Dodaj do ulubionych

Dziennikarstwo, czy filologia polska?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.07.12, 13:59
Jak w temacie;) Dla osoby, która nie jest specjalnym molem książkowym... Ale obawiającej się - z powodu naczytania się w necie różnych opinii - że dziennikarstwo nic nie daje... Co byście wybrali?
Obserwuj wątek
  • severusio Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? 15.07.12, 14:24
   Moje skromne zdanie- tu za bardzo nie ma sensu iść na polonistykę jeżeli ona Cię w ogóle nie interesuje. Spójrz na biogramy dziennikarzy- choćby taki Prokop skończył finanse, Paulina Chylewska i Krystyna Czubówna prawo, Ewa Ewart iberystykę, Kraśko skończył wiedzę o teatrze, Urbański aktorstwo, Kret egiptologię... Naprawdę wykształcenie nie jest takie bardzo ważne, ja bym wziął dziennikarstwo, jeżeli nie czujesz polonistyki. Poza tym na dziennikarstwie o wiele łatwiej wyrobić sobie znajomości, a to może bardzo wiele dać. Ale i tak najważniejsze są staże, praktyki itp.
  • Gość: Tawananna* Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.adsl.inetia.pl 15.07.12, 14:29
   Nie wiem, gdzie zniknął mój post, ale napiszę jeszcze raz:

   dla osoby, która nie wykazuje choćby pewnego zamiłowania do czytania, filologia polska nie jest dobrym rozwiązaniem - to będą nudne i ciężkie studia. A nie zapominajmy, że do literatury dochodzi językoznawstwo.

   Poza tym: o jakiej uczelni w ogóle mówimy? i jakie są dostępne specjalizacje na obu kierunkach?
   • Gość: andre Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.07.12, 14:36
    Uniwersytet Opolski, na UŚ jeszcze czekam... ;) W sumie to czytać lubię, ale zawsze tyle co trzeba, bez ekscesów w stylu: 'przeczytam sobie Trylogię dla rozrywki, bo jest piękna'... ;) Obawiam się, że jako osoba po biol-chemie miałbym zaległości na polonistyce w porównaniu do ludzi po humanistycznych profilach w LO. Ale obawiam się także iść na dziennikarstwo - to jednak ryzykowne i z pracą chyba dużo mniej pewna sytuacja, niż po polonistyce, gdzie zawsze zostawałaby perspektywa zostania nauczycielem.;)
    • Gość: Tawananna* Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.adsl.inetia.pl 15.07.12, 14:59
     > W sumie to czytać lubię, ale za
     > wsze tyle co trzeba, bez ekscesów w stylu: 'przeczytam sobie Trylogię dla rozry
     > wki, bo jest piękna'... ;)
     Jeśli czytasz tylko tyle, co trzeba, to tak naprawdę czytać nie lubisz - nie musisz rzucać się od razu na Trylogię, ale np. na popularne kryminały? Wybrane nowości wydawnicze z literatury pięknej? Jeśli czytasz (prawie) wyłącznie lektury, to polonistyka będzie dla Ciebie po prostu nudna i mało przyjemna. Natomiast nie przejmowałabym się profilem - studiowałam z osobami po maturze (starej) z biologii czy matematyki, profilach ścisłych w liceum itd. i naprawdę nie było widać różnicy (tyle że oni dużo czytali... albo interesowali się językoznawstwem).

     > z pracą c
     > hyba dużo mniej pewna sytuacja, niż po polonistyce, gdzie zawsze zostawałaby pe
     > rspektywa zostania nauczycielem.;)

     Tak samo myśli wielu z tysięcy polonistów, którzy co roku kończą studia. Zadaj sobie pytanie, ile tysięcy polonistów faktycznie potrzeba... W takim Poznaniu kiedy już rozpisywany jest konkurs na nauczyciela j. polskiego (choćby na rok i na zastępstwo), zgłasza się kilkadziesiąt osób (jeśli nie więcej). Na rozmowach - cuda-wianki, w tej sytuacji dyrektorzy szukają sobie "idealnego nauczyciela". W mniejszych miejscowościach bywa lepiej, ale bez przesady. Oczywiście jeśli ma się gdzieś w szkole znajomości, może być prościej.

     W każdym razie lepiej nie myśleć, że "zawsze zostawałaby perspektywa zostania nauczycielem", bo nikt nie czeka w szkole z otwartymi ramionami, żeby przyjąć polonistę, któremu pokończyły się inne opcje.
     • severusio Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? 15.07.12, 15:07
      > W każdym razie lepiej nie myśleć, że "zawsze zostawałaby perspektywa zostania n
      > auczycielem", bo nikt nie czeka w szkole z otwartymi ramionami, żeby przyjąć po
      > lonistę, któremu pokończyły się inne opcje.

      Tym bardziej, że widać kto przyszedł do szkoły, bo od razu chciał uczyć i od razu bez zastanowienia poszedł na specjalizację pedagogiczną, a kto przyszedł, bo po prostu nie przyjęli go do redakcji/wydawnictwa/doktorat...
     • Gość: andre Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.07.12, 15:18
      Językoznawstwo zdecydowane bardziej, z gramatyki zawsze świetnie sobie radziłem, tak jak w sumie z łaciny, której miałem okazję uczyć się w liceum i przy naprawdę wymagającej nauczycielce mieć niezłe wyniki. ;) Ale taka ogółem nauka o języku chyba na dziennikarstwie też jest? Kusi mnie to dziennikarstwo - dużo osób jest zdania że nadawałbym się, że jestem ponoć charyzmatyczną osobą^^ ale z drugiej strony chciałbym też być nauczycielem... I jestem w rozterce... ^^ Chyba złożę na oba i do września się pozastanawiam, bo teraz podejrzewam, że nie uda mi się podjać decyzji...
      • Gość: Tawananna* Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.adsl.inetia.pl 15.07.12, 15:26
       > Językoznawstwo zdecydowane bardziej, z gramatyki zawsze świetnie sobie radziłem
       Ale czy to Cię interesuje? Naprawdę mało osób interesuje gramatyka/językoznawstwo (nie samo uczenie się języków), niezależnie od tego, jak sobie z tym radzą. Wśród studentów filologii polskiej może z 15%...

       > Ale taka ogółem nauka o języku chyba na dziennikarstwie też jest?

       Nie ma. Tzn. zapewne są jakieś zajęcia np. z kultury języka polskiego, dotyczące poprawności językowej, pisania/wypowiadania się itd. Natomiast typowe zajęcia z językoznawstwa (jak funkcjonuje i zmienia się język, podstawy fonetyki, fonologii, fleksji, słowotwórstwa, składni, historii języka itd.) są tylko na filologiach (chyba jeszcze jakiś wstęp do językoznawstwa bywa na kulturoznawstwie).

       > Kusi mnie to dziennikarstwo - dużo osób
       > jest zdania że nadawałbym się, że jestem ponoć charyzmatyczną osobą

       A czy Ty uważasz, że byś się nadawał? Próbowałeś już robić coś w tym kierunku (gazetka szkolna, prasa lokalna, blog...)? Czy pisanie jest Twoją mocną stroną? Alternatywnie: czy wypowiadanie się publicznie jest Twoją mocną stroną?

       Ja na Twoim miejscu wybrałabym zdecydowanie dziennikarstwo, a po licencjacie zastanowiła się nad wyborem studiów magisterskich, biorąc pod uwagę filologię polską.
       • Gość: andre Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.07.12, 15:34
        Jak chodzi o doświadczenie - prowadziłem bloga, swego czasu zająłem któreś tam miejsce w konkursie Blog Roku ;) W lokalnej prasie później też był epizod, gazetkę szkolną wydawałem właściwie sam, bo nikt nie chciał tam pisać;), redagowałem też portal szkolny w liceum - więc jakieś tam doświadczenie mam, a teraz już drugie wakacje pod rząd pracuję w call center - dlatego myślę, że wypowiadanie się też jakoś tam przećwiczone w praktyce byłoby. ;)

        Sam widziałbym siebie w sumie w pracy dziennikarskiej, ale obawiam się, że takiej pracy mógłbym nie znaleźć w sytuacji, gdy czytam, że pracodawcy szukający dziennikarzy, wolą osoby po innych kierunkach... Jeśli zaś chodzi o filologię polską po licencjacie z dziennikarstwa, to baaardzo chętnie, ale nie wiem czy można? Bo na UO na II stopnia filologię polską oprócz kontynuacji mogą składać absolwenci: etnologii, filologii klasycznej, informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, kulturoznawstwa.
        • Gość: Tawananna* Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.adsl.inetia.pl 15.07.12, 15:45
         Na UAM można obecnie iść na filologię polską po licencjacie z każdego kierunku. Takich uczelni jest pewnie więcej.

         > Sam widziałbym siebie w sumie w pracy dziennikarskiej, ale obawiam się, że taki
         > ej pracy mógłbym nie znaleźć w sytuacji, gdy czytam, że pracodawcy szukający dz
         > iennikarzy, wolą osoby po innych kierunkach...

         Pracodawcy chcą po prostu dobrych dziennikarzy z możliwie jak największym doświadczeniem. Nie trzeba być po dziennikarstwie, żeby zostać dziennikarzem (często wręcz lepiej być po innym kierunku) - ale to nie oznacza, że po dziennikarstwie zostać dziennikarzem się nie da :). Nie popadajmy w przesadę.

         Masz dużo doświadczenia jak na maturzystę; przede wszystkim widać, że aktywnie szukałeś możliwości pracy dziennikarskiej. W tej sytuacji nie zastanawiałabym się dłużej nad filologią polską, szła prosto na dziennikarstwo i czas, który byłby potrzebny na czytanie lektur polonistycznych, przeznaczyłabym na zdobywanie jak najwięcej doświadczenia w praktyce.

         Po trzech latach będziesz mógł ocenić, jak wyglądają Twoje szanse na utrzymanie się z dziennikarstwa, i wybrać studia magisterskie, które przydadzą się w pracy dziennikarskiej (lub innej, w zależności od Twojej decyzji).
         • Gość: andre Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.07.12, 15:54
          Dzięki bardzo, Tawananna* :) Chyba tak właśnie zrobię, mam tylko nadzieję, że jeszcze nie zmienię zdania, bo serio ostatnio niemal co godzinę mam ochotę na co innego...;)) Czekam jeszcze na wyniki z UŚ, gdzie też na dziennikarstwo złożyłem, ale tam raczej marne moje szanse, bo jest prawie 7 osób na miejsce... W sumie dziennikarstwo jest zawsze bardziej obleganym kierunkiem niż filologia polska i nie wiem czy postrzegać to jako wadę, czy zaletę... ;) Może dzięki temu mniej tam osób z przypadku, które chyba na polonistyce jednak się zdarzają...
          • Gość: Tawananna* Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.adsl.inetia.pl 15.07.12, 16:13
           Filologia polska jako kierunek stosunkowo mało oblegany jest dla wielu opcją rezerwową, więc przypadkowych studentów jest sporo.

           Wbrew pozorom niewielka liczba kandydatów na miejsc nie oznacza jednak, że osób chcących studiować filologię polską jest niewiele - po prostu miejsc na studiach polonistycznych jest o wiele, wiele więcej.

           Jeśli jeszcze się wahasz - sprawdzałeś, jak wyglądają specjalności na filologii polskiej? Czy jest specjalność dziennikarska? Czy jest możliwość połączenia jej (najlepiej bezpłatnie) ze specjalnością nauczycielską?

           • Gość: andre Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.07.12, 16:23
            W Opolu najbliżej dziennikarskiej byłaby specjalność "komunikacja publiczna", natomiast nie widzę w ogóle nauczycielskiej na studiach pierwszego stopnia. Na UŚ jest "dziennikarstwo w kręgu kultury" i nauczycielska, musiałbym się zorientować, czy istniałaby ewentualnie możliwość połączenia ich. Z tym, że z tego co podaje strona Uniwersytetu Opolskiego, samych godzin warsztatów dziennikarskich w ramach dziennikarstwa jest 240, a przedmiotów ściśle kierunkowych 600. Obawiam się, że żadna specjalność na polonistyce nie dawałaby tak dużej ich liczby.
  • hawa.etc Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? 15.07.12, 15:46
   Po wszystkich Twoich wypowiedziach stwierdzam - nie bój się dziennikarstwa. Polonistyka w Twoim wypadku nie będzie miała wielkiego sensu, a dziennikarstwo to na tyle luzackie studia, że będziesz miał czas na praktykę. Trzeba tylko interesować się czymś więcej, poszerzać swoją wiedzę i pisać poprawnie po polsku - podkreślenia w edytorach tekstu tego nie zastąpią. I nie przejmuj się aż tak tym, co ludzie mówią.
     • severusio Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? 15.07.12, 16:24
      Myślę, że nie będziesz miał wielkich problemów ani z pracą dziennikarza, ani nauczyciela. Mimo wszystko, starczy wejść na stronę kuratorium, ja wszedłem sobie na stronę kuratorium warszawskiego i było tam dosyć dużo ofert pracy dla nauczycieli, więc tak bardzo źle chyba nie jest. Możesz mieć trochę problem ze względu na fakt, że Opole to dość małe miasto, więc mogą być jakieś problemy, ale myślę, że można je spokojnie pokonać, tym bardziej, że uniwersytet również jest mały... W Toruniu gorzej, miasto niewiele większe, a uniwersytet dwukrotnie większy od UO
      • Gość: Tawananna* Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.adsl.inetia.pl 15.07.12, 16:37
       > Mimo wszystko, starczy wejść na stronę kuratorium, ja wszedłem sobie
       > na stronę kuratorium warszawskiego i było tam dosyć dużo ofert pracy dla naucz
       > ycieli, więc tak bardzo źle chyba nie jest.

       Być może w woj. mazowieckim jest lepiej (te oferty z Warszawy czy spoza stolicy?), ale ogólnie rzecz biorąc, sytuacja jest dużo gorsza niż się wydaje. Nasłuchałam się ostatnio opowieści od szukających pracy polonistów właśnie, i naprawdę nie jest pod tym względem różowo (do jendej oferty zgłaszają się tłumy). Jeszcze kilka lat temu było lepiej.
       • severusio Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? 15.07.12, 17:33
        To dla calego (najwiekszego w Polsce wojewodztwa) mazowieckiego, gdzie poza Warszawa jest tez 250 tys. Radom i 130 tys. Plock... W opolskiem na pewno gorzej- poza Opolem... Kedzierzyn 70 tys., Nysa 50, no i poza tym opolskie to najmniejsze wojewodztwo, ale z drugiej strony blisko do milionowej aglomeracji katowickiej, blisko do Wroclawia... Tylko, ze tam tez sa uniwerki i to lepsze, ale i tak gratuluje UO osmego miejsca w rankingu uczelni pod wzgledem kierunkow humanistycznych! I wysokiego miejsca w rankingu psychologii!
  • Gość: Malinowa Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.128.35.211.static.cdpnetia.pl 20.07.12, 10:25
   Przede wszystkim nie wiem, czy wypowiadające się tu osoby studiują któryś ze wspomnianych kierunków. Ja osobiście jestem studentką filologii polskiej, ale na UW i jestem zadowolona. Kiedyś stałam właśnie przed takim samym wyborem- dziennikarstwo czy polonistyka- i naprawdę nie miałam pojęcia co dalej. Jednak po doświadczeniach z dziennikarstwem i licznymi warsztatami (profil dziennikarski w LO) uznałam, że jak dla mnie dziennikarstwo to wyjątkowo pusty kierunek. Owszem, przyjemny i lekki- ale bezsensowny. Nie miałam zamiaru uczyć się historii dziennikarstwa- uznałam, że wolę już historię literatury :P Zgadzam się także ze wcześniejszymi wypowiedziami, że dziennikarzy po dziennikarstwie jest naprawdę niewielu. Najczęściej osoby studiujące dziennikarstwo ciągną też drugi kierunek (dla rocznika zaczynającego studia w tym roku będzie on już niestety płatny). I po takich właśnie rozważaniach ja znalazłam się na filologii polskiej UW ze specjalnością- filologia dla mediów ;) Owszem, nie zaprzeczam, że trzeba czytać- ale nie przesadzajmy. Nie czytamy trylogii, to raczej nie jest literatura uważana za wyjątkowo wybitną (chociaż utarło się tak myśleć)- 2 razy w semestrze jednak ma miejsce kolokwium z lektur (w ramach ćwiczeń- historia literatury polskiej) i wtedy tak, zostaje sprawdzona nasza znajomość z treści. Przyznam szczerze, że nigdy nie poświęciłam temu więcej niż 2 dni w bibliotece :P i zawsze zaliczyłam to, na co najczęściej nie mogłam patrzeć. Z ok 60 osób które w moim liceum realizowały ten profil klasy dziennikarstwo studiowała jedna osoba- w tym roku przeniosła się na prawo. Dwie wybrały polonistykę. Kilka osób stosunki międzynarodowe, politologię i europeistykę- i też mają w planach kontynuować swoje dziennikarskie zapędy ;)
   A ja serdecznie pozdrawiam z praktyk w biurze prasowym :)
   • Gość: Tawananna* Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.adsl.inetia.pl 20.07.12, 13:10
    > Przede wszystkim nie wiem, czy wypowiadające się tu osoby studiują któryś ze ws
    > pomnianych kierunków.

    Skończyłam filologię polską (nie UW), a w ramach MISH chodziłam na zajęcia na dziennikarstwie (no, de facto była to specjalność dziennikarska na politologii, wtedy już dziennikarstwem nazywana i krótko później przekształcona w osobny kierunek). Robiłam też różne praktyki dziennikarskie, bo takie miałam (czas przeszły ;)) plany zawodowe.

    > Owszem, nie zaprzeczam, że trzeba czytać- a
    > le nie przesadzajmy.
    > Przyznam szczerze,
    > że nigdy nie poświęciłam temu więcej niż 2 dni w bibliotece :P

    Hmm, może na UW jest inaczej, może zmieniły się też przez te parę lat wymagania, może ja za bardzo się przykładałam do czytania - ale dwa dni na pewno by nie starczyły. Listy lektur na dany rok składały się z ok. 80 pozycji (sama historia literatury polskiej, a przecież jeszcze inne przedmioty były, w tym i literackie). Gdybym miała przeczytać wszystko, nie robiłabym chyba nic poza czytaniem. Nawet przy czytaniu niektórych pozycji "po łebkach", dalej literatura zajmowała mi sporo czasu - i stąd takie, a nie inne rady, jakich udzieliłam w tym wątku :). (A do tego jeszcze dochodzi np. gramatyka opisowa - ja akurat uwielbiałam, ale prawda jest taka, że mało komu to potrzebne.)

    Pozdrawiam!
  • Gość: KRYPTO Re: Dziennikarstwo, czy filologia polska? IP: *.icpnet.pl 19.03.18, 13:46
   Poszukujemy reporterki/reportera do materiału. 400 zł za sesję w Warszawie. Dobra okazja, aby zabłysnąć.

   Oferujemy 400 zł za sesję nagraniową 3,5h w centrum Warszawy (zawsze w niedzielę, umowa o dzieło). Celem jest lekka i przyjemna (ale również poważna) rozmowa z naszym prowadzącym, a materiał będzie przeznaczony na YouTube. Tematyka związana z finansami, kryptowalutami, nowinkami technologicznymi i nie tylko. Mile widziane reporterki/reporterzy interesujący się tematem, chociaż można również zrobić wcześniejszy research i się przygotować. Dobra okazja, aby zabłysnąć przed kamerą. Osoby zainteresowane proszę o kontakt wraz z CV lub przesłanie zdjęcia oraz podstawowych informacji na swój temat.

   Email: recheck1500@gmail.com

   W związku z tym, że nie nastawiamy się jeszcze na długoterminową współpracę tylko z jedną osobą, oferta ta będzie pozostawać aktywna. Można próbować i wysyłać CV. Poszczególne daty do ustalenia z wyprzedzeniem 10-14 dni.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka