak ten język jest później na lingwistyce nauczany.
      Idziesz do 2 klasy, masz jeszcze dużo czasu - tylko go nie zmarnuj. Matura rozszerzona musi być zdana bardzo dobrze, aby się dostać na UW, na około 90% z każdego przedmiotu (tak przynajmniej słyszałam, a zeszłoroczny próg zdaje się to potwierdzać).
      Jeżeli myślisz, że nie da się nauczyć w dwa lata drugiego języka na rozszerzoną maturkę - to jesteś w błędzie. Ja uczyłam się niemieckiego co prawda 6 lat - ALE pierwsze 3 w gimnazjum kompletnie nic mi nie dały, nie umiałam nic powiedzieć, nie znałam gramatyki, tylko pojedyncze słówka (niczego więcej nie wymagano). Wybrałam klasę w LO z dodatkowymi godzinami języka niemieckiego, trafiłam do początkującej grupy. W pierwszej klasie nauczyłam się sporo, ale nie myślałam o maturze z niemieckiego... W drugiej pomyślałam, że fajnie byłoby iść na lingwistykę, coś tam ogólnie robiłam, umiałam coraz więcej, ale to nie było jeszcze to. Dopiero w trzeciej klasie tak naprawdę wzięłam się za naukę, chodziłam czasem na dodatkowe zajęcia z niemieckiego (nie prywatne, szkolne - nigdy nie chodziłam na żaden kurs, nie miałam korepetycji z niem) i robiłam więcej niż moja podstawowa grupa - pisałam rozprawki itp. Kupiłam sobie książki do nauki, nawet nie przerobiłam ich do końca, słówka powtarzałam - czy też uczyłam się - tak naprawdę intensywnie jakieś 1-2 miesiące przed maturą. Wcześniej dość luźno podchodziłam do tego, ale bez przesady ;).
      Maturę napisałam na 86%, myślę, że to dobry wynik, czy wystarczy - nie wiem, najwyżej poprawię za rok :))
      Podsumowując - odpuść sobie łacinę, chyba że idziesz na filologię klasyczną (chociaż nie jestem pewna, czy nawet tam jest to wymagane). Przyłóż się do jakiegoś drugiego języka, weź korepetytora, skoro na szkołę nie masz co liczyć i będzie dobrze :))
      • murilega Re: lingwistyka stosowana 09.07.12, 18:29
        Nie wiem, czy tu jest opcja edytuj, więc dopisuję jeszcze :)

murilega napisała:

> Po pierwsze, lingwistyka stosowana, to kierunek p
        > oświęcony dogłębnemu poznawaniu dwóch języków nowożytnych (do wyboru ang, niem,
        > fr, hiszp
        ).

i rosyjski o ile się nie mylę :)
      • Gość: Tawananna* Re: lingwistyka stosowana IP: *.adsl.inetia.pl 09.07.12, 20:35
        Na lingwistyce stosowanej potrzebna jest na starcie znajomość dwóch języków obcych (zwykle potwierdzona maturą rozszerzoną z obu). Są przy tym mniej oblegane uczelnie, gdzie drugi język bywa od podstaw - za tym oczywiście idzie niższy poziom, ale możesz się rozejrzeć.

Na UAM niemiecki jest konieczny. Do tego UAM jest specyficzny, bo niemiecki jest tam głównym językiem (i jest nauczany na wyższym poziomie niż angielski). Wiele osób z lingwistyki stosowanej idzie na studia magisterskie na germanistykę, i odwrotnie, germaniści idą na LS. Niektórzy mówią, że poznańska LS to taka germanistyka 2 :).

Jeśli bardzo zależy ci na nauce niemieckiego, to na UAM jest na germanistyce grupa z językiem od podstaw - trochę w ramach eksperymentu, ale może za dwa lata też będzie.
    • Gość: Gość Re: lingwistyka stosowana IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.08.12, 13:43
      Hmm, co do matury z Łaciny to nie wiem czy byłaby brana pod uwagę przy rekrutacji, bo na lingwistykę na UAMie potrzebujesz (przynajmniej w teorii) matury rozszerzonej z dwóch języków obcych, choć z tego, co słyszałam od moich znajomych z roku parę osób zdawało tylko rozszerz. niem, a anglika podstawę...
      Program studiów na rocznik 2012/13 jest trochę inny niż o rok wcześniejszego (m.in. zlikwidowali rok łaciny, którą jak widzę lubisz, oraz wstęp do językoznawstwa, z którego wykłady były po niemiecku)
      Jeśli nie masz zielonego pojęcia o niemieckim to odradzam Ci wybieranie się na lingwistykę UAM'owską, bo to taka mini-germanistyka Mówię z własnego doświadczenia, angielskiego na pierwszym roku są tylko 2 godziny w tygodniu (1 gramatyki i 1 normalnych zajęc), podczas gdy niemca masz gramatykę opisową, praktyczny niemiecki, fonetykę...
      Na innych uczelniach nie wiem jak wygląda ten kierunek, ale życzę Ci dobrego wyboru :)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka